0% found this document useful (0 votes)
86 views2 pages

EXERCISE 8 CHAPTER 12 Aggregate

Osprey Fabrication has aggregate demand requirements for four quarters, including demand levels, previous output, hiring/layoff costs, inventory holding costs, and unit production costs. Two production plans are considered: Plan A follows a "chase demand" strategy of hiring and layoffs to meet quarterly demand, while Plan B maintains a fixed production level of 1300 units with overtime to meet excess demand. The total costs are calculated for each plan. Plan A results in total costs of $239,000 while Plan B costs $170,500. Therefore, Plan B which maintains a fixed production level with overtime is the better production plan as it saves $68,500 in costs compared to Plan A.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
86 views2 pages

EXERCISE 8 CHAPTER 12 Aggregate

Osprey Fabrication has aggregate demand requirements for four quarters, including demand levels, previous output, hiring/layoff costs, inventory holding costs, and unit production costs. Two production plans are considered: Plan A follows a "chase demand" strategy of hiring and layoffs to meet quarterly demand, while Plan B maintains a fixed production level of 1300 units with overtime to meet excess demand. The total costs are calculated for each plan. Plan A results in total costs of $239,000 while Plan B costs $170,500. Therefore, Plan B which maintains a fixed production level with overtime is the better production plan as it saves $68,500 in costs compared to Plan A.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

Osprey Fabrication has the following aggregate demand requirements and other data for the

upcoming four quarters.

Quarter Previous quarter's output


Demand 1350 units
1 1500Beginning inventory 0 units
2 1300Stockout cost $50 per unit
3 1700Inventory holding cost $10 per unit at end of quarter
4 1400Hiring workers $40 per unit
Laying off workers $80 per unit
Subcontracting cost $60 per unit
Unit cost $30 per unit
Overtime $15 extra per unit

Which of the following production plans is better?


(i) Plan A-chase demand by hiring and layoffs?
Chase demand strategy
Previous quarter's output = 1350 units
Quarter Demand Production Hire Layoff
1 1500 1500 150 0
2 1300 1300 0 200
3 1700 1700 400 0
4 1400 1400 0 300
Total 5900 550 500

Calculation by parts:-
- Production = Demand
- Hire Quarter 1 = Production Quarter 1 - Previous quarter's output = 1500 – 1350 = 150
- Layoff Quarter 2 = Production Quarter 1 - Production Quarter 2 = 1500 – 1300 = 200
- Hire Quarter 3 = Production Quarter 3 - Production Quarter 2 = 1700 – 1300 = 400
- Layoff Quarter 4 = Production Quarter 3 - Production Quarter 4 = 1700 – 1400 = 300
- Total production = 1500 + 1300 + 1700 + 1400 = 5900
- Total Hire = 150 + 400 = 550
- Total Layoff = 200 + 300 = 500
- Total cost production = Total production X Unit Cost = 5900 X 30 = 177000
- Total cost hire = Total hire X Hiring workers = 550 X 40 = 22000
- Total cost layoff = Total layoff X Laying off workers = 500 X 80 = 40000
- Total cost = TC production + TC hire + TC layoff = 177000 + 22000 + 40000 = 239000
(ii) Plan B-1300 level with the remainder by overtime?
Level demand strategy
Previous quarter's output = 1350 units
Quarter Demand Production Inventory Layoff Overtime
1 1500 1300 0 50 200
2 1300 1300 0 0 0
3 1700 1300 0 0 400
4 1400 1300 0 0 100
Total 5200 0 50 700

Calculation by parts:-
- Production = Plan B (1300)
- Layoff Quarter 1 = Previous quarter's output - Production Quarter 1 = 1350 – 1300 = 50
- Overtime Quarter 1 = Demand Quarter 1 - Production Quarter 1 = 1500 – 1300 = 200
- Overtime Quarter 3 = Demand Quarter 3 - Production Quarter 3 = 1700 – 1300 = 400
- Overtime Quarter 4 = Demand Quarter 4 - Production Quarter 4 = 1400 – 1300 = 100
- Total production = 1300 + 1300 + 1300 + 1300 = 5200
- Total Inventory = 0
- Total Layoff = 50
- Total Overtime = 200 + 400 + 100 = 700
- Total cost production = Total production X Unit Cost = 5200 X 30 = 156000
- Total cost inventory = Total inventory X Inventory holding cost = 0 X 10 = 0
- Total cost layoff = Total layoff X Laying off workers = 50 X 80 = 4000
- Total cost overtime = Total overtime X Overtime = 700 X 15 = 10500
- Total cost = TC production + TC inventory + TC layoff + TC overtime
- Total cost = 156000 + 0 + 4000 + 10500 = 170500

Save cost = TC level demand strategy – TC chase demand strategy


Save cost = 239000 – 170500 = 68500
Therefore, Chase demand strategy is better production plans.

You might also like