0% found this document useful (0 votes)
234 views21 pages

Ratios and Rates

Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
234 views21 pages

Ratios and Rates

Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 21

Rates and Ratios

A ratio compares two quantities in a given order.


For example, if the number of oranges in a bag is twice that of the number of apples, this is a ratio of 2 to 1
and is written as:

The order in a ratio is important. The ratio of oranges to apples is 2:1. The ratio of apples to oranges is 1: 2.

Example: The shapes below are divided into equal rectangular regions. For each region:
(i) Write down the ratio of the shaded region to unshaded region.
(ii) Write down the ratio of the shaded region to the whole shape.

Solution:
(i) 1 part is shaded, while 4 parts are unshaded, so the ratio of shaded to unshaded parts is
1 to 4, or using ratio notation, 1: 4.
(ii) There are 5 equal parts in total. The ratio of shaded to the whole is 1: 5.

(i) 3 parts are shaded, while 2 parts are unshaded, so the ratio of shaded to unshaded parts is 3 to 2, or
using ratio notation, 3: 2.
(ii) There are 5 equal parts in total. The ratio of the shaded parts to the whole shape is 3: 5.
Q1. In the bag of numbers shown to the right, write down the ratios of:
a) even numbers to odd numbers
b) prime numbers to composite numbers
c) numbers greater than 3 to numbers less than 3
d) multiples of 2 to multiples of 5
e) numbers divisible by 3 to numbers not divisible by 3.
Q2. Rewrite each of the following statements as a ratio.
(Make sure both quantities are in the same units)

a) 3 mm to 5 mm b) 6 s to 19 s c) $4 to $11

d) 3 weeks to 1year e) 3 mm to 1 cm f) 17 seconds to 1 minute

g) 53 cents to $1 h) 11 cm to 1 m i) 1 g to 1 kg

j) 1 L to 2 kL k) 7 hours to 1 day

Q3. Out of 100 people selected for a school survey, 59 were junior students, 3 were
teachers and the rest were senior students. Write down these ratios:

a) teachers: juniors
b) juniors: seniors
c) seniors: teachers
d) teachers: students
e) juniors: other members of the survey.
Simplifying ratios
Using fractions to reduce ratios in lowest terms
Simplifying ratios with whole numbers is similar to simplifying fractions. In fact we can write our ratios as
fractions, reduce the fraction, and then convert back to ratio notation.

Examples of using fractions to simplify ratios problems


Reduce these to lowest terms by writing as fractions to simplify first.

Q1. Express each ratio in simplest form.


a) 2 : 4 b) 3 : 9 c) 5 : 10 d) 6 : 18

e) 12 : 16 f) 15 : 18 g) 24 : 16 h) 21 : 14

i) 25 : 15 j) 13 : 26 k) 15 : 35 l) 27 : 36

Q2. Complete the patterns of equivalent ratios.


a) 1 : 3 b2:1 c) 2 : 3 d) 64 : 32 e) 48 : 64
2:6 4:2 4:6 __ : 16 24 : __
_:9 _:4 6:_ __ : 8 12 : __
_ : 12 _:8 _ : 12 8 : __ __ : 8
5 : __ 20 : _ _ : 24 __ : 1 __ : __

Q3. Write the following ratios in simplest form.


a) 8 cm to 12 cm b) $6 to $18 c) 50 s to 30 s

d) 80 cm to 2 m e) 75 cents to $3 f) 2 h to 45 min

g) 300 mL to 4 L h) 500 g to 2.5 kg i) 45 mm to 2 cm

j) $4 to $6.50 k) 2500 L to 2 kL l) 2500 m to 2 km

m) 30 cents to $1.50 n) 2 h 45 min to 30 min o) 200 m to 0.5 km

Q4. A serving of Breakfast Delight contains:


3.6 g of protein 0.4 g of fat
20 g of carbohydrate 1 g of sugar
3.3 g of dietary fibre 84 mg of sodium.
Find the following ratios in simplest form:
a) sugar to carbohydrate b) fat to protein
c) protein to fibre d) sodium to protein.

Ratios with decimals


If the terms of a ratio are terminating decimals, some simple rules allow easy simplification to lowest
terms.
1. Move the decimal point in the ratio by the same number of places for all terms until you have only
whole numbers on both sides.
2. Simplify the ratio to lowest form.
Q5. Write the following ratios in simplest form.
a) 0.7 to 0.9 b) 0.3: 2.1 c) 0.05 to 0.15 d) 0.8: 1
e) 0.25 : 1.5 f) 0.375 to 0.8 g) 0.95 : 0.095 h) 1 to 1.25

Ratios with fractions


For ratios containing fraction terms, we can use two methods to find the ratio in lowest integer terms.
1. Write their equivalent fraction with a common denominator, or
2. Cross multiply the denominators.
= 45 : 24

Q6. Write the following ratios in simplest form.

Equivalent ratios
Ratios are equivalent if they represent the same relative proportions between two quantities.

EXAMPLE 1
Complete these equivalent ratios by multiplying.
a1:3=4:□ b 7 : 9 = □ : 27

Solution:

Do the following exercise:


1 Complete these equivalent ratios by multiplying.
a) 1: 3 = 5: ___ b) 2: 5 = 4: ___ c) 4: 7 = 8: ___
d) 9: 10 = 27: ___ e) 6: 5 = 24: ___ f) 3: 8 = 15: ___
g) 2 : 9 = ___ : 18 h) 1 : 6 = ___ : 30 i) 5 : 3 = ___ : 9
j) 9 : 2 = ___ : 8 k) 10 : 11 = ___ : 55 l) 14 : 15 = ___ : 45
m) 8: 13 = 40: ___ n) 6: 11 = ___: 99 o) 5: 7 = ___: 70
p) 10: 17 = 100: ___ q) 3: 2 = 33: ___ r) 13: 20 = ___: 60

2 Complete the following equivalent ratios by dividing.


a) 2: 10 = 1: ___ b) 6: 14 = 3: ___ c) 9: 3 = 3: ___
d) 12: 15 = 4: ___ e) 18: 27 = 2: ___ f) 100: 120 = 5: ___
g) 20 : 32 = ___ : 8 h) 22 : 55 = ___ : 5 i) 15 : 40 = ___ : 8
j) 42 : 60 = ___ : 10 k) 24 : 38 = ___ : 19 l) 4 : 36 = ___ : 9
m) 35 : 14 = ___ : 2 n) 63 : 54 = 7 : ___ o) 24 : 18 = 4 : ___
p) 75 : 120 = ___ : 8 q) 99 : 66 = ___ : 2 r) 62 : 93 = 2 : ___

Dividing a quantity in a given ratio


It is important to be able to divide a quantity, such as an amount of money, into a given ratio.
The unitary Method: The unitary method involves first finding one part or one unit. This is
why it is called the unitary method.

DO the following exercise:


Q1. Share the amount of $1000 in the following ratios.

a) 2 : 3 b) 3 : 1 c) 1 : 4 d) 1 : 1 e) 3 : 5

f) 5 : 3 g) 3 : 7 h) 9 : 1 i) 7 : 13 j) 9 : 11

Q2. Three angles of a triangle are in the ratio 1: 2: 3. What is the magnitude of each angle?

Q3. In a family, 3 children receive their allowances in the ratio of their ages, which are 15 years, 12 years
and 9 years. If the total of the allowances is $30, how much does each child receive?
Q4. The angles of a quadrilateral are in the ratio 2: 3: 4: 6. What is the difference in magnitude between the
smallest and largest angles?

Q5. The town of Barten has a population of 5464. How many children are there in the town if the ratio of
children to adults is 5 : 3?

Q6. Tropicana Drink is made by mixing orange, pineapple and passionfruit juice in the ratio
7: 5: 2. How much pineapple juice would be needed to make 8.4 L of Tropicana Drink?

Q7. The total length of the sides of a triangle is 72.6 cm and the ratio of the side lengths is
6: 1: 5. Calculate the length of the:
a) shortest side
b) Longest side.

Q 8. A tin holds 6.24 L of two-stroke fuel. If two-stroke fuel is made from petrol and oil in the ratio 25: 1,
how much oil is in the mixture?

Q9. An investment fund invests in property, shares and government bonds in the ratio 5: 4: 3. If the total
investments are $60 000, find the amounts invested in each area.
Q10. A brand of fertiliser is made by mixing potash, phosphates and nitrates in the ratio
3: 2:3. A bag of fertiliser contains 40 kg.
a) Find the number of kilograms of potash in the bag.
b) Find the number of kilograms of phosphates in the bag.
Q12.A rectangle has a perimeter of 65 cm and the ratio of its length to its breadth is 9 : 4.
a) Find the length of the rectangle.
b) Find the breadth of the rectangle.
Q13.The ratio of the population of Tarmore to Kingsvale is 2: 5 and the ratio of the population of Kingsvale
to Westside is 2: 3. If the total population of the three towns is 99 615, find the population of these towns.
a) Tarmore b) Kingsvale c) Westside
3
Q14. a) The ratio of a boy’s height to his father’s is . If the boy’s height is 1.23 m, how tall is his father?
5
3
b) The ratio of Carla’s weight to Tracey’s weight is . If Tracey weighs 82.8 kg, how much does Carla
5
weigh?
Q15. A light rye bread requires a ratio of wholemeal flour to plain flour of 4 : 3. A baker making a large
quantity of loaves uses 126 cups of plain flour. What is the total amount of flour used by the baker?

Q16. A textbook contains three chapters and the ratio of pages in these chapters is 3 : 2 : 5. If there are 24
pages in the smallest chapter, how many pages are in the textbook?

Q17. The ratio of the cost of a shirt to the cost of C a jacket is 2 : 5. If the jacket costs $240 more than the
shirt, find the cost of the shirt and the cost of the jacket.

Q18. In a class of 24 students the ratio of girls to boys is 1 : 2.


a) How many more girls are needed to make the ratio 1 : 1?
b) If 4 more girls and 4 more boys joined the class, what would be the new ratio?
c) On one day, the ratio was 3 : 7. How many boys and how many girls were absent
Q19. Three students, Ramshid, Tony and Maria, entered a group Geography competition.
• Ramshid spent 5 hours preparing the PowerPoint presentation.
• Tony spent 3 hours researching the topic.
1
• Maria spent 2 hours designing the poster.
2
Their group won second prize in the competition and received a prize of $250.
Ramshid, Tony and Maria decide to share the prize in a ratio of 3 : 2 : 1.
a) How much money did each student receive? Round the answer to nearest cent.
b) If the prize was divided up according to the time spent on the project, what would be the new ratio?
Write the ratio in whole numbers.
c) How much money did each student receive with the new ratio? Round the answer to the nearest
cent.
d) Although she spent the least time on the project, Maria would prefer to divide the prize according to
time spent. How much more money did Maria receive with the new ratio?
e) Tony preferred that the original ratio remained. How much was Tony better off using the original
ratio?
f) Which ratio would Ramshid prefer and why?
g) The group ended up going with a ratio based on time spent but then rounded amounts to the nearest
$10. How much prize money did each student receive?

Rates
A rate is a comparison between two quantities of different units.
Imagine that you took 30 steps in 2 minutes, then your rate of walking is 30 steps every 2 minutes.
This is the same as 15 steps every 1 minute, which is 15 steps per minute (written as 15 steps/minute). The
forward slash ‘/’ means ‘per’.
Travelling 120 kilometres in 2 hours in a car means your rate is 60 km every hour or 60 km per hour (60
km/h).
Examples of rates
The prices in grocery stores and department stores are rates. Rates are also used in pricing gasoline, tickets
to a movie or sporting event, in paying hourly wages and monthly fees.

Example 1:
A motorcycle travels 230 miles on 4 gallons of gasoline. Find the average mileage per gallon.

1. Express each of the following statements using a rate in simplest form.


a) A lawn of 600 m2 was mown in 60 min. Find the area mowed per minute.
b) The cost of 10 L of fuel was $6.50. Find the cost of fuel per litre.
c) A balloon of volume 4500 cm3 was inflated in 15 s. Find the volume inflated per second.
d) A tank of capacity 350 kL is filled in 70 min. Find the capacity filled per minute.
e) A car used 16 litres of petrol in travelling 200 km.
f) A 12 m length of material cost $30. Find the cost of material per meter.
g) There were 20 cows grazing in a paddock which was 5000 m2 in area. Find the area covered by each cow.
h) The gate receipts for a crowd of 20 000 people were $250 000.
i) The cost of painting a 50 m2 area was $160. Find the cost of painting per square meter.
j) The cost of a 12-minute phone call was $3.00. Find the cost of call per minute.
2. Sima is paid $7.50 per hour. At this rate, how much does she earn in a day on which she works 7 hours?

3. A basketball player scores, on average, 22 points per match. How many points will he score in a season in
which he plays 18 matches?

4. Water flows from a hose at a rate of 3 L/min. How much water will flow in 2 h?

5. A car’s fuel consumption is 11 L/100 km. How much fuel would it use in travelling 550 km?

6. To make a fertiliser solution, the directions recommend mixing 3 capfuls of fertiliser with 5 L of water.
How many capfuls of fertiliser should be used to make 35 L of solution?
7. Complete the following rates.
a) Tom travelled 60 km in 1 hour
b) $84 in 1 hour
c) 600 km in 10 hours
d) $2 for ½ kg
e) Mark earned $80 in 5 hours
8. George earns $720 for 8 hours’ work. What is his hourly rate of pay?

9. Find the cost of 1 kg if:


a 2 kg costs $8
b 5 kg costs $15
c 4 kg costs $10

10 Callum’s daily wage is directly proportional to the number of hours he works. If he works for 2 hours,
he earns $42. How much does he earn if the number of hours worked:
a doubles?
b halves?
c triples (× 3)?

11 The number of hours of sunshine was recorded each day for one week in April. The results are listed.
Monday 6 hours, Tuesday 8 hours, Wednesday 3 hours, Thursday 5 hours Friday 7 hours, Saturday 6 hours,
Sunday 7 hours

a) Find the average number of hours of sunshine:


i per weekday
ii per weekend day
iii per week
iv per day
b) Given the above rates, how many hours of sunshine would you expect in April?

12. Harvey finished a 10 kilometre race in 37 minutes and 30 seconds. Jacques finished a 16 kilometre race
in 53 minutes and 20 seconds. Calculate the running rate of each runner. Which runner had a faster running
pace?

13. The Tungamah Football Club had 12 000 members. After five successful years and two premierships,
they now have 18 000 members.
a) What has been the average rate of membership growth per year for the past 5 years?

b) If this membership growth rate continues, how many more years will it take for the club to have 32 000
members?

14. a A car uses 24 L of petrol to travel 216 km. Express these quantities as a simplified rate in: C i km/L ii
L/km b How can you convert km/L to L/km?

15. The Teleconnect telecommunications company has a variable call charge rate for phone calls of up to 30
minutes. The charges are 50c/min for first 10 minutes, 75c/min for the second 10 minutes and $1/min for the
third 10 minutes.

a) Find the cost of phone calls of these given lengths. i 8 minutes ii 13 minutes iii 24 minutes iv 30
minutes
b) What is the average charge rate per minute for a 30 minute call? Connectplus, a rival
telecommunications company, charges a constant call rate of 60¢/minute.
c) If you normally made calls that were 15 minutes long, which company has the better deal for you?
d) If you normally made calls that were 25 minutes long, which company has the better deal for you?
e) What is the length of phone call for which both companies would charge the same amount?

Ratios and rates and the unitary method

1. If 8 kg of chicken fillets cost $72, how much would 3 kg of chicken fillets cost?

2. If one dozen tennis balls cost $9.60, how much would 22 tennis balls cost?

3. If three pairs of socks cost $12.99, how much would 10 pairs of socks cost?

4. If 500 g of mince meat costs $4.50, how much would 4 kg of mince meat cost?

5. Solve the following ratio problems.

a) The required staff to student ratio for an excursion is 2 : 15. If 10 teachers attend the excursion, what is
the maximum number of students who can attend?

b) The ratio of commercials to actual show time for a particular TV channel is 2 : 3. How many minutes of
actual show were there in 1 hour?
c) A rectangle has length and breadth dimensions in a ratio of 3 : 1. If a particular rectangle has a length of
21 m, what is its breadth?

d) Walter and William have a height ratio of 7 : 8. If William has a height of 152 cm, how tall is Walter?

6. Solve the following rate problems.

a) A tap is dripping at a rate of 200 mL every 5 minutes. How much water drips in 13 minutes?

b) A professional footballer scores an average of 3 goals every 6 games. How many goals is he likely to
score in a full season of 22 games?

c) A snail travelling at a constant speed travels 400 mm in 8 minutes. How far does it travel in 7 minutes?

d) A computer processor can process 500 000 kilobytes of information in 4 seconds. How much information
can it process in 15 seconds?

7. Leonie, Spencer and Mackenzie have just won a prize. They decide to share it in the ratio of 4 : 3 : 2. If
Spencer receives $450, how much do Leonie and Mackenzie receive, and what was the total value of the
prize?

8. Convert the following rates into the units given in the brackets.

a $15/h (c/min)

b $144/h (c/s)

c 3.5 L/min (L/h)

d 20 mL/min (L/h)

e 0.5 kg/month (kg/year)

f 120 g/day (kg/week)

g 60 g/c (kg/$)

h $38/m (c/mm)

i 108 km/h (m/s)

j 14 m/s (km/h

9. The Mighty Oats breakfast cereal is sold in boxes of three different sizes: small (400 g) for $5.00, medium
(600 g) for $7.20, large (750 g) for $8.25 a Find the value of each box in $/100 g. b What is the cheapest
way to buy a minimum of 4 kg of the cereal?

10. Gemma runs 70 metres in 8.4 seconds. If she maintains the same average speed, in what time will she
run 100 metres?

11. Zana’s hair grew 6 cm in 5 months. a Find Zana’s average rate of hair growth in cm/month and in
m/year. b How long would it take for Zana’s hair to grow 30 cm
Solving rate problems

‘One thing that is certain in life is that change is inevitable.’ We are constantly interested in rates of change
and how things change over a period of time. We are also regularly faced with problems involving specific
rates. Strong arithmetic skills and knowing whether to multiply or divide by the given rate allows many rate
problems to be solved quickly and accurately. Over the next few days, keep a record of any rates you
observe or experience. Look out for the slash ‘/’ sign and listen for the ‘per’ word.

1. A factory produces 40 plastic bottles/minute.

a) How many bottles can the factory produce in 60 minutes?

b) How many bottles can the factory produce in an 8 hour day of operation?

2. Mario is a professional home painter. When painting a new home, he uses an average of 2.5 litres of paint
per hour. How many litres of paint would Mario use in a week if he paints for 40 hours?

3. A truck travels 7 km per litre of fuel. How many litres are needed for the truck to travel 280 km?

4. Daniel practises his guitar for 40 minutes every day. a How many days will it take him to log up 100
hours of practice? b How many days will it take him to log up 10 000 hours of practice? c If Daniel practises
six days per week for 50 weeks per year, how many years will it take him to log up 10 000 hours of practice?

5. A flywheel rotates at a rate of 1500 revolutions per minute.

a) How many revolutions does the flywheel make in 15 minutes?

b) How many revolutions does the flywheel make in 15 seconds?

c) How long does it take for the flywheel to complete 15 000 revolutions?

d) How long does it take for the flywheel to complete 150 revolutions?

6. Putra is an elite rower. When training, he has a steady working heart rate of 125 beats per minute (bpm).
Putra’s resting heart rate is 46 bpm.

a) How many times does Putra’s heart beat during a 30 minute workout?

b) How many times does Putra’s heart beat during 30 minutes of ‘rest’?

c) If his coach says that he can stop his workout once his heart has beaten 10 000 times, for how long would
Putra need to train?

7. What is the cost of paving a driveway that is 18 m long and 4 m wide, if the paving costs $35 per square
metre?

8. A saltwater swimming pool requires 2 kg of salt to be added for every 10 000 litres of water. Joan’s
swimming pool is 1.5 metres deep, 5 metres wide and 15 metres long. How much salt will she need to add to
her pool?

9. The Bionic Woman gives Batman a 12 second start in a 2 kilometre race. If the Bionic Woman runs at 5
km/min, and Batman runs at 3 km/ min, who will win the race and by how many seconds?
10. At a school camp there is enough food for 150 students for 5 days.

a) How long would the food last if there were only 100 students?
b) If the food ran out after only 4 days, how many students attended the camp?

11. Michelle can complete a landscaping job in 6 days and Danielle can complete the same C job in 4 days.
Working together, in how many days could they complete the job?

Speed

 The average speed is an important rate and can be calculated using the formula:

D Distance S Speed T Time S T

Distance = Speed × Time

Distance Distance
Speed = Time =
Time Speed

Q1. Calculate the average speed (in km/h) in each of the following cases.
a) A car travels 400 km in 5 h.
b) A jet travels 1600 km in 2 h.
c) The winner of a motorbike race takes 3 h to travel 450 km.
d) A marathon runner takes 3 h to run 42 km.
e) A walker walks 10 km in 1 h 15 min.
f) A rally driver completes a course of 1500 km in 18 h 45 min.

Q2. Find the distance travelled in each of the following.


a) A cyclist rides for 2 h at a speed of 18 km/h.
b) A car travels at 85 km/h for 3 h.
c) Malak rides her motorbike for 2 h 30 min at 140 km/h.
d) The Sunlander travels at 80 km/h for 5 h 45 min.
e) An aeroplane travels at 360 km/h for 1 hour 15 min.

Q3. Find the time taken for each of the following trips.
a) A car travels 400 km at 80 km/h.
b) A cyclist rides for 50 km at 10 km/h.
c) A train travels 560 km at 80 km/h.
d) A jet travels 3000 km at 750 km/h.
e) A woman jogs for 5 km at 10 km/h.

Q4. Express each of the following speeds in m/s.


a) 36 km/h
b) 72 km/h
c) 54 km/h
d) 90 km/h
Q5. A plane is flying at a cruising speed of 900 km/h. How far will the plane travel from C 11:15 a.m. to
1:30 p.m. on the same day?
Q6. The wheels on Charlie’s bike have a circumference of 1.5 m. When Charlie is riding fastest, the wheels
rotate at a speed of five turns per second.
a) What is the fastest speed Charlie can ride his bike, in km/h?
b) How far would Charlie travel in 5 minutes at his fastest speed?
Q7. The back end of a 160-metre-long train disappears into a 700-metre-long tunnel. Twenty seconds later
the front of the train emerges from the tunnel. Determine the speed of the train in m/s.
Q8. Anna rode her bike to school one morning, a distance of 15 km, at an average speed of 20 km/h. It was
raining in the afternoon, so Anna decided to take the bus home. The bus trip home took 30 minutes. What
was Anna’s average speed for the return journey to and from school?

Travel Graphs

Example: The travel graph below shows Emma’s trip on Saturday. Emma picked up her friend Sally and
went for a walk to Central park where they sat and had lunch. They then sprinted back to Emma’s house.
Answer the following questions:
i) How many stops did Emma make?
ii) What unit of measurement is used on the horizontal axis?
iii) What time did Emma pick up Sally?
iv) How long did they stop and have lunch?
v) At what time did they arrive home

1. The travel graph opposite represents a trip taken by Ranie’s family. Use the graph to answer the following
questions.

a) At what time did the family start their trip?


b) i At what time did Ranie’s family have their first stop?
ii For how long did they stop?
c) What distance was covered before the family decided to have their first rest stop?
d) Between what time did the family have their second rest stop?
e) What distance was travelled between the second and third rest stop?
f) How long did the family stop during their third rest stop?
g) After the third rest stop the family decided to head directly home. Unfortunately, they got the flat
tyre.
i At what time did they get the flat tyre?
ii How long did t take to repair the flat tyre?
h) At what time did the family arrive home?
i) Calculate the total amount time of time spent
i travelling ii shopping and resting
j) Calculate the total distance of the trip.
k) For every 4 km travelled, 1 litre petrol was used. Calculate the number of litres required to complete
the trip.
2. This graph shows a train journey from one town (A) to another town (B).

a) How far did the train travel?

b) How long did it take to complete this journey?

c) What was the average speed of the train?

3. The Wilson family drove from their home to a relative’s place for lunch and then back home again. This
distance/time graph shows their journey.

For each description below, choose the line segment of the graph that matches it.

a) A 1 4 hour rest break is taken from 10 a.m. to 10:15 a.m.


b) The Wilson’s drove 100 km in the first hour.
c) The car is stopped for 1 3 4 hours.
d) The car travels from 100 km to 200 km away from home in this section of the journey.
e) At the end of this segment, the Wilsons start their drive back to their home.
f) The Wilsons travel from 1 p.m. to 3 p.m. without stopping.
g) At the end of this segment, the Wilsons have arrived back home again.

4. Each of these distance/time graphs show a person’s journey. Using sentences explain the meaning of each
straight-line segment describing whether the person:

• travelled slowly or quickly or was stopped

• travelled away from home or towards home

5. This distance/time graph shows Levi’s walk from his home


to school one morning. a How far did Levi walk in the first
minute? b How long did it take Levi to
walk 120 m from home?

c How far had Levi walked when he


stopped to talk to a friend?

d How long did Levi stop for?

e How far had Levi walked after 3


minutes? f How far was the school from
Levi’s home?
Converting between different Rates
Example: Convert 108 L/h to:
a L/min b mL/min c mL/s

Solution:

1. Convert the following.


a $5.40/h to c/min b $8/m to c/cm

c 8 t/ha to kg/m2 d 48.6 L/h to mL/s

e 9% /year to %/month f $15/kg to c/g


g 60 km/h to m/s h 15 kg/day to g/h

i 1.8 kg/L to g/mL

2. Convert the following.

a 6 g/mL to kg/L b 15 m/s to km/h c 12 c/min to $/h

d 5 mL/s to L/h e 9 c/cm to $/m f 0.3 kg/m2 to t/ha

g 4.5 c/g to $/kg h 28 m/s to km/h i 0.08 g/g to g/kg

You might also like