0% found this document useful (0 votes)
41 views5 pages

Moodle 3C Answer

The document provides details on two exercises involving foreign exchange risk management. Exercise 1 involves a company with GBP receivables and analyzes using a forward contract, call option, and uncovered position to obtain USD. Exercise 2 involves a company with GBP payables and analyzes using a forward contract, put option, futures contract, and uncovered position to obtain USD.

Uploaded by

Phát Gaming
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
41 views5 pages

Moodle 3C Answer

The document provides details on two exercises involving foreign exchange risk management. Exercise 1 involves a company with GBP receivables and analyzes using a forward contract, call option, and uncovered position to obtain USD. Exercise 2 involves a company with GBP payables and analyzes using a forward contract, put option, futures contract, and uncovered position to obtain USD.

Uploaded by

Phát Gaming
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 5

Exercise 1:

- 3-month A/P in pounds: £10,000,000


- S0 (GBP/USD) = 1.5539 - 1.5890
- Rusd (Rd) = 2.0% - 2.5%
- Rgbp (Rf) = 1.5% - 1.8%
- Call option: Strike: 1.5930
- Premium: 1%
- Cost of capital: 11%
- S1 (GBP/USD) = 1.5333 - 1.6290
- 30% forward = £10,000,000 x 30% = £3,000,000
- 40% call option = £10,000,000 x 40% = £4,000,000
- 30% uncovered = £10,000,000 x 30% = £3,000,000

Forward contract:

- 3-month forward ask:

Fask = Sask x [(1 + Rd, ask x (d / 360)) / (1 + Rf, bid x (d / 360))]

= 1.5890 x [1 + (2.5% x (90 / 360)) / (1 + [1.5% x (90 / 360))] = 1.5930

 Amount of USD when using forward contract:

= £3,000,000 x $1.5930 = $4,779,000 (1) Commented [PVNL1]: correct

Call option:

- Call option: Spot > Strike (1.6290 > 1.5930)

 Call will be exercised.

USD Cost = Strike Rate x Underlying Amt + Premium


 Amount of USD when using call option:

= 1.5930 x £4,000,000 + 1% x £4,000,000 x 1.5890 x (1+11%*90/360)

= $6,442,551.6 (2)

6,437,308

Uncovered:

 Amount of USD uncovered:

= £3,000,000 x 1.6290 = $4,887,000 (3) Commented [PVNL2]: correct

Total amount of USD ImportCo has to pay:

 The amount of USD cost:

= (1) + (2) + (3)

= $4,779,000 + $6,442,551.6 6,437,308 + $4,887,000

= $16,108,551.6

16,103,308

Exercise 2:

- 95-day A/R in pounds: £30,000,000


- S0 (GBP/USD) = 1.2980 - 1.3000
- Rgbp (Rf) = 2% - 3% pa
- Rusd (Rd) = 1.5% - 2.5% pa
- Put option: Strike: $1.4850
- Premium: 1.5%
- Future: F0 = $1.3680
- Future: F1 = $1.310
- S1 (GBP/USD) = 1.3130 - 1.3250
- 25% forward = £30,000,000 x 25% = £7,500,000
- 25% put option = £30,000,000 x 25% = £7,500,000
- 30% future = £30,000,000 x 30% = £9,000,000
- 20% uncovered = £30,000,000 x 20% = £6,000,000

Forward contract:

- 95-day forward bid:

Fbid = Sbid x [(1 + Rd, bid x (d / 360)) / (1 + Rf, offer x (d / 360))]

= 1.2980 x [1 + (1.5% x (95 / 360)) / (1 + [3% x (95 / 360))] = 1.2929

 Amount of USD when using forward contract:

= £7,500,000 x $1.2929 = $9,696,750 (1) Commented [PVNL3]: correct vì làm tròn Fbid

Put Option:

- Put option: Spot < Strike (1.3130 < 1.4850)

 Put option will be exercised.

Cost = Strike Rate x Underlying Amt – Premium

 Amount of USD when using put option:

= 1.4850 x £7,500,000 - 1.5% x £7,500,000 x 1.2980


= $10,991,475 (2) Commented [PVNL4]: correct

Future Contract:

Dayton uses a sell futures contract to hedge the short position.

- Future Gain/Loss:

 G/L = - [(F1 - F0)] x Q

= - [(1.310 - 1.3680)] x £9,000,000

= $522,000 (gain) Commented [PVNL5]: correct

They gain $522,000 from the futures contract.

 Amount of USD when using future contract:

= £9,000,000 x 1.3130

= $11,817,000

 Total amount USD when using future contract:

= 11,817,000 + 522,000 = $12,339,000 (3) Commented [PVNL6]: correct

Uncovered

 Amount of USD uncovered:

= £6,000,000 x 1.3130 = $7,878,000 (4)

Total amount USD Dayton will receive:

 The amount of USD cost:

= (1) + (2) + (3) + (4)


= $9,696,750 + $10,991,475 + $12,339,000 + $7,878,000

= $40,905,225 Commented [PVNL7]: correct

You might also like