Minecraft Matematyka Scenariusz
Minecraft Matematyka Scenariusz
Minecraft Matematyka Scenariusz
© 2022 Mojang AB. Minecraft, the Minecraft logo and the Mojang Studios logo are trademarks of Microsoft Corporation
Obszar nauczania:
Szkoła podstawowa, klasy 1-3
Cele:
Uczniowie / Uczennice:
• będą współpracować w grupach,
• będą dokonywać analizy własnych umiejętności i porównywać je w grupie,
• będą odpowiednio zarządzać dostępnymi zasobami,
• będą wspólnie rozwiązywać problemy i układać plan działania,
• będą szlifować swoje umiejętności matematyczne.
Kryteria sukcesu:
Po lekcji uczniowie/uczennice:
• potrafią napełnić naczynie w ½ i w ¼ (bez znajomości całkowitej pojemności naczynia i podziałki
pomocniczej),
• potrafią zaplanować strategię działania,
• potrafią współpracować i słuchać siebie nawzajem,
• zakodują i odkodują opis poruszania się po planszy.
2
Metody i formy pracy:
• praca grupowa
• praca indywidualna
Przygotowanie do zajęć:
• w zależności od liczebności klasy zaplanować odpowiednią ilość stanowisk – dla każdej grupy
jedno,
• na każdym stanowisku położyć wydrukowane karty z zadaniami,
• ze sznurków ułożyć plansze na podłodze.
Przebieg zajęć:
Losowo rozdzielamy uczniów na 4-, 5-osobowe (maksymalnie 6-osobowe) grupy i przydzielamy stano-
wiska (proponuję układ w literę U, żeby do każdego można było swobodnie podejść) i kolor drużyny.
O autorce:
Janina Taniewicz jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz nauczycielką w podwarszawskiej
szkole podstawowej. Na co dzień uczy chemii, matematyki oraz prowadzi kółko chemiczne. Podczas
swoich zajęć stara się przekonać uczniów, że „matematyka da się lubić”, a jednocześnie pokazać, że le-
gendy o trudnościach, jakie sprawia królowa nauk, są przereklamowane.
3
POMIARY
POKOLORUJ ZDOBYTE
4
SZMARAGDY 39
W klasie (lub na sali gimnastycznej, ewentualnie w korytarzu) układamy planszę i rozkładamy przedmio-
GEOMETRIA
ty (które będzie można wymienić na szmaragdy), a w pustych polach – działania matematyczne (różny
W LEWO, W PRAWO,
stopień trudności), następnie typujemy kilka osób, które będą wędrować po szachownicy. Wędrującym
po szachownicy zasłaniamy oczy, pozostała część drużyny wydaje im komendy – obrót w lewo, w prawo,
można dodać, o ile stopni, liczba kroków (żeby zrobić krok, trzeba wykonać poprawnie działania, gdy
W PRZÓD I W TYŁ
odpowiedź będzie błędna, następuje zatrzymanie zawodnika i trzeba ominąć to pole). Żeby zwiększyć
stopień trudności, każdy zawodnik może wykonać 8 poleceń drużyny (obroty też wliczamy, dlatego
lepiej dać od razu obrót o 180 stopni niż dwa o 90 stopni).
Sztabka żelaza
Pochodnia
Żelazny miecz
Pajęczyna
Biblioteczka
Statyw
alchemiczny
1
Jacob jest zwrócony twarzą w stronę statywu alchemicznego. Cofa się o cztery pola.
3
Jacob jest zwrócony twarzą w stronę statywu alchemicznego. Robi ćwierć
obrotu w lewo i przesuwa się o jedno pole w przód. Potem ponownie robi
ćwierć obrotu w lewo i przesuwa się o trzy pola do przodu. Teraz skręca
w prawo. W stronę jakiego przedmiotu jest teraz zwrócony twarzą?
POKOLORUJ ZDOBYTE
5
56 SZMARAGDY
POMIARY
MASA I OBJĘTOŚĆ
Jacob zaczyna ścinać wysokie grzyby. Pod każdym ciosem jego
siekiery z wielkich grzybów wypadają małe. Chłopiec zrobi z nich
zupę grzybową, dzięki której odzyska siły.
1
Przyjrzyj się obrazkom. Uzupełnij zdania odpowiednimi słowami z ramki.
Wstęp do wykorzysta-
nia wagi w życiu; co to cięższy lżejszy
znaczy „lżejszy” i „cięż-
szy”; co jest cięższe:
kilogram gwoździ czy a) Wielki grzyb jest
kilogram pierza.
niż mały grzyb.
80
650
0 75 350
0
25 0
0
80
20
0 75
25 0
0
100
900
85
100
150
900
85
0
jemy to w życiu?
0
950
50
1000
950
50
1000
0
gramy
0
gramy
c) Kocioł 1 jest .
POKOLORUJ ZDOBYTE
SZMARAGDY 637
TEMPERATURA
Odczytywanie i szeregowanie temperatur; skojarzenia, gdzie takie temperatury możemy spotkać?
wynosi o
C.
2
Spójrz na poniższe termometry. Wpisz temperaturę obok każdego z nich.
O
C O
C C
O
80 80 80
70 70 70
60 60 60
50 50 50
a) 40
30
o
C b) 40
30
o
C c) 40
30
o
C
20 20 20
10 10 10
0 0 0
38
7
I PÓŁOBROTY
ustawienie ludzika;
Każdy uczestnik ma zakodować przebieg drogi dla danego przedmiotu, dana drużyna na kartkach kolo-
ru swojej drużyny; przygotowane kodowanie zbieramy i losowo rozdajemy uczniom;
Każdy uczestnik ma za zadanie odkodować początkowe położenie ludzika i drogę do przedmio-
tu Cali
(im bardziej
próbujezawiłe i skomplikowane
znaleźć kody, tym
wyjście z dworu, lepiejz tym
ale ma – dodatkowy
problembonus dlatuukładających)
– tyle drzwi
drużyna, która jako pierwsza odkoduje wszystkie otrzymane zadania, wygrywa.
i korytarzy! Spróbuj pomóc jej skręcać w odpowiednich miejscach.
1
Przyjrzyj się obrazkowi poniżej i odpowiedz na pytania.
Biblioteczka
Dyniowa
latarnia
Doniczka
Szafa grająca
Pochodnia
9
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
27 + 33
6x5
56 – 34
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
32 : 4
240 + 120
5x5
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
235 – 192
67 + 89
81 : 9
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
23 + 78
15 – 9
67 + 9
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
56 + 11
172 – 67
60 : 10
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
56 – 28
123 + 96
569 – 45
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
345 + 68
54 – 45
56 + 43
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
90 + 45
36 – 78
569 + 34
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
55 – 42
123 – 43
674 – 56
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
89 + 78
75 : 5
90 : 10
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
64 + 89
47 + 77
568 – 69
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
45 + 89
54 : 6
38 + 55
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
670 + 70
90 – 75
64 + 56
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
33 + 89
36 – 19
76 + 89
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
85 – 44
64 + 99
356 – 88
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
237 + 87
63 – 8
62 + 7
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
87 + 96
55 – 33
72 : 9
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
7x5
3x9
2x8
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
268 – 85
64 + 89
128 – 67
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
94 – 78
76 + 98
36 : 6
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
7x9
6x5
4x6
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
9x5
3x9
7x6
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
3x7
4x9
34 – 8
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
67 + 35
23 – 7
75 – 43
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
31 + 64
20 + 170
56 – 19
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
94 – 67
12 + 19
43 – 27
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
68 + 13
56 – 29
48 – 32
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
43 + 25
76 – 58
11 + 27
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
46 – 29
12 – 8
7x7
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
8x8
4x4
40 + 130
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
80 – 50
40 + 240
60 – 50
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
380 – 70
400 – 90
80 – 50
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
300 – 60
670 – 90
190 – 80
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
450 – 70
370 + 60
780 – 90
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
34 + 87
76 – 59
43 + 77
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
650 – 80
67 + 65
9x9
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
7x9
57 – 19
66 – 7
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
65 – 46
49 – 15
86 – 57
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl