0% found this document useful (0 votes)
229 views13 pages

456 1 NLSC Sample 24 Guide..

The document discusses a mathematics exam paper with multiple questions. Question 1 involves calculating distances and costs for school. Question 2 involves maximizing sales of cows and goats given constraints. Question 3 involves calculating statistics like the mean and percentiles from time data. Question 4 involves a probability question about malaria. Question 5 involves a speed, time, and distance word problem. Question 6 involves calculating the area of a roof.

Uploaded by

hope33061
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
229 views13 pages

456 1 NLSC Sample 24 Guide..

The document discusses a mathematics exam paper with multiple questions. Question 1 involves calculating distances and costs for school. Question 2 involves maximizing sales of cows and goats given constraints. Question 3 involves calculating statistics like the mean and percentiles from time data. Question 4 involves a probability question about malaria. Question 5 involves a speed, time, and distance word problem. Question 6 involves calculating the area of a roof.

Uploaded by

hope33061
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 13

456/1

MATHEMATICS
Paper 1
2024

UGANDA NATIONAL EXAMINATIONS BOARD


Uganda Certificate of Education

MATHEMATICS

Paper 1

New Lower Secondary Curriculum

SCORING GUIDE

© 2024 Uganda National Examinations Board


1(a) Distance from home to school using the direct route.

(Direct distance)2 = 42+82

Direct distance = √(42+82)

=√(16 + 64)

=√(80)

=8.94km
100−60
(b)(i) school fees = × 900,000/=
100

40
= × 900,000/=
100

= 360,000/=

Uniform = 350,000 – 87,500

= 262,500/=

Total amount to be paid = 360,000+ 262,500

= 622,500/=

2
(b)(ii) Conclusion: yes, the guardian will afford the school since the total amount to
be paid is less than the 700,000/= s/he has budgeted for school expenses.

(c)(i) Payment plan 1


2
First instalment = × 900,000/=
3

= 600,000/=

Second instalment =900,000 – 600,000

= 300,000/=

Payment plan 2
1
Each instalment = × 900,000/=
3

=300,000/=

(c)(ii) Recommended payment plan:

Reason:

2. Let x be the number of cows to be sold and y the number of goats to be sold.

x≥0, y≥0

x ≤ 10

y≥8

x + y ≤ 20

y < 2x

Sales =1,500,000x + 200,000y

For y = 2x

x 0 1
y 0 2

For x + y = 20

x 0 20
y 20 0

3
A graph showing the feasible region

4
Maximisation of sales
Optimal points (x,y) Sales =1,500,000x + 200,000y
(10,10) 17,000,000
(9,11) 15,700,000
(8,12) 14,000,000
(7,13) 13,100,000
(any other point(s) within the feasible region)

Conclusion: Chooses a combination that maximises sales (a combination that gives


the highest amount of money).

That is,they should sell ten cows and ten goats to maximise sales and they will
make 17,000,000/=.

OR

Accept any other correct method.

Qtn3.
Time(Min) Tallies Freq (f) Cumm Class Mid-point fx
freq boundary (x)
15-19 /// 3 3 14.5-19.5 17 51
20-24 //// 4 7 19.5-24.5 22 88
25-29 //// //// 10 17 24.5-29.5 27 270
30-34 //// //// 11 28 29.5-34.5 32 352
35-39 //// //// 9 37 34.5-39.5 37 333
40-44 //// / 6 43 39.5-44.5 42 252
45-49 //// // 7 50 44.5-49.5 47 329
50-54 //// 5 55 49.5-54.5 52 260
55-59 //// 5 60 54.5-59.5 57 285
∑f=60 ∑fx=2220

∑𝐟𝐱 𝟐𝟐𝟐𝟎
(a) Mean time = = = 37 minutes
∑𝐟 𝟔𝟎

The assemble start time should be 37 minutes from 7:30AM since the average time of arrival
of the students after 7:30 AM is 37 minutes. That is, the assembly should start at 8:07 AM.

Note: Accept calculation of any measure of central tendency followed by a


relevant/appropriate explanation.

5
(b) EITHER
𝟕𝟓
75% = 75th percentile, given by (𝟏𝟎𝟎 x N)th position of cumulative frequency.

𝟕𝟓
= (𝟏𝟎𝟎 x 60)th position of cumulative frequency

= 45th position of cumulative frequency

From the Ogive, 75th percentile = 46 minutes. (see Ogive)

The assemble start time should be 46 minutes from 7:30AM since the arrival time of 75% of
the students after 7:30AM is 46 minutes. That is, the assembly should start at 8:16AM.

OR

Note: Accept calculation of the 75th percentile using a formula.

6
Question 4

SOLUTION

EITHER

n(ɛ)=?, n(A)=50, n(B)=60, n(C)=40, n(A∩B)=20, n(A∩C)=10, n(B∩C)=15, n(C)only=20,

n(A∩B∩C)=x, n(A∩B)only=20- x, n(A∩C)only=10- x, n(B∩C)only=15- x, n(A)only = ?, n(B)only = ?,


n(AUBUC)‫= ׳‬40.

OR
n(ɛ)=?

Using the people who visited district C and tested positive gives;

x + 15- x + 10- x + 20 = 40

45- x = 40

x=5

Therefore, 5 people who had visited all the three districts tested positive for malaria.

The number of people who visited district A only and tested positive is given by;

50- (x + 20- x + 10- x) = 50- 30 + x = 20+5 =25


The number of people who visited district B only and tested positive is given by;
60- (x + 20- x + 15- x) = 60- 35 + x = 25+5 =30
7
The number of people who visited at least one district and tested positive is given by;
60+ 25+ (10-x) + 20 = 115- x = 115-5 =110
The sample that was purposively selected n(ɛ) = 110 + 40 = 150
Therefore the chance of testing positive for malaria having visited at least one district is given
110
by; P(positive having visited at least one district)= 150 =0.733=73.3%

The ministry should come up with interventions since the chance of testing positive having
visited at least one district is high (73.3%).

5. Sketch drawing

Distance (D) from super market to junction?

Speed = 50km/h

Time = 45minutes
45 3
= hours or Time= hours or Time= 0.75hours
60 4
8
D = Speed × Time

D = 50 × 0.75

D = 37.5km

Accurate drawing

(a)(i) State the bearing of the Home from the Reception.

(a)(ii)Direct route distance= 8.1 cm

= (8.1×5) km

= 40.5 km

9
(ii) Distance = 40.5 km
Speed = 50 km/h
𝐷𝑖𝑠𝑡𝑎𝑛𝑐𝑒
Time =
𝑆𝑝𝑒𝑒𝑑
40.5
Time =
50
Time = 0.81hours
Time = (0.81×60) minutes
Time = 48.6 minutes
Time ≈ 49minutes
We will leave home 49 minutes to 2:00 PM to reach the party venue on time.

OR

We will leave home at 1:11PM =(2:00PM – 49 Minute) to reach the party venue on
time.

QUESTION 6

Area of the triangular sides

Height (h) of the triangular side = √(62 - 32)

= 5.196m or (√27)m or (3√3)m

10
1
Area of one triangular side = × base × height
2

1
= × 6 × 5.196
2

= 15.588m2

Area of the two triangular sides = 2× 15.588

= 31.176m2

Note: Accept any method of finding the area of the triangular side.

Area of the trapezium sides

Height(h)of the trapezium = √(62 - 32)

= 5.196m or (√27)m or (3√3)m


1
Area of one trapezium side = × h (a + b)
2
1
= × 5.196 (14 + 20)
2

= 88.332m2
Area of the two trapezium sides = 2× 88.332

= 176.664m2

Total area of the roof = 31.176 + 176.664

= 207.84m2
11
Usable area of each iron sheet = (10×0.3)×(2.623×0.3)

= 2.3607m2
𝐓𝐓𝐓𝐓𝐓 𝐓𝐓𝐓𝐓 𝐓𝐓 𝐓𝐓𝐓 𝐓𝐓𝐓𝐓
Number of iron sheets =
𝐓𝐓𝐓𝐓𝐓𝐓 𝐓𝐓𝐓𝐓 𝐓𝐓 𝐓𝐓𝐓𝐓 𝐓𝐓𝐓𝐓 𝐓𝐓𝐓𝐓𝐓

𝟐𝟎𝟕.𝟖𝟒
=
𝟐.𝟑𝟔𝟎𝟕

= 88.042

≈ 89

Cost of iron sheets

Type A Type B

A discount of 6% on every 50 iron sheets A discount of 10% on every 70 iron sheets


100−6 100−10
( × 33,000×50) + (89-50)×33,000 ( × 42,000×70) + (89-70)×42,000
100 100
=2,838,000/= =3,444,000/=

Advise: My neighbour should buy Type A iron sheets.

Reason: They are cheaper and she will minimise costs.

12
OR
Advise: My neighbour should buy Type B iron sheets.
Reason: Since they are expensive, they are likely to be of a better quality than Type A.
SCORE
1 TOTAL AREA OF
THE ROOF
(a) Area of the Subtotal- 04
triangular side
(i) Height 01
(ii) Substitution for Area 01
(iii) Area value 01
unit 01

(b) Area of the Subtotal-04


trapezium side
Height 02
Area Use of formula 01
Value 01

(c) Total area of the operation 01


roof
Correct value 01

2 Usable area of the Correct Value 01


iron sheet

3 Conversion of units Correct value 01

4 Number of iron operation 01


sheets
Correct value 01
Actual number 01

5 Cost of the iron Subtotal-03


sheets
Correct total cost 01
without discount
Discounted cost operation 01

Correct value (for 01


either)
Subtotal-02
6 Advice/Justification Type of iron sheet 01
Reason 01

TOTAL SCORE 20

13

You might also like