Dzielenie - Wielomianow 2
Dzielenie - Wielomianow 2
Dzielenie - Wielomianow 2
Dzielenie wielomianów
Dzielenie wielomianów
Metadane scenariusza
ID
Tytuł
Przedmiot
Abstrakt
Lekcja wprowadzająca algorytm dzielenia wielomianów
krótkie streszczenie; oraz twierdzenie o dzieleniu wielomianów z resztą
wypełnia autor
Wydawca
Źródło
Etap edukacyjny
Klasa druga szkoły ponadgimnazjalnej
wypełnia autor według listy
opublikowanej w Scholarisie
Informacje o prawach
Słowa kluczowe
Wielomian, dzielenie, reszta z dzielenia, dzielna,
wypełnia autor, około 10 dzielnik, stopień ilorazu wielomianów, iloraz, działania
w zbiorze wielomianów
terminów
UDC
Uwagi
wypełnia autor
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
b) Umiejętności
1. Uczeń potrafi określić stopień wielomianu, wartości jego współczynników i stopień
ilorazu wielomianów,
2. Uczeń potrafi zastosować twierdzenie o dzieleniu potęg o tych samych podstawach
3. Uczeń potrafi zastosować algorytm dzielenia wielomianów
4. Uczeń potrafi wskazać iloraz i resztę z dzielenia wielomianów
5. Uczeń potrafi zauważyć zależności wynikające z prowadzonych obliczeń
i wyciągnąć z nich logiczny wniosek
6. Uczeń potrafi właściwie formułować wypowiedź jako podsumowanie własnych
spostrzeżeń
3. Środki dydaktyczne
1. Plansza przedstawiająca algorytm dzielenia wielomianów‐przygotowana przez
nauczyciela:
2. Plansza przedstawiająca twierdzenie o dzieleniu wielomianów z resztą
3. Tablica, kreda, podręcznik
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
1. Czynności organizacyjne‐sprawdzenie obecności i zadania domowego
2. Wprowadzenie do nowej lekcji:
1. Zapisanie tematu
2. Przypomnienie określenia wielomianu i stopnia wielomianu:
matematyczny a
= a
a
y, a ∈ R{0|}, x ∈ R, y ∈ R.
x−y
b) Faza realizacyjna
1. Nauczyciel zapisuje przykład dzielenia wielomianów. (6x3+13x2+5x):(2x2+x). Prosi
o określenie stopnia wielomianu, który będzie otrzymanym ilorazem.
1. Dzielimy pierwszy wyraz dzielnej przez pierwszy wyraz dzielnika, wynik dzielenia
(iloraz) zapisujemy po znaku równości
2. Mnożymy dzielnik przez otrzymany iloraz oraz przez liczbę -1
3. Otrzymany w wyniku wielomian podpisujemy pod dzielną
4. Dodajemy do dzielnej podpisany wielomian, wynik dodawania wpisujemy pod kreską
5. Uzyskany rezultat traktujemy jako nową dzielną, dzielnik pozostaje bez zmian
6. Wracamy do pierwszego kroku algorytmu
7. Poszczególne kroki od 1 do 5 powtarzamy do momentu, gdy stopień rezultatu
dodawania będzie niższy od stopnia dzielnika
3. Zastosowanie algorytmu
3 2
−6x − 3x
–
2
= 10x + 5x
2
−10x − 5x
–
= 0
Wykonuje dzielenie:
3 2
(2x − 10x + 3) : (x − 1) = 2x
3
−2x + 2x
–
= − 8x + 3
Jeżeli dane są dwa wielomiany W(x) i P(x), przy czym wielomian P(x) nie jest wielomianem
zerowym, to istnieją wielomiany G(x) i R(x) takie, że
c) Faza podsumowująca
5. Bibliografia
1. Matematyka dla klasy I liceum i technikum- podręcznik, wydawnictwo SENS
6. Załączniki
(6x3+13x2+5x)= (2x2+x)⋅( )+
W(x)=
5. Powtórz polecenia od 1 do 4 dla przykładu W(x):P(x), gdzie W(x)= (2x3-10x+3) oraz P(x)=
(x2-1).
b) Zadanie domowe
Rozwiąż z podręcznika zadanie 3.124 ze strony 313 oraz wyszukaj informacje dotyczące
pojęcia schemat Hornera i przygotuj krótką notatkę w zeszycie.
Plik o rozmiarze 64.00 KB w języku polskim