0% found this document useful (0 votes)
36 views

Tutorial 2 Answers Workings

Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
36 views

Tutorial 2 Answers Workings

Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 9

Tutorial 2 Workings

TFQ 1(b)
Direct cost:
Material A 3.5 x $4.8 16.8
Material B 4.5 x $1.9 8.55
Direct labour: Machining 1.5 x $2.04 3.06
Direct labour: Assembly 5 x $2.1 10.5
Direct labour: Finishing 5 x $1.8 9
Total direct cost 47.91
Indirect cost:
Machining 3 x $1.28 3.84
Assembly 5 x $1.48 7.4
Finishing 5 x $2.53 12.65
Total production cost per unit 71.8

Direct labour: Machining = 32,600 / 16,000 = $2.04 per hour


Direct labour: Assembly = 67,200 / 32,000 = $2.1 per hour
Direct labour: Finishing = 7,200 / 4,000 = $1.8 per hour

BA2 - Tutorial 2 Workings – Hashan Bellanthuda – “Whatever you do, give your best!” 1
TFQ 2
Direct cost:
Direct material 560
Direct labour 340
Direct expenses 560 x 50% 280
Total direct cost 1,180
Indirect cost:
Production 1 3 x $105.8 317.4
Production 2 2 x $128.4 256.8
Total production cost per unit 1,754.2

BA2 - Tutorial 2 Workings – Hashan Bellanthuda – “Whatever you do, give your best!” 2
TFQ 1

Total area occupied = 24,000 + 36,000 + 16,000 + 4,000 = 80,000

Rent:
Machining = 24,000/80,000 * 2,000 = 600
Assembly = 36,000/80,000 * 2,000 = 900
Finishing = 16,000/80,000 * 2,000 = 400
Stores = 4,000/80,000 * 2,000 = 100

Plant & equipment at cost = 1,400 + 200 + 60 + 10 = 1,670

Depreciation on plant and equipment:


Machining = 1,400/1,670 * 16,700 = 14,000

Total wages = (32,600 + 9,000) + (67,200 + 15,000) + (7,200 + 4,000) + 6,000


= 41,600 + 82,200 + 11,200 + 6,000 = 141,000

Wage related cost:


Machining = 41,600/141,000 * 28,200 = 8,320
Assembly = 82,200/141,000 * 28,200 = 16,440

Total store requisitions = 310 + 1,112 + 100 = 1,522

Re-apportioned cost of stores:


Machining = 310/1,522 * 7,610 = 1,550
Assembly = 1,122/1,522 * 7,610 = 5,610
Finishing = 100/1,522 * 7,610 = 500

OAR:
Machining = 40,864 / 32,000 = 1.28 per machine hour
Assembly = 47,400 / 32,000 = 1.48 per direct labour hour
Finishing = 10,100/4,000 = 2.53 per direct labour hour

BA2 - Tutorial 2 Workings – Hashan Bellanthuda – “Whatever you do, give your best!” 3
TFQ 8

OAR = 100,000 / 20,000 = $5 per unit

Overheads absorbed for the period = 24,000 * 5 = $120,000

Over absorption = 120,000 – 117,000 = $3,000

TFQ 5

M = 8,000 + 0.2S
S = 10,000 + 0.1M

M in S

S = 10,000 + 0.1 (8,000 + 0.2S)


S = 10,000 + 800 + 0.02S
0.98S = 10,800
S = 11,020

Substitute S = 11,020 in M equation

M = 8,000 + (0.2 * 11,020) = 10,204

Department A = 10,030 + 0.3S + 0.8M


= 10,030 + (0.3*11,020) + (0.8*10,204) = 21,499

Department B = 8,970 + 0.5S + 0.1M


= 8,970 + (0.5*11,020) + (0.1*10,204) = 15,500

BA2 - Tutorial 2 Workings – Hashan Bellanthuda – “Whatever you do, give your best!” 4
TFQ 6

S = 90,800 + 0.15C
C = 23,600 + 0.2S

Substitute C is S

S = 90,800 + 0.15 (23,600 + 0.2S)


S = 90,800 + 3,540 + 0.03S
S – 0.03S = 94,340
0.97S = 94,340
S = 97,258

Substitute S = 97,258 in C

C = 23,600 + (0.2*97,258) = 43,052

Mixing = 108,200 + 0.5S + 0.45C = 108,200 + (0.5*97,258) + (0.45*43,052)


= 176,202

Stirring = 39,400 + 0.3S + 0.4C = 39,400 + (0.3*97,258) + (0.4*43,052)


85,798

TFQ 7

(a) Mixing = 176,203/20,000 = $8.81 per direct labour hour


(b) Stirring = 85,797/60,000 = $1.43 per machine hour

TFQ 4

Actual FOHs = Budgeted FOHs

Budgeted production per month = 36,000 / 12 = 3,000


Budgeted production FOHs per month = 3,000*5 = 15,000

BA2 - Tutorial 2 Workings – Hashan Bellanthuda – “Whatever you do, give your best!” 5
Actual production FOHs per month = 15,000

Non-production fixed cost per month = 120,000/12 = 10,000

*If closing inventory is higher than opening inventory, this means that inventory
has increased
*If closing inventory is lower than opening inventory, this means that inventory
has decreased

Example:
AC profit = $548,000
Inventory has decreased from 7,000 units to 6,400 units
Fixed production overheads per unit is $100
MC profit?

MC profit + (Change in inventory*FPOAR/unit) = AC profit


MC profit – (600*100) = 548,000
MC profit = 548,000 + 60,000 = 608,000

EFQ 1
Current New
Sales revenue 100 110
Variable cost (60) (60)
Contribution 40 50

10/40 = 0.25 or 25%


Answer D

EFQ 2
Answer B

BA2 - Tutorial 2 Workings – Hashan Bellanthuda – “Whatever you do, give your best!” 6
EFQ 3
Opening inventory = 0
Closing inventory = 11,500 – 9,000 = 2,500

MC profit + (Change in inventory*FPOAR/unit) = AC profit


MC profit + (2,500*8) = 42,000
MC profit = 42,000 – 20,000 = 22,000
Answer B

EFQ 4
Answer B

EFQ 5
Over/under absorption = (Actual activity level*FOAR) – Actual FOHs
= Absorbed OHs – Actual OHs
If absorbed OHs > Actual OHs, this is over absorption
If absorbed OHs < Actual OHs, this is under absorption

Answer D

EFQ 6
MC profit + (Change in inventory*FPOAR/unit) = AC profit
435,000 – (5,000*8) = AC profit
AC profit = 395,000
Answer D

EFQ 7
Answer D

EFQ 8
Number of employees = 10 + 8 + 3 = 21
Reapportioned cost to packing department = 3/21 * 8,400 = 1,200
Total OHs = 8,960 + 1,200 = 10,160
Answer D

BA2 - Tutorial 2 Workings – Hashan Bellanthuda – “Whatever you do, give your best!” 7
EFQ 9
OAR = 258,750/11,250 = 23 per hour
OHs absorbed = 10,980*23 = 252,540
Under absorption = 254,692 – 252,540 = 2,152
Answer A

EFQ 10
Over absorption = OHs absorbed > OHs incurred
OHs absorbed = 496,500 + 64,375 = 560,875
OHs absorbed = Actual activity level*FOAR
560,875 = 22,435 * FOAR
FOAR = 560,875 / 22,435 = 25

EFQ 11
Answer D

EFQ 12
OAR = 493,200/10,960 = 45
OH absorbed = 10,493*45 = 472,185
Under absorption = 514,157 – 472,185 = 41,972
Answer D

EFQ 13
Answer A

EFQ 14

EFQ 15
S = 160,000 + 0.05C
C = 80,000 + 0.3S

C in S

S = 160,000 + 0.05 (80,000 + 0.3S)

BA2 - Tutorial 2 Workings – Hashan Bellanthuda – “Whatever you do, give your best!” 8
S = 160,000 + 4,000 + 0.015S
S – 0.015S = 164,000
0.985S = 164,000
S = 166,497

C = 80,000 + (0.3 * 166,497)


C = 129,949

Production department J = 0.35S + 0.45C


= (0.35*166,497) + (0.45*129,949)
= 116,751 ~ 116,800

EFQ 16
OHs absorbed = 110,000*2.5 = 275,000
Under absorbed = 300,000 – 275,000 = 25,000
Answer B

EFQ 17
Answer C

EFQ 18
27,000/45,000 = 0.60 per MH
Answer D

EFQ 19
18,000/25,000 = 0.72 per DLH
Answer C

EFQ 20
OHs absorbed = 4,500*8 = 36,000
Actual OHs < OHs absorbed
Actual OHs = 36,000 – 6,000 = 30,000
Answer A

BA2 - Tutorial 2 Workings – Hashan Bellanthuda – “Whatever you do, give your best!” 9

You might also like