0% found this document useful (0 votes)
155 views10 pages

Answer 11

Based on the information provided, here are the steps to calculate the weighted average cost of capital (WACC) for the company: 1. Cost of debt - Interest rate on debt = 6% - Tax rate = 30% - After-tax cost of debt = Interest rate x (1 - Tax rate) = 6% x (1 - 0.3) = 4.2% 2. Weight of debt - Debt = $100 million - Total capital = Debt + Equity = $100 million + $250 million = $350 million - Weight of debt = Debt/Total capital = $100 million/$350 million = 28.57% 3. Cost of

Uploaded by

kamall
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
155 views10 pages

Answer 11

Based on the information provided, here are the steps to calculate the weighted average cost of capital (WACC) for the company: 1. Cost of debt - Interest rate on debt = 6% - Tax rate = 30% - After-tax cost of debt = Interest rate x (1 - Tax rate) = 6% x (1 - 0.3) = 4.2% 2. Weight of debt - Debt = $100 million - Total capital = Debt + Equity = $100 million + $250 million = $350 million - Weight of debt = Debt/Total capital = $100 million/$350 million = 28.57% 3. Cost of

Uploaded by

kamall
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 10

Answer 11

Market
Earnings P/E Ratio
Company
Capitalization (in
(in $) = Market Cap. / Earnings
$)

A 168,041 7,381 22.77

B 123,883 5,618 22.05

C 10,326 620 16.65

D 11,618 357 32.54

E 964 41 23.51

Median 22.77

Based on the Median P/E, the P/E Multiple for the company should be
22.77. Now,

Expected Earnings of Company = $13,423

Median P/E = 22.77

Value of Equity = Expected Earnings * Median P/E

Value of Equity = 13,423 * 22.77 = $305,618

Now,

Value of Equity = $305,618

Value of Debt = $20,000

Cash Balance = $10,000


Enterprise Value = Value of Equity + Value of Debt - Cash Balance

Enterprise Value = 305,618 + 20,000 - 10,000 = $315,618

Thus, the implied enterprise value of the company as per median P/E
should be $315,618. Thus, option (c) is correct.

Likes: 0Dislikes: 0

nswer to (29) :

~ Cost of goods sold :

= Sales revenue x Cost of goods sold %

= Sales revenue x (100% - Gross profit%)

= $75,000 x (100% - 23.2%)

= $75,000 x 76.8%

= $57,600

~ Payable days :

= [Accounts payable / Cost of goods sold] x 365

= [$3260 / $57,600] x 365

= 0.0566 x 365

= 20.67 days

= 21 days

Payable days = 21

Answer to (28) :

~ Net book value of PP&E :

Beginning Gross Block of PPE 47,200


(+) CAPEX during the month 9,930

= Ending Gross Block of PPE 57,130

(-) Beginning accumulated


14,600
depreciation

(-) Depreciation for the month 801

= Net PP&E 41,729

Answer: Net book value of PP&E = 41,729

42. 48 Based on the information in the table, what is the share price
when the price to earnings (P/E) multiple of a comparable company
is 17x?
Income Million
Statement s
Sales $3,000
EBITDA $2,200
EBIT $1,750
Net Income $1,100
Million
Balance Sheet
s
Cash and Cash
$120
Equivalents
Short Term Interest
$210
Bearing Debt
Long Term Interest
$850
Bearing Debt
BV Equity $1,500
Shares Outstanding in 10
Millions 0
Share Price
$151
$169
$187
$1
Solution :-

Net income = $1100 million

No. Of shares outstanding = 100 million

So, Earning per share ( EPS ) :-

= Net income / No. Of shares outstanding

= $1100 million / 100 million

= $11

P/ E multiple ( Price / Earning ) multiple for a comparable company is 17x.

So, we will take P/E multiple = 17 times for given company for share price
calculation .

So, Share price =

= P/E multiple * Earning per share

= 17 * $11

= $187

So, share price is $187

43 . Since this guage chart is a 180 Degree Pie Chart, we need to convert
the value of 30% in Degree terms. For that we would use the following
formula:

Output in cell C12 = 180 Degree * Value to be shown in guage chart / Total
of all Values

Output in cell C12 = 180 Degree * 30 / 75 = 72 Degrees

Output in Cell C12 should be 72 Degrees

please like my answer if this answer is helpful to you.....


I really need your rating....

46 following-actions-alone-return-equity-select-correct-answers-increa-q65731963

Issuing descreas

Generate

49 . Company X Grants 500 Share Options To An


Employee, Which Can Be Exercised At Any Time
Over The Next 5 Years Subject To A 3-Year Service
Condition. The Fair Value Of The Options Is
Determined To Be $50,000 At The Grant Date. How
Will The Share-Based Payment Expense Be
Recognized? Review Later At The End Of The 5-
Year Period Entirely At The Grant Date Over The
Company X grants 500 share options to an employee, which can be
exercised at any time over the next 5 years subject to a 3-year
service condition. The fair value of the options is determined to be
$50,000 at the grant date. How will the share-based payment
expense be recognized?
Review Later

Answer : Over the next 3 years

Explanation

As per ASC 718 Sharebased payment, a grantor recognizes compensation


cost for a share-based payment award over the award’s “requisite service
period.”. In the instant case, the share option granted to the employee is
subject to a 3-year service condition. Hence, the share-based payment
expense will be recognized over the requisite service period ie., over the
next 3 years.
50You're Given The Following Assumptions For
Company Inc.. Suppose Through A Comparable
Company Analysis For Company Inc., You
Determined That The Implied P/E Ratio Is 15.5x.
Based On This Information, Calculate The Implied
Enterprise Value Of Company Inc.. Company Inc.
Share Price
You're given the following assumptions for Company Inc.. Suppose
through a comparable company analysis for Company Inc., you
determined that the implied P/E ratio is 15.5x. Based on this
information, calculate the implied enterprise value of Company Inc..
Company Inc.
Share Price ($/sh.) $196.70
Shares Outstanding (MM) 1,880
Net Debt (Cash) ($MM) $7,452
NTM Revenue ($MM) $73,695
NTM EBITDA ($MM) $39,917
NTM Net Earnings ($MM) $26,520

418000 anwser

Answer:- Option $25,500 is correct.

Calculation of salvage value:-

Capital Expenditure = $20,000

Salvage Value in % = 10%

Useful Life = 4 Years

Salvage Value = Salvage Value% x Capital Expenditure

Salvage Value = 10% x 20,000

Salvage Value = $2,000


Calculation of Annual Depreciaition for capital expenditure made each
year:-

Annual Depreciation = (Capital Expenditures - Salvage Value) / Useful Life

Annual Depreciation = ($20,000 - $2,000) / 4 = $18,000 / 4 =$4,500

Therefore, Annual Depreciation is $4,500

As Capital expenditure of $20,000 is made every year from 2020E to


2023E, Depreciation of 2023E will include Depreciation on those capital
assets from 2020E to 2023E as useful life is 4 years.

Calculation of Depreciation for the year 2023E :-

Depreciation of 2023E = Depreciation Pre 2020E + Depreciation on capital


expenditures in 2020E + Depreciation on capital expenditures in 2021E +
Depreciation on capital expenditures in 2022E + Additional Depreciation on
capital expenditures in 2023E

Depreciation of 2023E = $7,500 + $4,500 + $4,500 + $4,500 + $4,500

Depreciation of 2023E = $25,500

7 1. Debt outstanding = 30,000 - 20,000 = 10,000

interest = 10,000 * 0.04 = 400

2. debt /total capital = 30,000/170,000 = 0.18

Weights of Debt and Equity in XYZ :

~ Total capital = [Debt + Equity] = [$20,000 + $60,000] = $80,000

~ Debt weight = Debt/Total = 20,000/80,000 = 0.25

~ Equity weight = Equity/Total = 60,000/80,000 = 0.75

~ Weighted-average cost of capital (WACC) :

= (Debt weight)(Interest rate)(1 - tax rate) + (Equity weight)(Cost of equity)

= (0.25)(6%)(1 - 0.30) + (0.75)(9.65%)

= 1.05% + 7.25%

= 8.30%
Answer: XYZ's WACC = 8.30%

Based on comparable trading metrics, what is the implied enterprise value if


the median P/E ratio is used as the basis for valuation?

Market P/E Ratio


Earnings
ompany
Capitalization = Market Cap. /
(in $)
(in $) Earnings

A 168,041 7,381 22.77

B 123,883 5,618 22.05

C 10,326 620 16.65

D 11,618 357 32.54

E 964 41 23.51

Median 22.77

Based on the Median P/E, the P/E Multiple for the company should be
22.77. Now,

Expected Earnings of Company = $13,423

Median P/E = 22.77

Value of Equity = Expected Earnings * Median P/E

Value of Equity = 13,423 * 22.77 = $305,618

Now,
Value of Equity = $305,618

Value of Debt = $20,000

Cash Balance = $10,000

Enterprise Value = Value of Equity + Value of Debt - Cash Balance

Enterprise Value = 305,618 + 20,000 - 10,000 = $315,618

Thus, the implied enterprise value of the company as per median P/E
should be $315,618. Thus, option (c) is correct.

Question-1

Answer (B)-$13,356

Forcast Cost of Goods Sold for 2019

2018 Actual 2019 Estimate

Sales Growth 5% 6%

Gross Margin 35% 40%

Revenues $21,000 $22,260

Cost of Goods
$13,650 $13,356
Sold

Sales Growth for 2019=6% over 2018 actual Revenue

Revenue for 2019 = $21,000*(1+6%)

= $22,260

Gross Margin for 2019=40%

40%= Gross Margin/Revenue

Gross Profit for 2019 =$22,260*40%

=$8,904
COGS for 2019= Revenue for 2019 -Gross Profit for 2019

= $22,260-$8,904

=$13,356

Solution to the FIRST QUESTION

Weighted average cost of capital (WACC)

Weighted average cost of capital (WACC) = [After tax cost of debt x Weight of
debt] + [Cost of equity x Weight of equity]

Weighted average cost of capital (WACC) = [(6.00% x (1 - 0.30) x ($100 Million /


$350 Million)] + [11.00% x ($250 Million / $350 Million)]

Weighted average cost of capital (WACC) = [4.20% x 0.2857] + [11.00% x


0.7143]

Weighted average cost of capital (WACC) = 1.20% + 7.86%

Weighted average cost of capital (WACC) = 9.06%

Hence, the Weighted average cost of capital (WACC) is 9.06%

You might also like