H2O Book
H2O Book
system
3.Water consumption.
4..Water source.
Design period
1.Arithmatical method.
2.Geometrical method.
3.Annual rate of increasing method.
4.Graphical extension method.
5.Graphical comparison method.
METHODS OF POPULATION
PREDICTION
1. Arithmetic method
Pn = Po + Ka(av) * Δt
Where:
Ka(av) = Σ(ΔP/ Δt )/no. of (Ka)
Pn : Future Population at tn
Po : Present Population at to
Δt = tn – to
to : Base year
tn : Goal year
METHODS OF POPULATION
PREDICTION
2.Geometrical method
Ln Pn = Ln Po + Kg(av) * Δt
Where:
Kg(av) = Σ(Δ LnP/Δt )/no. of (Kg)
Pn : Future Population at tn
Po : Present Population at to
Δt = tn – to
to : Base year
tn : Goal year
METHODS OF POPULATION
PREDICTION
Pn = Po * [1 + (% rp / 100)] Δt
Where:
rp : Annual rate of increasing in population
Pn : Future Population at tn
Po : Present Population at to
Δt = tn – to
to : Base year
tn : Goal year
METHODS OF POPULATION
PREDICTION
1. Size of community.
2. Climate.
3. Standard of living.
5. Water quality.
6. Water cost.
7. Sewage facilities.
FLUCTUATION OF DEMAND
1. Rain water
2. Surface water (fresh – salt)
(Rivers – Lakes – Seas – Oceans)
3. Ground water (fresh – salt)
(Wells)
WATER QUALITY
1. Physical characteristics.
1.COLLECTION WORKS
2.PURIFICATION WORKS
3.DISTRIBUTION WORKS
Supply Works for Rain Water (RW)
This figure shows flow line in rain water treatment
works
Rain Water Flow Rate (Q)
[Q = C * I * A] m3/d
Where:
Q: Rain Water Flow Rate (m3/d)
I: Intensity of Rain Fall (m/d)
A: Catchments' Basin Area (m2)
Collection Works for Surface Water
Collection Works for Surface Water
1.Intake structure.
2.Intake conduits.
4.Transmission lines.
INTAKE STRUCTURE
•Purpose of intake structure
Assume wp = 24 hr/d
For economic design, assume vord = 1.5 m/s
So, min. required TXA = 1.52/1.5 = 1.013 m2
Assume Ф = 600 mm = 0.6 m
Take n = 4 pipes
Conclusion
"Take four pipes Ф (600) mm (present and future) & close two
pipes at minimum flow in present"
DESIGN OF RAW (LOW) LIFT PUMP
STATION
FLOW CALCULATIONS
Total number of pumps = working + standby
Standby pumps = 50% to 150% working pumps
Working pumps ≥ 2
Qmin Qmm
Value … l/s … l/s
nw ≥2 ≥2
nsb 50% to 150% 50% to 150%
nw nw
nT nw + nsb
In case of connect more than one pump in parallel,
the result discharge will be as shown in the table:
where:
• dmin = (Low water level in the water source – main and minor
losses through the intake conduit) – (Bed level in the source
– 0.5m), taken into consideration that the intake conduits
rested horizontally.
Sump
dmin
Bed level Intake conduit
0.5 m
Pump
DESIGN OF MAIN HEADER
Pump
LWL
0.5 m
WATER PURIFICATION WORKS
2.Continues flow
The flow inter the sedimentation basin from inlet arrangement,
and in the same time exit from outlet arrangement, the
retention time in the basin is the required sedimentation time.
Theory of sedimentation in ideal
sedimentation tanks
The conditions must be done to be an ideal
sedimentation tank:
Par.
Vh
Vr
Vg
Solution
•Process
Addition of a chemical matter (coagulant) to raw water that
reacts with water alkalinity and produce a gelatinous forming
(flocs.) that carries a positive charge at its surface, in the other
side, suspended solids carry a negative charge at their surface.
Attraction force appears between them, the suspended solids
attaches to the flocs surface that causes increasing of flocs
weight. Faster settling appears, sedimentation efficiency will
increase.
•Factors affect the coagulation efficiency
1. pH of raw water.
2. Raw water temperature.
3. Mixing.
4. Coagulant type.
5. Feeding method (dry – wet).
• Types of Coagulants
1. Alum or [Aluminum sulphate (AL2 (SO4)3 + 18H2O)].
2. Sodium Aluminates.
3. Ammonia alum.
4. Ferric chloride
5. Ferrous chloride.
•Methods of mixing alum with raw water
1.Dry feeding
2. Wet feeding
Use the alum in liquid form (solution), better than dry feeding,
need concentrated alum solution tank to prepare the alum
solution.
Jar test
Mixers
Vessel
Jar test
Efficiency
Coagulant
Optimum
Dose
CHMICAL SEDIMENTATION PROCESS
Solution
Design of alum solution tanks
Qd = 20,000 m3/d
Daily Amount of alum = 20,000 * 40 = 0.8 t/d
Assume alum solution concentration is 10 %
Daily Amount of alum solution = 0.8* 100/10 = 25.2 t/d
Assume specific gravity of alum solution is (1.05)
Daily volume of alum solution = 8 / 1.05 = 7.62 m3
Total alum solution tanks = 7.62 m3
Assume alum solution tanks number = 3 tanks
Alum solution tank volume = 7.62 / 3 = 2.5 m3
Assume d = 1 m
SA = 2.5 m2
Assume alum solution tank is square in shape (B*B*d)
B = (2.5)0..5 = 1.6 m
Rate of pumping the alum solution to FMT (liter/min) = 7.62 m3/d =
7,620 l/d = 5.3 l/min.
1. Clariflocculator
2. Accelator
3. Precipitator
4. Pulsator
5. Super Pulsator
6. Plate Settler
7. Tube Settler
CLARIFLOCCULATOR
Accelator
PRECIPITATOR
PULSATOR
SUPER PULSATOR
PLATE SETTLER
Design criteria of chemical precipitation units
SLR
Unit Ti To di do
(m3/m2/d)
The daily design flow of a WTP is 500,000 m3; design the chemical
precipitation units once as Clariflocculator or Accelator or Precipitator or
Pulsator or Plate settler or Tube settler.
Solution
Assume wp is 24 hr/d
Qd = (500,000 / 24) = 20,833.33 m3/hr
1. Design of Clariflocculator
Inner Chamber Outer Chamber
Ti = (1/2) hr To = (1/2)hr + 3 hr = 3.5 hrs
Vi = Ti * Qd = n (π/4) * Øi2 di Vo = To * Qd = n (π/4) * Øo2 do
= 10416.67 m3 = 72916.66 m3
di = do – (0.5 m)= 2.5 m do = (3.0) m
I.SA = Vi / di = n (π/4) * Øi2 T.SA = Vo / do = n (π/4) * Øo2
= 4166.67 m2 = 24305.55 m2
From n and I.S.A. Get Øi = 14.5 m Assume Øo = Max. = 35 m
Get min. n = 25
Get Actual Øo = 35 m
1.SLR = [Qd (m3/hr) / outer S.A] * 24 = 60 to 100 m3/m2/day, where outer S.A = n (π/4)
(Øo2 - Øi2) = 10183.02 m2, SLR = 50 m3/m2/d (safe but waste)
4. Design of Pulsator
Inner Chamber Outer Chamber
Ti = (2/60) hr To = (2/60)hr + (60/60) hr = 1.033 hrs
Vi = Ti * Qd = n b2 di Vo = To * Qd = n B2do
= 694.44 m3 = 21520.83 m3
di = 1 m do = (3.0) m
I.S.A = Vi / di = n b2 T.S.A = Vo / do = n B2
= 694.44 m2 = 7173.6 m2
From n and I.S.A. Get b = 15.25 m Assume B = Max. = 50 m
Get min. n = 3
Get Actual B = 49 m
The Important checks
1.SLR = [Qd (m3/hr) / Outer S.A] * 24 = 120 to 220 m3/m2/day, where outer SA = n (B 2
- b2) = 2254 m2, SLR = 220 m3/m2/d
6. Design of Plate settler (Rectangular)
DEFINITION
Water
Filter Media
Supporting Media
MECHANSIM OF FILTRATION
The filtration mechanism can be done by the following:
1.Mechanical Straining
3. Adsorption Action
1. Rate of filtration
1.1 Slow sand filter which operates at rates 5 to 8 m3/m2/d
1.2 Rapid sand filter which operate at rates 120 to 200 m3/m2/d
1.3 High rate filters operate at rates 300 to 900 m3/m2/d
4. Direction of flow
4.1 Down flow
4.2 Up flow
4.3 Horizontal flow
5. Characteristic of flow
5.1 Gravity flow
5.2 Pressure flow
FACTORS AFFECT FILTRATION EFFICIENCY
Filtration is a complex technique which involves a certain number of
factors which may have an effect on filtration efficiency
2. Rate of filtration
The rate of filtration has low effect in quality of filtration, but it greatly
affects the operation period (T) that proportion inversely with the rate of
filtration (V) as follows:- ( T ) α ( 1/V 1.5 )
3. The grain size of the sand
For a good filter, sand shouldn't have a coefficient of uniformity greater
than 2.0 and preferably to be 1.5. The fine sand is suitable when the pre-
treatment is poor, high bacteria and high turbidity removal is required.
The coarse sand is suitable when the pre-treatment is good and water to
be treated is not highly polluted.
سم( عند5 – 2) ( مع جزء من طبقة الرمل حوالىDirty skin) •يتم كشط الطبقة العلوية
.( أسبوع2 – 1) تستمر فترة التنظيف،( شهرا6 – 2) انسداد المرشح
Example
Design the SSF for a WTP working 16 hr/d, if the design flow is 32,000
m3/d
Solution
Qd = 32000 m3/d = 32000/16 = 2000 m3/h
Assume that ROF = 6 m3/m2/d = 6/24 m3/m2/hr
TSA = 2000/(6/24) = 8000 m2
Assume L = 50 m, B = L/1.25 = 40
SA = 50 * 40 = 2000 m2
n = 8000/2000 = 4 filters (ok)
Cleaning procedure in rapid sand filters
فى محطات المياه الحديثة نظام تجميع المياه من قاع المرشح عبارة عن بالطات خرسانية بها
. وان كانت الفوانى فى المحطات القديمة تصنع من النحاس،فوانى من البولي بروبين
Example
Design the RSF for a WTP working 16 hr/d, if the design flow is 32000
m3/d
Solution
Qd = 32000 m3/d = 32000/16 = 2000 m3/h
Assume ROF = 200 m3/m2/d = 200/24 m3/m2/hr = 5 m3/m2/hr
TSA = 2000/5 = 400 m2
Assume L = 8 m, B = L/1.25 = 6.25
SA = 8*6.25 = 50 m2
nw = 400/50 = 8 filters (ok)
nT = 8 + 2 = 10 filters
Assume that ROW = 5 ROF = 25 m3/m2/hr
Amount of wash water (m3/d) = no. of washing by day (1) * time of
washing (10 min)* nT (10) * ROW (25) (m3/m2/hr)/(60 min/hr) * SA
(50) (m2) = 2083 m3/d
% WW = (2083/32000) *100 = 6.5 %
3. DISINFECTION STAGE
•PURPOSE
1. Contact time
The longer the contact time the greater the kill is.
2. Temperature
As temperature increase the rate of kill increase.
3. Characteristics of water
Suspended solids may shield bacteria from the action of the disinfectant.
Some compounds may adsorb the disinfectant.
Viruses, cysts and ova obstruct the disinfection process as they are more
resistant to disinfectants than are bacteria.
4. Kind and concentration of disinfectant
Type and dose of disinfectant are important to achieve the desired goal.
The larger number of organisms, the longer is the time required for a
given kill. Beside the need to high concentration of the used disinfectant
as in case of presence of viruses, cysts and ova.
•Requirements of good disinfectant
1. Chlorination (Chlorine
gas, Bleaching powder,
Hypochlorite,
Chloramines) 1. Heating.
Examples 2. Permanganate 2. Ultraviolet
3. Iodine radiation
4. Bromine
5. Acid sodium sulphate
6. Ozonization
COMPARISON BETWEEN SOME TYPES OF DISINFECTANTS
Chlorine Gas Chloramines Ozone Ultra-Violet
Total = 0.5 – 1.5
CL2 (0.1 – 0.3)mg/l,
mg/l, Demand = 0.3
Dose Ammonia (0.2 - 1.5 mg/l -------
-0.5 mg/l, Residual =
0.8)mg/l.
0.1 -0.3 mg/l.
Contact Time 10 – 60 min 45 – 75 min 10 - 20 min 1 – 2 sec
1. Cheap
1. Decrease CL2
2. Residual for 1. No chemical
Dose
network residual.
2. Doesn't effect
3. Available 2. Doesn't effect
pipes
4. Easy to store, and in the pipe 1. No chemical used.
Advantages 3. No taste or odor
stored for along 3. No taste or 2. Short contact time.
is produced in
time. odor.
water.
5. Simple equipment 4. Short contact
4. Cheaper than
required. time.
CL2.
6. Easy to use.
1. Expensive.
1. High chlorine 1. Can't store for 2. Can't be 1. Very expensive.
dose may cause along time. stored. 2. Used only when
change in the water 2. Need along 3. No residual. the cost of electricity
Disadvantages
color and taste due contact time. 4. Expensive is low.
to damage of pipes 3. Having chemical equipment. 3. Need training
or it self. residual. 5. Complicated workers.
equipment.
The advantages and disadvantages of chlorination
•Advantages
1. Cheap
1. Residual for network
2. Available
3. Easy to store, and stored for along time.
4. Simple equipment required.
5. Easy to use.
•Disadvantages
1. High chlorine dose may cause change in the water colour and taste
due to damage of pipes or it self.
2. Chlorine reacts with organic compound that appears in water and the
results are cancer compounds.
METHODS OF CHLORINATION
Ι Π Ш
Residual is free
Break Point
Where:
1. Ground Storage.
(Appears in water treatment plant after disinfection stage and
before high lift pump station)
2. Elevated Storage.
(Appears in different positions according to its function)
GROUND STORAGE
Ground Storage Tank or (Clear Water Tank)
Purpose
1. Produce contact time for disinfection = (0.5 – 1) hr
C1 (m3) = (0.5 – 1)hr * Qmm (m3/hr), Qmm (m3/hr) = Qmm (m3/d)/wp
Solution
Assume that the wp = 24 hr/d
Calculations of flows
Purpose
First: with respect to quantity
The capacity
Capacity will be determined from cumulative curve, where:
Capacity (m3) = (a max + bmax) l/c * Pop. (capita) * 0.001 (l/m3) *
Adjusted Factor + 0.2 fire demand (m3/d)
Where:
Adjusted Factor = (1.5 to 1.8) * (Σ Reading / qav)
Determine the dimensions (cylinder in shape)