MA2 Mock 1-Qs - 2023-24
MA2 Mock 1-Qs - 2023-24
MA2 Mock 1-Qs - 2023-24
6 Production costs of product Z vary depending on the level of activity. Costs recorded at
various levels of activity have been as follows:
Activity (units) Cost
$
25 1,500
10 750
37 2,100
18 1,150
9 Which is why a company would use the LIFO method of inventory valuation?
A It is easy to administer
B It is required by accounting standards
C Materials are issued at a standard price
D Materials are issued at the current market price
11 5,431 units of material X were counted at the period-end inventory count. The store ledger
shows an opening balance of 4,982 units for the period. 2,197 units were received, and
2,040 units were issued to production. Receipts and issues are verified as correct.
What is the MOST LIKELY reason for the discrepancy?
A Inventory obsolescence
B Stealing by staff
C Returns from production
D Damaged inventory
Factory rent
15 A machine is purchased for $100,000. The residual value at the end of its life is $15,000.
The useful life is five years.
Using the straight-line method, what is depreciation $ in year 3?
17 A client has asked a company to quote for a job where the costs will be as follows:
Cost $
Direct material 750
Direct labour 1,095
Other expenses 350
Production overhead 570
18 The following are the costs for a batch of 100 litres of hand soap
Cost $
Materials 100
Labour 40
Other expenses 20
Production overheads are $100 per labour hour, and labour costs are $20 per hour.
If a unit is 250ml, what is the unit cost $ of the hand soap?
A $3.60
B $ 0.65
C $2.65
D $0.90
20 A sandwich shop expects to sell 7,500 sandwiches in a week. The ingredients cost $5,625,
kitchen staff $1,300, serving staff $1,550, rent is $525 and other expenses $375.
If the markup is 100%, what is the price of a sandwich?
A $2.50
B $3.00
C $2.25
D $3.50
Tangibility
Perishability
Separability
Inconsistency
22 A factory has two production cost centres with the following labour and machine hours:
Cost centre machine hours labour hours
A 120,000 8,000
B 10,000 28,000
What is the most appropriate basis for overhead absorption for the cost centres?
A Machine hours for both cost centres
B Machine hours for cost centre A and labour hours for cost centre B
C Labour hours for cost centre A and machine hours for cost centre B
D Labour hours for both cost centres
25 The absorption rate has been calculated as $5.50 per unit, based on an estimated production
of 11,500 units. Actual production is 11,250 units, and actual overheads are $63,250.
What is the under or over-absorption?
A $1,375 under absorption
B $1,375 over absorption
C $550 under absorption
D $550 over absorption
A A
B B
C C
D D
27 Which statement about the difference in inventory value between absorption and
marginal costing is true?
A Inventory value is higher with marginal costing
B Absorption costing includes all the costs of production
C Absorption costing values inventory at the total variable cost
D Marginal costing includes fixed costs in inventory value
Production is continuous
30 A process results in joint products: product A and product B. The process has raw material
input of $150,000 and $200,000 in operating costs. The output is 50,000kg of product A
and 30,000kg of product B.
What is the total cost $ of making product B?
A $200,000
B $150,000
C $131,250
D $218,750
31 Process 1 produces joint products A and B, costing $375,000. The results are as follows:
Product Production volume Sales value
(litres) ($ per litre)
A 50,000 25
B 30,000 30
A A
B B
C C
D D
34 XYZ Co is about to launch a new product, the ABC. The contribution earned by ABC is $3.50
per unit. Fixed costs are $17,000, and XYZ Co wants to make a profit of $3,200.
How many units of ABC does XYZ Co need to sell to achieve its required profit?
A 4,857
B 5,772
C 914
D 5,771
35 A business sells a single product. The current selling price is $40, which will be raised to
$45. It has fixed costs of $360,000 and variable costs per unit of $20. Demand is 50,000
units a year.
What is the sales volume in units required to maintain a profit of $140,000 at the
new price?
36 A company is preparing a quote for a contract. The job will require 300 hours of labour.
There are 100 hours of spare capacity within the existing labour force, which is paid at $10
per hour. Any shortfall may be filled by overtime (paid at a time and a half of basic pay) or
using agency labour (costs $20 per hour).
What is the relevant cost $ for labour?
A $6,000
B $3,000
C $3,500
D $4,500
39 A project has a net present value of $8,975 at a discount rate of 5% and a net present value
of -$400 at a discount rate of 10%.
What is the IRR?
A 14.8%
B 14.6%
C 10.2%
D 9.8%
40
Project Initial outflow IRR % NPV (6%)
$
A 500,000 25 203,890
B 700,000 25 189,500
C 250,000 12 140,151
D 250,000 18 160,509
42 G Co has produced a sales revenue budget for the next quarter as follows:
Month Sales
$
October 300,000
November 290,000
December 400,000
10% of sales are cash sales. Payment is received for 25% of credit sales the month after
sales and the rest after two months.
What are the budgeted $ receipts for December?
44 Should businesses increase or decrease their cash reserves in the stated economic cycle
stage?
Economic stage
Boom
Increase cash
Decrease cash
Slump
Increase cash
Decrease cash
Recovery
Increase cash
Decrease cash
Recession
Increase cash
Decrease cash
A $16,000
B $15,325
C $15,663
D $15,587
A 0.34
B 0.73
C 0.85
D 1.36
48 Which is the reason for negative variances in the income in a cash budget?
A The cost of raw materials has increased
B The sales price has increased
C Sales volume has decreased
D Productivity has decreased
50 A company makes three products X, Y and Z. The following information is available about
products:
Product X Y Z
Labour hours per unit 0.5 0.75 1.0
Material requirements per unit (kg) 1.5 1 0.75
Contribution per unit $ 25 22 15
Total sales demand (units) 500 1000 800
End of Questions