0% found this document useful (0 votes)
5K views8 pages

P3 Onsponge Answers and Solutions

This document contains solutions to math word problems from various chapters and units involving numbers, operations, measurement, and money. The problems cover topics such as place value, comparisons, addition, subtraction, multiplication, division, patterns, length, mass, volume, and capacity. The solutions provide the step-by-step workings and reasoning to arrive at the answers.

Uploaded by

Leong Heng Yew
Copyright
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
5K views8 pages

P3 Onsponge Answers and Solutions

This document contains solutions to math word problems from various chapters and units involving numbers, operations, measurement, and money. The problems cover topics such as place value, comparisons, addition, subtraction, multiplication, division, patterns, length, mass, volume, and capacity. The solutions provide the step-by-step workings and reasoning to arrive at the answers.

Uploaded by

Leong Heng Yew
Copyright
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 8

Online Solutions

For P3 ThinkingMath@onSponge
Note : In all solutions, U represents Units

Unit 1.5 - Comparison Less Than Model


Qn 2 Jasper Cindy Cindy Total = = 214 126 88 88 + 214 302 214 126

Chapter 1 Numbers Up To 10 000


Unit 1.1 - Identifying Place Values and Digits
Qn 3 3 268 : 2 (hundreds place) is 6 less than 8 (ones place), 6 (tens place) is 3 more than 3 (thousands place) Qn 5 1 634 : 6 (hundreds place) is twice of 3 (tens place), 3 (tens place) is thrice of 1 (thousands place)

Unit 1.6 - Equal Concept With Model Drawing


Qn 3 Joel Lynn 42

Unit 1.3 - Addition & Subtraction Involving Unknown


Qn 1 2 + 2 + + + 2 = 60 = 30

Number of stamps given

42 2 21

Unit 1.7 - Working Backwards With Unknown Beginning


Qn 3 3 + 3 = 32 + 28 = 60 Qn 1 Before 2 stop At interchange Qn 7 3 units 20 + Qn 8 = 37 = 17 Esther Lynn 1 unit 2 units 24 sweets 1 unit 24 2 = 12 No of sweets each had at first = +6 +30 2 units (24 sweets)
nd

34 6 + 4 = 32 32 7 + 5 = 30

= 20

B would be 1 since 1 + 5 = 6 A would be 0 since 0 + 1 = 1 C would be 4 since 1 + 4 = 5

Unit 1.4 - Comparisons More Than Models


Qn 2 245 245 = 125

1 unit 6 12 6 6

Alice Janet Total

Unit 1.8 - Internal Transfer


Qn 11 Esther Jane 86 gap

245 + 245 + 125 615

Qn 3 Adults Children Total =

465 465 245 Esther Jane 2 2 + 40 86 86 40 = 46 46 2 = 23 40

465 + 465 + 245 1175

Online Solutions for P3 Conquer Problem Sums (Updated on 16 Dec 09)

Page 1 of 8

Qn 12 Tan Ismal 84 gap

Chapter 3 Division
Unit 3.1 - Division With Remainder
Qn 5 Multiples of 5 : 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40 Add 3 : 8, 13, 18, 23, 28, 33, 38, 41

Tan Ismal 2 2 + 12 = = = 84 84 12 72 72 2 36 12 Multiples of 7 : 7, 14, 21, 28, 35, 42, 49, 56 Add 5 : 12, 19, 26, 33, 40, 47, 54, 61 The smallest number is 33.

Unit 3.2 - Equal Distribution Without Remainder


Qn 6 Gives 5 sweets to each pupil Gives 8 sweets to each pupil 54 extra sweets need 33 more sweets

Chapter 2 Number Patterns


Unit 2.1 - Linear Formation
Qn 2 (a) No of markings = 20 1 19

Giving extra 3 sweets to each pupil need (54 + 33) = 87 sweets more Giving extra 1 sweet to each child She had 29 pupils in her class. need (87 3) = 29 sweets more

(b) Length between any 2 markings 200 20 = 10 cm (c) Distance between 1 and 9 marking
st th

Unit 3.3 - More Than / Less Than (Division


Qn 8 Chocolate Vanilla Strawberry 75

10 cm x 8 80 cm

Qn 3 60 trees 4 trees (at the corners) = 56 trees 56 4 = 14 At each side, there were 14 + 2 (trees at the 2 corners on each side of garden) = 16 trees Qn 6 54 trees 3 trees (at the corners) = 51 trees 51 3 = 17 17 + 2 (trees at the 2 corners on each side) = 19 trees

= Total at first 5 units 1 unit

75 75 5 15 10 units = 10 x 15 = 150 cookies

Unit 2.2 - Regular Gaps


1d) 244 1 = 243 243 3 = 81 Figure 81 Qn 5 (a) Figure 5 (b) Figure 10 (c) Figure 20 = = =

Qn 9 Malaysia Singapore China 50 230

5+2 7 dots 10 x 2 + 1 21 sticks 20 + 2 22 dots

(d) 99 2 = 97 Figure 97 (e) 215 1 = 214 214 2 = 107 Figure 107 Qn 6 (a) Figure 5 5x3+1 = 16 dots 10 x 3 + 1 = 31 dots 20 x 3 + 1 = 61 dots

4 units + 50 = 230 4 units 230 50 = 180 1 unit 45 No of Singapore stamps bought

45 + 50 = 95

Unit 3.4 - More Than / Less Than (Multiple Individuals)


Qn 1 Lucas Bryan John 67 67 56 250

(b) Figure 10

(c) Figure 20

(d) 109 1 = 108 108 3 = 36 Figure 36

3 units + 67 + 67 + 56 250 3 units 250 190 = 60 1 unit 20 Number of stamps Bryan had 20 + 67 = 87

Online Solutions for P3 Conquer Problem Sums (Updated on 16 Dec 09)

Page 2 of 8

Qn 4 Qn 9 Bernard Alan Dave 14 14 $42 28 $80 Adults Boys Girls 6 units 1 unit = No. of Girls 480 480 6 80 80 x 3 = 240 480

3 units + 14 + 14 + 28 $80 3 units 80 56 = $24 1 unit $8 Qn 5 Children Men Women 3 units + 225 + 225 + 120 1 440 3 units 1 440 225 225 120 = 870 1 unit 290 Number of children 290 + 225 + 120 = 635 Qn 6 Strawberry Chocolate Vanilla 124 104 20 363 Qn 7 Qn 6 225 225 120 1 440

Unit 4.2 - Gap And Differences


Qn 2 Amount of money Tommy had $4 x 8 - $9 = $32 - $9 = $23

(a) (b)

Buys 4 pencils left $2 Buys 5 pencils need $1 more 1 extra pencil need $(2 + 1) = $3 A pencil costs $3. Amount of money Jeremy had at first 4 x $3 + $2 = $12 + $2 = $14

3 units 363 124 104 = 135 1 unit 45 Chocolate buns produced 45 + 124 = 169

(a) (b)

Buys 4 erasers $1 left Buys 8 erasers need $3 more 4 extra erasers need $(1 + 3) = $4 1 extra eraser need $4 4 = $1 The cost of 1 eraser is $1 Amount of money Kevin had at first

4 x $1 + $1 = $5

Chapter 4 Multiplication
Unit 4.1 Repeated Identity
Qn 2 X Y Mass of container Y 137 x 6 = 822 kg Qn 5 $24 Katherine Tom Gareth Amount Gareth has Qn 6 A B C Total sweets in C 42 x 8 = 336 42 24 x 8 = $192 137

Qn 9 Each child gets 2 chocolates 40 left Each child gets 4 chocolates need 30 more Each child gets 2 extra chocolates need 40 + 30 = 70 more Each child gets 1 extra chocolate need 70 2 = 35 more No of pupils in the class = 35 No of chocolates at first 35 x 2 + 40 = 110

(a) (b)

Unit 4.3 - Internal Transfer


Qn 3 Box A Box B 189

3 units 189 1 unit 189 3 = 63 No. of apples in Box A at first =

63 x 8 504

Online Solutions for P3 Conquer Problem Sums (Updated on 16 Dec 09)

Page 3 of 8

Qn 5 Boys Girls 124

Unit 5.3 More Than / Less Than (Model)


Qn 4 Alex Benson Calvin 1 unit 1 unit 1 unit 30 30 45 75 4 m 35 cm

2 units 124 1 unit 62 No. of boys at first 62 x 5 = 310

Unit 4.4 - Comparison Models


Qn 3 (a) Joseph Kate Matthew 500 140 (b)

3 units + 30 + 30 + 45 435 cm 3 units 435 105 = 330 cm 1 unit 330 3 = 110 cm Bensons height 110 cm + 30 cm + 45 cm = 185 cm Alexs height 110 cm + 30 cm = 140 cm

Unit 5.4 - Gaps And Intervals


500 140 = 360 Matthew 360 3 = 120 Total marbles collected 500 + 360 +120 = 980 Kate Qn 2 st th (a) No. of gaps between 1 and 10 trees 9 st th 9 x 140 cm Distance between 1 and 10 trees = 1 260 cm = 12 m 60 cm (b) No of gaps between 1 and 20 trees 19 st th 19 x 140 cm Distance between 1 and 20 trees = 2 660 cm = 26 m 60 cm
st th

Unit 4.5 - External Change Concept


Qn 2 Frankie Betty 1 unit 1 unit -$4 $4 1 unit 5 units 2 units $4 x 3 = $12 1 unit $6 Amount Frankie had at first $6 + $4 = $10 Qn 4 2 units Tan Lim 1 unit -4 +12 Qn 5 $4 1 unit $4 Qn 4

Every hour, the ant effectively climbed (50 20) cm = 30 cm Time taken to reach the top 3m 30 cm = 300 cm 30 cm = 10 h

120cm 60cm + 60cm 30cm + 30cm 15cm + 15cm

Total distance travelled 120 + 60 + 60 + 30 + 30 + 15 + 15 = 330 cm = 3 m 30 cm

1 unit 12 + 4 = 16 No. of pies each had at first 16 + 4 = 20

Unit 5.5 Repeated Identity


Qn 1 A

Chapter 5 Length
B

1 260 cm

Unit 5.2 Addition / Subtraction of Length


Qn 6 (a) Total length 180 cm + 2 m 35 cm = 180 cm + 235 cm = 415 cm

C 7 units 1 260 cm 1 unit 1 260 7 = 180 cm Height of giraffe C 180 x 4 = 720 cm = 7 m 20 cm

(b)

Length of each piece 2 m 35 cm 5 = 235 5 = 47 cm

Online Solutions for P3 Conquer Problem Sums (Updated on 16 Dec 09)

Page 4 of 8

Qn 5 1st 2nd 3rd 15 cm 15 cm 15cm 185cm

Unit 6.3 Repeated Identity (Mass)


Qn 2 Box A Box B Box C 20kg 20kg Difference 80kg 20kg 20kg

4 units + 45 cm 185 cm 4 units 185 45 = 140 cm 1 unit 140 4 = 35 cm Length of the first rope 35 + 15 = 50 cm

Chapter 6 Mass
Unit 6.2 Comparison More Than Models
Qn 4 1 storybook 1 dictionary 2 kg 500 g (a) 2 storybooks (b) 4 dictionaries 2 kg 500 g 2 kg 500 g 2 kg 500 g 2 kg 500 g 6 units + 10 kg 19 kg 6 units 19 kg 10 kg = 9 kg 1 unit 9 kg 6 = 1.5 kg A storybook weighs 1.5 kg Qn 6 Ronald Helen Mr Tan 20kg 42kg 22kg 230kg Qn 7 19kg Qn 4

2 units + 60 kg 80 kg 2 units 80 kg 60 kg = 20 kg 1 unit 10 kg Weight of Box B 10 kg + 20 kg = 30 kg

John + Daniel Ramesh + Daniel

150 kg 142 kg 150 kg 142kg = 8 kg

Difference between John and Ramesh Total 150 kg + 142 kg = 292 kg

Since Daniel is repeated, weight of Daniel

292kg 224kg = 68 kg

Chapter 7 Volume And Capacity


Unit 7.2 Addition And Subtraction of Capacity
Qn 5 Vol of water taken from basin 520 m x 2 = 1 040 m Vol = of water left in the pail 5 400 m 1 040 m = 4 360 m

Total capacity 1 250 m x 2 + 420 m = 2 920 m = 2 l 920 m

Total weight 3units + 20 kg + 42 kg = 230 kg 3 units 168 kg 1 unit 168 3 = 56 kg Weight of Mr Tan 42 kg + 56 kg = 98 kg Qn 9 Max Ali Sammy Total weight 4 units + 15 kg = 179 kg 4 units 179 kg 15 kg = 164 kg 1 unit 164 kg 4 = 41 kg Sammys weight is 41 kg. 5kg 5kg 5kg

Unit 7.3 Multiplication And Division Of Volume


Qn 2 7 jugs of water 320 m x 7 = 2 240 m Total volume of water (2 240 + 460) m = 2 700 m = 2 l 700 m Qn 4 Jug A Jug B 179kg Jug C 10 units 950 m 1 unit 950 10 = 95 m Vol of water in Jug C 95 x 6 = 570 m 950 m

Online Solutions for P3 Conquer Problem Sums (Updated on 16 Dec 09)

Page 5 of 8

Chapter 10 Money
Unit 10.2 Adding Dollars And Cents
Qn 3 Total amount 5 x $10 + 6 x $2 + 12 x $0.20 + 8 x $0.05 = $50 + $12 + $2.40 + $0.40 = $64.80 Qn 4 Total amount 4 x $10 + 5 x $2 + 10 x $0.50 + 12 x $0.10 = $40 + $10 + $5 + $1.20 = $56.20

Qn 10 Reuben Kenneth John 5 units $440 - $80 = $360 1 unit $360 5 = $72 Amount John received $72 $80 $440

Unit 10.5 Comparison Equal Models


Qn 1 Calvin

Unit 10.3 Subtracting Dollars And Cents


Qn 4 Total amount = = Cost of magazine = Qn 5 Total amount 5 x $10 + 4 x $5 $50 + $20 $70 $70 - $15.30 - $24.20 $30.50

Rakesh

Calvin Rakesh 2 units $78 1 unit $78 2 = $39 Calvin must give Rakesh $39. Qn 5 Jason $480 Ben $84 $44

$78

3 x $10 + 5 x $2 = $30 + $10 = $40 Change received $40 - $12.45 = $27.55

Unit 10.4 More Than (Model)


Qn 2 $224 Tim Jerald Amount Jerald received $480 - $224 = $256 Difference in amount $256 - $224 = $32

Qn 3 Mrs Ling Mrs Wee

$35.20 $95.50 Qn 8

Gerald 2 x ($84 + $44) = $256 Total $256 + $44 + $84 = $384 Amount each must have $384 3 = $128 Amount Jason must receive from Gerald = Amount Ben must receive from Gerald =

$128 - $84 $44 $128 - $44 $84

5 units B F 1u 1u $8 -$8 4 units $8 x 4 = $32 Amount Frankie had at first $32 + $8 = $40 1 unit $60 $246 Qn 9 Eunice Grace 1u 1u $3 -$3 3units $3 x 3 = $9 Amount Grace had at first $9 + $3 = $12 1unit 4 units 1u $3 1u $3 1u $8 1u $8 1u $8

Amount Mrs Wee spent $95.50 - $35.20 = $60.30 Difference in amount spent $60.30 - $35.20 = $25.10 Qn 9 Table lamp Fan

2 units $246 - $60 = $186 1 unit $186 2 = $93 Cost of 1 table lamp $93 Cost of 3 table lamps $93 x 3 = $279

Online Solutions for P3 Conquer Problem Sums (Updated on 16 Dec 09)

Page 6 of 8

Unit 10.6 Comparison - Less Than / Difference Model


Qn 3

Chapter 11 Fractions
Unit 11.2 Part Whole Fraction
Qn 5 (a) Distance covered by 3rd day 3 x 40 km = 120 km Fraction covered by 3rd day
th

Pen Notebook Correction tape

1 unit 1 unit 1 unit $2

$4 $12.50

120 640

3 16

Total 3 units + (2 x $2) + $4 = $12.50 3 units + $8 $12.50 3 units $12.50 - $8 =$4.50 1 unit $4.50 3 = $1.50 Cost of notebook $1.50 + $2 + $4 = $7.50

(b)

Distance covered by 7 day

7 x 40 = 280 km

Fraction completed by 7 day


th

280 640

7 16

Unit 10.7 Guess And Check


Qn 5 Gold (points) 40 x 5 = 200 20 x 5 = 100 Silver (points) 40 x 4 = 160 60 x 4 = 240 Total points 360 340

Fraction left

1-

7 16

9 16

Unit 11.4 Addition Of Fractions


Qn 3 Fraction of salary left 1-

2 5

1 4
-

Decrease in 20 gold medals Decrease in 20 points Decrease in 1 gold medal Decrease in 1 point From 360 to 331 points, there is a decrease of 29 points. Decrease of 29 points Decrease of 29 gold medals Total number of gold medals 40 29 = 11 Gold (points) Silver (points) Total points 331

1-

8 20

5 20

1-

13 20

7 20

11 x 5 = 55 69 x 4 = 276 There were 11 gold medals won.

Unit 11.5 Subtraction Of Fractions


Unit 10.8 Number x Value
Qn 3 Number Gold 4 units Silver 1 unit Bronze 2 units x x x x Value $4 $3 $2 = = = = Total amount $16 units $3 units $4 units $23 units Amount of flour used Qn 5

4 5

kg -

1 4

kg

16 20

kg -

5 20

kg

$23 units $230 1 unit $230 $23 = 10 Number of gold medals won

= 4 units = 4 x 10 = 40

11 20

kg

Qn 6 (a) Fraction of pupils who like volleyball 1 -

2 5

1 3

Qn 4 Type C Type E Number 3 units 1 unit x x x Value = $30 = $50 = Total amount $90 units $50 units $140 units = 1-

6 15

5 15

$140 units $2 800 1 unit $2 800 $140 = 20 Number of workers 4 units = 4 x 20 = 80

= 1-

11 15

4 15

Online Solutions for P3 Conquer Problem Sums (Updated on 16 Dec 09)

Page 7 of 8

Qn 6 (Cont.) (b) TT

Unit 13.4 Proportional Sides With Given Perimeter


Basketball Volleyball Qn 2 Length Breadth

2 units 6 1 unit 3 Total no of pupils in the class

15 x 3 = 45

Total perimeter 2 lengths + 2 breadths = 12 units + 2 units = 14 units 14 units 56 cm 1 unit 4cm (a) Breadth 4 cm Length 4 cm x 6 = 24 cm (b) Area 24 cm x 4 cm = 96 cm

Chapter 13 Area And Perimeter


Unit 13.2 Finding The Area & Perimeter Of Composite Figures
Qn 4 Area (3 cm x 3 cm) + (8 cm x 8 cm) + (5 cm x 5 cm) = 9 cm + 64 cm + 25 cm = 98 cm Perimeter (3 + 8 + 5) cm x 2 + 8 cm x 2 = 32 cm + 16 cm = 48 cm

Qn 7 Area (10 cm x 10 cm) - (2 cm x 2 cm) x 4 = 100 cm - 16 cm = 84 cm Perimeter 10 cm x 4 = 40 cm

Qn 10 Note : The diagram in the book should be replaced by the diagram below. The answer is 18 cm instead of 16 cm.

Perimeter

(1 + 3 + 1) cm x 2 + (3 cm x 2) + (1cm x 2) = 10 cm + 6 cm + 2 cm = 18 cm

Unit 13.3 Finding A Side Given Area Or Perimeter


Qn 6 Since 7 x 7 = 49 Length of square 7 cm Perimeter of square 7 cm x 4 = 28 cm

Online Solutions for P3 Conquer Problem Sums (Updated on 16 Dec 09)

Page 8 of 8

You might also like