Mineral Processing 2 L3
Mineral Processing 2 L3
• Also of use in milling calculations is the ratio of the weight of water to the
weight of solids in the slurry, or the dilution ratio. This is defined as:
Slurry stream 2 has a flow rate of 3.4m-3/h and contains 55% solids.
From Equation 3.9, the pulp density of the stream = 1579kg/m-3.
Therefore, from Equation 3.8, the mass flow rate of solids in slurry stream 2
= 1.82 t/h. The tonnage of dry solids pumped is thus: 1.82 + 2.73 = 4.55 t/h
• Example 3.3
• A flotation plant treats 500 t of solids per hour. The feed pulp, containing 40%
solids by weight, is conditioned for 5 min with reagents before being pumped to
flotation. Calculate the volume of conditioning tank required. (Density of solids is
2700 kg/m3.)
• Solution
• The volumetric flow rate of solids in the slurry stream = mass flow rate/density
= 500 x 1000/2700 = 185.2m3/h
• The mass flow rate of water in the slurry stream = mass flow rate of solids x
dilution ratio
= 500 x (100 - 40)/40 =750t/h
• Therefore, volumetric flow rate of water = 750m3/h.
• Volumetric flow rate of slurry = 750 + 185.2 = 935.2m3/h.
• Therefore, for a nominal retention time of 5 min, the conditioning tank should
have a volume of 935.2 x 5/60 = 77.9m3.
• Note: Retention time = volume/flow rate of pulp.
• Example 3.4
Calculate the % solids content of the slurry pumped from the sump in
Example 3.2.
Solution
The mass flow rate of solids in slurry stream 1 is 2.73 t/h.
The slurry contains 40% solids, hence the mass flow rate of water
= 2.73 x 60/40 = 4.10 t/h
Similarly, the mass flow rate of water in slurry stream 2
= 1.82 x 45/55 = 1.49t/h
• Total slurry weight pumped
=2.73+4.10+ 1.82+ 1.49 = 10.14t/h
Therefore, % solids by weight
=4.55 x 100/10.14 = 44.9%
• Similarly, the mass flow rate of water in slurry
• stream 2
• .
• The cyclone overflow line is instrumented with a magnetic flowmeter and nuclear
density gauge, and the mass of dry ore fed to flotation is 25 t/h. The feed from the
fine ore bins is sampled, and is found to contain 5% moisture. The cyclone feed
contains 33% solids, the cyclone underflow 65% solids, and the overflow 15 %
solids.
• Calculate the circulating load on the circuit and the amount of water required to
dilute the ball mill discharge.
• Solution
• A water balance on the cyclone gives
67𝐹𝐹 85 35𝑈𝑈
• = × 25 +
33 15 65
• Where F= cyclone feed (dry t/h)
• U=cyclone under flow (dry t/h)
• The mass flow rate of feed from the ore bin =25 t/h
(since input to circuit =output )
67 85 35𝑈𝑈
• Therefore, F=25+U And (25+U) =25× +
33 15 65
• From which U=61.0 dry t/h
• The circulating load is therefore 61.0 t/h
• and the circulating ratio is 61.0 /25 =2.44 .
• The ball mill feed =ore from bin +circulating load
• Water in ball mill feed =25×5⁄95 +61.0×35⁄65 =34.2m3/h
• Water in cyclone feed = (25+61.0)×67⁄33 =174.6m3/h
• Therefore water requirement at cyclone feed =174.6-34.2 =140.4m3/h
• Example 3.9
• Calculate the circulating load in the grinding circuit shown in Figure below
and the amounts of water added to the rod mill and cyclone feed.
• Feed to rod mill = 55 t of dry ore per hour
• Rod mill discharge = 62% solids
• Cyclone feed = 48% solids
• Cyclone overflow = 31% solids
• Cyclone underflow = 74% solids
• Solution
• Since input to circuit = output, the cyclone overflow contains 55 t/h of solids.
A water balance on the cyclone gives: