0% found this document useful (0 votes)
145 views5 pages

MATHS UIMO Paper 9257 Solution

1. The document contains the key answers to a mathematics exam for Class 4. 2. It provides the answers to 50 multiple choice questions from the exam. 3. The document also includes explanations for some of the exam questions.

Uploaded by

Madhuri P.M
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
145 views5 pages

MATHS UIMO Paper 9257 Solution

1. The document contains the key answers to a mathematics exam for Class 4. 2. It provides the answers to 50 multiple choice questions from the exam. 3. The document also includes explanations for some of the exam questions.

Uploaded by

Madhuri P.M
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 5

UNIFIED INTERNATIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD

CLASS - 4
Question Paper Code : UM9257

KEY

1. B 2. C 3. C 4. A 5. A 6. C 7. B 8. A 9. D 10. B

11. C 12. B 13. D 14. D 15. D 16. C 17. B 18. C 19. B 20. D

21. B 22. A 23. B 24. C 25. D 26. D 27. C 28. A 29. D 30. C

31. A 32. B 33. D 34. A 35. A 36. D 37. B 38. C 39. A 40. D

41. A 42. A 43. C 44. B 45. D 46. C 47. B 48. D 49. D 50. A

EXPLANATIONS
MATHEMATICS
4. (A) Riyan  267 paper clips
1. (B) Note that 84592 is bigger than the required
number Balu  2 × 267
84592 – 600 = 83992 = 534 paper clips
83992 written in words is David  534 ÷ 3
Eighty three thousand, nine hundred and = 178 paper clips
ninety two 534 – 178 = 356
2. (C) 13 × 67 = 67 × 13 Balu had 356 more paper clips than David
= 67 groups of 13 5. (A) 7 sevenths = 1
= 60 groups of 13 + 7 groups of 13 14 sevenths = 2
= 60 × 13 + 7 × 13 1 1 1
3 halves = + +
3. (C) Sum : 7456 + 647 = 8103 2 2 2
8103 ÷ 9 = 900 R 3 3 1
= or 1
Quotient : 900; Remainder : 3 2 2
website : www.unifiedcouncil.com
2nd_UCO_I_SOL.
1 1h 20 min
14 sevenths and 3 halves = 2 + 1 5 min
2
1 3.40 p.m. 4.40 p.m. 5 p.m. 5.05 p.m.
=3
2
5:05 p.m. is the same as 17:05 in the
6. (C) The given rectangle has only 2 lines of 24-hour clock notation
symmetry l1 and l2. If l1 is chosen, only 3
more squares need to be shaded (dotted). She started reading the book at 17:05
If l2 is chosen, 6 more squares will have to 10. (B) Rounding off to the nearest hundred
be shaded. So, the minimum number is 3
70960 = 71000
l2
723 = 700
71000 + 700 = 71700
11. (C) 1377 ÷ 3 = 459
l1
The quotient of 459 when it is divided by 9
459 ÷ 9 = 51
12. (B) Number of marbles with jai = 1344
Number of marbles with Tillu
7. (B) 6, 12 , 18, 24 ...
= 1344 – 34 = 1310
4, 8, 12 , 16, 20, 24 .... Number of marbles with Karan
= 1344 × 2 = 2688
The next common multiple will be 36 and
so on Total number of marbles with the three
boys = 1344 + 1310 + 2688 = 5342
12, 24, 36 .... are all multiples of 12
13. (D) Amount with Mr. Vishal = 1300 × 4
2
8. (A) of 27 = 2 × 9 = 18 = 5200
3
Amount left = 8500 – 5200
5
of 36 = 5× 6 = 30 = 3300
6
2 15+ 2 17
30 – 18 = 12 = 2 × 6 14. (D) 5 = =
3 3 3
9. (D)
17× 5 85
= =
Doing homework 3× 5 15
150 min
15. (D) Number of pupils in a class = 56
Reading the book 1 unit 20 min
3 3
Number of boys = = × 56 = 3× 7 = 21
2 units  150 min – 20 min 8 8
= 130 min Number of girls = 56 – 21 = 35
1 unit  130 min ÷ 2 16. (C) Given time = 11 : 35
= 65 min = 1 h 5 min The time 2 h 35 min later = 11 : 35 + 2 h
Time spent on doing homework 35 min
 1 h 5 min + 20 min = 13 : 70 = 14 : 10
= 1 h 25 min
website : www.unifiedcouncil.com
2nd_UCO_I_SOL.
17. (B) 23 s × 5 = 115 s
Length
= (115 ÷ 60) min 23. (B) 90
= 1 min R 55 s
Breadth
= 1 min 55 s
18. (C) 3 × 70 ml = 210 ml 6 units  90 cm

4000 ml – 210 ml = 3790 ml 1 unit  90 ÷ 6 = 15 cm

19. (B) 2 units  2 × 15 = 30 cm

1 3 2 3
A 12 24. (C)   
5 10 10 10
20
B 176 5 1
 
10 2
C
25. (D) Tarun’s mother  42 kg
3 units  176 – 20 – 12 – 12 = 132 cm Tarun’s mass  42 ÷ 3 = 14 kg
1 units  132 cm ÷ 3 = 44 cm Tarun’s father = 57 kg + 14 kg = 71 kg
44 cm + 12 cm = 56 cm 42 + 14 + 71 = 127 kg
The length of String B is 56 cm Total mass is 127 kg
20. (D) Figure P  11 square units 26. (D) 28 years 9 months – 18 years 11 months
Figure Q  10 square units = 9 years 10 months
1 27. (C) Only option (C) has all obtuse angles.
Figure R  11 square units
2
Figure S  12 square units
21. (B) 2 × 850 = 1700 m
4850 – 850 – 1700 = 2300 m

22. (A) + = 1350 An obtuse angle is an angle that measures


more than 90° and less than 180°
380 + = 1350 28. (A) Difference : 938 – 257 = 681
Product of 681 and 6 = 681 × 6
= 1350 – 380 = 970
= 4086
29. (D) From figure A,
+ = 1828
4 units  200
1 unit  200 ÷ 4 = 50
+ 970 = 1828
1
1 unit + unit of figure B is shaded
2
= 1828 – 970 = 858
Half of 50 = 50 ÷ 2 = 25
X = 50 + 25 = 75

website : www.unifiedcouncil.com
2nd_UCO_I_SOL.
30. (C) The water level is halfway between 625 REASONING
and 750. (2 small divisions = 125 ml)
630 is very close to 625 and 740 is very 3
close to 750. Hence, 690 ml is the best
5
answer 7
31. (A) DCVI = 500+100 + 5 + 1 = 606 36. (D) 1
6
CCLVII = 100 + 100 + 50 + 5 + 1 + 1 = 257 2 4
256
CDVIII = (500 – 100) + 5 + 1 + 1 + 1 = 400 37. (B) Number of squares in each diagram are
+ 8 = 408 equal in given group.
MD = 1500

38. (C) Step 1 : Number of lines decrease every


time by 1.
32. (B)
Step 2 : every alternative
image.
33. (D) Difference between two numbers = 378
When smaller number is doubled = 1488
Smaller number = 1488 ÷ 2 = 744
Greater number = 744 + 378 = 1122
39. (A) Rotate 90 degrees left 1st image in first
34. (A) pair to get 2nd image in first pair. And red
colour circles in 1st image changed to blue
squares. Apply same rule in second pair.

40. (D) Except inkpot remaining options are used


to write.
35. (A) 48 = 1 × 48 41. (A) When the answer image is added up with
48 = 2 × 24 the equivalent image, the first image is
obtained.
48 = 3 × 16

48 = 4 × 12 12 is 3 times of 4
– =
48 = 6 × 8
The number X is 12
42. (A) Mid letter between F and FOURTEENTH
(N) is J.
FGHIJKLMN
43. (C) There are twice as many circles as triangles.

website : www.unifiedcouncil.com
2nd_UCO_I_SOL.
44. (B) The months ending with 'Y' are January,
February, May and July . 3rd month which 49. (D)
ends with Y is May . The month preceding
May is April which has maximum 30 days. H K E
45. (D)
G S

+ =

CRITICAL THINKING 50. (A) Bunny and Akash were born in the same
month  January month
Akash and Chotu were born in the same
day of different month  28th day
46. (C) =
Therefore Akash was born January 28th
Bunny was born January 15th
Chotu was born March 28th and
47. (B)
1st row 2nd row 3rd row 4th row Dhoni was born June 13th
Dhoni is the youngest one.

48. (D) after rotation

+ =
Option (D) Question Final
after rotation image image

website : www.unifiedcouncil.com
2nd_UCO_I_SOL.

You might also like