0% found this document useful (0 votes)
13 views6 pages

Final Sample 2022 - Suggested Solution VDTQT

The document contains 7 questions regarding data analysis and hypothesis testing. Question 1 involves calculating average, standard deviation, and coefficient of variation for swimming times. Question 2 deals with probabilities of marital status and age ranges. Question 3 covers hypothesis testing regarding sample means. Question 4 applies hypothesis testing to examine if a sample mean is greater than a set value. Question 5 performs a hypothesis test on exam scores. Questions 6 tests multiple populations means. Question 7 analyzes rice price data using linear and quadratic regression models to determine the best fitting model.

Uploaded by

Mai Anh
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
13 views6 pages

Final Sample 2022 - Suggested Solution VDTQT

The document contains 7 questions regarding data analysis and hypothesis testing. Question 1 involves calculating average, standard deviation, and coefficient of variation for swimming times. Question 2 deals with probabilities of marital status and age ranges. Question 3 covers hypothesis testing regarding sample means. Question 4 applies hypothesis testing to examine if a sample mean is greater than a set value. Question 5 performs a hypothesis test on exam scores. Questions 6 tests multiple populations means. Question 7 analyzes rice price data using linear and quadratic regression models to determine the best fitting model.

Uploaded by

Mai Anh
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 6

Question 1:

(a) Calculate the average swimming time for the 100-metre times for Anh and Binh.
n

∑ xi
x= i=1
n
(b) Calculate the standard deviation for the 100-metre times for Anh and Binh.

(c) Calculate the Coefficient of Variation for the 100-metre times for Anh and Binh.

Compare CV(Anh) and CV(Binh)

Question 2:
a)
Number of people who are single = 100 – 50 = 50
P(single) = f/n = 50/100 = 0.5 or 50%.
b)
Number of people who are 18 – 30 and married = 50 – 22 = 28
P(18-30 and married) = 28 / 100
P(married) = 50 / 100
P(18-30/married) = P(18-30 and married) / P(married) = 28/50 = 0.56 or 56%.
Question 3:
a)
Ho: μ = 11
H1: μ ≠ 11
Decision rule:
α = .05 => α/2 = .025 or α = .05 for two-tailed
Z(α = .05 for two-tailed) = 1.960
Reject Ho if Zcalc > 1.96 or if Zcalc < -1.96
Mean = 11.03

Zcalc = = 2.08
Because Zcalc = 2.08 > 1.96
 Reject Ho

b)

Ho: μ = 11
H1: μ ≠ 11
Set up decision rule:
Reject Ho if p-value < α

Zcalc = = 2.08

Find P(Z>2.08) = P(Z>0) – P(0<Z<2.08) = 0.5 – 0.4812 = 0.0188


p-value = 0.0188 * 2 = 0.0376
Because p-value = 0.0376 < α = 0.05

 Reject Ho
Question 4:

a)
1. Hypothesis:

Ho: µ < 10

H1: µ > 10

2. Decision rule:
d.f = 50 – 1= 49
Z(α = .05 for one-tailed; d.f = 49) = 1.677
Reject Ho if Zcalc > 1.677
3.

Zcalc = = 1.89
Because Zcalc = 1.89 > 1.677
 Reject Ho

b)

Range of sample mean =


Follow the equation
Question 5:
d = ((-4) + 14 + 2 + 12 + (-2))/ 5 = 4.4

Sd = 8.17
Hypothesis:

Ho: μd ≤ 0
H1: μd > 0
Decision rule:
d.f = 5 – 1 = 4

Z(α = .05 for one-tailed; d.f = 4) = 2.132


Reject Ho if Tcalc > 2.132

= 1.20
Because Tcalc = 1.20 < 2.132

 Do not reject Ho
Conclusion: The mean in Exam 1 is not higher than Exam 2’s
Question 6:

a)
Z = (3.8 – 3.5) / 0.5 = 0.6
Find P(Z>0.6) = ?
Conclusion
b)
Z = (2.8 – 3.5)/0.5 = -1.4
Find P(Z<-1.4) = ?
Conclusion
c)
Z1= (2.8 – 3.5)/0.5 = -1.4 and Z2 = (3.8 – 3.5) / 0.5 = 0.6
Find P(-1.4 < Z < 0.6) = ?
Conclusion
d)
Z1 = (2.0 – 3.5)/0.5 = -3 and Z2 = (2.8 – 3.5)/0.5 = -1.4
Find P(-3<Z<-1.4)
Conclusion
Question 7:
a)
^
Rice price= 3.12 + 2.05*year
b)
^
Rice price = 21.01 + 2.43*year – 0.15*year2
c)

year Linear Model


2013 13 29.77
2014 14 31.82
2015 15 33.87

d)

year Quadratic Model


2013 13 27.25
2014 14 25.63
2015 15 23.71

e)
Forecast and Errors 2013 2014 2015
Linear Model 23 – 29.77 = -6.77 19.5 – 31.82 = -12.32 16.5 – 33.87 = -17.37
MADLin Model = (6.77 + 12.32 + 17.37) / 3
= 36.46 / 3
= 12.153
f)
Forecast and Errors 2013 2014 2015
Linear Model 23 – 27.25 = -4.25 19.5 – 25.63 = -6.13 16.5 – 23.71 = -7.21
MADQuad Model = (4.25 + 6.13 + 7.21) / 3
= 17.59 / 3
= 5.863
g)
Since MAD for Quadratic model is lower, the quadratic model does a better job at
forecasting the rice prices.

You might also like