0% found this document useful (0 votes)
21 views11 pages

Lesson 14

The document contains 5 examples explaining the concepts of equivalent resistance and current calculation for series and parallel resistor combinations. Resistors of values 60Ω, 25Ω, 40Ω, and 15Ω are used in the examples to calculate equivalent resistance, individual resistor voltages, and currents.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
21 views11 pages

Lesson 14

The document contains 5 examples explaining the concepts of equivalent resistance and current calculation for series and parallel resistor combinations. Resistors of values 60Ω, 25Ω, 40Ω, and 15Ω are used in the examples to calculate equivalent resistance, individual resistor voltages, and currents.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 11

1.

a) Find the equivalent resistance of four 60 ohms resistor connected in series.


b) If the potential difference of 12 V is applied across the combination, what is the current in each
resistor?

Given: R1 = 60 𝛺 = R2 = R3 = R4 ; VT = 12 V

a) RT = R1 + R2 +R3 + R4 = 4(60 Ω) = 240 Ω

b) IT = VT /RT = 12 V / 240 Ω = 0.05 A = I1 = I2 = I3 = I4

c) V1 = I1 R1 = (0.05 A) (60 Ω) = 3 V

V2 = I2 R2 = (0.05 A) (60 Ω) = 3V

V3 = I3 R3 = (0.05 A) (60 Ω) = 3V

V4 = I4 R4 = (0.05 A) (60 Ω) = 3V

VT = V1 + V2 + V3 + V4 = 12 V

2.
a) Find the equivalent resistance of four 60 ohms resistor connected in parallel.
b) If the potential difference of 12 V is applied across the combination, what is the current in each
resistor?

Given: 1/RT = 1/R1 + 1/R2 + 1/R3 + 1/R4


= 1/60 + 1/60 + 1/60 + 1/60
1/RT = 4/60
RT = 15 Ω

VT = 12 V = V1 = V2 = V3 = V4

IT = VT/RT = 12 V / 15 Ω = 4/5 = 0.8 A

I1 = V1/R1 = 12 V/ 60 Ω = 0.2 A
I2 = V2/R2 = 12 V/ 60 Ω = 0.2 A
I3 = V3/R3 = 12 V/ 60 Ω = 0.2 A
I4 = V4/R4 = 12 V/ 60 Ω = 0.2 A

IT = I1 + I2 + I3 + I4 = 0.8 A checked
1/RA = 1/R1 + 1/R2
= 1/10 + 1/10
1/RA = 2/10
RA = 5 Ω

RB = R A + R 3 = 5 + 3 = 8 Ω

1/RT = 1/RB + 1/R4

= 1/8 + 1/12

1/RT = 3+2
24
RT = 4.8 Ω
3.) A 25, a 40 and a 60 ohms resistor are in series in a circuit such that the voltage across the 25
ohms resistor is 18 V. Find the voltage across the other resistors and the current in each.

Given: R1 = 25 Ω ; V1 = 18 V : R2 = 40 Ω ; R3 = 60 Ω
Required: V2, V3 , I1 , I2 & I3

RT = 25 + 40 + 60 = 125 Ω

I1 = V1/R1 = 18 V/ 25 Ω = 0.72 A = IT = I2 = I3

V2 = I2 R2 = (0.72 A) (40 Ω) = 28.8 V

V3 = I3 R3 = (0.72 A) (60 Ω) = 43.2 V

VT = IT RT = (0.72 A) (125 Ω) = 90 V

VT = V1 + V2 + V3 = 18 + 28.8 + 43.2 = 90 V Checked

4. A 25, a 40 and a 60 ohms resistor are in parallel in a circuit such that the voltage across the
25 ohms resistor is 18 V. Find the voltage across the other resistors and the current in each.

Given: R1 = 25 Ω ; V1 = 18 V : R2 = 40 Ω ; R3 = 60 Ω

Required: V2, V3 , I1 , I2 & I3

1/RT = 1/25 + 1/40 + 1/60


= 24 + 15 + 10
600
= 49/600

RT = 600/49 = 12.24 Ω

I1 = V1/R1 = 18 V/ 25 Ω = 0.72 A

V1 = 18 V = VT = V2 = V3

I2 = V2/R2 = 18 V / 40 Ω = 0.45 A

I3 = V3 /R3 = 18 V/ 60 Ω = 0.30 A

IT = VT/RT = 18 V/12.24 Ω = 1.47 A

IT = I1 + I2 + I3 = 0.72 + 0.45 + 0.30 = 1.47 A checked


5. A 5 Ω resistor is connected in parallel with a 15 Ω resistor. When a potential difference is
applied to the combination 50 V, which resistors will carry the greater current? What will
the ratio of the current be?

1/RT = 1/5 + 1/15


= 3+1
15

RT = 15/4 = 3.75 Ω

VT = 50 V = V1 = V2

I1 = V1/R1 = 50 V/5Ω = 10 A

I2 = V2/R2 = 50 V / 15 Ω = 3.33 A

IT = VT/RT = 50 V/ 3.75 Ω = 13.33 A

IT = I1 + I2 = 10 + 3.33 = 13.33 A

You might also like