0% found this document useful (0 votes)
26 views7 pages

Management Accounting Set 1

Aarhus University Management Acounting tutorials
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
26 views7 pages

Management Accounting Set 1

Aarhus University Management Acounting tutorials
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 7

Tutorial 1

Exercise 2.18

Operating profit:

Revenue−Cost of goods sold−Operating cost =Operating profit


Cost of goods sold:

Opening finished goods+Goods Manufactured−Closing finished goods


Cost of goods manufactured:

Opening WIP + Direct Materials Used+ Direct Manufacturing Labour+ Indirect Manufacturing Costs−Closing
Direct materials used:

Beginning Direct Materials Purchased−End Direct Materials

All amounts in milion:

Schedule of Cost of Goods Manufactured

Direct Materials

Direct materials, 1 January 15


Purchases of direct materials 325
(-) Direct materials, 31 December -20
Direct materials used 320

Direct manufacturing labour

100 = Direct Manufacturing Labour

Total manufacturing overhead = Indirect manufacturing costs:

Indirect Manufacturing Labour 60


Plant supplies 10
Plant utilities 30
Depreciation 80
Plant supervisor labour 5
Miscellaneous 35
Indirect Manufacturing Costs 220
Cost of goods manufactured:

Work in progress, January 2018 10


Direct materials used 320
Direct manufacturing labour 100
Total manufacturing overhead 220
(-) Work in progress, December 2018 -5
Cost of goods manufactured 645

Income statement:

Revenue 950
(-) Cost of goods sold 660
(-) Marketing, distribution and customer service -240
Gross profit 50

Exercise 2.22

1)

Units Direct materials Total DM used Total cost Cost per kg DM


pr unit (kg)
100.000 2kg (100.000*2kg) = 280.000$ (280.000/200.000)
200.000kg = 1,40$

Direct materials
Closing stock (kg) Closing stock $
2000 kg 1,40 * 2000 kg = 2.800 $

2)

Closing stock, finished goods: 41.940 $

Production in 2022: 100.00 units

Average price per unit: 466.000/100.000 = 4,66

Finished goods stock= 41.940$ / 4,66 = 9000 units


3)

Revenue: 873.600$

Sold units (Units produced - Finished goods stock) = 100.000 - 9.000 = 91.000

Selling price per unit (Revenue / Sold units) = 873.600 / 91.000 = 9.6 $

4)

Operating profit:

Revenue 873.600
Opening finished goods 0
(-) Cost of goods manufactured 466.000
Closing finished goods 41.940
Gross margin 449.540
Operating costs:
Marketing (V) 245.700
Marketing (F) 80.000
Administrative costs 100.000
Operating profit: 23.840

Exercise 2.23

Estimates for the year:

Sales: 122.000

Closing stock 31 Dec.

Materials: 0 units

WIP: 0 units

Finished goods: 0 units


Production needed:

Opening stock: 9.000

Production needed: ?

Expected sale: 122.000

Desired closing sale: 12.000

Production needed: 12.000 + 122.000 - 9.000 = 125.000

Income statement

You might also like