0% found this document useful (0 votes)
24 views12 pages

Tutorial

The document describes the design of various canal regulation structures including a cross regulator, vertical drop/Sarada fall, and rectangular and trapezoidal crest Sarada falls. It provides step-by-step calculations for determining dimensions such as crest level, waterway, floor length, cutoff depths, and more based on parameters like discharge, freeboard, bed slopes. Design considerations for protections like curtain walls, pitching and aprons are also covered.

Uploaded by

Prabesh Chhettri
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
24 views12 pages

Tutorial

The document describes the design of various canal regulation structures including a cross regulator, vertical drop/Sarada fall, and rectangular and trapezoidal crest Sarada falls. It provides step-by-step calculations for determining dimensions such as crest level, waterway, floor length, cutoff depths, and more based on parameters like discharge, freeboard, bed slopes. Design considerations for protections like curtain walls, pitching and aprons are also covered.

Uploaded by

Prabesh Chhettri
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 12

Tutorial 7: Canal regulation works

1. Design a cross regulator for a canal with the data given below.
Discharge of parent canal = 100m3/s
FSL of parent canal u/s and d/s = 195m / 194.70m
Bed width of parent canal u/s and d/s = 35m / 28m
Water depth in parent canal u/s and d/s = 2.60m
Silt factor = 1
Safe exit gradient = 1/6
Solution ;
a) Crest level of cross regulator
Provide crest level of cross regulator at the u/s bed level of canal = u/s FSL –
Depth of flow
= 195.0 – 2.60 = 192.40m
b) calculation of water way
discharge passing the cross regulator h1 = 194.7- 192.40 = 2.30
3/2 ½
Q = 1.7 B h + 3.54 B h1 h h = 195.0 – 194.7 = 0.30

100 = 1.7 B 0.30 3/2 + 3.54 B 2.3 x 0.30 ½


⸫B = 100/4.739 = 21.10m
Provide 3 bays of 8m each with a clear water way = 3 x 8 = 24m
Provide 2 piers of 2m each = 2x2 = 4m
Thus, the overall water way = 24+4 = 28m
c) calculation of downstream floor level
discharge intensity q = 100/24 = 4.17cumecs/m
head loss HL=h = 0.30m
from the Blench curve for q = 4.17 and HL = 0.30; Ef2 = 2.05
D/S floor level = d/s FSL – Ef2 = 194.70 – 2.05 = 192.65m
But, d/s bed level = d/s FSL – depth of flow = 194.7 – 2.60 = 192.10m which is
lower than the calculated d/s floor level.
Hence provide d/s floor at 192.10m
d) Calculation of d/s floor length = 5 (y2 - y1) = 5 x (1.76-0.74) = 5.10m
for Ef2 = 2.05m ;
Ef2 = y2 + v22/2g but v2= q/y2
2.05 = y2 + 4.172/19.62 x y22
0 = y23 -2.05 y22 + 0.89 On solving, y2 = 1.76m
Ef1 = Ef2 +HL = 2.05 + 0.30 = 2.35m
y1 corresponding to Ef2 is calculated
Ef1 = y1 + v12/2g but v1= q/y1
2.35 = y1 + 4.172/19.62 x y12
0 = y13 -2.35 y12 + 0.89 On solving, y1 = 0.74m
e) Vertical cut off
provide u/s cutoff for a depth = yu/3 + 0.60 = 2.6/3 + 0.60 = 1.46m = 1.50m below
the u/s floor or bed level of canal.
provide d/s cutoff for a depth = yd/2 + 0.60 = 2.6/2 + 0.60 = 1.90m below the d/s
floor or bed level of canal.
Hence bottom level of d/s cutoff = 192.10- 1.90 = 190.20m
f) Calculation of total floor length from exit gradient consideration;
G.E = H/d. 1/π√λ ; maxm static head will occurs when there is no flow in d/s.
1/6 = 2.90/1.90 x 1/ π√λ ; H = u/s HFL – d/s bed level = 195.0 – 192.10 = 2.90m
⸫λ = 8.5 = [1+ √(1+α2)]/2
⸫α= 15.97 = b/d
b= 15.97x 1.90 = 30.34m say 30.50m
minimum d/s floor length required = 2/3 x b = 2/3 x 30.50 = 20.33m which is
greater than 5.10m as calculated previously.
So, provide d/s floor length of 20.50m.
Now, let us provide slope of the d/s glacis of 2:1
Then horizontal length under glacis = 2 x (u/s bed level – d/s bed level)
= 2 x (192.40 – 192.10) = 0.60m
The u/s balance for the floor = 30.50 – 0.60 – 20.50 = 9.40m

u/s FSL=195.00
d/s FSL194.70 h = 0.30
h1= 2.30 192.40
192.10 2:1 1.50
20.50m 0.60 9.40
1.90
190.20 b = 30.50

The thickness of floor is calculated by considering the uplift pressure at key points
of cutoff using Khosla’s theory. First assume thickness of u/s floor is taken as
0.50m and d/s floor as 0.80m and apply corrections for percentage pressures of key
points of cutoff. Plot the HG line considering total static head as no flow d/s
condition. find the uplift pressures at points on floor. Determine concrete floor
thickness, using formula t = h/G-1; Do yourself.
The protection works as inverted filter and launching apron as in previous ways.
Wa = 1.5D, D = scour depth for u/s and d/s respectively for u/s and d/s
protections.
Thickness of apron = 2.25 D / Wa
2. Design a vertical drop / Sarada fall with the following data provided.
Discharge of canal = 10m3/s, u/s FSL of canal = 201.50m, u/s bed level = 200m
Drop height drop of canal bed = 1.25m, d/s FSL of canal = 200.25m,
Bed width of canal = 9m, Side slope of canal = 1:1, Bligh’s coefficient = 8

Solution;
Since, discharge of canal is 10m3/s < 14m3/s, hence rectangular crest type fall can
be designed.
Using discharge formula, Q = 1.84 L H3/2 (H/Bt) 1/6 for rectangular crest.
Length of crest L = width of canal = 9m
Assuming, top width of crest (Bt) = 0.80m u/s FSL = 201.50
Then, 10 = 1.84 x 9 x H3/2 (H/0.80) 1/6 1:1 D= 1.50
⸫H = 0.722 = 0.72m B=9m u/s 200.00
Cross sectional area of canal A = BD + nD2
= 9x1.5 + 1 x 1.52 = 15.75m2
Velocity of approach Va = Q/A = 10/15.75 = 0.634m/s
Velocity head = Va2/2g = 0.6342/19.62 = 0.02m
Now, RL of u/s TEL = 201.50 + 0.02 = 201.52m
RL of crest =TEL – H = 201.52- 0.72 = 200.80m;
d/s bed level = u/s bed – drop ht. = 200 – 1.25 = 198.75m
Height between crest and d/s bed = d = 200.80- 198.75 = 2.05m
Now, Top width of crest Bt = 0.55√d = 0.55 x √2.05 = 0.787m ≈ 0.80m.
Hence, provide crest width of 0.80m.
Height of water above crest (h) = u/s FSL – Crest level = 201.50 – 200.80 = 0.70m
Minimum base width of the crest wall = (h +d) /G = (0.70 +2.05) /2 = 1.375m
Hence, provide base width of 1.50m.
Wing walls:
Provide 40cm thick u/s wing walls straight at an angle of 45 0 from the u/s edge of
the crest wall and shall be embedded into the berm by 1m.
similarly, on d/s side 40cm thick wing walls are kept straight and parallel up to end
of the floor and joined to return wall and with a slope equal to canal side slope 1:1
towards water side.
U/s protection:
a) Brick pitching
On u/s side brick pitching equal to depth of flow is laid on u/s bed. i.e 1.50 m length
of pitching towards the crest wall at slope of 1:10 and provided with 3 drain pipes
of 15cm diameter so that draining of water during closure of the canal from the u/s
bed.
b) U/s Curtain wall / cutoff wall :
Minimum depth of u/s curtain wall = Du/3 = 1.50/3 = 0.50m
Hence, provide 0.40m thick and 0.80m deep curtain wall on u/s side including over
30cm CC bed.
Design of cistern:
Length of cistern Lc = 5 √H.HL = 5 √(0.72 x 1.25) = 4.74m ; HL = u/s FSL – d/s FSL
Hence, provide cistern length of 5m.
Depth of cistern below d/s bed = X = ¼ (H HL) 2/3 = ¼ ( 0.72x 1.25) 2/3 = 0.233m
Hence, provide cistern depth of 0.25m.
Design of floor:
Maximum static head Hs = d = crest level – d/s bed level of canal = 2.05m
Total floor length required = Cb x Hs = 8 x 2.05 = 16.40m
Minimum d/s floor length required = 2 (water depth +1.20) + HL
= 2 (1.50 + 1.20) + 1.25 = 6.65m
Provide d/s floor of 7m and rest of 9.40m under and u/s side of crest wall.
Floor thickness:
Maximum unbalance uplift at the d/s toe of crest
[𝑅𝐿 𝑜𝑓 𝑐𝑟𝑒𝑠𝑡−𝑅𝐿 𝑜𝑓 𝑑𝑜𝑤𝑛𝑠𝑡𝑟𝑒𝑎𝑚 𝑏𝑒𝑑 𝑜𝑓 𝑐𝑎𝑛𝑎𝑙]
=𝑋 + × 𝑑𝑜𝑤𝑛 𝑠𝑡𝑟𝑒𝑎𝑚 𝑙𝑒𝑛𝑔𝑡ℎ 𝑜𝑓 𝑓𝑙𝑜𝑜𝑟
𝑡𝑜𝑡𝑎𝑙 𝑓𝑙𝑜𝑜𝑟 𝑙𝑒𝑛𝑔𝑡ℎ
[2.05]
= 0.25 + × 7 = 1.125𝑚
16.40

Thickness required = 1.125/ (2.24-1) = 0.907m = 0.95m say


Provide concrete floor thickness of 0.75m including 0.20m of brick pitching over it.
Unbalanced head at 3m d/s of crest toe = 0.25 + 2.05/ 16.40 x 4 = 0.75m
Provide floor thickness of 0.55m with brick pitching 0.20m over it.
Unbalanced head at 5m d/s = 0.25 + 2.05/16.40 x 2 = 0.50m
Provide floor thickness of 0.30m with brick pitching of 0.20m over it.
Provide u/s floor of 30cm thick at u/s of crest wall.
Depth of d/s curtain wall / cutoff wall = Dd /2 = 1.50/2 = 0.75m
Provide 0.40m thick x 1.55 deep curtain wall including 30cm cc base. 1.55 =
0.30+0.75+0.30+ 0.20
Total length of d/s pitching = 9 + 2 Dd = 9 + 2 x 1.5 = 12m. which is aligned from
the end of curtain wall after concrete floor d/s considering according to head over
crest H. if table is not provided then Lp = 3xDd = 4.5m.
u/s TEL 201.52
U/S FSL= 201.50
h H= 0.72 flow dirn
crest = 200.80 HL = 1.25
bed 200 Bt = 0.80 d = 2.05 HG Line FSL 200.25
20cm pitching Lp=12m bed =198.75
Bw = X=0.25
1.50
0.30 0.90 0.75 0.55 0.30 d2=1.55
d1=0.80

9.40 concrete bed 7.0

LC = 5m
Total horizontal floor b = 16.40m fig: Rectangular crest Sarada Fall
3. Design a 1.5m Sarada fall for a canal carrying the discharge of 35m 3/s with the
data provided below.
Bed level u/s = 500.50m Side slope of canal = 1.5:1
Bed level d/s = 499.00m FSL u/s = 502.50m FSL d/s = 501.00m
Berm level u/s = 503.00m canal bed width u/s and d/s = 24m.
Safe exit gradient for Khosla theory= 1/5
Solution;
a) Design of crest wall
Length of crest L = canal bed width =24m
Since, discharge of flow is greater than 14m3/s , trapezoidal crest can be designed.
Discharge Q = 1.99 LH3/2 (H/Bt) 1/6
Assume, top width of crest Bt = 1 m
35 = 1.99 x 24 x H3/2 (H/1) 1/6
⸫H = 0.83m
Velocity of approach Va = Q/A = 35/ (24 x 2 + 1.5 x 22) = 0.65m/s
Velocity head = Va2/2g = 0.652/19.62 = 0.022m
u/s TEL = u/s FSL + velocity head = 502.50 + 0.022 = 502.522m
RL of crest = u/s TEL – H = 502.522 – 0.83 = 501.692m
Height of crest above d/s bed (d) = Crest level – bed level d/s =501.692- 499.00
= 2.692m
Now Bt = 0.55 √ (d +H) = 0.55 √ (2.692 +0.83) = 1.03m ≈1m okey
Provide trapezoidal crest of top width of 1m having side slopes of 1:3 and 1:8 (H:V)
for u/s and d/s respectively.
b) Wing wall:
u/s wing wall radius R = 5 H to 6H = 5x0.83 = 4.15m; 6 x 0.83 = 4.98m
a) Segmental wing wall of radius of 4.50m subtending angle of 600 at center which
shall be carried tangentially into the berm 1m can be provided at u/s side.
b) d/s wing wall shall be kept straight with a distance of 6√(H x HL) = 6 √(0.83x1.50)
= 6.69 ≈ 7m then wrapped in a slope of 1.5:1 and taken up to end of concrete floor.
c) u/s protection
a) brick pitching of length equal to u/s depth of water = 2m is laid in slope of 1:10
towards the crest. Provide 20cm dia. drain pipes of 3 nos. at u/s bed for draining u/s
bed during the closure of canal.
b) Curtain wall
i) u/s curtain wall shall be provided to a minimum depth of 1/3 of u/s water depth =
1/3 x 2 = 0.67m = 0.70m
Provide curtain wall of 0.40m thick of 1m deep laid over 0.30m concrete foundation
bed.
ii) Minimum depth d/s curtain wall = ½ of depth of water = 2 / 2 = 1m
provide d/s curtain wall of 0.40m x 1.80m including 0.30 cement concrete
foundation. Total depth of d/s cutoff d2= 1.80m = 1 + 0.20 + 0.30 + 0.30
provide d/s brick pitching of 3x Dd = 3 x 2 = 6m
d) Design of cistern
i) length of cistern Lc = 5 √(H . HL) = 5 √(0.83 x1.50) = 5.58m
Provide cistern length of 5.60m.
ii) Depth of cistern X = ¼ (H . HL) 2/3 = ¼ x (0.83 x 1.50)2/3= 0.289 = 0.30m.
e) Calculation of total floor length
Exit gradient G.E = Hs/d2 x 1/π√λ Hs = d
1/5 = 2.692/ 1.80 x 1/ π√λ
⸫λ= 5.67 = [1+ √(1+α2)]/2
5.67 = [1+ √(1+α2)]/2
⸫ α= 10.29 = b/d2
⸫b = 10.29 x 1.8 = 18.52m, provide total floor length of 19m.
Minimum floor length required on d/s side = 2 ( water depth + 1.2) + H L
= 2 ( 2 +1.2) + 1.50 = 7.90m = 8m say
Provide the balance of floor of 11m under and u/s of crest wall.

f) Calculation of uplift pressures and thickness of floor.


Assuming u/s floor thickness of 0.50m and d/s floor thickness of 0.80m and floor
thickness at toe be 1.5m. E1 C1 E2 C2

a) For u/s wall : end pile condition D1

d = 1m, b = 19m D2

1/α= d/b = 1/19 = 0.05


From Khosla curve for end pile condition
ϕE1 = 100%
ϕD = 17.5% ϕD1 = 100 – ϕD =82.5% ** Assuming floor thickness of 0.50m at u/s cutoff
ϕE= 21% ϕC1 = 100 – ϕE = 79% and 0.80m at d/s cutoff.

b) for d/s wall : end pile condition


d = 1.80m, b = 19m , 1/α= d/b = 1.80/19 = 0.09
ϕE2 = ϕE= 27.5%
ϕD2 = ϕD = 18% ; ϕC2=0%; since interference correction is very small and neglected.
U/s wall D/s wall
points E1 D1 C1 E2 D2 C2
% pressures 100 82.5 79 27.5 18 0
Thickness corrn - - 1.75 -4.22 - -
Corrected % pressure 100 82.5 80.75 23.28 18 0
Static head = 2.692m 2.692 2.22 2.13 0.63 0.48 0
Head loss 0 0.472 0.562 2.062 2.212 2.692
Elevation of HG line 501.692 501.22 501.13 499.63 499.48 499.00
u/s TEL = 502.522
u/s FSL= 502.50 HG Line
501.692 crest D h H= 0.83 Bt=1.0 20cm brick pitching
501.692m d/s FSL= 501.00

501.13 slope 1:10 3.192 d = 2.692 499.63 499.00m

RL 498.50 1:3 1:8 498.70 X

0.40 1.1 0.90 0.70 6m

d1=1m 30cm 1.1 d2=1.80m


Base width Bb= 2.50m Lc = 5.60
11.00 Ld = 8m
b = 19m

Fig : Trapezoidal crest vertical drop Sarada type.

Floor Thickness = uplift head / G-1


RL of HG line above bed level at toe of crest wall = 501.13 - (501.13-499.63) / 19
x 11= 500.262m
Thickness of floor at 11 m from u/s = (500.262-498.70)/ 1.24 = 1.26m = 1.30m
Provide 1.1m thick concrete bed below crest wall over which 20cm brick pitching.
RL of HG line 14m d/s from u/s = 501.13 - (501.13-499.63) / 19 x 14 = 500.023
Thickness required at 14m d/s = (500.023- 498.7) /1.24 = 1.06 = 1.10m
Provide thickness of cc floor of 0.90m below 20cm pitching.
RL of HG line at 17m d/s = 501.13 – [(501.13-499.63) / 19] x 17 = 499.788
Thickness required at 17m d/s = (499.788-498.7) / 1.24 = 0.88 = 0.90
Provide 70cm CC floor below 20cm pitching.
Downstream floor at cutoff wall may be taken as 0.60m.
Provide u/s floor of 0.40m thick.
Base width of crest wall = 3.192/3 + 1+3.192/8 = 2.46m ≈2.50m
4. Design a pipe outlet from the following data.
Discharge of outlet = 65liters/ s = 0.065cumecs
FSL of canal = 200.25m, FSD of canal = 1.25m
Water level in water course = 200.15m
Solution;
The head loss between canal and water course = 200.25-200.15 = 0.10
Which is less than 0.20depth of flow = 0.20 x 1.25 = 0.25m
Hence, submerged pipe outlet has to be designed. 200.15

FSL: 200.25 HL = 0.10

Canal
0.75 D= 1.25

Canal Bed = 199.00

Q = Cd. A.√(2gHL)
0.065 = 0.80 x A x √ (2x 9.81 x 0.10)
⸫A = 0.058m2
Let, diameter of pipe be d.
Then A = πd2/4
0.058 = πd2/4
⸫d = 0.27m
Hence, provide pipe of diameter 30cm.
The pipe can be fixed at 20cm below the FSL of canal. i.e the sill level of pipe is
fixed horizontal at 200.25 – 0.20 – 0.30 = 199.75m.
i.e 199.75-199.00 = 0.75m above bed level of canal.
5. Design a pipe outlet from the data provided.
Discharge at head of the water course = 0.10m3/s
FSL in distributary canal = 503.00m
FSL in water course = 502.00
Solution;
Available head across the outlet = HL= 503.00-502.00 = 1.00 m.
This head is sufficient to provide outlet discharge freely into the water course. So
d/s end of the pipe can be fixed below the water level of the water course making it
semi module.
Discharge through pipe outlet = Q = Cd. A. √(2g H0)
Assuming the diameter of pipe be 25cm,
We have, 0.10 = 0.62 x πx 0.252 /4 x √(19.62 x H0)
⸫H0 = 0.55m
Now, RL of center of pipe outlet = 503.00 – 0.55 = 502.45m
Sill level of pipe outlet = 502.45 – 0.25/2 = 502.225m.
Hence, pipe of 25cm dia can be laid horizontally with its sill / bottom level at
502.225m.
FSL: 503.00

H0 = 0.55m HL = 1m
502.00
502.225 pipe dia. 25cm
Canal Water course

You might also like