0% found this document useful (0 votes)
44 views9 pages

Ams 310 HW 1

The document provides monthly average temperature data for New York City. It includes the high and low temperatures for each month. Some key points: - The annual average high temperature is 61.2°F and the annual average low is 46°F. - The standard deviation of the monthly low temperatures is 17.4°F, indicating variability in the data. - Several questions are asked about the data, including calculating quartiles, means, variances, and interpreting histograms and probability questions.

Uploaded by

sidmur321
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
44 views9 pages

Ams 310 HW 1

The document provides monthly average temperature data for New York City. It includes the high and low temperatures for each month. Some key points: - The annual average high temperature is 61.2°F and the annual average low is 46°F. - The standard deviation of the monthly low temperatures is 17.4°F, indicating variability in the data. - Several questions are asked about the data, including calculating quartiles, means, variances, and interpreting histograms and probability questions.

Uploaded by

sidmur321
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 9

1. The monthly average New York City temperature in Fahrenheit are given below.

Month Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec

High 35 36 45 61 71 79 88 83 75 64 54 43

Low 22 25 30 45 54 64 71 68 61 50 42 28

a.
i. High Mean = (35+36+45+61+71+79+88+83+75+64+54+43)/12 = 61.2
ii. Low Mean = (22+25+30+45+54+64+71+68+61+50+42+28)/12 = 46.
b.
c.

Xi = 22+25+30+45+54+64+71+68+61+50+42+28 = 560

n = 12

222+252+302+452+542+642+712+682+612+502+422+282=29480

Σ Xi2=29480 Σ Xi = 560

√(29480-(5602/12))/(12-1) = 17.4

d.

2.

a.
i. Q1 = 90(0.25) = 22.5 ↑ 23 = x23= 22
ii. Median = 90(0.75)=67.5↑ 68 = x64= 26
iii. Q3 = 90(0.50)=45↑50 = x50 = 24
b. Mean = (19+20(2)+21(11)+22(9)+23(13)+24(15)+25(13)+26(12)+27(10)+28(2)+29(2))/90=24.1
c. Sample standard deviation
Σ Xi = 2168
Σ Xi2 = 52662
S2 = ((Σ Xi2)- (Σ Xi)2/n)/n-1
= (52662 - 21682/90)/89
S = √(52662 - 21682/90)/89
= 2.2

3.

a.

b.
c. Pareto Chart

d. 80% of error types: Excess Count, Wrong Supplier, Wrong Size, Too Few Count
5.

a.
i. 25 integers between 1-200: 135 21 15 108 172 64 54 155 22 71 152
182 83 81 116 130 167 127 79 169 84 29 158 93 89
ii. 25 integers between 50-150: 206 165 156 115 125 124 240 154 163 129 205
140 94 119 76 157 177 235 61 223 249 250 237 222 73
iii. 25 integers between 40-120: 51 45 64 63 119 98 72 77 107 92 113
108 67 56 71 101 111 88 43 102 60 87 84 110 68

6.

a. Histogram

b. Mean and variance


Mean = 76.0

Variance = 138.8

c. Summary

Min. 1st Qu. Median Mean 3rd Qu. Max.

54.00 69.00 77.00 76.04 83.50 94.00

d.
7.
A = Actually a blue pen
B = Actually a green pen
C = Think it is a blue pen
P(A)=75/(75+25)=0.75
P(B)=25/(75+25)=0.25
P(C/A)=0.80
P(C)=P(A)P(C/A)+P(B)P(C/B)
P(C)= 0.75 x 0.80 + 0.25 x 0.10
P(C) = 0.625
P(A/C)=(P(A)P(C/A))/P(C) = (0.75 x 0.80)/0.625
P(A/C) = 0.96

a. P(C/A)=0.80
b. P(C)=0.625
c. P(A/C)=0.96

8.

a. P(A ⋃ B) = P(A) + P(B) - P(A ⋂ B)


P(A ⋃ B) = P(A) + P(B)
P(B) = P(A ⋃ B) - P(A)
= 0.5 - 0.4
= 0.1
b. P(B) = (P(A ⋃ B) - P(A))/1-P(A)
= (0.50-0.40)/1-0.40
= 0.10/0.60
= 0.167
c. P(B) = (P(A) - P(A ⋃ B))/(P(A│B) -1)
= (0.40-0.50)/(0.20-1)
= -0.10/-0.80
= 0.125
d. P(B) = P(A ⋃ B) - P(A) + P(A ⋂ B)
= 0.50-0.40+0.15
= 0.25

9.

a. 5 x 6 x 3 x 4 = 360
b. 25 x 24 x 23 x 22 = 303600
c. 45=1024
d. 52 P8 = 30342338208000
e. P(x = 4 or 5 or 6) = P(x=4) + P(x=5) + P(x=6)
= 10C4(½)10+10C5(½)10+10C6(½)10
=10!/

11.

a. (1,1) ⅛ x ⅛ = 1/64
b. (1,7),(7,1),(2,6),(6,2),(3,5),(5,3),(4,4): (⅛ x ⅛) + (⅛ x ⅛) + (⅛ x ⅛) + (⅛ x ⅛) + (⅛ x ⅛) + (⅛ x ⅛)
+ (⅛ x ⅛) = 7/64
c. 9

12.

a. P(A B C ) = P(A) + P(B) + P(C) - P(A B) - (A C) - P(B C) + (A B C)

P(A B C ) = 0.22 + 0.30 + 0.28 - 0.11 - 0.10 - 0.14 + 0.06

= 0.80 - 0.35 + 0.06

= 0.51

1-0.51 = 0.49

b. 1-0.49- (0.14+0.11+0.1-2*0.06) = 0.28

You might also like