0% found this document useful (0 votes)
25 views5 pages

2020 Solution Module 4 Two-Way Slabs

1. The document provides the design of a two-way reinforced concrete slab supported on all four sides. Key parameters such as loads, moments, and minimum steel requirements are calculated. 2. A sample problem is worked through, with a slab span of 12m by 10m designed. The depth is estimated as 270mm. Bending moments are determined and minimum and design steel amounts are calculated for the top and bottom reinforcement. 3. Reinforcement of N16 bars at 225cts and 300cts is adopted for the top steel in the x-direction for negative and positive moments. Reinforcement is also designed for the y-direction and checks are made for shear and deflection.

Uploaded by

Ali Hassan
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
25 views5 pages

2020 Solution Module 4 Two-Way Slabs

1. The document provides the design of a two-way reinforced concrete slab supported on all four sides. Key parameters such as loads, moments, and minimum steel requirements are calculated. 2. A sample problem is worked through, with a slab span of 12m by 10m designed. The depth is estimated as 270mm. Bending moments are determined and minimum and design steel amounts are calculated for the top and bottom reinforcement. 3. Reinforcement of N16 bars at 225cts and 300cts is adopted for the top steel in the x-direction for negative and positive moments. Reinforcement is also designed for the y-direction and checks are made for shear and deflection.

Uploaded by

Ali Hassan
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 5

Reinforced Concrete CIVE 3003

Tutorial Solution Module 4 - Two-way slab supported on 4 sides

Question 1

Ly/Lx = 6/5 = 1.2 Ly is always the LARGER span

Fd = 1.2G + 1.5Q
= 1.2 x 3.8 + 1.5 x 3.5 = 9.8 kPa

Fd Lx2 = 9.8 x 52 = 245 kNm/m

 For this slab, the design moments would be

x dirn
M*-ve = 14.9 kNm/m
M*+ve = 11.3 kNm/m (and 15.7 kNm/m in one bay)

y dirn
M*-ve = 11.6 kNm/m (and 13.9 kNm/m in one bay)
M*+ve = 8.6 kNm/m (and 10.6 kNm/m in one bay)

Probably also governed by minimum steel requirements.

1 of 5
Loads to beams – See Fig. 6.10.3.4

w1 = 9.8 kPa x 2.5m = 24.5kN/m peak UDL (Total load = 5m x 24.5 / 2 = 61.3kN)

w2 = 9.8kPa x (2.5 + 2.5) = 49kN/m peak UDL (Total load per span =122.5 kN)

Effective flange width (Clause 8.8.2)

a = 0.7L = 3500 mm

L-beam: beff = bw + 0.1a = 300 + 0.1 x 3500 = 650 mm

T-beam: beff = bw + 0.2a = 1000 mm

2 of 5
Question 2

Ly = 12 m, Lx = 10 m
Exposure A1, hence f’c = 25 MPa (minimum 20mm cover BUT 25mm better – We will use 25mm)
Q = 4 kPa

Estimate depth using table C.3 from p540 in textbook

Two adjacent edges discontinuous, Ly/Lx = 12/10 = 1.2, Q = 4 kPa


Consider total deflection and interpolating between the 4 values appropriately:
Estimate Lnx/37

Hence Ds ≥ 10,000/37 = 271 mm

Try D = 270 mm

Strength design

Fd = 1.2G + 1.5Q
= 1.2 (0.27 x 24) + 1.5 x 4
= 13.8 kPa

Table 6.10.3.2 Case 6


Ly/Lx = 12/10 = 1.2

Hence βx = 0.046, βy = 0.035

+ve moments at mid-span

M*x +ve = 0.046 x 13.8 x 102 = 63.5 kNm/m

M*y +ve = 0.035 x 13.8 x 102 = 48.3 kNm/m

3 of 5
-ve moments

Continuous edges
AB M*-ve = 1.33 x 48.3 = 64.2 kNm/m

BE M*-ve = 1.33 x 63.5 = 84.4 kNm/m

Discontinuous edges
AC M*-ve = 0.5 x 63.5 = 31.8 kNm/m

CE M*-ve = 0.5 x 48.3 = 24.2 kNm/m


64.2

24.2

Minimum steel (Sec 9.1.1)

d = 270 – 25 – 6 = 239 mm

Ast
= 0.19 x (270/239)2 x [0.6(25)0.5]/500 = 0.00145
bd

Ast min = = 0.00145 x 1000 x 239 = 348 mm2/m

= N12 @ 300 cts (367 mm2/m)

Design for Bending Moment

M*-ve = 84.4 kNm/m worst case for top reinforcement

Mu = 84.4 / 0.85 = 99.3 kNm/m

Mu = fsyAst0.925d (for slabs use z ≈ 0.925d instead of 0.85d used for beams)

99.3∗106
Hence 𝐴𝑠𝑡 = 500∗0.925∗239 = 898 mm2/m => Try N16 @ 225 cts (889 mm2/m)

T = Astfsy
= 889 x 500 / 1000 = 444.5 kN

C = 2f’cbkud

 = 0.97 – 0.0025*25 = 0.908 (>0.67 – ok)


2 = 0.85 – 0.0015*25 = 0.813 (> 0.67 – ok)

So 444.5 x 103 = 0.908 x 25 x 1000 x 0.813 x ku x 239

4 of 5
Hence ku = 0.10 < 0.36 OK ductile and strain in steel greater than yield strain.

 1 
M u  T  d  k u d 
 2 
= 444.5 x 0.239 (1 - 0.5 x 0.908 x 0.10)
= 101.4 kNm/m

φMu = 0.85 x 101.4 = 86.2 kNm/m > M*x = 84.4 kNm/m OK

ADOPT N16 @ 225 cts in x direction (TOP)

M*+ve = 63.5 kNm/m worst case, so Mu = 63.5 / 0.85 = 74.7 kNm/m

Mu = fsyAst0.925d

74.7∗106
Hence 𝐴𝑠𝑡 = 500∗0.925∗239 = 675 mm2/m

So for x direction, positive moment, try N16 @ 300 cts (667 mm2/m)

T = Astfsy
= 667 x 500 / 1000 = 333.5 kN

C = 2f’cbkud

 = 0.97 – 0.0025*25 = 0.908 (>0.67 – ok)


2 = 0.85 – 0.0015*25 = 0.813 (> 0.67 – ok)

So 333.5 x 103 = 0.908 x 25 x 1000 x 0.813 x ku x 239

Hence ku = 0.076 < 0.36 OK ductile and strain in steel greater than yield strain.

 1 
M u  T  d  k u d 
 2 
= 333.5 x 0.239 (1 - 0.5 x 0.908 x 0.076)
= 77.0 kNm/m

φMu = 0.85 x 77.0 = 65.4 kNm/m > M*x = 63.5 kNm/m OK

ADOPT N16 @ 300 cts in x direction (BOTTOM)

Continue for Top & Bottom steel in y direction, remembering that minimum steel must always be
provided.

Also check shear capacity of the slab and deflection.

5 of 5

You might also like