MATH ST-2 Q1-Upload
MATH ST-2 Q1-Upload
S.Y. 2023-2024
MATHEMATICS 4
SUMMATIVE TEST #1.2
Name: _____________________________________________ Score: __________________________
Grade & Section: _____________________________________ Date: ___________________________
I. DIRECTIONS: Read and analyze each question carefully. Write the letter of the correct answer.
1.) What is the product of 123 and 24?
A.) 2952 B.) 738 C. 7272 D 2905
2.) There were 25 chocnuts in every bowl. How many chocnuts are there in 3 bowls?
A.) 55 B.) 65 C.) 75 D.) 615
3.) When we round-off 25 670 to the nearest thousands, what is the answer?
A.) 25 000 B.) 26 000 C.) 20 000 D.) 24 000
4.) Timezone sells 433 tickets per day. How many tickets does it sell in 31days?
A.) 1 2 423 B.) 13 423 C.) 24 023 D.) 24 203
5.) Hugo spent Php20 for snacks per day. How much had he spent for 5 days?
A.) Php 5 B.) Php 10 C.) Php 20 D.) Php 100
6.) How many 10 s are there in 1000 ?
A.) 1 000 B.) 100 C.) 10 D.) 1
7.) Skip count 6, 12 , 18, 24, 30, 36, 42, 48, ____, 60, Find the missing term to complete the sequence.
A.) 50 B.) 54 C.) 56 D.) 58
8.) When we multiply, 12 x 5 = 100, what is 12?
A.) multiplication B.) multiplier C.) multiplicand D.) Product
9.) The estimated product of 364 X 17 is about ____________.
A.) 8 000 B.) 9 000 C.) 10 000 D.) 11 000
10.) 572 x 28 is around __________.
A.) 12 000 B.) 14 000 C.) 16 000 D.) 18 000
11.) A baker made 265 cakes. She cut each cake into 15 slices. About how many slices of cake did the
baker end up doing?
A.) 2 000 B.) 4 000 C.) 6 000 D.) 8 000
12.) One meal cost Php 150.00 Make an estimation of the cost if you’re going to buy 33.
A.) 6 000 B.) 7 000 C.) 8 000 D.) 9 000
13.) What is the result obtained in multiplication?
A.) Multiplicand B.) multiplier C.) Partial product D.) Product
II. DIRECTIONS: Sove each problem mentally. Choose you answer from the given choices. Write your answer in the space
provided for you.
14.) What is the product of 44 and 3 ?
A.) 132 B.) 146 C.) 142 D.) 140
15.) When you multiply 65 and 2, what is the result?
A.) 130 B.) 178 C.) 180 D.) 182
16.) Multiply 84 by 22.
A.) 168 B.) 1 848 C.) 106 D.) 1 6 00
17.) Find the product of 57 and 3.
A.) 171 B.) 181 C.) 183 D.) 185
18.) What is the result when you multiply 27 by 7?
A.) 169 B.) 179 C.) 189 D.) 199
III. A. DIRECTIONS: Read and understand the problem carefully and answer the following questions.
(19-22) Ate Lene used 252 pieces of eggs everyday for lugaw that was being distributed to the pupils
during the feeding program. If she fed them for 25 days, how many eggs will be used all in all?
Step Answer
Understand
What is asked? 19.)
Given: 252 eggs, 25 days
Plan Solve: 22.)
What operation to be used? 20.)
What is the number sentence? 21.)
CMF 1
ELEMENTARY SCHOOL
S.Y. 2023-2024
MATHEMATICS 4
Table of Specification
SUMMATIVE TEST NO. 1.2
COMPETENCY CODE ITEM PLACEMENT No. of
Items
EASY AVERAGE DIFFICULT
Rounds numbers to the nearest 1-25
thousand and ten thousand.
1 A 11 C 21 252 X 25 = N
2 C 12 A 22 252 25.) 932
3 B 13 D X 25 x 35
1160 4660
4 B 14 A
+ 5040 + 27960
5 B 15 A 6200 32620
6 B SECTION
16
EAGLE
B FALCON RAVEN
23 311 X 2 = 622
7 B 25 17 A 24 561 X 7 = 3927
8 C 24 18 C
9 A 23 19 how many eggs will be used all in all?
10 D 22 20 MULTIPLICATION
21
20
19
18
17
16
15
14
13
12
11
SUMMATIVE 10 TEST #1.2
RESULTS 9
8
7
6
5
4
3
CMF 2
2
1
ELEMENTARY SCHOOL
S.Y. 2023-2024
MATHEMATICS 4
CMF 3