0% found this document useful (0 votes)
11 views2 pages

Written Assignment Unit 2

Uploaded by

ezra fred
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
11 views2 pages

Written Assignment Unit 2

Uploaded by

ezra fred
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

Written Assignment Unit 2

Find the mean .


x = sum of all values in the sample / number of values in the sample
x = ((1x2) + (2x5) + (3x8) + (4x12) + (5x12) + (6x0) +(7x1)) / (2+5+8+12+12+0+1)x = (2 + 10
+ 24 + 48 + 60 + 0 + 7) / 40x = 151 / 40
x = 3.775
Therefore, the mean x is 3.775
Find the samples standard deviation, s. The samples standard deviation, s = the square root of the
variance.
The sample variance, s² is equal to the sum of the last column (64.975) divided by the total
number of values in the sample minus one (40 - 1):s² = 64.975 / (40 - 1) = 1.666025641The
sample standard deviation, s is equal to the square root of the sample variance: s = =
1.2907461567Therefore, the sample standard deviation, s is 1.2907461567

Complete the Relative Frequency column and the Cumulative Relative Frequency Column.
X Frequency RelativeFrequency Cumulative RelativeFrequency
1 2 2/40 = 0.05 0.05
2 5 5/40 = 0.125 0.05 + 0.125 = 0.175
3 8 8/40 = 0.2 0.175 + 0.2 = 0.375
4 12 12/40 = 0.3 0.375 + 03 = 0.675
5 12 12/40 = 0.3 0.675 + 0.3 = 0.975
6 0 0/40 = 0 0.975 + 0 = 0.975
7 1 1/40 = 0.025 0.975 + 0.025 = 1
Find the first quartile.
The first quartile = middle value of the lower half of the data = (tenth value + eleventh value) / 2
The first quartile = (3 + 3) / 2 = 6/2 = 3
Therefore, the first quartile = 3

Find the median.


The median = (twentieth value + twenty first value) / 2 = (4 + 4) / 2 = 8/2 = 4
Therefore, the median = 4

Find the third quartile.


The third quartile = middle value of the upper half of the data = (thirtieth value + thirty first
value) / 2
The third quartile = (5 + 5) / 2 = 10/2 = 5

What percent of students owned at least five pairs?


By looking at the cumulative relative frequency column, I would say that 97.5 percent of
students owned a least five pairs.
Find the 40th percentile. Let k = the kth percentile, i = index and n = total number of datai = (k
(n + 1)) / 100 = (40 (40 + 1)) / 100 = 16.4Since i (16.4) is not an integer, we need to round it up
and round it down to the nearest integer.
Therefore, the 40th percentile = (4+4)/2 =4.

Find the 90th percentile.


By using the same formula as the 40th percentile,
i = 90(40+1) / 100 = 36.1
Therefore, the 40th percentile = (5 + 5) / 2 = 5

Reference:
Problem No 114. Illowsky, B., Dean, S., Birmajer, D., Blount, B., Boyd, S., Einsohn, M.,
Helmreich, Kenyon, L., Lee, S., & Taub, J. (2022). Introductory statistics. openstax.

You might also like