0% found this document useful (0 votes)
70 views28 pages

Mental Maths Practice Sheet

Uploaded by

chitrakadam3
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
70 views28 pages

Mental Maths Practice Sheet

Uploaded by

chitrakadam3
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 28

MENTAL MATHS

STRATEGIES

● NO REGROUPING ( Addition , Subtraction, Division, Multipication)

● ADDITION

● SUBTRACTION

● MULTIPLICATION

● DIVISION

● DIVISIBILITYY RULES

● PRIME NOs. & COMPOSITE NOs.

● ODD & EVEN NOs.

● AREA & PERIMETER FORMULAE

● MEASUREMENTS

● TIME

● FRACTION

● DECIMALS

● SHAPES & SYMMETRY

● Practice ROUNDING NUMBERS


● Practice MULTIPLES & FACTORS

● Practice AVERAGE

● Practice GRAPH

● Practice RATIO

● Practice PERCENTAGE

● Practice POSITION & MOVEMENT

● Practice PROBABILITY

● TABLES

NO REGROUPING
(Addition, Subtraction, Multiplication, Division)

1. Eg. Of Addition: 2.327+ 1.441 = 3.768

2. Eg. Of Subtraction: 7.593 – 2.381 = 5.212

3. Eg. Of Multiplication:
i. 52 X 3
= 50 X 3 + 2 X 3
= 150 + 6
= 156

ii. 423 X 2
= 400 X 2 + 20 X 2 + 3 X 2
= 800 + 40 + 6
= 846

4. Eg. Of Division:
i. 640 ÷ 2
= 600 ÷ 2 + 40 ÷ 2
= 300+ 20
= 320

ii. 1290 ÷ 3
= 1200 ÷ 3 + 90 ÷ 3
=400 + 30
= 430

----------------------------------------------------------------------------------

ADDITION

❖ Doubles Plus One

❖ Doubles Plus Two

❖ Making 10, 100 & 1000

❖ Adding 10’s, 100’s & 1000’s

❖ Plus 8 & 9

❖ Compensation
❖ Doubles Plus One : Use the Double & then add one more

Eg.: 4 + 5 = Double of 4 = 8 + 1 = 9
7+8 = Double of 7 = 14 + 1 = 15

Note: Extensions
If 4 + 5 = 9, then 40 + 50 = 90 & 400 + 500 = 900
If 7 + 8 = 15, then 70 + 80 = 150 & 700 + 800 = 1500

------------------------------------------------------------------------------------------

❖ Doubles Plus Two : Use the Double & then add two more

Eg.: 3 + 5 = Doubles of 3 = 6 + 2 = 8

2 + 4 = Doubles of 2 = 4 + 2 = 6

Note: Extensions
If 3 + 5 = 8, then 30 + 50 = 80 & 300 + 500 = 800
If 2 + 4 = 6, then 20 + 40 = 60 & 200 + 400 = 600
------------------------------------------------------------------------------------------
❖ Making 10, 100 & 1000 : Need to memorize the number
combinations that make 10.

Eg.: 2 + 8 = 10, 3 +7 = 10, 4 + 6 = 10

Note:
If 2 + 8 = 10, then 20 + 80 = 100 & 200 + 800 = 1000
If 4 + 6 = 10, then 40 + 60 = 100 & 400 + 600 = 1000

❖ Adding 10’s, 100’s 1000’s:


Eg. : 32 + 10 = 42

245 + 100 = 345

1354 + 1000 = 2354

------------------------------------------------------------------------------------------

❖ Plus 8 & 9: Taking a no. from the addened to make a no. 10

Eg. :

i. 8+ 7

=10 + 5 = 15 (8 takes 2 from 7 to make itself 10)

ii. 29 + 6
= 30 + 5 = 35 ( 29 takes 1 from 6 to make itself 30)

--------------------------------------------------------------------------------------------------

❖ Compensation:

Eg. : 14 + 19
= 14 + 20 (here we add 1 to 19 to make it 20)
= 34 – 1 (after adding the nos. we need to deduct that 1 which we
added to 19 from the answer)
= 33

------------------------------------------------------------------------------------------
SUBTRACTION

❖ Subtract in Parts

❖ Use known Subtraction facts


❖ Compensation

❖ Jump Strategy

❖ Subtract in Parts:
Eg. :
i. 62 – 7
= 62 – 2 – 5
= 60 – 5
= 55

ii. 43 – 7
= 43 – 3 – 4
= 40 – 4
= 36

iii. 55 – 8
= 55 – 5 – 3
= 50 – 3
= 47

iv. 78 – 35
= 78 – 30 – 5
= 48 - 5
= 43
----------------------------------------------------------------------------------

❖ Use known Subtraction facts

Eg.:
i. 52 – 8
= 12 – 8
=4
= 44

ii. 93 – 6
= 13 – 6
=7
= 87
------------------------------------------------------------------------------------------

❖ Compensation:
Eg.:
i. 83 – 29
= 83 – 30 ( 29 +1 )
= 53
= 53 + 1
= 54

ii. 116 – 38
= 116 – 40 ( 38 + 2 )
= 100 – 40
= 60 + 16
= 76
= 76 + 2
= 78
------------------------------------------------------------------------------------------
❖ Jump Strategy :

Eg.:
i. 79 – 53
= 79 – 50 ( 53 – 3 )
= 29
= 29 – 3
= 26

ii. 200 – 32
= 200 – 30 ( 32 – 2 )
= 170
= 170 – 2
= 168

iii. 365 – 74
= 365 – 70 ( 74 – 4 )
= 300 – 70
= 230 + 65
= 295
= 295 – 4
= 291
---------------------------------------------------------------------------------
MULTIPLICATION

❖ Multiplying 10’s, 100’s & 1000’s

❖ Round up or round down the multiples

❖ Multiplication Facts or Distributive Principle in 10s, 100s, & 1000s

❖ How to Double & Make half?

❖ Multiplying by Halving & Doubling Finding Compatible factors

❖ Compensation

❖ Multiplication of tenths, hundredths & thousandths

❖ Multiplying 10’s, 100’s & 1000’s:

When multiplying 10’s, 100’s & 1000’s to any number, you just have to
add those many zeros to the number.

Eg.:

i. 95 X 10 = 950
ii. 6 X 10 = 60
iii. 142 X 100 = 14200
iv. 98 X 100 = 9800
v. 4 X 1000 = 4000
vi. 17 X 1000 = 17000
vii. 400 X 20
=4X2
=8
= 8 000 (Added 00 from 400 & 0 from 20 to 8)

viii. 9000 X 50
=5X9
= 45
= 450000 (Added 000 from 9000 & 0 from 50 to 45)

❖ Round up or round down the multiples:

Eg.

i. 28 X 15
= 30 X 15 – 2 X 15
= 450 – 30
= 420

ii. 22 X 46
= 20 X 46 + 2 X 46
= 920 + 92
= 1012

❖ Multiplication Facts or Distributive Principle in 10s, 100s, & 1000s:

Eg.:

i. 17 X 8
= 10 X 8 + 7 X 8
= 80 + 56
= 136

ii. 26 X 6
= 20X 6 + 6 X 6
= 120 + 36
= 156

iii. 2 X 706
= 700 X 2 + 00 X 2 + 6 X 2
= 1400 + 00 + 12
= 1412

iv. 5 X 6100
= 5 X 6000 + 5 X 100+ 5 X 00 + 5 X 0
= 30000 + 500 + 00 + 0
= 30500

❖ How to Double & make half?

A ) Double :
Eg. :
i. Double of 53
= 50 X 2 + 3 X 2
= 100 + 6
= 106

ii. Double of 69
= 60 X 2 + 9 X 2
= 120 + 18
= 138

B) Half:

Eg. :
i. Half of 64
= 60 ÷ 2 + 4 ÷ 2
= 30 + 2
=32

ii. Half of 72
= 70 ÷ 2 + 2 ÷ 2
=35 + 1
= 36

❖ Multiplying by Halving & Doubling:

Eg.
i. 18 X 15
Strategy 1 : 18 X 15
= 9 X 2 X 15
= 9 X 30
= 270

Strategy 2 : 18 X 15
= 9 (Half 18) X 30 ( Double 15)
= 270

ii. 55 X 14
Strategy 1 : 55 X 2 X 7
= 110 X 7
= 770
Strategy 2 : 110 ( Doubling 55) X 7 ( Half 14 )
= 110 X 7
= 770
iii. 500 X 88
Strategy 2 : 1000 ( Doubling 500) X 44 ( Half 88)
= 1000 X 44
= 44000

iv. 12 X 2.5
= 6 (Half 12) X 5 (Doubling 2.5)
=6X5
= 30

v. 4.5 X 2.2
= 9 (Doubling 4.5 ) X 1.1 ( Half 2.2)
= 9 X 1.1
= 9.9

vi. 140 X 35
= 70 ( Half 140) X 70 ( Doubling 35)
= = 4900

❖ Finding Compatible factors:

Eg. :

i. 25 X63 X 4

= 25 X 4 (First we multiply)

= 100

= 100 X 63 (Then we multiply 100 with 63)

= 6300
ii. 250 X 56 X 4
= 250 X 4 (25 X 4 =100 & then remaining 0 , that comes to1000 )
= 1000
= 1000 X 250 (Then we multiply 1000 with 250)
= 250000
iii. 25 X 28
= 25 X 7 X 4
=100 X 7
= 700

❖ Compensation

Eg.:
i. 6 X 4.98
= 6 X 5 (We round up 4.98 to 5)
= 30
= 6 X 0.02 (Then we multiply 6 to 0.02 / we get 0.02 by
subtracting 5 – 4.98)
= 0.12
= 30 - 0.12
= 29.88

ii. 4.98 X 2
= 5 X 2 (We round up 4.98 to 5)
= 10
= 2 X 0.02 (Then we multiply 2 to 0.02 / we get 0.02
by subtracting 5 – 4.98)
= 0.04
= 10 – 0.04
= 9. 96

❖ Multiplication of tenths, hundredths & thousandths:

Eg.:

A) Multiply with 0.1


i. 5 X 0.1 ( here 5 ones will decrease to 5 tenths)

= 0.5

ii. 0.4 X 0.1 ( here 4 tenths will decrease to 4 hundredths)


= 0.04

B) Multiply with 0.01


i. 5 X 0.01 ( here 5 ones will decrease to 5 hundredths)
= 0.05
ii. 0.4 X 0.01 ( here 4 tenths will decrease to 4
thousandths)
= 0.004

C) Multiply with 0.001


i. 5 X 0.001 ( here 5 ones will decrease to 5 thousandths)
= 0.005
DIVISION

❖ Dividing by 10, 100 & 1000

❖ Dividing by tenths, hundredths & thousandths

❖ Division when divisor is a multiple of 10 & the dividend is a


multiple of divisor
❖ Using Division Facts of tens, hundreds & thousands

❖ Partitioning the dividend

❖ Compensation

❖ Balancing for a Constant Quotient

❖ Division with remainder


❖ Dividing by 10, 100 & 1000:

Eg.:

i. 340 ÷ `10
= 34 (Here we cut 0 of 10 & 0 of 340)

ii. 7600 ÷ 10
= 760 (Here we cut 0 of 7600 & 0 of 10)

iii. 6700 ÷ 100


= 67 (Here we cut 00 of 6700 & 00 of 100 )

iv. 98000 ÷ 100


= 980 (Here we cut 00 of 98000 & 00 of 10 )

v. 87000 ÷ 1000
= 87 (Here we cut 000 of 87000 & 000 of 1000)

vi. 540000 ÷ 1000


= 540 (Here we cut 000 of 540000 & 000 of 1000)

❖ Dividing by tenths, hundredths & thousandths:

Eg.:

i. 3 ÷ 0.1
= 30 (3 ones will increase to 3 tens)

ii. 0.4 ÷ 0.1


= 4 (4 tenths will increase to 4 ones )

iii. 30.42 ÷ 0.1


= 304.2 (3 tens will increase to 3 hundreds, 0 ones will
increase to 0 tens, 4 tenths will increase to 4 ones & 2
hundredths will increase to 2 tenths)

iv. 8 ÷ 0.01
= 800 (8 ones will become 8 hundreds)

v. 0.4 ÷ 0.01
= 40 ( 4 tenths will increase to 4 tens)

vi. 3.7 ÷ 0.01


= 370 ( 3 ones will increase to 3 hundreds, 7 tenths will
increase to 7 tens & 0 will come in ones place)

vii. 9 ÷ 0.001
= 9000 (9 ones will increase to 9 thousands)

viii. 0.5 ÷ 0.001


= 500 ( 5 tenths will increase to 4 hundreds)

ix. 6.2 ÷ 0.001


= 6200 ( 6 ones will increase to 6 thousands, 2 tenths will
increase to 2 hundreds & 0 will come in tens place & 0 will
come in ones place)

❖ Division when divisor is a multiple of 10 & the dividend is a


multiple of divisor:

Eg.: 400 ÷ 20
= 20 ( Cut 0 0f 400 and cut 0 of 20 & then divide 40 by 2)
❖ Using Division Facts of tens, hundreds & thousands:

Eg. :
i. 60 ÷ 2
= 6 ÷ 2 (First divide 6 by 2 & place the 0 later )
= 3 (Then place the 0 )
= 30

ii. 2400 ÷ 8
= 24 ÷ 8 (First divide 24 by 8 & place the 00 later)
= 3 (Then place the 00)
= 300

iii. 10000 ÷ 2
= 10 ÷ 2 (First divide 10 by 2 & place the 000 later)
= 5 (Then place the 000)
= 5000

❖ Partitioning the dividend:

Eg. :

i. 372 ÷ 6
= (360 + 12) ÷ 6
= (60 + 2)
= 62

ii. 3150 ÷ 5
= (3000 + 150) ÷ 5
= (600 + 30)
= 630

❖ Compensation:

Eg. :
i. 348 ÷ 6
= 360 ÷ 6
= 60
= 360 – 348
=12
=12 ÷6
=2
= 60 – 2
= 58

ii. 1393 ÷ 7
= 1400 ÷ 7
= 200
= 1400 – 1393
=7
=7÷7
=1
= 200 – 1
= 199

❖ Balancing for a Constant Quotient:

Eg. :

i. 125 ÷ 5
= 250 ÷ 10 ( 125 X 2 ÷ 5 X 2 )
= 25

ii. 120 ÷ 2.5


= 480 ÷ 10 (120 X 4 ÷ 2.5 X 4)
= 48

iii. 23.5 ÷ 0.5


= 47 ÷ 1 (23.5 X 2 ÷ 0.5 X 2 )
= 47

❖ Division with remainder:

Eg,:

i. 738 ÷ 7
= 700 ÷ 7 + 38 ÷ 7
= (100 + 5.3)
= 105.3

ii. 531 ÷ 4
= (500 ÷ 4 + 31 ÷ 4 )
= (125 + 7.3)
= 132.3

iii. 1335 ÷ 13
iv. = ( 1300 + 35) ÷ 13
v. = ( 100 + 2.9)
= 102.9

DIVISIBILITY RULES
A number Rule

2 If the last digit is even or zero

3 If the sum of all the digits is divisible by three

4 If the last two digits are divisible by four

5 If the last digit is zero or five


6 If the number is divisible by both two or three

Multiply the last digit by 5 , add it to the


7 remaining number and the number you get
should be divisible by seven

8 If last three digits are divisible by 8

9 If sum of the digits are divisible by nine

10 If the last digit is zero


12 If the number is divisible by 3 & 4
Add four times of the last digit of the number to
the remaining number & repeat the process
13
until we get two digit number and that two
digit number should be divisible by 13
PRIME Nos. & COMPOSITE Nos.

Prime Nos. - A number that is divisible only by itself and 1


(e.g. 2, 3, 5, 7, 11)

There are 25 Prime numbers between 1 to 100


Composite Nos. - A composite number is a natural number
or a positive integer which has more than two factors. For
example, 15 has factors 1, 3, 5 and 15, hence it is a composite
number.
ODD Nos. & EVEN Nos.

ODD Nos. –
Odd numbers are whole numbers that cannot be divided
exactly into pairs.
Odd numbers, when divided by 2, leave a remainder of 1.
Odd numbers have the digits 1, 3, 5, 7 or 9 in their ones place.

The odd numbers from 1 to 100 are: 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15,


17, 19, 21, 23, 25, 27, 29, 31, 33, 35, 37, 39, 41, 43, 45, 47, 49,
51, 53, 55, 57, 59, 61, 63, 65, 67, 69, 71, 73, 75, 77, 79, 81, 83,
85, 87, 89, 91, 93, 95, 97, 99.

EVEN Nos. –
An even number is a number that can be divided into two
equal groups.
A number which is divisible by 2 and generates a remainder of
0 is called an even number.
Even numbers have the digits 0, 2, 4, 6 or 8 in their ones place.

The list of even numbers from 1-100 is as follows: 2, 4, 6, 8,


10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28, 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42,
44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60,62, 64, 66, 68, 70,72, 74, 76,
78, 80, 82, 84, 86, 88, 90, 92, 94, 96, 98, 100.
ADDITION:

EVEN + EVEN = EVEN

ODD + ODD = EVEN

EVEN + ODD = ODD

SUBTRACTION:
EVEN – EVEN = EVEN

ODD – ODD = EVEN

ODD – EVEN = ODD

EVEN – ODD = ODD

You might also like