100% found this document useful (1 vote)
1K views114 pages

Shallow Foundation - Solved Problems

1) The strap foundation was designed for two columns with loads of 900 kN and 1080 kN. Trial dimensions of 2.5x4.45 m and 2x2.75 m were selected for the footings. 2) The minimum thickness of the footings was determined to be 0.55 m to satisfy punching shear and wide beam shear criteria. 3) Reinforcement was calculated to satisfy the moment capacities of 783.74 kN-m and 507.76 kN-m in the x and y directions of the first footing respectively. 18 φ20 bars and 27 φ14 bars were designed for the bottom reinforcement.

Uploaded by

megersalamessa
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
100% found this document useful (1 vote)
1K views114 pages

Shallow Foundation - Solved Problems

1) The strap foundation was designed for two columns with loads of 900 kN and 1080 kN. Trial dimensions of 2.5x4.45 m and 2x2.75 m were selected for the footings. 2) The minimum thickness of the footings was determined to be 0.55 m to satisfy punching shear and wide beam shear criteria. 3) Reinforcement was calculated to satisfy the moment capacities of 783.74 kN-m and 507.76 kN-m in the x and y directions of the first footing respectively. 18 φ20 bars and 27 φ14 bars were designed for the bottom reinforcement.

Uploaded by

megersalamessa
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 114

*

*
Example on Strap or Cantilever
Given: Column 1 size 30x 40, Reinf. 420

Column 2 size 30x 40cm, Reinf. 420

Ultimate soil bearing pressure, qult = 100kPa

Material properties:

• fyk = 300MPa fyd = 300/1.15 = 260.87 MPa

• C25 fck= 20MPafctk = 1.5 MPa,

Required:- Design a strap foundation for the given loads shown in Fig. below.

SOLUTION

Step-1: Proportioning of footing

Trial - 1

Assume a1 = 3.00m

Then e = (3.00/2)- 0.15 = 1.35m

XR = 6.00-e = 6.00- 1.35 = 4.65m

Page 1 of 11
Neglecting the weight of the strap, the soil reaction R1 will be determined by taking moment
about R2.

4.65*R1 = 6.00*900  R1 = 1161.30kN

b1 = R1/(a1ult) = 1161.30 /( 3*100) =3.87, use b1 = 3.90m

Hence dimension of footing 1 3.00 x 3.90m

• Now for the second footing

R2 = P1 +P2 –R1 = 900+1080 -1161.30=818.70kN

Area of footing = R2/ ult= 818.70/ 100 = 8.19m2

Take a1 =a2 =3.00m

b2 = 8.19/3 =2.73, use b2 = 2.75m

Dimension of footing 2 3.00 X2.75m

q1 = R1/a1 = 1161.30/3.00 = 387.1kN/m

q2= R2/a2 = 818.7 /3.00 = 272.90kN/m

Since the distribution per meter run under the pad is different for each pad, a second trial
should be made

• Trial 2

Take a1 = 2.50m

Then e = (2.50/2)- 0.15 = 1.10m

XR = 6.00-e = 6.00- 1.1. = 4.90m

4.90*R1 = 6.00*900  R1 = 1102.04kN

b1 = R1/(a1ult) = 1102.04 /( 2.50*100) =4.41, use b1 = 4.45m

Dimension of footing 1 2.50 x 4.45m

R2 = P1 +P2 –R1 = 900+1080 -1102.04=877.96kN

Area of footing = R2/ ult= 877.96/ 100 = 8.78m2

Take a2 =2.00m ( or use R1/a1 = R2/a2 to determine a2)

b2 = 8.78/2.00 =4.39, use b2 = 4.40m

Dimension of footing 2 2.00 X4.40m

q1 = R1/a1 = 1102.04/2.50 = 440.82kN/m

q2= R2/a2 = 877.96 /2.00 = 438.98kN/m


Page 2 of 11
The difference between stress distributions is a small amount. Hence the final proportions of
the footings as shown below would be acceptable.

Page 3 of 11
Step-2: Calculate thickness of the footing concrete

• Footing 1

• Punching shear criteria

Take d= 0.40m and  = min = 0.50/fyk= 0.50 /300 = 0.0017

k1 = ( 1+50) = (1 +50*0.0017) =1.085, k2 = 1.6 – d =1.6 -0.4 = 1.20

Page 4 of 11
u1 = Pr1 =0.90+0.90+1.60 =3.40m

• Net shear force developed under column 1

Vd= 900 -*(0.90*1.60),  =R1/a1*b1= 99.06kPa

Vd= 900 -99.06*(0.90*1.60) =757.35kN

• Punching shear resistance under column 1

Vup = 0.25fctd k1k2ud (MN)

Vup = 0.25 *1000* 1.085*1.20*3.40*0.40 =442.68kN <Vd .. Not OK!

• Since the developed shear force is greater than the punching shear resistance, one may
increase the depth

Take d= 0.55m and  = min = 0.50/fyk= 0.50 /300 = 0.0017

k1 = ( 1+50) = (1 +50*0.0017) =1.085, k2 = 1.6 – d =1.6 -0.55 = 1.05

u1 = Pr1 =1.125+1.125+2.05=4.30m

• Net shear force developed under column 1

Vd= 900 - 99.06 *(1.125*2.05) =671.54kN

• Punching shear resistance under column 1

Vup = 0.25 *1000* 1.085*1.05*4.3*0.55 = 673.58kN >Vd … OK!

• Wide beam shear criteria

• X- direction

The magnitude of the wide beam shear is read from the shear force diagram at a distance of
d from the face of column 1.

Vd = 440.82 (0.30 +d) -900 = 440.82 (0.30 +0.55) -900=525.30kN

Wide beam shear resistance

Vud = 0.25fctd k1k2bwd (MN)

k1 = ( 1+50) = (1 +50*0.0017) =1.085, k2 = 1.60 – d =1.60 -0.55 = 1.05

bw = 4.45m

Vud = 0.25*1000*1.085*1.05*4.45*0.55 = 697.08kN > Vd ..OK!

• Y- direction

Page 5 of 11
The developed shear force in direction Y may be estimated as for the case of an isolated
footing

Developed shear

Vd = 99.06(1.475* 2.50)=365.28kN

Wide beam shear resistance

Vud = 0.25*1000*1.085*1.05*2.50*0.53= 377.38kN >Vd .............OK!

• Footing 2

• Punching shear

Take d= 0.40m and  = min = 0.50/fyk= 0.50 /300 = 0.0017

k1 = ( 1+50) = (1 +50*0.0017) =1.085, k2 = 1.60 – d =1.60 -0.40 = 1.20

u2 = Pr2 =1.50+1.50+1.60 +1.60 =6.20m

Net shear force developed under column 2

Vd= 1080 -*(1.50*1.60),  =R2/a2*b2= 99.77kPa

Vd= 1080 -99.77*(1.50*1.60) =840.55kN

Punching shear resistance under column 2

Vup = 0.25fctd k1k2ud (MN)

Vup = 0.25 *1000* 1.085*1.20*6.20*0.40 = 807.24 kN<Vd .. Not OK! , increase the depth.

Take d= 0.45m and  = min = 0.50/fyk= 0.50 /300 = 0.0017

k1 = ( 1+50) = (1 +50*0.0017) =1.085, k2 = 1.60 – d =1.60 -0.45 = 1.15

u2 = Pr2 =1.65+1.65+1.75+1.75=6.80m

• Net shear force developed under column 2

Vd= 1080 - 99.77 *(1.65*1.75) =791.91kN

• Punching shear resistance under column 2

Page 6 of 11
Vup = 0.25 *1000* 1.085*1.15*6.80*0.45 =954.53kN >Vd … OK!

• Wide beam shear

• X- direction

The wide beam shear is read from the shear force diagram at a distance of d from the face of
column 2.

Vd = 438.98 (1.00+0.20+0.45) -1080 = 355.68kN

Wide beam shear resistance

Vud = 0.25fctd k1k2bwd (MN)

k1 = ( 1+50) = (1 +50*0.0017) =1.085 , k2 = 1.60 – d =1.60 -0.45 = 1.15

bw = 4.40m

Vud = 0.25*1000*1.085*1.15*4.40*0.45 = 617.64> Vd ....OK!

• Y- direction

Developed shear

Vd = 99.77(1.55* 2.00)=309.29kN

Wide beam shear resistance

Vud = 0.25*1000*1.085*1.15*2.00*0.43= 268.27kN <Vd .............NOT OK!

Increase the effective depth d to 0.55m

Developed shear

Page 7 of 11
Vd = 99.77(1.45* 2.00)=289.33kN

Wide beam shear resistance,

Vud = 0.25*1000*1.085*1.05*2.00*0.53 = 301.90kN >Vd ............ OK!

Step-3- Determine the reiforcement for moment requirment

Moment capacity of concrete

• Footing 1

• X – direction

• Capacity of concrete

M  0.32  f cd  bd 2
 0.32 11.33 103  4.45  0.55
2

 4880.51kN  m  M max  783.74kN  m....Ok!

• Y- direction

• Developed moment

(2.025) 2
M d  99.06 * * 2.5  507.76kN  m
2
• Capacity of concrete

M  0.32  f cd  bd 2
 0.32 11.33  103  2.50  0.53
2

 2546.08kN  m  M d ....Ok!

• Footing 2

• X – direction

• Capacity of concrete

M  0.32  f cd  bd 2
 0.32 11.33 103  4.40  0.55
2

 4825.67kN  m  M max  219.49kN  m....Ok!

Page 8 of 11
• Y-direction
• Developed moment

(2.00) 2
M d  99.77 * * 2.0  399.08kN  m
2

– Capacity of concrete

M  0.32 *11.33x103 * 2.0 * (0.53) 2


 2036.86kN  m  M d...........OK!

• Calculation of Reinforcements

• Footing 1

• X-direction

From BMD , M = 783.74kN-m

f cd  2M 
 1  1  
f yd  f cd bd 2 

11.33  2 * 783.74 
 1  1  2 
 0.0023   min ....ok!
260.87  11.33 103  4.45  0.55 
As  bd  0.0023  445  55  56.29cm2

– Use  = 20, as = 3.14cm2


No. of bars , n= 56.29/3.14 =17.9 , use 18 bars
Spacing = (445-2*5)/ (n-1) =25.6cm

Use 18  20 c/c 255mm (The reinforcement should be placed at the top)

• Provide also minimum bottom reinforcement in the X-direction

• Asmin = minbd = 0.0017 *445 *55 =41.61cm2

• Use  = 14, as = 1.54cm2


No. of bars , n= 41.61/1.54 =27
Spacing = (445-2*5)/ (n-1) =16.73cm

• Use 27  14 c/c 165mm

• Y-direction
Page 9 of 11
• Md =507.76kN-m

11.33  2 * 507.76 
 1  1  2 
 0.0029   min ....ok!
260.87  11.33 10  2.50  0.53 
3

As  bd  0.0029  250  53  38.425cm2


Use  = 20, as = 3.14cm2
No. of bars , n= 38.425/3.14 =12.2, use 13 bars
Spacing = (250-2*5)/ (n-1) =20cm

Use 13  20 c/c 200mm ( bottom reinforcement)

• Provide also minimum top reinforcement in the Y-direction

Asmin = minbd = 0.0017 *250 *53 =22.53cm2

Use  = 14, as = 1.54cm2


No. of bars , n= 22.53/1.54 =14.6 , use 15 bars
Spacing = (250-2*5)/ (n-1) =17.1cm

Use 15 14 c/c 170mm

 Footing 2
 X-direction

– From BMD , M = 219.49 kN-m

11.33  2 * 219.49 
 1  1    0.0006   min
11.33 103  4.40  0.55 
2
260.87 
As   min bd  0.0017  440  55  41.14cm2

Use  = 20, as = 3.14cm2


No. of bars , n= 41.14/3.14 =13.20, use 14 bars
Spacing = (440-2*5)/ (n-1) =33.08cm

Use 14  20 c/c 330mm (The reinforcement should be placed at the bottom)

• Y-direction

• Md =399.08kN-m

11.33  2 * 399.08 
 1  1  2 
 0.0028   min ....ok!
260.87  11.33 103  2.00  0.53 
As  bd  0.0028  200  53  29.68cm2
Page 10 of 11
Use  = 20, as = 3.14cm2
No. of bars , n= 29.68/3.14 =9.5 , use 10 bars
Spacing = (250-2*5)/ (n-1) =26.67cm

Use 10  20 c/c 265mm (bottom reinforcement)

• Development length

• Footing 1

• X-direction

 f yd 2  260.87
ld    130.44cm
4 f bd 4 1

Available development length, la =220-5=215cm >ld……….. OK!

• Y-direction

 f yd 2  260.87
ld    130.44cm
4 f bd 4 1
Available development length, la =202.5-5=197.5cm >ld…… OK!

• Footing 2

• X-direction

 f yd 2  260.87
ld    130.44cm
4 f bd 4 1

Available development length, la =80-5=75cm <ld…… NOT OK!

Bend the bars upward with a minimum length of 10 cm

• Y-direction

 f yd 2  260.87
ld    130.44cm
4 f bd 4 1

Available development length, la =200-5=195cm >ld…… OK!

Page 11 of 11
Design of Mat/Raft Foundation
• Mat or raft foundation is a large concrete slab supporting
several columns in two or more rows.
• It is used where the supporting soil has low bearing capacity.
• The bearing capacity is increased by combining all individual
footings in to one mat –since bearing capacity is proportional
to width and depth of foundations.
• In addition to increasing the bearing capacity, mat foundations
tend to bridge over irregularities of the soil and the average
settlement does not approach the extreme values of isolated
footings.
• Thus mat foundations are often used for supporting structures
that are sensitive to differential settlement.
• Design of uniform mat
• Design Assumptions
– mat is infinitely rigid
– planner soil pressure distribution under mat
• Design Procedure
I. Determine the line of action of the resultant of all the loads
acting on the mat
II. Determine the contact pressure distribution as under
– If the resultant passes through the center of gravity of the
mat, the contact pressure is given by:

Q

A
– If the resultant has an eccentricity of ex and ey in the x and y
direction

Q Qex Qe y
 max/ min   x y
A Iyy Ixx
The maximum contact pressure should be less than the
allowable soil pressure
– Divide the slab mat into strips in x and y directions. Each
strip is assumed to act as independent beam subjected to
the contact pressure and the columns loads.
– Determine the modified column loads
– Draw the shear force and bending moment diagrams for
each strip.
– Select depth of mat for shear requirement
– Select steel reinforcement for moment requirement
Y

ex

ey
X X

Y
• Example
• A mat foundation is to be designed by the conventional
method (rigid method) for the loadings shown in Fig. below.
• All columns are 40X40cm
• Ultimate soil bearing pressure , qult = 100kPa
• fyk = 300MPa fyd = 300/1.15 = 260.87 Mpa
• C25 fck= 20MPafctk = 1.5 MPa,
600kN 750kN 600kN
6m

1800kN 1800kN 1320kN


6m

1800kN 1800kN 1320kN


6m

600kN 750kN 600kN


5m 5m
Location of c.g. of loads
• P = (600 +750+ 600)*2 +(1800+1800+1320)*2 =13740kN
• 13740 X = (750 +1800+1800+750)*5 + (600 +1320+1320+600)* 10
X = 4.65m
ex = 5-4.65 = 0.35
X’ = 5 +0.35 = 5.35m
• B min = 2*( 5.35 +0.20+0.15 ) =11.40m
• 13740 Y = (600 +750+600)*18 + (1800 +1800+1320)* 12 + (1800
+1800+1320)* 6
Y = 9m
ey = 6+ 6/2 -9 = 0
• Lmin = 2* (9+0.20+0.15) = 18.70m
• Dimension of Mat 11.40 X 18.70m

• Actual contact pressure
 = P/(BL) = 13740/(11.40*18.70) =64.45kPa < ult = 100kPa

• Thickness of the mat


• Punching shear
• Punching shear under 1800kN load
Take d= 0.70m and  = min = 0.50/fyk = 0.50 /300 = 0.0017
k1 = ( 1+50) = (1 +50*0.0017) =1.085

0.4+3d
40
k2 = 1.6 – d =1.6 -0.70 = 0.90 , Take K2 =1
40
Pr =(0.85+0.4+1.105)2+(0.4+3(0.70)
=7.21m
• Net shear force developed 1.5d=1.105>0.85 1.5d
• Vd= 1800 -*(2.355* 2.50) ,  =64.45kP
• Vd= 1800 -64.45*(2.355* 2.50)=1420.55kN
• Punching shear resistance
Vup = 0.25fctd k1k2ud (MN)
• Vup = 0.25 *1000* 1.085*1.00*7.21*0.70
=1369.00kN < Vd .. NOT OK! Increase the depth

Take d= 0.75m and  = min = 0.50/fyk = 0.50 /300 = 0.0017


k1 = ( 1+50) = (1 +50*0.0017) =1.085
k2 = 1.6 – d =1.6 -0.75 = 0.85 , Take K2 =1
Pr =(0.85+0.4+1.125)2+(0.4+3(0.75)
=7.40m
• Net shear force developed
• Vd= 1800 -*(2.375* 2.65) ,  =64.45kP
• Vd= 1800 -64.45*(2.375* 2.65)=1394.37kN
• Punching shear resistance
Vup = 0.25fctd k1k2ud (MN)
• Vup = 0.25 *1000* 1.085*1.00*7.40*0.75
=1505.44kN >Vd .. OK!

• Check punching shear under 1320kN


Pr =(1.125 +0.15+0.4)2+(0.4+3(0.75)) =6.00m
• Net shear force developed

0.4+3d
• Vd= 1320 -64.45*(1.675*2.65)=1033.92kN 40
40
• Punching shear resistance
Vup = 0.25fctd k1k2ud (MN)
• Vup = 0.25 *1000* 1.085*1.00*6.00*0.75 1.5d=1.125 0.15
=1220.63kN > Vd .. OK!
Check punching shear under 600kN
Pr =(1.125+0.15+0.4) +(1.125+0.15+0.4)

1.5d=1.125
=3.35m
• Net shear force developed
• Vd= 600 -64.45*(1.675*1.675)=419.18kN 40
40

0.15
• Punching shear resistance
Vup = 0.25fctd k1k2ud (MN) 1.5d=1.125 0.15

Vup = 0.25 *1000* 1.085*1.00*3.35*0.75


=681.52kN > Vd .. OK!
• Soil reaction analysis:- Divide the slab mat into strips in x and y
directions 3.55m 5.00m 2.85m
3.35m

Strip 4

Strip 3
6.00m

Strip 2
6.00m
3.35m

Strip 1

Strip A Strip C
Strip B
• Strip A, (64.45)*3.55 = 228.80kN/m
• Strip B , (64.45)*5.00 = 322.25kN/m
• Strip C, (64.45)*2.85 = 183.68kN/m
• Strip 1 &Strip 4, (64.45)*3.35 = 215.91kN/m
• Strip 2 & Strip 3 (64.45)*6.00 = 386.70kN/m

• Shear force and Bending moment diagrams for each strip


• Strip A
600kN 1800kN 600kN
1800kN

228.80kN/m
0.35 6.00 6.00 6.00 0.35
4

 P  600  1800  1800  600  4800kN


i 1
i

• R = 228.80* 18.70 =4278.56kN


• V = P- R = 4800-4278.56 =521.44  0

• Hence take average of P and R

• I.e., (4800 +4278.56 )/2 =4539.28kN

• avg = (4539.28)/18.70 =242.74kN/m


• P1avg = P4avg = (4539.28/4800) *600 =567.41kN
• P2avg = P3avg = (4539.28/4800) *1800 =1702.23kN
567.41kN 1702.23kN 567.41kN
1702.23kN

242.74kN/m
0.35 6.00 6.00 6.00 0.35
973.99kN
1.99m 728.24N
3.00m 482.45kN
84.96kN 4.01m

SFD
482.45kN 84.96kN
464.57kN-m 464.57kN-m
728.24kN 397.09kN-m
973.99kN
BMD
14.87kN-m 14.87kN-m

1489.48kN-m 1489.48kN-m
• Strip 1 &Strip 4, (64.45)*3.35 = 215.91kN/m
600kN 600kN
750kN

215.910kN/m
1.05 5.00 5.00 0.35
4

 P  600  750  600  1950kN


i 1
i

• R = 215.91* 11.40=2461.37kN
• V = P- R = 1950-2461.37 = -511.37  0
• Hence take average of P and R
• I.e., (1950+2461.37 )/2 =2205.69kN
• avg = (2205.69)/11.40 =193.48kN/m
• P1avg = P3avg = (2205.69/1950) *600 =678.67kN
• P2avg = (2205.69/1950) *750 =848.34kN
678.67kN 678.67kN
848.34kN

193.48kN/m
1.05 5.00 5.00 0.35
491.88kN 610.94kN
1.84m
2.46m
203.15kN
SFD

67.73kN
475.52kN 477.68kN-m 356.46kN

180.78kN-m

BMD
11.85kN-m
147.56kN-m
106.66kN-m
Example-4 Using the Independent Strip Method analyze and design the 16.5 m by 21.5
m mat shown in the figure.

Solution

Step-1 find the total column load upon the mat

The area of mat foundation A L * B 21.5 * 16.5 355m 2

BL 3 16.5 * 21.53 B 3L 16.53 *21.5


IX 13700m 4 Iy 8050m 4
12 12 12 12

6Q 350  2( 2400)  450  2(500)  2(1200)  4(1500) 11000kN

Step-2 finds the soil pressure of the mat


Find the centoriod of the column load (location of the resultant R ) with respect to a
new x ' , y ' coordinate system located at the lower left corner at mat
11000 x ' >16.375(450  2(1200)  350)  8.25(2(500)  2(1500))  0.125(2(400)  2(1500))@
52400kN  m  33000 KN  m  475kN  m
x ' 7.807m
B 16.5
e x x ' 7.807  0.44m
2 2
Similarly
ª21.375( 400  450  500)  14.25(1200  2(1500))  7.25(1200  2(1500))  º
11000 y ' « »
¬0.125(350  400  500) ¼
y ' 10.85m
L 21.5
ey y ' 10.85  0.01m
2 2
Moment
M y 6Q *e x 11000 * 0.44 4840kN  m
M x 6Q *e y 11000 * 0.10 1100kN  m
The soil reactive pressure q is given at any point
6Q M y* X M x*Y
q r r
BL Iy Ix

11000 4840 x 1100 y


q r r
355 8050 13700
q 30.99 r 0.601x r 0.0803 y ( kN / m 2 )

Solving the equation at six point shown in the figure


a) x=+8.25m & y =+10.75
q 30.99  0.601(8.25)  0.0803(10.75) 36.81( kN / m 2 )
b) x=0 & y=+10.75 m
q 30.99  0.601(0)  0.0803(10.75) 31.86( kN / m 2 )
c) x=-8.25m& y=+10.75 m
q 30.99  0.601( 8.25)  0.0803(10.75) 26.91( kN / m 2 )
d) x=-8.25m& y=-10.75 m
q 30.99  0.601( 8.25)  0.0803( 10.75) 25.19( kN / m 2 )
e) x=-0m&y=-10.75 m
q 30.99  0.601(0)  0.0803( 10.75) 30.14( kN / m 2 )
f) x=+8.25m&y=-10.75 m
q 30.99  0.601(8.25)  0.0803( 10.75) 35.09( kN / m 2 )
For strip AGHF average soil pressure
q A q F 36.81  35.09
q av 35.95kN / m 2
2 2
Total soil reactive force qav * BL 35.95 * 4.25 * 21.5 3285kN
Total column load = 2(400)  2(1500) 3800kN
load  soil  reaction  column  load 3285  3800
Averge  load 3542.5kN
2 2
q ave * Ave  load * 3595 * 3542.5
q ave (mod ified  load 38.768kN / m 2
Totalrectiveforce 3285
Averge  load 3542.5
Column modification factor (f) = 0.9322
total  columnload 3800
Reactive soil load per unit length of strip B *q ave (mod) 4.25 * 38.768 164.5kN / m
Figure (a) shows the loading on the strip and corresponding shear and moment
diagrams. Note the column loads shown in the figure have been multiplied by
f 0.9522 .
Also the load per unit length of the beam is equal
B1 *qave(mod ified ) 4.25 * 38.768 164.76kN / m

Do the rest strip in similar manner

You might also like