0% found this document useful (0 votes)
169 views5 pages

Examples in 514

This document provides three examples of irrigation system design calculations: 1. It calculates the frequency of irrigation needed based on soil properties and daily water usage. The frequency is determined to be 8 days. 2. It calculates the water conveyance, application, storage, and distribution efficiencies of an irrigation system based on water flow rates and volumes. The efficiencies are determined to be 78.5%, 86.26%, 96.3%, and 80.6% respectively. 3. It designs a sprinkler irrigation system for a 5 ha wheat field including nozzle selection, sprinkler spacing, pipe sizing, and head loss calculations to determine a total head of 280 m and required pump power.

Uploaded by

Ayodeji Adeyemi
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
169 views5 pages

Examples in 514

This document provides three examples of irrigation system design calculations: 1. It calculates the frequency of irrigation needed based on soil properties and daily water usage. The frequency is determined to be 8 days. 2. It calculates the water conveyance, application, storage, and distribution efficiencies of an irrigation system based on water flow rates and volumes. The efficiencies are determined to be 78.5%, 86.26%, 96.3%, and 80.6% respectively. 3. It designs a sprinkler irrigation system for a 5 ha wheat field including nozzle selection, sprinkler spacing, pipe sizing, and head loss calculations to determine a total head of 280 m and required pump power.

Uploaded by

Ayodeji Adeyemi
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 5

Example 1:

Determine the frequency of irrigation from the following data if readily available moisture is 75% of
the available moisture (Hint: Readily available moisture is that portion of the available moisture which
is most easily extracted by the plants, and is approximately 75 to 80% of the available moisture).
(i) Field capacity of soil = 35%
(ii) Permanent wilting point = 18%
(iii) Density of soil = 1.5g/cm3
(iv) Depth of root zone = 70cm
(v) Daily consumptive use of water = 17mm
Relevant Equations:
The frequency of irrigation (fw) in days is given by
𝐷𝑤
fw = 𝐶𝑢
where, fw = Frequency of watering ;
Cu = Daily consumptive use of water
Dw = Depth of water to be applied in each watering
Also,
𝑊𝑠 × 𝑑
Dw = x [Fc - Mo]
𝑊𝑤
Where , Dw = Depth of water to be applied in each watering
d = Depth of root zone;
Ws = Unit weight of soil;
Ww = Unit weight of water
Fc = Field capacity;
Mo = Optimum moisture content.
Solution
Available moisture = Field capacity – Permanent wilting point = 35 – 18 = 17%
Readily available moisture = 17 × 0.75 = 12.75%
Optimum moisture content = 35 – 12.75 = 22.25%
Therefore, by applying irrigation water, the moisture content is to be raised from 22.25% to 35%
Ws × d
From Dw = × [Fc - Mo]
Ww
Here, Ws = 1.5g/cm3,
Ww = 1g/cm3,
d = 70cm (0.7m),
Fc = 35%,
Mo = 22.25% = 0.2225.

1.5 × 0.70
Dw = × [ 0.35 - 0.2225 ]
1
= 1.05 × 0.1275
= 0.133875 m
= 13.39 cm
Daily consumptive use of water (Cu) = 17mm = 1.7cm

Dw 13.39
(a) From, fw = , = = 7.78 = 8 days
Cu 1.7
Hence, the water should be applied in the field at an interval of 8 days.
Example 2
A stream of 140 l/s was diverted from a canal and 110 l/s were delivered to the field. An area of 1.65
ha was irrigated in 8 hours. The effective depth of root zone was 1.85 m. The runoff loss in the field
was 435 m3. The depth of water penetration varied linearly from 1.85 m at the head end of the field to
1.25 m at the tail end. Available moisture holding capacity of the soil is 20 cm/m depth of soil.
Determine the water conveyance efficiency, water applicationefficiency, water storage efficiency and
water distribution efficiency,irrigation was started at a moisture extraction level of 50% of the available
moisture. (1 litre = 0.001 m3)

Solution:
𝑉𝑓
a. Water conveyance efficiency, Ec = (𝑉𝑑)×100 = (110/140) ×100 =78.5%
𝑉𝑠
b. Water application efficiency, Ea = ( )×100
𝑉𝑓

Water delivered to the field = (110 × 60 × 60 × 8)/1000 = 3168 m3


Water stored in the root zone = 3168 – 435 = 2733m3
In percentage, = (2733/3168) ×100 = 86.26%
c. Water storage efficiency (Es)
Es= (Vrz/)×100
Now, Water holding capacity of the root zone = 20 × 1.85 = 37 cm

Moisture required in the root zone =


Therefore, volume of water retained in the root zone over 1.6ha
=3052.5 m3

Water storage efficiency (Es) = = 96.3%


4. Water distribution efficiency

x 100

Numerical deviation from depth of penetration


At upper end = 1.85 – 1.55 = 0.3
At lower end = 1.55 – 1.25 = 0.3

Average numerical deviation = = 0.3

= 80.6%
Example 3
Design a sprinkler irrigation system to irrigate 5 ha Wheat crop based on the following assumptions:
Soil type = silt loam,
Infiltration rate at field capacity = 1.25 cm h-1,
Water holding capacity = 15 cm m-1,
Root zone depth = 1.5 m,
Daily consumptive use rate = 6 mm day-1,
Sprinkler type = Rotating head.
Solution:
Step I
Given infiltration capacity =1.25 cm h-1
Hence maximum water application rate = 1.25 cm/h
Step II
Total water holding capacity of the soil root zone = 15 x 1.5 = 22.5 cm
Let the water be applied at 50% depletion, hence the depth of water to be
applied = 0.50 x 22.5 = 11.25 cm
Let the water application efficiency be 90 per cent
Depth of water to be supplied = 11.25 / 0.9 = 12.5 cm
Step III
For daily consumptive use rate of 0.60 cm
Irrigation interval = 12.5 / 0.6 = 20.8 =21 days
In period of 21 days, 12.5 cm of water is to be applied on an area of 5 ha. Hence assuming 10 hrs. of
pumping per day in 2 shifts, the sprinkler system capacity would be
Where Q = system capacity, m3/h; A = area, ha; d = gross depth of water application, mm; I =
irrigation cycle, days; Ns = number of shifts per day; T = irrigation time per shift, h.
10×5×125
= 14.9 m3/h or 00041 m3/s
21×2×10

Step IV
Referring sprinkler manufacturer’s handbook, the nozzle specifications with this operating pressure
and application rate is:
Operating pressure: 3.5 kg/cm2 and
Application rate: 1.20 cm hr-1 (which is less than the maximum allowable application rate of 1.25 cm
h-1)
Diameter of coverage: 32m; use 30.0 m
Assuming a wind speed of 10 km/hr in the area, 50% of the water spread area (or coverage diameter)
is to be used in designing for sprinkler spacing based on design data from tables.
Therefore, Throw radius = sprinkler spacing = 30*0.5 =15 m for spacing both along lateral and main.
Discharge from the sprinkler =
q = required discharge of individual sprinkle, L/s
= spacing of sprinklers along the laterals, m
= spacing of laterals along the main, m
I = optimum application rate, mm/h
15×15×12.5
= 0.78125 L/s or 0.000781 m3/s
3600

Step V
𝑆𝑦𝑠𝑡𝑒𝑚 𝐶𝑎𝑝𝑎𝑐𝑖𝑡𝑦 (𝑄) 0.0041
Total no. of sprinkler required = 𝑠𝑝𝑟𝑖𝑛𝑘𝑙𝑒𝑟 𝑑𝑖𝑠𝑐ℎ𝑎𝑟𝑔𝑒 (𝑞) = 0.000781 = 5.2 ≈ 5 sprinklers on a lateral

Step VI (Spacing of Sprinklers)


Based of wind speed of the area, determine the spacing of risers on the laterals

Step VII: Calculate Head required to operate sprinkler system


Assuming that the 5 ha measures 100 by 500 m, if all the field would be watered at once, 16 laterals
and 5 risers per lateral would be needed.
Total length of each lateral = 100 m
Since pressure = 2.47 kg cm-2
If total allowable pressure variation in the pressure head is 20%, hence maximum allowable pressure
variation in pressure = 0.2 x 2.47 = 0.494 kg/cm2 = 4.94 m
If pressure variation due to elevation = 2 m, then
Permissible head loss due to friction = 4.94 – 2 = 2.94 m
Using Hazen Williams formula,
Head loss due to friction is:

Where H = head loss in pipe


L = length of pipe (m)
d = diameter of pipe (m)
Q = flow rate in pipe (m3/s)
C = Hazen-Williams roughness co-efficient (145 for new PVC pipes, PVC)
For main line, use 2 inch (0.0508 m) pipe
For lateral and riser, use 1 inch (0.0254 m) pipe
A readily available sprinkler (https://www.amazon.com/IrrigationKing-RK-55-Circle-Sprinkler-
Nozzles/dp/B075MTPDYV) requires a flow rate Q of 114 gal/min or 0.0072 m3/s
Hmain = (10.583*500*0.0041^1.85)/(145^1.85*0.0508^4.87)= 40.8 = 41 m
Hlat = (10.583*100*0.0041^1.85)/(145^1.85*0.0254^4.87) = 238.9 = 239 m
Total = 280 m

Pump selection

where,
= density of water
Q= pump discharge
H= Total head (m)
= efficiency of pump

You might also like