0% found this document useful (0 votes)
27 views4 pages

Imo Level1 Solution Class 5 Set 7

Uploaded by

Eklavya Gupta
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
27 views4 pages

Imo Level1 Solution Class 5 Set 7

Uploaded by

Eklavya Gupta
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

CLASS 5

SET-7
HINTS AND SOLUTIONS
1. (C) 6. (A) : C is common in both triangle and square but
2. (C) : There is a letter ‘D’ in the word FIND. So, not in circle. Therefore, region C represents the
FIND cannot be formed from the alphabets of students who study Maths and Science but not
word FINANCE. History.
7. (D) : Alphabets are arranged in reverse order.
3. (B) :
8. (C) :

4. (B) :
9. (B) :

Triangles formed are A, B, C, D, AB, CD, ABCD.


? Total number of triangles formed = 7
10. (A) : The pattern followed is:
(8 × 3) + (6 × 3) = 24 + 18 = 42
5. (B) : A. (9 × 9) + (2 × 9) = 81 + 18 = 99
Similarly, (12 × 8) + (16 × 8) = 96 + 128 = 224

Lines of symmetry = 0 11. (A) :

B.

12. (C) : According to question, we have


Amit, Bina, Renu, Dev.
(Oldest)
Lines of symmetry = 4 ? Amit is the oldest.

C. 13. (C) : Number of cubes in top most layer = 4


Number of cubes in middle layer = 6
Number of cubes in bottom layer = 6
? Total number of cubes = 4 + 6 + 6 = 16

14. (B) : The pattern is:


Lines of symmetry = 2

D. Similarly,

15. (C) :

Lines of symmetry = 1
So, figure in option B has the maximum lines of ? Namita is standing in the North-W est
symmetry. direction with respect to her starting point.

Class-5 | Level-1 | Set-7 1


16. (B) : We have, 3 27
27. (C) : 6 hrs = hrs
2 20, 25, 30 4 4
2 10, 25, 15 27
= × 60 minutes = 405 minutes
3 5, 25, 15 4
5 5, 25, 5 28. (D) : Area of square ABCD = (15 × 15) sq. cm
5 1, 5, 1 = 225 sq. cm
1, 1, 1 Now, GH = 5 cm
? L.C.M. of 20, 25 and 30 = 2 × 2 × 3 × 5 × 5 and FG = EH = AB – (AE + HB)
= 100 = [15 – (3 + 8)] cm = 4 cm
So, n = 300 Now, area of rectangle EFGH
17. (D) : , = (5 × 4) sq. cm = 20 sq. cm
? Area of shaded region
Ÿ3 = 27 = (225 – 20) sq. cm = 205 sq. cm

? = 27 3=9 29. (A) : We have,


18 + [14 – {17 – (8 + 5 – 1)}]
Now × = 72 Ÿ 9 × = 72 = 18 + [14 – {17 – (13 – 1)}]
= 18 + [14 – {17 – 12}]
or 9 × 8 = 72
= 18 + [14 – 5] = 18 + 9 = 27.
? =8
30. (B) : 9th multiple of 6 = 9 × 6 = 54
So, – =9–8=1 3rd multiple of 3 = 3 × 3 = 9
? 54 ÷ 9 = 6
18. (B) : Perimeter = (30 × 2) cm = 60 cm 31. (B)
19. (C) : A right angle measures 90° and the angle in
option C measures less than 90°.
20. (C) : Time duration from 7:45 a.m. to 8:20 a.m. 32. (A) :
is 35 minutes.
21. (A)
22. (B) : Place value of 8 in 89537 is 80000.
Place value of 5 in 89537 is 500.
? Required difference = 80000 – 500 = 79500

23. (B) :
1 3 1 6 7
24. (D) : A. 1.75 33. (D) : Sum of 35 tenths and 263 hundredths
4 2 4 4
35 263
= = 3.5 + 2.63 = 6.13
B. 10 100
? Required product = 6 × 6.13 = 36.78
C. 34. (B) : H1N1 cases in Mumbai = 300
H1N1 cases in Pune = 200
D. ? (300 – 200) = 100 more cases of H1N1
occured in Mumbai than in Pune.
25. (B) :
35. (B) : Total number of H1N1 cases
= 300 + 200 + 350 + 50 = 900
? There are 9 right angles altogether.
36. (C) : Total money Atul has = ` 180
26. (C) : We have, 3000 + 500 + 40 + 5 = 3545
Total amount of money he spent
? Roman numeral for 3545 = MMMDXLV = ` (54.09 + 0.85) = ` 54.94

2 Class-5 | Level-1 | Set-7


? Amount of money left with him (iii) 16.5 × 4.5 = 74.25
= ` (180 – 54.94) = ` 125.06 ? R = 4.5
37. (C) : Normal body temperature = 98.6°F Now, (P + Q) yR
Temperature of Rahul’s body = 102.6°F = (29.35 + 234.17) y4.5
? Temperature above normal = 263.52 y4.5 = 58.56
= (102.6 – 98.6)°F = 4.0°F 47. (A) : A.
38. (B) : Correct answers = 35
? Marks obtained for correct answers
= 35 × 4 = 140
Incorrect answers = 40 – 35 = 5
? Marks deducted for incorrect answers
= 5 × 2 = 10 B.
So, marks obtained = 140 – 10 = 130
39. (A) : Total quantity of sugar = 52.5 kg
Quantity of sugar in each packet = 2.5 kg
?
= 52.5 2.5 = 21
40. (C) : Total amount of rice sold
= (17.750 + 38.250 + 45.500) kg C. _ =
= 101.500 kg
41. (A) : Amount of water in the container = 15 L
Water taken out during the day
= 750 mL + 4 L 300 mL + 7 L 390 mL
= (0.750 + 4.300 + 7.390) L = 12.440 L D.
? Water left in the container
= (15 – 12.440) L = 2.560 L
= 2 L 560 mL
42. (B) : Distance covered by bus = 5 km 650 m 2 1 1 3
Ÿ  z
= 5650 m 4 4 4 8
Distance covered by walking = 3 km 720 m
A B
= 3720 m 48. (C) :
? (5650 – 3720) m = 1930 m i.e, 1 Km 930 m I H
more distance he covered by bus than by C D
walking. F G
43. (B) : Weight of Shailendra = 37 kg 750 g E J
= 37750 g Pair of parallel lines are:
AB || IH, AB || FG, AB || EJ, IH || FG, IH || EJ,
? His friend’s weight = (37750 + 4500)g FG || EJ, CD || AB, CD || IH, CD || FG, CD || EJ,
= 42250 g = 42 kg 250 g AI || FE, FE || HG and AI || HG
44. (A) : Cost of 15 bars of chocolate = ` 900 Hence, there are 13 pair of parallel lines. So, Jiya
Ÿ Cost of 1 bar of chocolate = `(900 ÷ 15) gave the incorrect statement.
= ` 60
? Cost of 4 bars of chocolate = ` (60 × 4) 49. (C) :
= ` 240
45. (C) : Total number of children = 136
Number of rows = 8
? Students in each row = 136 8 = 17
Perimeter of ABCD = 56 cm
46. (D) : (i) 123. 27 y 4.2 = 29.35 Ÿ 2(length + breadth) = 56
? P = 29.35 Ÿ 20 + breadth = 56 y 2
(ii) 234.17 – 114.18 = 119.99 Ÿ Breadth = 28 – 20 = 8 cm
? Q = 234.17

Class-5 | Level-1 | Set-7 3


? AD = BC = 8 cm
Now, UX = AD – (AU + XD) = 8 – (3 + 3) = 2 cm So, = =4
Similarly, PQ = 2 cm
Now, area of unshaded part = Area of rectangle and =
ABCD – [Area of square EFGH + Area of square
PQRS + Area of square UVWX] So, = =4
= (20 × 8) – [(7 × 7) + (2 × 2) + (2 × 2)]
= 160 – 57 = 103 cm2
Hence, +

50. (A) : = =2 =4 +4 =8

---

4 Class-5 | Level-1 | Set-7

You might also like