2nd Grade Ms. Jones Part 2 Packet 2
2nd Grade Ms. Jones Part 2 Packet 2
TEEStemsOPC
§ ‘ K 03040506 HA
t
R03040506H
Llsa
Date
penny head penny tail nickel head nickeltail dime head dimetail quarter head quartertail
PY |
10¢
How much money do you see? Count then write the correct amount.
(A. +) fe. j
FEDERAL RESERVE NOTE
; OF AMRIT
12 Feat re A ania
Bi
OWS ol TR
a
12 oN
PiebEg sea Socbhtnty
ee eee
AWNA
Fhawsrer
ONTE
Ancient
Custom
Expose
Timid
Climate
Decay
Perform
Cling
Disturb
Remote
Troop
Charge
Council
Solve
State
Members
Laws
Capital
President
Government
Name:
Ancient
Custom
Expose
Timid
Climate
Decay
Perform
Cling
Disturb
Remote
Troop
Charge
Council
Solve
State
Members
Laws
Capital
President
Government
MonaY
Name
Date
1. Show 39 cents two different 2. Kole has 1 quarter, 2 dimes? 5
ways. nickels, and 2 pennies. He wants
1* way 2™ way
to buy a sticker that costs 60
cents. Does he have enough
money to buythe sticker?
Yes or No
3. Kayleigh has 2 quarters, 2 dimes, 4. Terry wants to buy a ball that
2 nickels, and 4 pennies. She costs 90 cents. He has 4 quarters.
buys a popsicle that costs 42 Does he have enough moneyto
cents. How much money does buy the ball?
she have now?
Ee Ne! Nee et
Yes or No
5. Evan has | dime, 6 nickels, and 5 6. Sarah has 1 quarter, 6 dimes, and
pennies. He wants to buy an 5 pennies. On the way home she
eraser that costs 55 cents. Does
lost 2 dimes and a nickel. How
he have enough money?
much money does she have now?
NS OE ED OE
Yes or No
7. Count the coins. How much 8. Count the coins. How much
money do I have? money do I have?
fa ome
L oP
:
333,
fi:? Le? f fa
eae '
: ‘ ) eee a ny
\ Ternere
eetsee cy Ve ed MS, = A
C ut} Z Bay
> 4 : F
my
| #2
You wan! fo buy some stickers from the You bough! a pack of gum al the store
sludent slore al your school. The sticker for 73 cents. You paid wilh a one dollar
bill and the cashier gave you back one
pack cosis $1. How much more money do
you need for each coin combination? quarler. Did you receive the correct
amoun! of change?
Low much more money Explain why or why not.
Coin Combination do you need to
purchase the stickers?
Pn.
ee
E
Fst EN
TeWe
©Sunny In SoCal
©Sunny in SoCal
Name: sate: MordaY
Counting Money
Jamie found 35 cents in the pocketofhis Emily's mother paid Emily 50 cents to sweep the
jacket. Circle the two coins that he found: patio. Circle the group of coins Emily received:
Mark wants to buy a popsicle for 75 cents. Dan loaned his brother 40 cents. Circle the
Does he have enough money? coins Dan gavetohis brother:
Amy needs 60 cents more to have enough to Jenny counted her moneyand thinks she has
buy ice cream. Circle the moneythat she 85 cents. Is she right?
Sam's big brother gave Sam the change from Sarah found some coinsin the bottom of her
his lunch. How much moneydid Sam’s brother drawer. How much moneydid she find?
give Sam?
COUNTING COINS
1.Jim has 2 quarters, 1 dime, 3 nickels, and 5 pennies. Does he have enough moneyto buy a sucker for 75 cents?
2. Amy had 3 quarters, 2 nickels, and 4 pennies. She gave 12 cents to her brother. How much moneydoesshe haveleft?
3. Lily went to the store with 2 quarters, 3 dimes, 1 nickel, and 8 pennies. She buys an apple for 54 cents. How much money
‘does she have left?
4. Mrs. Teagle has 5 dimes, 6 nickels, and 5 pennies. How many morenickels does she need to have 100 cents?
1. There goes the ice cream truck 2. Mrs. Hart had 2 dollars, = |
rolling down the street. Lucky for quarters, 1 dime, and 1 penny in her
me I had $2.50, just enough to buy wallet. How much money did she
an Italian Ice. I dropped 2 quarters have all together?
_and 1 dime from pocket. How much
money did I have left over?
i
|
|}
T
3. An Italian Ice at school costs 4. I was so happy that I had a
$1.48 on Friday. I brought 3 coupon for my favorite ice cream.
quarters, 2 dimes, and 5 nickels. Normally an Oreo sundae costs
Do I have enough money to buy $4.25. My coupon was for $1.50.
| How much did my ice cream cost
an Italian Ice?
after I used my coupon?
5. On Wednesday I went shopping 6. Liz and Tia were going to the
| for a new notebook. I had 3 dollars, | market for their Mom. They needed
3 quarters, and 1 dime. The to buy a gallon of milk and eggs.
| notebook cost $3.78 at the store. Milk costs $4.50 and eggs cost
| Did I have enough money to buy the $2.99. How much moneydid they
| notebook? spent all together?.
| ) “
E | ||
o . i 4 i Lo
Yes or No
. Benita has 1 quarter, 1 dime, and 3 . Kristie wants to buy a drink that
nickels. She found one more quarter costs 95 cents. She has 6 dimes, 2
on the ground. How much money nickels, and 3 pennies. Does she
does she have now? have enough money?
Yes or No
. Miriam has 3 quarters, 1 dime, and . DeDee was walking and found 3
3 pennies. She spends 50 cents on a quarters, 3 nickels, and 1 penny.
sucker. How much money does she How much money did she find?
haveleft?
. Count the coins. How much money . Count the coins. How much money
do I have? do I have?
Name Date
1. Sam has 2 dimes, 5 nickels, and 6 2. Zackary has 1 quarter, 4 dimes,
pennies. He wants to buy a pencil and 4 pennies. His mom pays
that costs 72 cents. Does he have him 1 quarter for taking out the
enough moneyto buy the pencil? trash. How much money does
he have now?
Yes or No
Yes or No
7. Count the coins. How much money 8. Count the coins. How much
do I have? money do I have?
PNVVVVVVVNVVVOVETVOVVVE DVT OV OVOVOVOVOVEV VV VV OVO VY VN
4
4
4
4
4
Money Word Problems vo
o
4
4 1. John had $25. Sarah gave him $14 more. How much money does he have now? 7‘
4
v
4
v
4
4
4
4
4
4
4
4%
4 2. Mary got some money from her mom.Her dad gave her $16. Now she has $32.
4 How much money did her mom give her?
4
4
4
%
4
4
4
4
4
4
4
4
4 3. Elizabeth got 3 dimes, 2 nickels, 3 quarters, and 1 penny. How much money does
4
4
she have?
4
4
4
4
4
4
4
4
4
4
. 4. Amy had $47. She gave $16 to Averi. How much money did she end up with?
4
4
v
4
4
4
4
4
4
4
4
“
4
4
Oe LESEPPPP PPP PPE ELE P LLL EPSPS PEL LLL ELL P PLS SSL ELLE LES SS
AVUVVVVVVUVVVVVEHEDVVVVVVVVVVVVVVEVVUVVUVEDEHEVEVE VED
y
LoS o SSS SS LS SLES SLE SELES CELE SELES ESSE SEES ESSE EEE SCS LE SES ESS SSS S
SY PPPSESS THES SHS STS SST TTT TS TT TF TET FS TS TTT STFS FSV STS SHS TSH THT TH SSE TS
5. Tommy had 97 cents. He bought an ice cream for 75 cents. Now how much money
does he have?
6. Mom cleaned out the drier and found 6 dimes, 4 nickels, a quarter, and 7 pennies.
How much moneydid she find?
7. Donald had to buy a new bike. His old bike cost him $45. His new bike will cost
$52. How much more moneywill his new bike cost him?
8. Andy had 63 cents. He gave someto Kari. Now hehas 26 cents. How much money
did he give to Kari?
LLL LLLP LPP LLL LLL LLL LLL LLL LLL LLL LLL LLL LS SSS SSS LS SSS
\Wednessta|
Name:
1. Shannon has 4 dimes, 3 nickels, and 1 quarter. She wants to buy a medal
that costs 85 cents. Does she have enough? Why or why not?
2. Mark is browsing the toy store and sees a basketball for $1.38. He has 3
quarters, 5 pennies, and 6 dimes. Can he purchase the ball? Explain.
3. Fill in the bubble next to all the groups of coins with a total of $1.00.
Choose Yes or No.
4 Quarters Yes | No
4. Arianna has 90 cents and pays 35 cents for a new gem to add to her
crown. How much money does she have now?
5. James has 57 cents in his coin bank. Then he addsin tips from his music
show: two dollars, 3 dimes, and 2 nickels. How much does he have now?
6. Brandi organizes her nickels into 4 groups. There are 6 nickels in each
group. How much moneyis this? Draw a model to show your work.
7. Ross is ready for the red carpet event tonight. He uses these coins to buy
Write the value of the coins. Explain how you found the total value.
8. Marissa purchased a plaid hair bow at the mall for 65 cents. Circle coins
9. Elijah bought a red guitar pick for 70 cents. Draw and label coins to show
a total value of 70 cents.
10. Keisha pays $1.50 for a box of Apple Jacks. Fill in the bubble next to all
the ways that show $1.50.
EER Bm
Don has these coins. FER (ER) (4
Which coin does he need to make $1.00?
Jim starts out with 80¢ but loses 35¢. How much does he haveleft?
Marty has four coins that add up to 17¢.
Which coins does Mary have?
Se )
r >
Alex has 82 cents. If he buys a ping-pong ball setfor
64 cents, how much change will he get back?
LL _J
4 N
a | )
(—
vei Maria has 98 cents. She wants to buy three rubber
“yp. . ducks. Each rubber duck costs 32 cents. Does she have
“< enough money?
on
)
y . Find worksheets, games, lessons & more at education.com/resources
Education.com © 2007 - 2020 Education.com
Frida
Stationery Math
Look at the price of each item. Then answer the questions below.
bps S 2S
UN ni
Paperclip
5 ¢ A set of crayons Playdough 12 ¢
20 ¢ %
Scissors 45 ¢
1. Alex bought = and UJ Ss . She gave you $1. How muchchange would you
give her?
2. Christy bought
give her?
give him?
sl
fl
More worksheets at www.education.com/worksheets
education.com Copyright © 2010-2011 by Education.com
Adding SY
Write the answer in the box.
Onechild has 46 jacks. Another child has 35 jacks.
How manyjacks do the children have altogether? &1
Dan finds 44¢ in one pocket and Abel spends 48¢ on candy and
38¢ in his other pocket. How then 38¢ on an ice cream. How
much does he have altogether? much has Abel spent altogether?