0% found this document useful (0 votes)
121 views15 pages

Friction Solved Problems

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1/ 15

Quiz SM106

Friction
Lucas Montogue
Problems
PROBLEM ❶A
Determine the magnitude of the friction force and whether the block is in
equilibrium when 𝜃𝜃 = 25o and 𝑃𝑃 = 750 N.

A) 𝐹𝐹 = 172.6 N and the block is in equilibrium.


B) 𝐹𝐹 = 172.6 N and the block is moving.
C) 𝐹𝐹 = 351.1 N and the block is in equilibrium.
D) 𝐹𝐹 = 351.1 N and the block is moving.

PROBLEM ❶B
Repeat the previous problem if 𝜃𝜃 = 30o and 𝑃𝑃 = 150 N.
A) 𝐹𝐹 = 278.6 N and the block is in equilibrium.
B) 𝐹𝐹 = 278.6 N and the block is moving.
C) 𝐹𝐹 = 390.0 N and the block is in equilibrium.
D) 𝐹𝐹 = 390.0 N and the block is moving.

PROBLEM ❷ (Beer et al., 2013, w/ permission)


The coefficients of friction are 𝜇𝜇𝑠𝑠 = 0.40 and 𝜇𝜇𝑘𝑘 = 0.30 between all surfaces of
contact. Determine the smallest force P required to start the 30-kg block moving if
cable AB is attached as shown.

A) 𝑃𝑃 = 165.6 N
B) 𝑃𝑃 = 276.5 N
C) 𝑃𝑃 = 353.2 N
D) 𝑃𝑃 = 449.8 N

1
© 2019 Montogue Quiz
PROBLEM ❸ (Beer et al., 2013, w/ permission)
The 20-lb block A and the 30-lb block B are supported by an incline that is
held that is held in the position shown. Knowing that the coefficient of static friction is
0.15 between the two blocks and zero between block B and the incline, determine the
value of 𝜃𝜃 for which motion is impending.

A) 𝜃𝜃 = 21o
B) 𝜃𝜃 = 26o
C) 𝜃𝜃 = 31o
D) 𝜃𝜃 = 36o

PROBLEM ❹ (Bedford & Fowler, 2008, w/ permission)


The ladder and the person weigh 30 lb and 180 lb, respectively. The center of
mass of the 12-ft ladder is at its midpoint. The angle 𝛼𝛼 between the ladder and the
vertical is 30o. Assume that the wall exerts a negligible friction force on the ladder.
What minimum coefficient of static friction between the ladder and the floor is
necessary for the person to be able to climb to the top of the ladder without slipping?

A) 𝜇𝜇𝑠𝑠 = 0.536
B) 𝜇𝜇𝑠𝑠 = 0.612
C) 𝜇𝜇𝑠𝑠 = 0.747
D) 𝜇𝜇𝑠𝑠 = 0.808

PROBLEM ❺ (Hibbeler, 2010, w/ permission)


The refrigerator has a weight of 180 lb and rests on a tile floor for which 𝜇𝜇𝑠𝑠 =
0.25. If the man pushes horizontally on the refrigerator in the direction shown,
determine the smallest magnitude of horizontal force needed to move it. Also, if the
man has a weight of 150 lb, determine the smallest coefficient of friction between his
shoes and the floor so that he does not slip.

2
© 2019 Montogue Quiz
A) 𝑃𝑃 = 45 lb and 𝜇𝜇𝑠𝑠 = 0.20
B) 𝑃𝑃 = 45 lb and 𝜇𝜇𝑠𝑠 = 0.30
C) 𝑃𝑃 = 70 lb and 𝜇𝜇𝑠𝑠 = 0.20
D) 𝑃𝑃 = 70 lb and 𝜇𝜇𝑠𝑠 = 0.30

PROBLEM ❻ (Hibbeler, 2010, w/ permission)


Determine the minimum coefficient of static friction between the uniform 50-
kg spool and the wall so that the spool does not slip.

A) 𝜇𝜇𝑠𝑠 = 0.469
B) 𝜇𝜇𝑠𝑠 = 0.577
C) 𝜇𝜇𝑠𝑠 = 0.685
D) 𝜇𝜇𝑠𝑠 = 0.791

PROBLEM ❼ (Hibbeler, 2010, w/ permission)


The 80-lb boy stands on the beam and pulls on the cord with a force enough
to just cause him to slip. If the coefficient of static friction between his shoes and the
beam is (𝜇𝜇𝑠𝑠 )𝐷𝐷 = 0.4, determine the reactions at A and B (resultant). The beam is
uniform and has a weight of 100 lb. Neglect the size of the pulleys and the thickness
of the beam.

A) 𝐴𝐴𝑦𝑦 = 395.0 lb and 𝐵𝐵 = 206.4 lb


B) 𝐴𝐴𝑦𝑦 = 395.0 lb and 𝐵𝐵 = 234.5 lb
C) 𝐴𝐴𝑦𝑦 = 474.1 lb and 𝐵𝐵 = 206.4 lb
D) 𝐴𝐴𝑦𝑦 = 474.1 lb and 𝐵𝐵 = 234.5 lb

PROBLEM ❽ (Hibbeler, 2010, w/ permission)


Determine the minimum force needed to push the two 75-kg cylinders up the
incline. The force acts parallel to the plane and the coefficients of static friction are 𝜇𝜇𝐴𝐴
= 0.3, 𝜇𝜇𝐵𝐵 = 0.25, and 𝜇𝜇𝐶𝐶 = 0.4. Each cylinder has a radius of 150 mm.

3
© 2019 Montogue Quiz
A) 𝑃𝑃 = 0.87 kN
B) 𝑃𝑃 = 1.05 kN
C) 𝑃𝑃 = 1.21 kN
D) 𝑃𝑃 = 1.46 kN

PROBLEM ❾ (Beer et al., 2008, w/ permission)


Two 10o wedges of negligible weight are used to move and position the 400-lb
block. Knowing that the coefficient of static friction is 0.25 at all surfaces of contact,
determine the smallest force P that should be applied as shown to one of the wedges.

A) 𝑃𝑃 = 313.4 lb
B) 𝑃𝑃 = 344.5 lb
C) 𝑃𝑃 = 376.6 lb
D) 𝑃𝑃 = 405.7 lb

PROBLEM ❿ (Beer et al., 2008, w/ permission)


The machine part ABC is supported by a frictionless hinge at B and a 10o
wedge at C. Knowing that the coefficient of static friction at both surfaces of the
wedge is 0.20, determine the force P required to move the wedge.

A) 𝑃𝑃 = 619.2 N
B) 𝑃𝑃 = 667.1 N
C) 𝑃𝑃 = 717.5 N
D) 𝑃𝑃 = 768.4 N

PROBLEM ⓫ (Beer et al., 2008, w/ permission)


A 10o wedge is to be forced under end B of the 5-kg rod AB. Knowing that the
coefficient of static friction is 0.40 between the wedge and the rod and 0.20 between
the wedge and the floor, determine the smallest force P required to raise end B of the
rod.

A) 𝑃𝑃 = 45.8 N
B) 𝑃𝑃 = 58.1 N
C) 𝑃𝑃 = 67.4 N
D) 𝑃𝑃 = 76.5 N

4
© 2019 Montogue Quiz
PROBLEM ⓬ (Merriam & Kraige, 2002, w/ permission)
A torque M of 1510 Nm must be applied to the 50-mm diameter shaft of the
hoisting drum to raise the 500-kg load at constant speed. Calculate the coefficient of
friction for the bearing.

A) 𝜇𝜇 = 0.162
B) 𝜇𝜇 = 0.213
C) 𝜇𝜇 = 0.271
D) 𝜇𝜇 = 0.323

PROBLEM ⓭ (Merriam & Kraige, 2002, w/ permission)


Determine the tension T in the cable to raise the 800-kg load if the coefficient
of friction for the 30-mm bearing is 0.25. Also find the tension T0 in the stationary
section of the cable. The mass of the cable and pulley is small and may be neglected.

A) 𝑇𝑇 = 3280 N and 𝑇𝑇𝑜𝑜 = 4570 N


B) 𝑇𝑇 = 3620 N and 𝑇𝑇𝑜𝑜 = 4230 N
C) 𝑇𝑇 = 4020 N and 𝑇𝑇𝑜𝑜 = 3830 N
D) 𝑇𝑇 = 4400 N and 𝑇𝑇𝑜𝑜 = 3450 N

Solutions
P.1 ■ Solution
Part A: Assume that the block is in equilibrium. Consider the following free
body diagram.

Summing forces in the direction parallel to the slope, we have

5
© 2019 Montogue Quiz
ΣF\ \ =0 → F + 1200 × sin 25o − 750 × cos 25o =0
∴ F = 750 × cos 25o − 1200 × sin 25o = 172.6 N

Then, considering forces in the direction perpendicular to the slope, we can


compute the normal force N,

ΣF⊥ =0 → N − 1200 × cos 25o − 750 × sin 25o =0


∴ N= 1200 × cos 25o + 750 × sin 25o= 1404.5 N

Thereafter, the maximum friction force when the block is standing still is

Fmax =µs N =0.35 ×1404.5 =491.6 N

which is such that Fmax > F, and hence implies that the block is in equilibrium. The
magnitude of the friction force is equal to F, or 172.6 N, and points downhill.

■ The correct answer is A.


Part B: Consider the following free body diagram.

Suppose that the block is in equilibrium. In this case, summing forces in the
direction parallel to the slope gives

ΣF\\ =0 → F + 1200 × sin 30o − 150 × cos30o =0


∴F =−470.1N

The negative sign implies that force F points to a direction opposite to the one
initially supposed, i.e., the force points uphill. To determine the normal force, we
examine the equilibrium of forces perpendicularly to the slope,

ΣF⊥ =0 → N − 1200 × cos30o − 150 × sin 30o


∴ N= 1200 × cos30o + 150 × sin 30o= 1114.2 N

Knowing the value of N, we are able to determine the maximum friction force,

Fmax =µs N =0.35 ×1114.2 =390.0 N

Because Fmax < F, we conclude that the block is not in equilibrium; rather, it is
moving down. The actual friction force is

F=µk N =0.25 × 1114.2 =278.6 N

■ The correct answer is B.


P.2 ■ Solution
Consider the free body diagram for the 20 kg block.

The weight and friction force for this block are, respectively,

W1 =20 × 9.81 =196.2 N


F1 =µ s N1 =0.4 × 196.2 =78.5 N

Equilibrium of forces in the x-direction enables us to write

6
© 2019 Montogue Quiz
ΣFx = 0 → T − F1 = 0
∴ T = F1 = 78.5 N

Next, consider the free body diagram for the lower block.

Computing the usual forces, we have

W2 =30 × 9.81 =294.3N


N 2 = 196.2 + 294.3 = 490.5 N
F2 =µs N 2 =
0.4 × 490.5 =
196.2 N

Considering equilibrium in the x-direction, we find the lowest force P desired,

ΣFx = 0 → P − F1 − F2 − T = 0

∴ P = F1 + F2 + T = 78.5 + 196.2 + 78.5 = 353.2 N

■ The correct answer is C.


P.3 ■ Solution
Consider the free body diagram for block A.

When the block is impending motion, the following expressions hold for force
equilibrium perpendicular (Σ𝐹𝐹⊥ = 0) and parallel (Σ𝐹𝐹∥ = 0) to the incline,

ΣF⊥ =0 → N1 =20cosθ
ΣF|| = 0 → T − 20sin θ − µ s N1 = 0

∴ T 20sin θ + 0.15 ( 20cos


= = θ ) 20sin θ + 3cosθ (I)

Now, consider the free body diagram for block B.

Summing forces in the direction parallel to the slope gives

ΣF|| = 0 → T − 30sin θ + µ s N1 = 0

= T 30sin θ − µ s N1

= T 30sin θ − 0.15 ( 20cos
= θ ) 30sin θ − 3cosθ (II)

Subtracting equation (II) from equation (I), we obtain

20sin θ + 3cosθ − 30sin θ + 3cosθ =


0
∴ −10sin θ + 6cosθ = 0
∴10sin θ =
6cosθ
∴ tan θ =
0.6

∴θ arctan
= = 0.6 31o

■ The correct answer is C.


7
© 2019 Montogue Quiz
P.4 ■ Solution
Since 𝛼𝛼 = 30o, at the top of the ladder we have x = 6 ft. Consider the following
free body diagram.

The equations for equilibrium are the sum of forces in the x-direction (Σ𝐹𝐹𝑥𝑥 =
0), the sum of forces in the y-direction (Σ𝐹𝐹𝑦𝑦 = 0), and the sum of moments relative to
point B (Σ𝑀𝑀𝐵𝐵 = 0), namely,

ΣFx =0 → f B − N A =0
ΣFy =0 → N B − 210 =0
ΣM B =0 → N A × 12cos α − 30 × 6sin α − 180 x =0

The second equation can be easily solved for the reaction NB = 210 lb, while
the third equation can be solved for the reaction NA = 112.6 lb. Recalling that 𝑓𝑓𝐵𝐵 =
𝜇𝜇𝑠𝑠 𝑁𝑁𝐵𝐵, we can substitute the available data in the first equation and solve for the
coefficient of static friction,

f B − N A =0 → µ s N B =N A
N A 112.6
∴ µs = = = 0.536
NB 210

■ The correct answer is A.


P.5 ■ Solution
The free body diagram for the refrigerator is shown below.

Consider equations of equilibrium in the x- and y-direction, along with a sum


of moments about point A.

ΣFy =0 → N − 180 =0
ΣFx = 0 → P − F = 0
ΣM A = 0 → 180 x − P × 4 = 0

From the first equation, 𝑁𝑁 = 180 lb. Assuming the refrigerator is on the verge
of slipping, then F = 𝜇𝜇N = 0.25 × 180 = 45 lb. Substituting this value into the second
and third equations gives 𝑃𝑃 = 45 lb and 𝑥𝑥 = 1 ft. Since x < 1.5 ft, the refrigerator does
not tip and the preceding assumption is correct. Hence,

P = 45 lb

Now, consider the free body diagram for the man pushing the refrigerator.

8
© 2019 Montogue Quiz
Equilibria of forces in the x- and y-directions enable us to write

ΣFx =0 → Fm − 45 =0
45lb
∴ Fm =
ΣFy =0 → N m − 150 =0
150lb
∴ Nm =

When the man is on the verge of slipping, the following equality applies,

Fm
Fm= µ s N m → µ=
s
Nm
45
∴ µs = = 0.3
150

■ The correct answer is B.


P.6 ■ Solution
The frictional force FA must act upwards to produce the counterclockwise
moment about the center of mass of the spool, opposing the impending clockwise
rotational motion caused by force T as indicated on the free body diagram of the
spool below. Since the spool is required to be on the verge of slipping, FA = 𝜇𝜇𝐴𝐴 NA. Refer
to the following figure.

Summing moments about point A, we obtain

ΣM A =0 → mg × 0.6 − T cos 60o × ( 0.3cos 60o + 0.6 ) − T sin 60o × 0.3sin 60o =0

∴T =mg

Next, summing forces in the x-direction gives

ΣFx =0 → T sin 60o − N A =0


0.866mg
∴ NA =

Finally, summing forces in the y-direction yields

ΣFy =0 → µ s × N A + mg cos 60o − mg =0


∴ µ s × 0.866mg + 0.5mg − mg =
0
0.5mg
∴ µs
= = 0.577
0.866mg

Note that 𝜇𝜇𝑠𝑠 is independent of the mass of the spool. The spool will not slip
regardless of its mass provided 𝜇𝜇𝑠𝑠 > 0.577.

■ The correct answer is B.

9
© 2019 Montogue Quiz
P.7 ■ Solution
Consider the free body diagram for the boy.

Applying the first condition of equilibrium in the x- and y-directions, we obtain

12
ΣFx = 0 → 0.4 N D − T × =0
13
5
ΣFy = 0 → N D − T × − 80 = 0
13

Solving the two equations simultaneously, we obtain T = 41.6 lb and 𝑁𝑁𝐷𝐷 = 96.0
lb. Next, consider the free body diagram for the beam.

The reaction at A can be obtained by applying the second condition of


equilibrium to point B,

0
ΣM B =
5
∴100 × 6.5 + 96.0 × 8 − 41.6 × × 13 + 41.6 × 13 + 41.6 × sin 30o × 7 − 4 × Ay =
0
13
474.1lb
∴ Ay =

The horizontal component of the reaction at B can be obtained by applying


the first condition of equilibrium in the horizontal direction,

12
ΣFx =0 → Bx + 41.6 × − 38.4 − 41.6 × cos30o =0
13
36.0lb
∴ Bx =

Applying the first condition of equilibrium in the vertical direction, in turn, we


obtain

5
ΣFy =0 → 474.1 + 41.6 × − 41.6 − 41.6 × sin 30o − 96.0 − 100 − By =0
13
∴ By = 231.7 lb

Finally, the resultant force at point B is

B= Bx2 + By2 = 36.02 + 231.7 2 = 234.5lb

■ The correct answer is D.

10
© 2019 Montogue Quiz
P.8 ■ Solution
Consider the free body diagram for the lower cylinder.

Three equilibrium equations are proposed: one for force equilibrium in the
direction parallel to the incline, a force equilibrium perpendicular to the incline, and a
sum of moments about the center O of the cylinder. Mathematically,

ΣF\\ = 0 → P − N A − FC − ( 75 × 9.81) sin 30o = 0

ΣF⊥ =0 → N c + FA − ( 735.8 ) cos30o =0


ΣM O = 0 → FA × r − FC × r = 0

Next, consider a free body diagram for the upper cylinder.

In this case, the equations of equilibrium are

ΣF\\ =0 → N A − FB − ( 75 × 9.81) sin 30o =0

ΣF⊥ =0 → N B − FA − ( 75 × 9.81) cos30o =0


ΣM O = 0 → FA × r − FB × r = 0
Assuming that slipping occurs at point A, then 𝐹𝐹𝐴𝐴 = 𝜇𝜇𝐴𝐴 𝑁𝑁𝐴𝐴 = 0.3𝑁𝑁𝐴𝐴 . Substituting
this value into the six previous equations yields

=N A 525.5
= N ; N B 794.8 N
N=
C 479.5 N ; F=
C F=
B 157.7 N

and

=P 1051.1N
= 1.05 kN

Since (𝐹𝐹𝐶𝐶 )max = 𝜇𝜇𝐶𝐶 𝑁𝑁𝐶𝐶 = 0.4 × 479.5 = 191.8 N > 𝐹𝐹𝐶𝐶 and (𝐹𝐹𝐵𝐵 )max = 𝜇𝜇𝐵𝐵 𝑁𝑁𝐵𝐵 = 0.25 ×
794.8 = 198.7 N > 𝐹𝐹𝐵𝐵 , slipping does not occur neither at point C nor at B, and our initial
assumption is correct.

■ The correct answer is B.


P.9 ■ Solution
The friction angle is such that

=φs tan
= −1
0.25 14.04o

Consider the free body diagram for the ensemble of the upper wedge and the
block.

11
© 2019 Montogue Quiz
The force triangle is drawn below.

The force R2 applied by one wedge to the other can be obtained from the law
of sines,

R2 400 sin104.04o
= o o
→ R2
= × 400 493lb
=
sin104.04 sin 51.92 sin 51.92o

Next, consider the free body diagram for the lower wedge.

The force triangle is shown below.

Applying the law of sines again, we have

P 493 sin 38.08o


= = →P =× 493 313.4lb
 o o
  o o
 sin 75.96o
sin 14.04 + 24.04
  sin  90 − 14.04 
   
=  38.08
= o
  75.96o 

■ The correct answer is A.


P.10 ■ Solution
The friction angle 𝜙𝜙𝑠𝑠 is such that

=φs tan
= −1
0.20 11.3o

The free body diagram for the machine part is provided below.

Force RC imparted by the wedge onto the part can be obtained by taking
moments about point B,

12
© 2019 Montogue Quiz
ΣM B =0 → 1800 × 0.35 − RC cos 21.3o × 0.6 =0
RC = 1127.0 N

Next, consider the free body diagram for the wedge and the corresponding
force triangle.

Applying the law of sines, we obtain

P 1127.0 sin 32.6o


= →P
= × 1127.0
= 619.2 N
 o o
  o o
 sin 78.7 o
sin 11.31 + 21.31
  sin  90 − 11.31 
   
=  32.6
= o
  78.7o 

■ The correct answer is A.


P.11 ■ Solution
The free body diagram for the rod is shown below.

The weight W of the rod is 𝑊𝑊 = 𝑚𝑚𝑚𝑚 = 5 × 9.81 = 49.1 N. Angle 𝜙𝜙𝑠𝑠,1 is such that
𝜙𝜙𝑠𝑠,1 = tan−1(𝜇𝜇𝑠𝑠 )1 = tan−1 0.40 = 21.8o. Applying the second condition of equilibrium to
point A gives

2r
0 → R1 × r cos (10o + 21.8o ) − R1 × r sin (10o + 21.8o ) −
ΣM A = × 49.05 =
0
π
96.7 N
∴ R1 =

Now, consider the free body diagram for the wedge.

Angle 𝜙𝜙𝑠𝑠,2 is such that 𝜙𝜙𝑠𝑠,2 = tan−1(𝜇𝜇𝑠𝑠 )2 = tan−1 0.20 = 11.3o. The force triangle
that includes force P is shown below.

13
© 2019 Montogue Quiz
Applying the law of sines, the value of P follows as

P 96.7 sin 43.1o


= o o
→P
= 96.7
×= 67.4 N
sin 43.1 sin 78.7 sin 78.7o

■ The correct answer is C.


P.12 ■ Solution
The free body diagram for the system is shown below.

The radius of the friction circle is

= sin φ 0.025sin φ
rf r=

Summing moments about point A, we obtain

0 1510 − 981× 0.025sin φ − 500 × 9.81× ( 0.3 + 0.025sin φ ) =


ΣM A =∴ 0
∴ 38.5 − 147.15sin φ =
0
38.5
∴ sin φ= = 0.2616
147.15
∴φ =
15.17 o

The coefficient of friction is then

=µ tan15.17
= o
0.271

■ The correct answer is C.


P.13 ■ Solution
The free body diagram for the system is shown below.

The value of 𝜙𝜙 and the radius of the friction circle follow as

=φ tan
= −1
0.25 14.04o
r sin φ 15 × sin14.04o =
rf == 3.64 mm

Summing forces in the vertical direction and moments about point A, we


obtain

ΣFy = 0 → T + To − 800 × 9.81 = 0

ΣM A =0 → T (150 − 3.64 ) − To (150 + 3.64 ) =0

The two previous equations can be solved simultaneously to yield 𝑇𝑇 = 4020 N


and 𝑇𝑇𝑜𝑜 = 3830 N.

■ The correct answer is C.


14
© 2019 Montogue Quiz
Answer Summary
1A A
Problem 1
1B B
Problem 2 C
Problem 3 C
Problem 4 A
Problem 5 B
Problem 6 B
Problem 7 D
Problem 8 B
Problem 9 A
Problem 10 A
Problem 11 C
Problem 12 C
Problem 13 C

References
 BEDFORD, A. and FOWLER, W. (2008). Engineering Mechanics: Statics. 5th
edition. Upper Saddle River: Pearson.
 BEER, F., JOHNSTON, E., MAZUREK, D., and CORNWELL, P. (2013). Vector
Mechanics for Engineers: Statics. 10th edition. New York: McGraw-Hill.
 HIBBELER. R. (2010). Engineering Mechanics: Statics. 12th edition. Upper Saddle
River: Pearson.
 MERIAM, J. and KRAIGE, L. (2002). Engineering Mechanics: Statics. 5th edition.
Hoboken: John Wiley and Sons.

Got any questions related to this quiz? We can help!


Send a message to contact@montogue.com and we’ll
answer your question as soon as possible.

15
© 2019 Montogue Quiz

You might also like