ECON 101 - Chap. 5 - Costs of Production

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 3

ECON 101- Freshman Economics

Chapter 6: Costs of Production

Problem 1
Given the following total product table, assume that the firm uses 1 machine costing $25/day
and pays its workers $25/day, calculate the average total cost of producing 15 units/day.

Workers/day Output/day
0 0
1 4
2 10
3 13
4 15
5 16
____________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________

Problem 2

a. What is Total Lube's total fixed cost?


______________________________________________________
b. What is the total variable cost of 2 oil changes?
______________________________________________
c. What is the average variable cost of 4 oil changes?
____________________________________________
d. What is the average fixed cost of 2 oil changes?
______________________________________________
e. What is the marginal cost of the 3rd oil change?
______________________________________________
Problem 3

Pizzas sell for $10 a pie.

1. When the pizza shop employs 3 workers per day, it will have ________ of fixed cost.

2. Three workers produce ____ pizzas per day, with a variable cost of ______per day.

3. When the pizza shop employs 3 workers per day, it will experience ______ in total cost.

4. When the pizza shop employs 2 workers per day, it will experience a marginal cost of______
per pizza.

5. When the pizza shop employs 5 workers per day, it will experience a marginal cost of______
per pizza.

6. When the pizza shop employs 3 workers per day, the pizza shop will collect total revenue of
______.

Problem 4

Fill in the blank spaces in the table below: (hint: you may need to add one more column to help
you)

Quantity TFC TVC ATC AFC AVC MC


0 500 -- -- -- --
1 20 20
2 300
3 133.3
4 1,100 125
Problem 5
Suppose you manage a restaurant and earn $30,000 per year. You decide that you want to
open your own restaurant and during the first year you have revenues of $100,000. Your
expenses are $35,000 for salaries, $10,000 for supplies, $8,000 for rent, $2,000 for electricity
bills and $5,000 for interest on a bank loan. Calculate the following:

a. Explicit cost
b. Implicit cost
c. Accounting profit
d. Economic profit

Problem 6
Let’s suppose you are making 50 bottles of wine per week. You know that your fixed costs add
up to $300 and your variable costs amount to $900. You also know that if you were to make an
extra 5 bottles of wine, your total cost would rise by $60. What is your total cost; average total
cost; average fixed cost; average variable cost and marginal cost?

You might also like