G8 SP07 Annotated
G8 SP07 Annotated
8-7
STUDENT PACKET
MATHLINKS: GRADE 8
STUDENT PACKET 7
EXPLORING FUNCTIONS
linear function
rate
unit rate
variable
INTRODUCTION TO FUNCTIONS
Summary Goals
We will explore the concept of a function. • Define function and the graph of a
We will define the terms function and graph function.
of a function. We will describe examples of • Interpret different representations of
functions and examples of non-functions. functions.
• Determine when a set of ordered pairs
is the graph of a function.
Warmup
Fill in the t-tables and draw the graph for each rule.
The black strip along the top of
this page, along with the
1. y = x2 + 1 Summary and Goals of this
x y lesson, signifies the beginning
3 of a new lesson.
2
All lessons begin with a Warmup
1 that reviews or previews
0 knowledge for the new lesson.
-1
-2
-3
2. x = y2 + 1
x y
3
2
1
0
-1
-2
-3
WHAT IS A FUNCTION?
A function is a rule that assigns to each input value exactly one output value.
Example 1: Consider the equation y = x + 1. Here are some pairs of values that satisfy this
equation.
Some lesson pages look like
x (input) 4 3 2 1 0 -1 “workbook”
-2 -3 pages, but this is
y (output) 5 4 3 2 1 0 generally
-1 not the intent. In
-2
this case, structured
workspace gives teachers
1. Write the values in the table as ordered pairs (x, y).
references for discussing
definitions and students a
place to record and apply what
they are learning.
2. For the input value x = 4, can y have a value other than 5? ______
In the Teacher Packet (TP),
which is in the Teacher Guide,
3. Do any of the given inputs have more than one output value? _______
you will find more information
to help you deliver lessons.
4. Can you think of any input values that might have more than one output value? _____
Example 2: Here is a list of 4 friends (inputs) and the number of pets each friend owns
(outputs).
Mary 3
Kerry 1
7. Can two (or more) different friends have the same
number of pets? _______ Larry 0
9. Can any one friend have two different numbers of pets? _______
10. Do the inputs and outputs in this table represent a function? _______
# of bedrooms in # of people in
the apartment the apartment
(input) (output)
1
1
2
2 3
4
3
5
14. If you know the number of bedrooms in an apartment, can you determine the number of
people that live in that apartment?_____
a. b. c. d.
x y x y
0 4 0 10
x 1 2 3 4 5 x 9 9 9 9 9
3 6 2 9
6 8 4 8 y 9 9 9 9 9 y 1 2 3 4 5
9 6 6 7
12 4 8 6
. .
Targeted practice is
included in the lesson. More
practice is located in Skill
Builders in this packet and in
future packets.
a. (10, 5), (10, 6), (10, 7), (10, 8) b. (1, 5), (2, 6), (3, 5), (4, 6)
c. (0, 4), (1, 4), (2, 4), (3, 4) d. (10, -20), (-20, 10), (-10, -5), (10, 5)
5 6 6 5
c. d.
1 -1 1 -1
8
-3 3 -3 3
5 -5 -5
5
4. Choose one example from above that is not a function and explain why.
If x and y are real numbers, then we can If some vertical line intersects the set in more
represent the graph of a function as points in the than one point, then the set is NOT the graph of
coordinate plane. a function.
Use the vertical line test. Which of the following graphs could represent a function? Which of
the graphs appear to be linear?
1. 2. 3.
There is structured work space in
every lesson, and the layout is
not overwhelming to students.
4. 5. 6.
7. Try the vertical line test on the graphs you drew in the warmup. Explain whether either of
these graphs could represent a function. Does either of these graphs appear linear?
6. Explain why your graphs for problems 3 and 4 do not represent functions.
RATE GRAPHS
Summary Goals
We will use words, pictures, tables of • Solve problems involving rates, average
numbers, and graphs to represent rates. speed, distance, and time.
We will compare representations of • Represent situations graphically and
functions. interpret the meaning of specific parts of
a graph.
Warmup
4. In what part of the jog did Chris run faster, the initial two minutes or the last two
minutes? Explain by referencing numbers and the shape of the graph.
5. Could Chris’ graph represent a function? _____ Does it appear to be linear? _____
POURING WATER 1
Your teacher will give you a small cup and a clear container. Fill up the small cup with water
and pour it into the clear container. After each pour, you will measure and record the height of
the water in millimeters.
1. Make a sketch of the clear 3. Make a graph of the data in your table.
container used.
Though we encourage the hands-on
experience for students, some teachers may
feel more comfortable demonstrating the
water pouring in front of the class. But
skipping this page entirely may prevent
students from understanding what follows.
2
3
4
5
6
POURING WATER 2
Shading each picture with a
Suppose you poured water into these containers at a constant rate.
horizontal back-and-forth
• Match each container with an appropriate graph below. motion from bottom to top
• Write one or two sentences to justify each choice. simulates filling the
1. Container 1 2. Container 2 “containers” with water.
3. Container 3 4. Container 4
A. B. C. D.
Height of Water
Height of Water
Height of Water
Height of Water
level
5. As the number of pours increases, which of the graphs above appears to show height
increase:
a. at a constant rate? _____
Graph: Graph:
Height of Water
Height of Water
Explain: Explain:
As in the first lesson, notice the multiple representations used in this lesson
as well Students use pictures, numbers in tables, graphs, and writing to
inform and explain their thinking. You will see this in the third lesson too.
3. 4.
Input (x) Output (y) Input (x) Output (y)
0 1 0 1
1 2 1 7
2 4 2 12
3 7 3 16
4 11 4 19
5 16 5 21
6 22 6 22
A. B. C. D.
y y y y
x x x x
5. Ethan says that the graph for D is decreasing. Is Ethan right? Explain.
2.
y ___This graph could represent a function.
x y
___This graph could not represent a function.
3.
y ___This graph could represent a function.
x y
___This graph could not represent a function.
4.
y ___This graph could represent a function.
x y
___This graph could not represent a function.
Summary Goals
We will use numbers and graphs to help • Use tables, graphs, rules, and verbal
determine which choices are better buys, descriptions to determine the best buy,
based on price. We will learn about a based on price.
special linear function called a direct • Write equations that represent
proportion. relationships between cost and quantity.
• Define and identify functions modeling
proportional relationships.
• Identify unit rates from equations and
graphs.
Warmup
You are running out of your favorite pens and pencils, so you compare prices at two stores
before making a purchase.
BAGELS
SHMEAR ‘N THINGS HOLE-Y BREAD
4 bagels for $3.00 5 bagels for $4.00
SHMEAR ‘N HOLE-Y
THINGS BREAD
# of # of
cost cost
bagels bagels
(y) (y)
(x) (x)
4 5
8 10
12 15
16 20
20 25
A big part of mathematical thinking is the ability to go back and forth between
representations. Students may be comfortable with some representations and not others, and
this also provides practice for them to get better with those that they are not familiar with.
MathLinks: Grade 8 (Student Packet 7) 14
Exploring Functions 7.3 Best Buy Problems
TORTILLAS
FLAT ‘N ROUND WRAP IT UP
3 tortillas for $0.60 4 tortillas for $1.00
1. Complete the tables. Assume a 5. Title, label, and scale the grid. Graph the
proportional relationship between the data using two different colors.
number of tortillas and cost.
FLAT ‘N
WRAP IT UP
ROUND
# of # of
cost cost
tortillas tortillas
(y) (y)
(x) (x)
3 4
6 8
WRAP IT UP y = ___________________
7. Write coordinates for the y-intercepts for
4. Identify the coordinates when x = 1 each function.
How are these coordinates related to the What do these y-coordinates represent in
unit rate for one tortilla? the context of the problem?
PITA BREAD
1. Complete the tables and graphs. The graph for EAT-A PITA is provided. A partial table for
PAPA’S PITA is provided. Use tables and graphs to extend the pricing information above.
Assume proportional relationships between the number of pitas and cost.
CROISSANTS
MOON’S CURVEY’S
5 croissants for $____ 8 croissants for $____
1. Complete the tables and graphs. The graph for Moon’s Croissants is provided. A partial
table for Curvey’s is provided. Use tables and graphs to extend pricing information above.
MOON’S CURVEY’S
# of # of
cost cost
croissants croissants
(y) (y)
(x) (x)
4 $2.00 MOON’S
$5
4. -100 – 50 5. -12(-3) 6. (1 – 4) • 2 – 5
Skill Builders usually have 3-4 pages of review at the start, strategically built in, both to include
review for fluency’s sake, and to support learning in the current or an upcoming packet.
-240
7. -48 ÷ (-4) 8. -2 • 153 9.
3
1 3
Evaluate each expression for m = and n = .
2 4
m+n
19. m–n 20. -(m + n) 21.
2
SKILL BUILDER 2
Check each solution. If a step is not correct, circle the mistake, and rework the problem from
that point on. If all steps are correct, write what was done for each step. Use pictures if
needed.
1. Describe what was done or
Equation/Steps
make corrections
-5 + 10 x = 15 x + 10 given equation
−10 x = −10 x subtract 10x from both sides;
-5 = 5 x + 10 addition (subtraction) property of equality
−10 = −10
-5 5x
=
5 5
-1 = x
SKILL BUILDER 3
Solve each equation.
1. 2.5x – 6 = -4 – x – 2.5x 2. 3(x – 2.1) = 2(x + 1.2)
3 1 1
3. 3x – = 1 4. x – 4 = -6
4 2 4
1 5 25 x
5. -5x + = 2x – 6. =
3 6 4 10
8. Solve 3x + 5y = 12
3 1 1 1
7. x+ – x = (x – )
4 2 2 4 For x:
For y:
SKILL BUILDER 4
For problems 1-6, write “YES” below each table, set of ordered pairs, or graph that could
represent a function. Below those that could not represent a function, write “NO” and explain
why not.
5. 6.
y
Use the graph to the right for problems 7-10.
10. Circle ALL equations below that could represent this graph.
y = x2 + 1 y = x2 – 1 y = -x2 + 1 y = -x2 – 1 y = 1 – x2 y = 1 + x2
SKILL BUILDER 5
Without plotting ordered pairs, match each input-output table with a graph below.
Write one or two sentences to justify each choice.
1. Graph: ______ Explain: 2. Graph: ______ Explain:
A. y B. y C. y
x x x
3. Estimate appropriate ordered pairs for the graph. Could this graph represent a function?
Explain.
y
x y
10
10 x
SKILL BUILDER 6
Chaz went running at the park. Use the graph to complete the table.
600 yd
Distance 300 yd
Time
4. In what part of the jog did Chaz run faster, the initial one minute or the last three
minutes? Explain by referencing numbers and the shape of the graph.
Explain:
Number of Pours
SKILL BUILDER 7
SOCKS ‘R WE HOSIERY HUT
4 pairs of socks for $6.00 6 pairs of socks for $7.80
3. Find the unit rates for pairs of socks at both shops. Use these numbers to explain which
has the better buy.
SKILL BUILDER 8
DOGGIE WASHERS POOCH CLEANERS
5 washes for $____ 4 washes for $____
1. Complete the tables and graphs. Assume a proportional relationship between the number
of washes and the cost. The graph for Doggie Washers is provided. A partial table for
Pooch Cleaners is provided. Use tables and graphs to fill in the pricing information above.
DOGGIE POOCH
WASHER CLEANERS
# of # of
cost cost Doggie Washers
washes washes
(y) (y)
(x) (x)
$25
4 $32
6 $48
FOCUS ON VOCABULARY
Match the words to the clues.
SELECTED RESPONSE
Show your work on a separate sheet of paper and choose the best answer(s).
x x x x
2. The Office Supply Store and Office Plus both sell notebooks. The Office Supply Store
sells 8 notebooks for $7.12. Office Plus sells 5 notebooks for $5.25. Both stores will sell
you any number of notebooks at the listed rate. Which store offers the better buy?
C. The prices are the same D. Can’t tell from information given.
3. Which representation below could match the linear function graphed here?
KNOWLEDGE CHECK
Show your work on a separate sheet of paper and write your answers on this page.
5. Make an appropriate table of numbers for the graph. Use estimates only.
y
x y
5
x
5
T-Shirt Mania and Shirts R’ Us sell souvenir t-shirts. T-Shirt Mania charges $18 for
three t-shirts and Shirts R’ Us charges $25 for four t-shirts.
6. Find the unit rates for t-shirts at both stores. Use the numbers to explain which store has
the better buy.
7. Write the equations to relate the number of t-shirts to cost for both stores.
HOME-SCHOOL CONNECTION
Here are some questions to review with your young mathematician.
1. Make an appropriate table of numbers for each graph. Use estimates only.
y
x y
5
x
5
3. Cookies n’ Things charges $3.20 for 8 cookies. Cookieland charges $4.50 for 10
cookies. Assume a proportional relationship between the number of cookies and the
cost. Which store has the better buy for cookies?