0% found this document useful (0 votes)
22 views5 pages

Abstract

Uploaded by

dsvf4j8pp2
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
22 views5 pages

Abstract

Uploaded by

dsvf4j8pp2
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 5

Abstract

Q1. An 8-pole d.c. shunt generator with 778 wave-connected armature conductors and running
at 500 r.p.m. supplies a load of 12.5 Ω resistance at terminal voltage of 250 V. The
armature resistance is 0.24 Ω and the field resistance is 250 Ω. Find the armature
current, the induced e.m.f. and the flux per pole.
Solution:
Load current =IL= V/R = 250/12.5 = 20 A.

Shunt current = Ish = V/Rsh= 250 /250= 1 A.


Armature current = Ia= IL+Ish =20 + 1 = 21A.
Induced e.m.f. = Eg = V +IaRa
=250 + (21×0.24) =255.04 V.
Eg = Φ ZN P/60 A
∴ 255.04 = (Φ ×778× 500 ×8) / (60×2)
∴ Φ= 9.83 mWb.
=====================================================================
Q2. A long-shunt compound generator delivers a load current of 50 A at 500 V and has armature,
series field and shunt field resistances of 0.05 Ω, 0.03 Ω and 250 Ω respectively.
Calculate the generated voltage and the armature current. Allow 1 V per brush for
contact drop.
Solution:
Ish = V/Rsh
Ish = 500/250 = 2 A.
Current through armature and series winding is
Ia=I+ Ish =50 + 2 = 52 A.
Voltage drop on series field winding is
= 52 × 0.03 = 1.56 V.
Armature voltage drop = IaRa
IaRa = 52 × 0.05 = 2.6 V.
Drop at brushes = 2 × 1 = 2 V.
Eg = V + IaRa + series drop + brush drop,
= 500 + 2.6 + 1.56 + 2 = 506.16V.
====================================================================
Q3. A short-shunt compound generator delivers a load current of 30 A at 220 V, and has
armature, series-field and shunt-field resistances of 0.05 Ω, 0.30 Ω and 200 Ω
respectively. Calculate the induced e.m.f. and the armature current. Allow 1.0 V per
brush for contact drop.
Solution:
Voltage drop in series winding = 30 × 0.3 = 9 V.
Voltage across shunt winding = 220 + 9 = 229V.
Ish = V/Rsh
Ish =229/200 = 1.145 A.
Ia =I+ Ish = 30 + 1.145 = 31.145 A.
IaRa = 31.145 × 0.05 = 1.56 V.
Brush drop = 2 × 1 = 2 V.
Eg = V + series drop + brush drop + IaRa
= 220 + 9 + 2 + 1.56 = 232.56 V.
=========================================================
Q4. A d.c. motor takes an armature current of 110 A at 480 V. The armature circuit resistance is
0.2 Ω. The machine has 6-poles and the armature is lap-connected with 864
conductors. The flux per pole is 0.05 Wb. Calculate (i) the speed and (ii) the gross
torque developed by the armature.
.Solution

.Eb = V – IaRa = 480 - 110 × 0.2=458 V

Eb=K Φ N , N = Eb/ KΦ, K=PZ/60A=6×864/60×6 =14.4


.N=458/14.4×0.05 =636 r.p.m )i (
.Ta = 9.55× (Eb Ia/N) =9.55× (458×110 /636)= 756.5 N.M )ii (

=========================================================
Q5: A 4-pole series motor has 944 wave-connected armature conductors. At a certain load, the
flux per pole is 34.6 mWb and the total mechanical torque developed is 209 N-m.
Calculate the line current taken by the motor and the speed at which it will run with an
applied voltage of 500 V. Total motor resistance is 3 ohm.

Solution: Ta = 0.159 φ ZIa (P/A) N-m. ∴ 209 = 0.159 × 34.6 × 10−3 × 944 × Ia (4/2).

Ia = 20.1 A. Eb = V − IaRa = 500 − 20.1 × 3 = 439.7 V.

Eb = Φ ZN × (P/A) or 439.7 = 34.6 × 10−3 × 944 × N × 2. ∴ N = 6.73 r.p.s.

or N = 382.2 r.p.m.
Q6. A d.c. series motor takes 40 A at 220 V and runs at 800 r.p.m. If the armature and field
resistance are 0.2 Ω and 0.1 Ω respectively and the iron and friction losses are 0.5
kW, find the torque developed in the armature. What will be the output of the motor?
Solution.

Armature torque Ta = 9.55 Eb Ia/ N N.m.


Eb = V − Ia (Ra + Rse) = 220 − 40 (0.2 + 0.1) = 208 V.
∴ Ta = 9.55 × 208 × 40/800 = 99.3 N.m.
2
Cu loss in armature and series-field resistance = 40 × 0.3 = 480 W.

Iron and friction losses = 500 W.


Total losses = 480 + 500 = 980 W.
Motor power input = 220 × 40 = 8,800 W.
Motor output = 8,800 − 980 = 7,820 W = 7.82 kW.
=======================================================================
Q7. A single phase transformer on no-load takes 4.5A at a power factor of 0.25 lagging when
connected to a 230V, 50H z supply. The number of turns of the primary winding is 250.
Calculate;
(i) The magentising current.
(ii) The core loss and
(iii) The maximum value of flux in the core.
Solution:
cos φ0 =0.25, ∴ sin φ0=0.968

(i) Magnetising component (Im) = I0 sin φ0 =4.5×0.968=4.35 A.

(ii) Core loss (Wo) =V1 I0 cos φ0 =230×4.5×0.25 =259W.

(iii) The maximum value of flux ɸm , at no-load Io is small, E1≈V1.

V1=4.44 f1N1 ɸm, 230=4.44 ɸm×50×250.

∴ ɸm=230/ (4.44×50×250). =4.14×10-3 Wb.

======================================================================
Q8. A 2,200/200-V transformer draws a no-load primary current of 0.6 A and absorbs 400 watts.
Find the magnetising and iron loss currents.
Solution: No-load input in watts (Wo) =V1 I0 cos φ0

Iron-loss current (Iw) = I0 cos φ0 = Wo / V1=400/2200 = 0.182A.

I0 =√ I 2 m+ I 2 w = 0.6A ∴ Im = √ I 2 o−I 2 w

Magnetising component Im =√ 0.62−0.1822 =0.75A.


======================================================================
2
Q9. A Single phase 2200/250V, 50Hz transformer has a net core area of 36cm and a maximum
2
flux density of 6Wb/m . Calculate the number of turns of primary and secondary.

Solution.
E1 = 4.44f N1 Φm , Φm= Bm×A, N1= E1 / 4.44f Bm×A ,

∴ 2200=4.44f N1 Bm×A , 2200 =4.44×50×N1×6×36×10-4

∴ N1=2200/4.7952 =458.79 =459Turns

-4
N2= E2 / 4.44f Bm×A, N2 =250/4.44×50× 6×36×10

∴ N2=250/4.7952 =52Turns

Q10. Number of methods for controlling the flux speed of series-excited motors.
(1) Field Divertors, (2) Armature Divertor, (3) Trapped Field Control Field, (4) Paralleling Field
coils:
=======================================================================
Q11. The number of practical parts of a DC generator.
1. Magnetic Frame or Yoke. 2. Pole-Cores and Pole-Shoes. 3. Pole Coils or Field Coils.

4. Armature Core. 5. Armature Windings or Conductors. 6. Commutator. 7. Brushes and


Bearings.
======================================================================
Q12. Number of methods for the Speed Control of Shunt motors
1- Flux Control Method (N ∝ 1/Φ). 2- Armature or Rheostatic Control Method. 3- Voltage
Control Method: a- Multiple Voltage Control. b- Ward-Leonard System.
======================================================================
Q13. Why the terminal voltage falls for the separately excited generator ; Due to two reasons
(*) The armature reaction weakens the main flux so that actual e.m.f. generated E on load is
less than that generated (Eo) on no load.

(*) There is voltage drop across armature resistance (= ILRa = IaRa).Due to these reasons, the
external characteristic is a drooping.

======================================================================

Q14.define the following terms.

Magnetism: The force that acts between magnets and magnetic materials

Magnetic Flux Density B: Flux density is found by dividing the total flux Φ passing
perpendicularly through an area by the size of the area A, [B= Φ / A] Tesla, (T).
Ferromagnetic Materials: Magnetic materials (materials that are attracted by magnets such as
iron, nickel, cobalt, and their alloys)

Permeability: The permeability is defined as the ability or ease with which the magnetic material
forces the magnetic flux through a given medium, there are two permeability's, i)
Absolute permeability 𝝁𝒐 ii) Relative permeability 𝝁𝒓.
Core Loss: The sum of hysteresis and eddy current losses is called core loss as both the losses
occur within the core (magnetic material).

Commutator: A commutator is a converts the mechanical rectifier which alternating voltage


generated in the armature winding into direct voltage across the brushes.
Pole-pitch: It is equal to the number of armature conductors (or armature slots) per pole.

Conductor: The length of a wire lying in the magnetic field and in which an e.m.f. is induced, is
called a conductor

Transformer: A transformer is a static piece of equipment used either for raising or lowering the
voltage of A.C. supply with a corresponding decrease or increase in current. By means
of which electric power in one circuit is transformed into electric power of the same
frequency in another circuit.
Critical field resistance: The maximum field circuit resistance (for a given speed) with which the
shunt generator would just excite.

Critical speed of a shunt generator; is the minimum speed below which it fails to excite.

You might also like