Maths Answer Key
Maths Answer Key
NUMBERS
SOLUTION KEY
PAGE 4
Exercise 1.1
1.
a) 4 thousands + 2 hundreds + 2 tens + 8 ones = 4228
b) 3 thousands + 4 tens + 7 ones = 3047
c) 2 thousands + 8 hundreds + 3 tens = 2830
d) 2 thousands + 4 hundreds + 3 tens + 7 ones = 2437
2.
b) 2652 – Two thousand six hundred fifty-two
c) 4529 – Four thousand five hundred twenty-nine
d) 3763 – Three thousand seven hundred sixty-three
3.
b) 3682 - Three thousand six hundred eighty-two
c) 6514 - Six thousand five hundred fourteen
d) 7490 - Seven thousand four hundred ninety
e) 7847 - Seven thousand eight hundred forty-seven
f) 3064 - Three thousand sixty-four
g) 9708 - Nine thousand seven hundred eight
h) 6000 - Six thousand
i) 2952 - Two thousand nine hundred fifty-two
j) 4609 - Four thousand six hundred nine
4.
b) Eight thousand three hundred one - 8301
c) Nine thousand thirteen - 9013
d) Four thousand five hundred twelve - 4512
e) Nine thousand - 9000
f) One thousand six hundred seventy-seven - 1677
g) Three thousand six hundred fourteen - 3614
h) Five thousand eight hundred fifty-seven - 5857
i) Seven thousand two hundred thirty-two - 7232
j) Four thousand four hundred sixty-seven – 4467
5.
a)
1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010
1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020
1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030
1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040
1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050
b)
3221 3222 3223 3224 3225 3226 3227 3228 3229 3230
3231 3232 3233 3234 3235 3236 3237 3238 3239 3240
3241 3242 3243 3244 3245 3246 3247 3248 3249 3250
3251 3252 3253 3254 3255 3256 3257 3258 3259 3260
3261 3262 3263 3264 3265 3266 3267 3268 3269 3270
c)
9951 9952 9953 9954 9955 9956 9957 9958 9959 9960
9961 9962 9963 9964 9965 9966 9967 9968 9969 9970
9971 9972 9973 9974 9975 9976 9977 9978 9979 9980
9981 9982 9983 9984 9985 9986 9987 9988 9989 9990
9991 9992 9993 9994 9995 9996 9997 9998 9999 10000
PAGE 8
Exercise 1.2
1.
a) 4521 - Place value - 500
Face value – 5
b) 5452 - Place value - 400
Face value - 4
c) 8340 - Place value - 8000
Face value - 8
d) 2739 - Place value - 9
Face value - 9
e) 9471 - Place value - 70
Face value - 7
f) 3465 - Place value - 400
Face value - 4
g) 8380 - Place value - 8000
Face value - 8
h) 7109 - Place value - 9
Face value - 9
i) 9903 - Place value - 0
Face value - 0
j) 1330 - Place value - 300
Face value – 3
2.
b) Th H T O
3 9 7 5
5
70
900
3000
c) Th H T O
6 8 2 5
5
20
800
6000
d) Th H T O
6 8 2 5
2
90
200
8000
3.
a) 1675 – 1000 + 600 + 70 + 5
b) 3829 – 3000 + 800 + 20 + 9
c) 7036 – 7000 + 30 + 6
d) 8001 – 8000 + 1
e) 5325 – 5000 + 300 + 20 + 5
f) 9540 – 9000 + 500 + 40
g) 4567 – 4000 + 500 + 60 + 7
h) 6789 – 6000 + 700 + 80 + 9
4.
a) 2000 + 500 + 30 + 2 = 2532
b) 6000 + 100 + 70 + 4 = 6174
c) 1000 + 0 + 0 + 3 = 1003
d) 400 + 70 + 5 = 475
e) 1000 + 400 + 60 + 1 = 1461
f) 5000 + 100 + 80 + 9 = 5189
g) 4000 + 200 + 60 + 9 = 4269
h) 1000 + 500 + 80 + 1 = 1581
PAGE 9
Exercise 1.3
1.
a) Successor of 4893 = 4893 + 1 = 4894
Predecessor of 4893 = 4893 – 1 = 4892
PAGE 11
Exercise 1.4
1.
a) 5631 < 6533
b) 5732 > 2475
c) 6923 < 7984
d) 6773 > 4816
e) 6578 > 5760
f) 3752 < 4064
g) 2639 < 8941
h) 7900 = 7900
i) 7461 > 4678
2.
b) 2144 < 2761 < 2879 < 4836
c) 1038 < 4982 < 6721 < 7730
d) 3623 < 4527 < 6118 < 7524
e) 1216 < 1849 < 3289 < 6568
3.
a) 5872 > 4367 > 3798 > 2387
b) 8267 > 6738 > 4893 > 3067
c) 3803 > 3280 > 1784 > 1047
d) 8745 > 7986 > 7854 > 7746
e) 8967 > 4773 > 3452 > 2877
PAGE 13
Exercise 1.5
1.
Digits Greatest Smallest
number number
a) 1, 5, 4, 2 5421 1245
b) 5, 6, 9, 3 9653 3569
c) 4, 3, 8, 7 8743 3478
PAGE 13
Exercise 1.6
2.
a) 8, 10, 12, 14, 16,18, 20, 22 and 24
b) 152, 154, 156, 158, 160, 162, 164, 166, 168 and 170
3.
a) 37, 39, 41, 43, 45, 47, 49 and 51
b) 459, 461, 463, 465, 467, 469, 471, 473, 475, 477 and 479
c) 2001, 2101, 2201, 2301, 2401, 2501, 2601, 2701, 2801 and 2901
d) 5010, 5110, 5220, 5330, 5440, 5550, 5660, 5770, 5880 and 5990
PAGE 15
Exercise 1.7
1.
a) 1543 – As 3 < 5 so, 1543 is rounded down to 1540
b) 2684 – As 4 < 5 so, 2684 is rounded down to 2680
c) 756 – As 6 > 5 so, 756 is rounded up to 760
d) 5389 – As 9 > 5 so, 5389 is rounded up to 5390
e) 674 – As 4 < 5 so, 674 is rounded down to 670
2.
a) 4235 – As 3 < 5 so, 4235 is rounded down to 4200
b) 7652 – As 5 = 5 so, 7652 is rounded up to 7700
c) 3887 – As 8 > 5 so, 3887 is rounded up to 3900
d) 1949 – As 4 < 5 so, 1949 is rounded down to 1900
e) 674 – As 7 > 5 so, 674 is rounded up to 700
PAGE 17
Exercise 1.8
1.
a) III = 1 + 1 + 1 = 3
b) XIV = 10 + (5 – 1) = 14
c) V=5
d) XII = 10 + 1 + 1 = 12
e) X = 10
f) XVI = 10 + 5 + 1 = 16
g) XXV = 10 + 10 + 5 = 25
h) XIX = 10 + (10 – 1) = 19
i) XXVII = 10 + 10 + 5 + 1 + 1 = 27
j) IX = (10 – 1) = 9
k) XXX = 10 + 10 + 10 = 30
l) XV = 10 + 5 = 15
2.
a) 7 = 5 + 1 + 1 = VII
b) 9 = (10 – 1) = IX
c) 17 = 10 + 5 + 1 + 1 = XVII
d) 25 = 10 + 10 + 5 = XXV
e) 18 = 10 + 5 + 1 + 1 + 1 = XVIII
f) 24 = 10 + 10 + (5 – 1) = XX1V
g) 21 = 10 + 10 + 1 = XXI
h) 28 = 10 + 10 + 5 + 1 + 1 + 1 = XXVIII
i) 32 = 10 + 10 + 10 + 1 + 1 = XXXII
j) 36 = 10 + 10 + 10 + 5 + 1 = XXXVI
k) 39 = 10 + 10 + 10 + (10 – 1) = XXXIX
l) 37 = 10 + 10 + 10 + 5 + 1 + 1 = XXXVII
PAGE 18
Workout
1.
a) Three thousand four hundred fifty-seven – 3457
2.
a) 7789 = 7 Thousands + 7 Hundreds + 8 Tens + 9 Ones
b) 3072 = 3 Thousands + 0 Hundreds + 7 Tens + 2 Ones
c) 5328 = 5 Thousands + 3Hundreds + 2 Tens + 8 Ones
d) 9999 = 9 Thousands + 9 Hundreds + 9 Tens + 9 Ones
3.
a) 8000 + 900 + 20 + 5 = 8925
b) 1000 + 400 + 4 = 1404
c) 5000 + 500 + 5 = 5505
d) 2000 + 100 + 7 = 2107
e) 5000 + 80 + 6 = 5086
f) 8000 + 700 + 80 + 2 = 8782
4.
a) Successor of 579 = 579 + 1 = 580
Predecessor of 579 = 579 – 1 = 578
5.
a) 2128 < 2148 < 2182 < 2418
b) 2940 < 9400 < 9460 < 9490
c) 5005 < 5055 < 5500 < 5555
d) 2305 < 2503 < 2530 < 2533
6.
a) 6666 > 6606 > 6066 > 6006
b) 4118 > 4108 > 4106 > 4101
c) 6762 > 4759 > 4676 > 4668
d) 9486 > 9468 > 9438 > 9428
7.
a) 6343 – As 4 < 5 so, 6343 is rounded down to 6300
b) 8667 – As 6 > 5 so, 8667 is rounded up to 8700
c) 9766 – As 6 > 5 so, 9766 is rounded up to 9800
d) 4689 – As 8 > 5 so, 4689 is rounded up to 4700
e) 7664 – As 6 > 5 so, 7664 is rounded up to 7700
8.
a) 7 = 5 + 1 + 1 = VII
b) 9 = (10 – 1) = IX
c) 13 = 10 + 1 + 1 + 1 = XIII
d) 15 = 10 + 5 = XV
e) 17 = 10 + 5 + 1 + 1 = XVII
f) 21 = 10 + 10 + 1 = XXI
g) 24 = 10 + 10 + (5 – 1) = XXIV
h) 28 = 10 + 10 + 5 + 1 + 1 + 1 = XXVIII
i) 32 = 10 + 10 + 10 + 1 + 1 = XXXII
j) 36 = 10 + 10 + 10 + 5 + 1 = XXXVI
k) 39 = 10 + 10 + 10 + (10 – 1) = XXXIX
l) 47 = (50 – 10) + 5 + 1 + 1 = XLVII
PAGE 19
Maths in Action
PAGE 19
Intersection
PAGE 19
Mental Maths
PAGE 20
Enrich your Intelligence Quotient
Hots
2. We have, 4 + 8 + 6 = 18
Also, digit at tenth’s place in 486 is 8
Hence, the number is a 486
PAGE 21
Enrich your Emotional Quotient
Life Skills and Values
PAGE 23
Tune Up
PAGE 26
Exercise 2.1
1.
a) 450 + 448 = 898
d) 353 + 418
Step 1: 8 + 3 = 11 ones
Step 2: 5 + 1 + 1 (carried over) = 7 tens
Step 3: 3 + 4 = 7 hundreds
Thus, 353 + 418 = 771
e) 564 + 379
Step 1: 4 + 9 = 13 ones
Step 2: 6 + 7 + 1 (carried over) = 14 tens
Step 3: 5 + 3 + 1 (carried over) = 9 hundreds
Thus, 564 + 379 = 943
f) 476 + 285
Step 1: 6 + 5 = 11 ones
Step 2: 7 + 8 + 1 (carried over) = 16 tens
Step 3: 4 + 2 + 1 (carried over) = 7 hundreds
Thus, 476 + 285 = 761
g) 738 + 637
Step 1: 8 + 7 = 15 ones
Step 2: 3 + 3 + 1 (carried over) = 7 tens
Step 3: 7 + 6 = 13 hundreds
Thus, 738 + 637 = 1375
h) 560 + 587
Step 1: 0 + 7 = 7 ones
Step 2: 6 + 8 = 14 tens
Step 3: 5 + 5 + 1 (carried over) = 11 hundreds
Thus, 560 + 587 = 1147
i) 856 + 589
Step 1: 6 + 9 = 15 ones
Step 2: 5 + 8 + 1 (carried over) = 14 tens
Step 3: 8 + 5 + 1 (carried over) = 14 hundreds
Thus, 856 + 589 = 1445
2.
a) 253 + 422 = 675
b) 352 + 248
Step 1: 2 + 8 = 10 ones
Step 2: 5 + 4 + 1 (carried over) = 10 tens
Step 3: 3 + 2 + 1 (carried over) = 6 hundreds
Thus, 352 + 248 = 600
c) 569 + 445
Step 1: 9 + 5 = 14 ones
Step 2: 6 + 4 + 1 (carried over) = 11 tens
Step 3: 5 + 4 + 1 (carried over) = 10 hundreds
Thus, 569 + 445 = 1014
d) 582 + 259
Step 1: 2 + 9 = 11 ones
Step 2: 8 + 5 + 1 (carried over) = 14 tens
Step 3: 5 + 2 + 1 (carried over) = 8 hundreds
Thus, 582 + 259 = 841
f) 891 + 340
Step 1: 1 + 0 = 1 ones
Step 2: 9 + 4 = 13 tens
Step 3: 8 + 3 + 1 (carried over) = 12 hundreds
Thus, 891 + 340 = 1231
g) 825 + 597
Step 1: 5 + 7 = 12 ones
Step 2: 2 + 9 + 1 (carried over) = 12 tens
Step 3: 8 + 5 + 1 (carried over) = 14 hundreds
Thus, 825 + 597 = 1422
h) 707 + 523
Step 1: 7 + 3 = 10 ones
Step 2: 0 + 2 + 1 (carried over) = 3 tens
Step 3: 7 + 5 = 12 hundreds
Thus, 707 + 523 = 1230
i) 759 + 470
Step 1: 9 + 0 = 9 ones
Step 2: 5 + 7 = 12 tens
Step 3: 7 + 4 + 1 (carried over) = 12 hundreds
Thus, 759 + 470 = 1229
PAGE 29
Exercise 2.2
1.
a) 3461 + 5128
Step 1: 1 + 8 = 9 Ones
Step 2: 6 + 2 = 8 Tens
Step 3: 4 + 1 = 5 Hundreds
Step 4: 3 + 5 = 8 Thousands
Thus, 3461 + 5128 = 8589
b) 2756 + 1042
Step 1: 6 + 2 = 8 Ones
Step 2: 5 + 4 = 9 Tens
Step 3: 7 + 0 = 7 Hundreds
Step 4: 2 + 1 = 3 Thousands
Thus, 2756 + 1042 = 3798
c) 5415 + 2213
Step 1: 5 + 3 = 8 Ones
Step 2: 1 + 1 = 2 Tens
Step 3: 4 + 2 = 6 Hundreds
Step 4: 5 + 2 = 7 Thousands
Thus, 5415 + 2213 = 7628
d) 5525 + 3321
Step 1: 5 + 1 = 6 Ones
Step 2: 2 + 2 = 4 Tens
Step 3: 5 + 3 = 8 Hundreds
Step 4: 5 + 3 = 8 Thousands
Thus, 5525 + 3321 = 8846
e) 8779 + 1110
Step 1: 9 + 0 = 9 Ones
Step 2: 7 + 1 = 8 Tens
Step 3: 7 + 1 = 8 Hundreds
Step 4: 8 + 1 = 9 Thousands
Thus, 8779 + 1110 = 9889
f) 6394 + 1005
Step 1: 4 + 5 = 9 Ones
Step 2: 9 + 0 = 9 Tens
Step 3: 3 + 0 = 3 Hundreds
Step 4: 6 + 1 = 7 Thousands
Thus, 6394 + 1005 = 7399
g) 5979 + 825
Step 1: 9 ones + 5 ones = 14 ones
Step 2: 7 tens + 2 tens + 1 tens (carried over) = 10 tens
Step 3: 9 hundreds + 8 hundreds + 1 hundreds (carried over) = 18 hundreds
Step 4: 5 thousands + 1 thousands (carried over) = 6 thousands
Thus, 5979 + 825 = 6804
h) 5452 + 3568
Step 1: 2 ones + 8 ones = 10 ones
Step 2: 5 tens + 6 tens + 1 tens (carried over) = 12 tens
Step 3: 4 hundreds + 5 hundreds + 1 hundreds (carried over) = 10 hundreds
Step 4: 5 thousands + 3 thousands + 1 thousands (carried over) = 9 thousands
Thus, 5452 + 3568 = 9020
i) 7431 + 1877
Step 1: 1 ones + 7 ones = 8 ones
Step 2: 3 tens + 7 tens = 10 tens
Step 3: 4 hundreds + 8 hundreds + 1 hundreds (carried over) = 13 hundreds
Step 4: 7 thousands + 1 thousands + 1 thousands (carried over) = 9 thousands
Thus, 7431 + 1877 = 9308
j) 7315 + 999
Step 1: 5 ones + 9 ones = 14 ones
Step 2: 1 tens + 9 tens + 1 tens (carried over) = 11 tens
Step 3: 3 hundreds + 9 hundreds + 1 hundreds (carried over) = 13 hundreds
Step 4: 7 thousands + 1 thousands (carried over) = 8 thousands
Thus, 7315 + 999 = 8314
k) 4864 + 3379
Step 1: 4 ones + 9 ones = 13 ones
Step 2: 6 tens + 7 tens + 1 tens (carried over) = 14 tens
Step 3: 8 hundreds + 3 hundreds + 1 hundreds (carried over) = 12 hundreds
Step 4: 4 thousands + 3 thousands + 1 thousands (carried over) = 8 thousands
Thus, 4864 + 3379 = 8243
l) 6912 + 1488
Step 1: 2 ones + 8 ones = 10 ones
Step 2: 1 tens + 8 tens + 1 tens (carried over) = 10 tens
Step 3: 9 hundreds + 4 hundreds + 1 hundreds (carried over) = 14 hundreds
Step 4: 6 thousands + 1 thousands + 1 thousands (carried over) = 8 thousands
Thus, 6912 + 1488 = 8400
m) 8559 + 684
Step 1: 9 ones + 4 ones = 13 ones
Step 2: 5 tens + 8 tens + 1 tens (carried over) = 14 tens
Step 3: 5 hundreds + 6 hundreds + 1 hundreds (carried over) = 12 hundreds
Step 4: 8 thousands + 1 thousands (carried over) = 9 thousands
Thus, 8559 + 684 = 9243
n) 7639 + 1471
Step 1: 9 ones + 1 ones = 10 ones
Step 2: 3 tens + 7 tens + 1 tens (carried over) = 11 tens
Step 3: 6 hundreds + 4 hundreds + 1 hundreds (carried over) = 11 hundreds
Step 4: 7 thousands + 1 thousands + 1 thousands (carried over) = 9 thousands
Thus, 7639 + 1471 = 9110
o) 4592 + 2620
Step 1: 2 ones + 0 ones = 2 ones
Step 2: 9 tens + 2 tens = 11 tens
Step 3: 5 hundreds + 6 hundreds + 1 hundreds (carried over) = 12 hundreds
Step 4: 4 thousands + 2 thousands + 1 thousands (carried over) = 7 thousands
Thus, 4592 + 2620 = 7212
2.
a) 2817 + 2993
Step 1: 7 ones + 3 ones = 10 ones
Step 2: 1 tens + 9 tens + 1 tens (carried over) = 11 tens
Step 3: 8 hundreds + 9 hundreds + 1 hundreds (carried over) = 18 hundreds
Step 4: 2 thousands + 2 thousands + 1 thousands (carried over) = 5 thousands
Thus, 2817 + 2993 = 5810
b) 3675 + 2678
Step 1: 5 ones + 8 ones = 13 ones
Step 2: 7 tens + 7 tens + 1 tens (carried over) = 15 tens
Step 3: 6 hundreds + 6 hundreds + 1 hundreds (carried over) = 13 hundreds
Step 4: 3 thousands + 2 thousands + 1 thousands (carried over) = 6 thousands
Thus, 3675 + 2678 = 6353
c) 962 + 5298
Step 1: 2 ones + 8 ones = 10 ones
Step 2: 6 tens + 9 tens + 1 tens (carried over) = 16 tens
Step 3: 9 hundreds + 2 hundreds + 1 hundreds (carried over) = 12 hundreds
Step 4: 5 thousands + 1 thousands (carried over) = 6 thousands
Thus, 962 + 5298 = 6260
d) 4892 + 2743
Step 1: 2 ones + 3 ones = 5 ones
Step 2: 9 tens + 4 tens = 13 tens
Step 3: 8 hundreds + 7 hundreds + 1 hundreds (carried over) = 16 hundreds
Step 4: 4 thousands + 2 thousands + 1 thousands (carried over) = 7 thousands
Thus, 4892 + 2743 = 7635
e) 3542 + 1902
Step 1: 2 ones + 2 ones = 4 ones
Step 2: 4 tens + 0 tens = 4 tens
Step 3: 5 hundreds + 9 hundreds = 14 hundreds
Step 4: 3 thousands + 1 thousands + 1 thousands (carried over) = 5 thousands
Thus, 3542 + 1902 = 5444
f) 4567 + 3698
Step 1: 7 ones + 8 ones = 15 ones
Step 2: 6 tens + 9 tens + 1 tens (carried over) = 16 tens
Step 3: 5 hundreds + 6 hundreds + 1 hundreds (carried over) = 12 hundreds
Step 4: 4 thousands + 3 thousands + 1 thousands (carried over) = 8 thousands
Thus, 4567 + 3698 = 8265
PAGE 31
Exercise 2.3
1.
a) 2792 + 3461 + 3128
Step 1: 2 + 1 + 8 = 11 ones = 1 ten + 1 one
Step 2: 9 + 6 + 2 + 1 (carried over) = 18 tens = 1 hundred + 8 tens
Step 3: 7 + 4 + 1 + 1 (carried over) = 13 hundreds = 1 thousand + 3 hundred
Step 4: 2 + 3 + 3 + 1 (carried over) = 9 thousands
Thus, 2792 + 3461 + 3128 = 9381
2.
a) 2187 + 2539 + 425
Step 1: 7 + 9 + 5 = 21 ones = 2 ten + 1 one
Step 2: 8 + 3 + 2 + 2 (carried over) = 15 tens = 1 hundred + 5 tens
Step 3: 1 + 5 + 4 + 1 (carried over) = 11 hundreds = 1 thousand + 1 hundred
Step 4: 2 + 2 + 1 (carried over) = 5 thousands
Thus, 2187 + 2539 + 425 = 5151
PAGE 32
Apply It
PAGE 33
Exercise 2.4
1.
a) 569 + 872 = 872 + 569
By order property of addition
b) 2789 + 0 = 2789
By addition of 0
c) 1 + 7892 = 7893
By addition of 1
e) 0 + 2453 = 2453
When 0 is added to a number, the sum is number itself
f) 5646 + 1 = 5647
Since 1 added to number, the sum will be successor
1.
a) 282 + 54
282 → 280 and 54 → 50
Thus, estimated sum is 280 + 50 = 330
b) 37 + 783
37 → 40 and 783 → 780
Thus, estimated sum is 40 + 780 = 820
c) 668 + 459
668 → 670 and 459 → 460
Thus, estimated sum is 670 + 460 = 1130
d) 64 + 127
64 → 60 and 127 → 130
Thus, estimated sum is 60 + 130 = 190
2.
a) 108 + 253
108 → 100 and 253 → 300
Thus, estimated sum is 100 + 300 = 400
b) 339 + 420
339 → 300 and 420 → 400
Thus, estimated sum is 300 + 400 = 700
c) 3788 + 582
3788 → 3800 and 582 → 600
Thus, estimated sum is 3800 + 600 = 4400
d) 2390 + 3555
2390 → 2400 and 3555 → 3600
Thus, estimated sum is 2400 + 3600 = 6000
PAGE 36
Workout
1.
a) 332 + 263
Step 1: 2 + 3 = 5 ones
Step 2: 3 + 6 = 9 tens
Step 3: 3 + 2 = 5 hundreds
Thus, 332 + 263 = 595
b) 2590 + 2035
Step 1: 0 ones + 5 ones = 5 ones
Step 2: 9 tens + 3 tens = 12 tens
Step 3: 5 hundreds + 0 hundreds + 1 hundreds (carried over) = 6 hundreds
Step 4: 2 thousands + 2 thousands = 4 thousands
Thus, 2590 + 2035 = 4625
c) 562 + 345
Step 1: 2 + 5 = 7 ones
Step 2: 6 + 4 = 10 tens
Step 3: 5 + 3 + 1 (carried over) = 9 hundreds
Thus, 562 + 345 = 907
d) 172 + 89 + 5687
Step 1: 2 + 9 + 7 = 18 ones = 1 ten + 8 one
Step 2: 7 + 8 + 8 + 1 (carried over) = 24 tens = 2 hundred + 4 tens
Step 3: 1 + 6 + 2 (carried over) = 9 hundreds
Step 4: 5 = 5 thousands
Thus, 172 + 89 + 5687 = 5948
e) 4843 + 3103
Step 1: 3 ones + 3 ones = 6 ones
Step 2: 4 tens + 0 tens = 4 tens
Step 3: 8 hundreds + 1 hundreds = 9 hundreds
Step 4: 4 thousands + 3 thousands = 7 thousands
Thus, 4843 + 3103 = 7946
f) 1046 + 6251
Step 1: 6 ones + 1 ones = 7 ones
Step 2: 4 tens + 5 tens = 9 tens
Step 3: 0 hundreds + 2 hundreds = 2 hundreds
Step 4: 1 thousands + 6 thousands = 7 thousands
Thus, 1046 + 6251 = 7297
g) 2450 + 2325
Step 1: 0 ones + 5 ones = 5 ones
Step 2: 5 tens + 2 tens = 7 tens
Step 3: 4 hundreds + 3 hundreds = 7 hundreds
Step 4: 2 thousands + 2 thousands = 4 thousands
Thus, 2450 + 2325 = 4775
h) 3402 + 5531
Step 1: 2 ones + 1 ones = 3 ones
Step 2: 0 tens + 3 tens = 3 tens
Step 3: 4 hundreds + 5 hundreds = 9 hundreds
Step 4: 3 thousands + 5 thousands = 8 thousands
Thus, 3402 + 5531 = 8933
i) 7163 + 2425
Step 1: 3 ones + 5 ones = 8 ones
Step 2: 6 tens + 2 tens = 8 tens
Step 3: 1 hundreds + 4 hundreds = 5 hundreds
Step 4: 7 thousands + 2 thousands = 9 thousands
Thus, 7163 + 2425 = 9588
2.
a) 238 + 778 = 778 + 238 (By order property of addition)
b) 8899 + 5609 = 5609 + 8899 (By order property of addition)
c) 678 + 9065 + 4523 = 4523 + 678 + 9065 (By grouping property of addition)
d) 3434 + 5656 + 2122 = 2122 + 3434 + 5656 (By grouping property of addition)
3.
a) 212 + 654
212 → 210 and 654 → 650
Thus, estimated sum is 210 + 650 = 860
b) 589 + 493
589 → 590 and 493 → 490
Thus, estimated sum is 590 + 490 = 1080
c) 668 + 759
668 → 670 and 759 → 760
Thus estimated sum is 670 + 760 = 1430
d) 562 + 236
562 → 560 and 236 → 240
Thus, the estimated sum is 560 + 240 = 800
4.
a) 1208 + 3263
1208 → 1200 and 3263 → 3300
Thus, the estimated sum is 1200 + 3300 = 4500
b) 2939 + 4430
2939 → 2900 and 4430 → 4400
Thus, the estimated sum is 2900 + 4400 = 7300
c) 4788 + 3882
4788 → 4800 and 3882 → 3900
Thus, the estimated sum is 4800 + 3900 = 8700
d) 2890 + 4355
2890 → 2900 and 4355 → 4400
Thus, the estimated sum is 2900 + 4400 = 7300
In a museum, there are 2350 adults and 1567 children. How many total adults and
children together are there?
PAGE 38
Intersection
PAGE 38
Mental Maths
1.
a) 456 + 10 = 466
b) 1567 + 10 = 1577
c) 4513 + 100 = 4613
d) 7824 + 1000 = 8824
e) 7895 + 100 = 7995
f) 8928 + 10 = 8938
g) 5629 + 1000 = 6629
h) 3210 + 1000 = 4210
PAGE 39
Enrich your Intelligence Quotient
Hots
1.
a) 4 3 3 4
+4355
8689
b) 2577
+4675
7252
PAGE 39
Enrich your Emotional Quotient
PAGE 41
Tune Up
47 – 35 = 12
PAGE 44
Exercise 3.1
1.
a) 682 – 120
Step 1: 2 – 0 = 2 ones
Step 2: 8 – 2 = 6 tens
Step 3: 6 – 1 = 5 hundreds
Thus, 682 – 120 = 562
b) 876 – 334
Step 1: 6 – 4 = 2 ones
Step 2: 7 – 3 = 4 tens
Step 3: 8 – 3 = 5 hundreds
Thus, 876 – 334 = 542
c) 988 – 504
Step 1: 8 – 4 = 4 ones
Step 2: 8 – 0 = 8 tens
Step 3: 9 – 5 = 4 hundreds
Thus, 988 – 504 = 484
d) 675 – 534
Step 1: 5 – 4 = 1 ones
Step 2: 7 – 3 = 4 tens
Step 3: 6 – 5 = 1 hundreds
Thus, 675 – 534 = 141
e) 618 – 439
Step 1: 18 – 9 = 9 ones
Step 2: 10 – 3 = 7 tens
Step 3: 5 – 4 = 1 hundreds
Thus, 618 – 439 = 179
f) 548 – 293
Step 1: 8 – 3 = 5 ones
Step 2: 14 – 9 = 5 tens
Step 3: 4 – 2 = 2 hundreds
Thus, 548 – 293 = 255
g) 456 – 183
Step 1: 6 – 3 = 3 ones
Step 2: 15 – 8 = 7 tens
Step 3: 3 – 1 = 2 hundreds
Thus, 456 – 183 = 273
h) 241 – 169
Step 1: 11 – 9 = 2 ones
Step 2: 13 – 6 = 7 tens
Step 3: 1 – 1 = 0 hundreds
Thus, 241 – 169 = 72
2.
a) 758 – 426
Step 1: 8 – 6 = 2 ones
Step 2: 5 – 2 = 3 tens
Step 3: 7 – 4 = 3 hundreds
Thus, 758 – 426 = 332
b) 689 – 566
Step 1: 9 – 6 = 3 ones
Step 2: 8 – 6 = 2 tens
Step 3: 6 – 5 = 1 hundreds
Thus, 689 – 566 = 123
c) 483 – 150
Step 1: 3 – 0 = 3 ones
Step 2: 8 – 5 = 3 tens
Step 3: 4 – 1 = 3 hundreds
Thus, 483 – 150 = 333
d) 159 – 124
Step 1: 9 – 4 = 5 ones
Step 2: 5 – 2 = 3 tens
Step 3: 1 – 1 = 0 hundreds
Thus 159 – 124 = 35
e) 901 – 658
Step 1: 11 – 8 = 3 ones
Step 2: 9 – 5 = 4 tens
Step 3: 8 – 6 = 2 hundreds
Thus, 901 – 658 = 243
f) 632 – 583
Step 1: 12 – 3 = 9 ones
Step 2: 12 – 8 = 4 tens
Step 3: 5 – 5 = 0 hundreds
Thus, 632 – 583 = 49
g) 347 – 299
Step 1: 17 – 9 = 8 ones
Step 2: 13 – 9 = 4 tens
Step 3: 2 – 2 = 0 hundreds
Thus, 347 – 299 = 48
h) 843 – 680
Step 1: 3 – 0 = 3 ones
Step 2: 14 – 8 = 6 tens
Step 3: 7 – 6 = 1 hundreds
Thus, 843 – 680 = 163
i) 532 – 189
Step 1: 12 – 9 = 3 ones
Step 2: 12 – 8 = 4 tens
Step 3: 4 – 1 = 3 hundreds
Thus, 532 – 189 = 343
PAGE 45
Apply It
PAGE 46
Exercise 3.2
1.
a) 4325 – 1102
Step 1: 5 – 2 = 3 ones
Step 2: 2 – 0 = 2 tens
Step 3: 3 – 1 = 2 hundreds
Step 4: 4 – 1 = 3 thousands
Thus, 4325 – 1102 = 3223
b) 3789 – 1569
Step 1: 9 – 9 = 0 ones
Step 2: 8 – 6 = 2 tens
Step 3: 7 – 5 = 2 hundreds
Step 4: 3 – 1 = 2 thousands
Thus, 3789 – 1569 = 2220
c) 5569 – 1230
Step 1: 9 – 0 = 9 ones
Step 2: 6 – 3 = 3 tens
Step 3: 5 – 2 = 3 hundreds
Step 4: 5 – 1 = 4 thousands
Thus, 5569 – 1230 = 4339
d) 3735 – 2524
Step 1: 5 – 4 = 1 ones
Step 2: 3 – 2 = 1 tens
Step 3: 7 – 5 = 2 hundreds
Step 4: 3 – 2 = 1 thousands
Thus, 3735 – 2524 = 1211
e) 3457 – 2402
Step 1: 7 – 2 = 5 ones
Step 2: 5 – 0 = 5 tens
Step 3: 4 – 4 = 0 hundreds
Step 4: 3 – 2 = 1 thousands
Thus, 3457 – 2402 = 1055
f) 7957 – 1542
Step 1: 7 – 2 = 5 ones
Step 2: 5 – 4 = 1 tens
Step 3: 9 – 5 = 4 hundreds
Step 4: 7 – 1 = 6 thousands
Thus, 7957 – 1542 = 6415
g) 3466 – 3352
Step 1: 6 – 2 = 4 ones
Step 2: 6 – 5 = 1 tens
Step 3: 4 – 3 = 1 hundreds
Step 4: 3 – 3 = 0 thousands
Thus, 3466 – 3352 = 114
h) 6398 – 2202
Step 1: 8 – 2 = 6 ones
Step 2: 9 – 0 = 9 tens
Step 3: 3 – 2 = 1 hundreds
Step 4: 6 – 2 = 4 thousands
Thus, 6398 – 2202 = 4196
i) 6298 – 1236
Step 1: 8 – 6 = 2 ones
Step 2: 9 – 3 = 6 tens
Step 3: 2 – 2 = 0 hundreds
Step 4: 6 – 1 = 5 thousands
Thus, 6298 – 1236 = 5062
j) 2913 – 1897
Step 1: 13 – 7 = 6 ones
Step 2: 10 – 9 = 1 tens
Step 3: 8 – 8 = 0 hundreds
Step 4: 2 – 1 = 1 thousands
Thus, 2913 – 1897 = 1016
k) 4521 – 698
Step 1: 11 – 8 = 3 ones
Step 2: 11 – 9 = 2 tens
Step 3: 14 – 6 = 8 hundreds
Step 4: 3 thousands
Thus, 4521 – 698 = 3823
l) 6987 – 6099
Step 1: 17 – 9 = 8 ones
Step 2: 17 – 9 = 8 tens
Step 3: 8 – 0 = 8 hundreds
Step 4: 6 – 6 = 0 thousands
Thus, 6987 – 6099 = 888
m) 6230 – 2556
Step 1: 10 – 6 = 4 ones
Step 2: 12 – 5 = 7 tens
Step 3: 11 – 5 = 6 hundreds
Step 4: 5 – 2 = 3 thousands
Thus, 6230 – 2556 = 3674
n) 8743 – 6598
Step 1: 13 – 8 = 5 ones
Step 2: 13 – 9 = 4 tens
Step 3: 6 – 5 = 1 hundreds
Step 4: 8 – 6 = 2 thousands
Thus, 8743 – 6598 = 2145
o) 4724 – 1986
Step 1: 14 – 6 = 8 ones
Step 2: 11 – 8 = 3 tens
Step 3: 16 – 9 = 7 hundreds
Step 4: 3 – 1 = 2 thousands
Thus, 4724 – 1986 = 2738
p) 9667 – 5878
Step 1: 17 – 8 = 9 ones
Step 2: 15 – 7 = 8 tens
Step 3: 15 – 8 = 7 hundreds
Step 4: 8 – 5 = 3 thousands
Thus, 9667 – 5878 = 3789
q) 9067 – 7189
Step 1: 17 – 9 = 8 ones
Step 2: 15 – 8 = 7 tens
Step 3: 9 – 1 = 8 hundreds
Step 4: 8 – 7 = 1 thousands
Thus, 9067 – 7189 = 1878
r) 5252 – 3775
Step 1: 12 – 5 = 7 ones
Step 2: 14 – 7 = 7 tens
Step 3: 11 – 7 = 4 hundreds
Step 4: 4 – 3 = 1 thousands
Thus, 5252 – 3775 = 1477
2.
a) 5623 – 278
Step 1: 13 – 8 = 5 ones
Step 2: 11 – 7 = 4 tens
Step 3: 5 – 2 = 3 hundreds
Step 4: 5 thousands
Thus, 5623 – 278 = 5345
b) 7841 – 1254
Step 1: 11 – 4 = 7 ones
Step 2: 13 – 5 = 8 tens
Step 3: 7 – 2 = 5 hundreds
Step 4: 7 – 1 = 6 thousands
Thus, 7841 – 1254 = 6587
c) 8201 – 5698
Step 1: 11 – 8 = 3 ones
Step 2: 9 – 9 = 0 tens
Step 3: 11 – 6 = 5 hundreds
Step 4: 7 – 5 = 2 thousands
Thus, 8201 – 5698 = 2503
d) 9874 – 4897
Step 1: 14 – 7 = 7 ones
Step 2: 16 – 9 = 7 tens
Step 3: 17 – 8 = 9 hundreds
Step 4: 8 – 4 = 4 thousands
Thus, 9874 – 4897 = 4977
e) 8447 – 5669
Step 1: 17 – 9 = 8 ones
Step 2: 13 – 6 = 7 tens
Step 3: 13 – 6 = 7 hundreds
Step 4: 7 – 5 = 2 thousands
Thus, 8447 – 5669 = 2778
f) 8456 – 2512
Step 1: 6 – 2 = 4 ones
Step 2: 5 – 1 = 4 tens
Step 3: 14 – 5 = 9 hundreds
Step 4: 7 – 2 = 5 thousands
Thus, 8456 – 2512 = 5944
g) 8726 – 4734
Step 1: 6 – 4 = 2 ones
Step 2: 12 – 3 = 9 tens
Step 3: 16 – 7 = 9 hundreds
Step 4: 7 – 4 = 3 thousands
Thus, 8726 – 4734 = 3992
h) 4471 – 669
Step 1: 11 – 9 = 2 ones
Step 2: 6 – 6 = 0 tens
Step 3: 14 – 6 = 8 hundreds
Step 4: 3 thousands
Thus, 4471 – 669 = 3802
i) 4516 – 1512
Step 1: 6 – 2 = 4 ones
Step 2: 1 – 1 = 0 tens
Step 3: 5 – 5 = 0 hundreds
Step 4: 4 – 1 = 3 thousands
Thus, 4516 – 1512 = 3004
PAGE 48
Exercise 3.3
1.
a) 480 – 234
Step 1: 10 – 4 = 6 ones
Step 2: 7 – 3 = 4 tens
Step 3: 4 – 2 = 2 hundreds
Thus, 480 – 234 = 246
b) 602 – 136
Step 1: 12 – 6 = 6 ones
Step 2: 9 – 3 = 6 tens
Step 3: 5 – 1 = 4 hundreds
Thus, 602 – 136 = 466
c) 1480 – 234
Step 1: 10 – 4 = 6 ones
Step 2: 7 – 3 = 4 tens
Step 3: 4 – 2 = 2 hundreds
Step 4: 1 thousands
Thus, 1480 – 234 = 1246
d) 5600 – 3421
Step 1: 10 – 1 = 9 ones
Step 2: 9 – 2 = 7 tens
Step 3: 5 – 4 = 1 hundreds
Step 4: 5 – 3 = 2 thousands
Thus, 5600 – 3421 = 2179
e) 8080 – 1234
Step 1: 10 – 4 = 6 ones
Step 2: 7 – 3 = 4 tens
Step 3: 10 – 2 = 8 hundreds
Step 4: 7 – 1 = 6 thousands
Thus, 8080 – 1234 = 6846
f) 9000 – 6889
Step 1: 10 – 9 = 1 ones
Step 2: 9 – 8 = 1 tens
Step 3: 9 – 8 = 1 hundreds
Step 4: 8 – 6 = 2 thousands
Thus, 9000 – 6889 = 2111
PAGE 50
Exercise 3.4
1.
a) 508 – 194 + 103
508 – 194 = 314
Now, 314 + 103 = 417
Thus, 508 – 194 + 103 = 417
2.
a) 605 – 263
Subtraction: 605 – 263 = 342
Checking: 342 + 263 = 605
b) 689 – 354
Subtraction: 689 – 354 = 335
Checking: 335 + 354 = 689
c) 9605 – 8272
Subtraction: 9605 – 8272 = 1333
Checking: 1333 + 8272 = 9605
d) 3785 – 3702
Subtraction: 3785 – 3702 = 83
Checking: 83 + 3702 = 3785
3.
a) 872 – 872 = 0
Subtracting a number from itself
b) 2789 – 0 = 2789
Subtracting 0 from number
c) 7893 – 1 = 7892
Subtracting 1 from a number
d) 8765 – 8765 = 0
Subtracting a number from itself
e) 1920 – 0 = 1920
Subtracting 0 from number
f) 5672 – 1 = 5671
Subtracting 1 from a number
PAGE 51
Exercise 3.5
1.
a) 87 – 23
87 → 90 and 23 → 20
Thus, estimated difference is 90 – 20 = 70
b) 167 – 94
167 → 170 and 94 → 90
Thus, estimated difference is 170 – 90 = 80
c) 546 – 231
546 → 550 and 231 → 230
Thus, estimated difference is 550 – 230 = 320
2.
a) 654 – 114
654 → 700 and 114 → 100
Thus, estimated difference is 700 – 100 = 600
b) 786 – 231
786 → 800 and 231 → 200
Thus, estimated difference is 800 – 200 = 600
c) 857 – 673
857 → 900 and 673 → 700
Thus, estimated difference is 900 – 700 = 200
PAGE 52
Exercise 3.6
PAGE 55
Workout
1.
a) 2456 – 1214
Step 1: 6 – 4 = 2 ones
Step 2: 5 – 1 = 4 tens
Step 3: 4 – 2 = 2 hundreds
Step 4: 2 – 1 = 1 thousands
Thus, 2456 – 1214 = 1242
b) 842 – 587
Step 1: 12 – 7 = 5 ones
Step 2: 13 – 8 = 5 tens
Step 3: 7 – 5 = 2 hundreds
Thus, 842 – 587 = 255
c) 210 – 187
Step 1: 10 – 7 = 3 ones
Step 2: 10 – 8 = 2 tens
Step 3: 1 – 1 = 0 hundreds
Thus, 210 – 187 = 23
d) 456 – 234
Step 1: 6 – 4 = 2 ones
Step 2: 5 – 3 = 2 tens
Step 3: 4 – 2 = 2 hundreds
Thus, 456 – 234 = 222
e) 6663 – 374
Step 1: 13 – 4 = 9 ones
Step 2: 15 – 7 = 8 tens
Step 3: 5 – 3 = 2 hundreds
Step 4: 6 thousands
Thus, 6663 – 374 = 6289
f) 863 – 185
Step 1: 13 – 5 = 8 ones
Step 2: 15 – 8 = 7 tens
Step 3: 7 – 1 = 6 hundreds
Thus, 863 – 185 = 678
g) 734 – 542
Step 1: 4 – 2 = 2 ones
Step 2: 13 – 4 = 9 tens
Step 3: 6 – 5 = 1 hundreds
Thus, 734 – 542 = 192
h) 5860 – 368
Step 1: 10 – 8 = 2 ones
Step 2: 15 – 6 = 9 tens
Step 3: 7 – 3 = 4 hundreds
Step 4: 5 thousands
Thus, 5860 – 368 = 5492
i) 9000 – 2999
Step 1: 10 – 9 = 1 ones
Step 2: 9 – 9 = 0 tens
Step 3: 9 – 9 = 0 hundreds
Step 4: 8 – 2 = 6 thousands
Thus, 9000 – 2999 = 6001
j) 2113 – 1495
Step 1: 13 – 5 = 8 ones
Step 2: 10 – 9 = 1 tens
Step 3: 10 – 4 = 6 hundreds
Step 4: 1 – 1 = 0 thousands
Thus, 2113 – 1495 = 618
k) 840 – 240
Step 1: 0 – 0 = 0 ones
Step 2: 4 – 4 = 0 tens
Step 3: 8 – 2 = 6 hundreds
Thus, 840 – 240 = 600
l) 3720 – 1510
Step 1: 0 – 0 = 0 ones
Step 2: 2 – 1 = 1 tens
Step 3: 7 – 5 = 2 hundreds
Step 4: 3 – 1 = 2 thousands
Thus, 3720 – 1510 = 2210
2.
a) 3809 + 4526 – 1678 – 2546
3809 + 4526 = 8335
8335 – 1678 = 6657
Now, 6657 – 2546 = 4111
Thus, 3809 + 4526 – 1678 – 2546 = 4111
PAGE 56
Intersection
PAGE 56
Mental Maths
1.
a) 756 – 10 = 746
b) 1278 – 10 = 1268
c) 4876 – 100 = 4776
d) 5438 – 1000 = 4438
e) 1279 – 100 = 1179
f) 9843 – 10 = 9833
g) 5673 – 1000 = 4673
h) 4560 – 1000 = 3560
PAGE 58
Enrich your Intelligence Quotient
1.
a) 8634
- 4321
4313
b) 9537
- 4875
4662
2. Sum of 5672 and 2892 = 8564
Subtracting 8564 from 9267 = 9267 – 8564 = 703
Thus, 703 must be added.
PAGE 58
Enrich your Emotional Quotient
PAGE 59
Enrich your Happiness Quotient
PAGE 60
Tune Up
3×2=6
Three pairs of badminton rackets = 6 badminton rackets
2 × 12 = 24
Two dozen bananas = 24 bananas
2 × 15 = 30
Two packets of candies, each packet containing 15 candies = 30 candies
3 × 6 = 18
Three packets of cupcakes, each packet containing 6 cupcakes = 18 cupcakes
Multiplication method
PAGE 63
Exercise 4.1
1.
a) 3 + 3 + 3 + 3 + 3 = 3 × 5 = 15
b) 8 + 8 + 8 + 8 = 8 × 4 = 32
c) 9 + 9 + 9 + 9 + 9 = 9 × 5 = 45
d) 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 = 7 × 6 = 42
2.
a) 7 × 10 = 7 × 1 tens = 7 tens = 7 × 10 = 70
b) 9 × 20 = 9 × 2 tens = 18 tens = 18 × 10 = 180
c) 2 × 30 = 2 × 3 tens = 6 tens = 6 × 10 = 60
d) 21 × 40 = 21 × 4 tens = 84 tens = 84 × 10 = 840
e) 16 × 60 = 16 × 6 tens = 96 tens = 96 × 10 = 960
f) 63 × 50 = 63 × 5 tens = 315 tens = 315 × 10 = 3150
g) 6 × 100 = 6 × 1 hundreds = 6 hundreds = 6 × 100 = 600
h) 7 × 200 = 7 × 2 hundreds = 14 hundreds = 14 × 100 = 1400
i) 6 × 300 = 6 × 3 hundreds = 18 hundreds = 18 × 100 = 1800
j) 17 × 600 = 17 × 6 hundreds = 102 hundreds = 102 × 100 = 10200
k) 21 × 300 = 21 × 3 hundreds = 63 hundreds = 63 × 100 = 6300
l) 11 × 700 = 11 × 7 hundreds = 77 hundreds = 77 × 100 = 7700
3.
a) 13 × 3 = 39
b) 12 × 4 = 48
c) 24 × 2 = 48
d) 14 × 2 = 28
e) 22 × 3 = 66
f) 17 × 2 = 34
g) 15 × 2 = 30
h) 18 × 3 = 54
i) 21 × 2 = 42
j) 25 × 3 = 75
k) 22 × 4 = 88
l) 15 × 3 = 45
PAGE 65
Exercise 4.2
1.
a) 132 × 3
Step 1: 2 ones × 3 = 6 ones
Step 2: 3 tens × 3 = 9 tens
Step 3: 1 hundreds × 3 = 3 hundreds
Thus, 132 × 3 = 396
b) 240 × 2
Step 1: 0 ones × 2 = 0 ones
Step 2: 4 tens × 2 = 8 tens
Step 3: 2 hundreds × 2 = 4 hundreds
Thus, 240 × 2 = 480
c) 201 × 2
Step 1: 1 ones × 2 = 2 ones
Step 2: 0 tens × 2 = 0 tens
Step 3: 2 hundreds × 2 = 4 hundreds
Thus, 201 × 2 = 402
d) 123 × 5
Step 1: 3 ones × 5 = 15 ones
Step 2: 2 tens × 5 = 10 tens
Step 3: 1 hundreds × 5 = 5 hundreds
Thus, 123 × 5 = 615
e) 115 × 4
Step 1: 5 ones × 4 = 20 ones
Step 2: 1 tens × 4 = 4 tens
Step 3: 1 hundreds × 4 = 4 hundreds
Thus, 115 × 4 = 460
f) 102 × 9
Step 1: 2 ones × 9 = 18 ones
Step 2: 0 tens × 9 = 0 tens
Step 3: 1 hundreds × 9 = 9 hundreds
Thus, 102 × 9 = 918
2.
a) 124 × 4
Step 1: 4 ones × 4 = 16 ones
Step 2: 2 tens × 4 = 8 tens
Step 3: 1 hundreds × 4 = 4 hundreds
Thus, 124 × 4 = 496
b) 268 × 2
Step 1: 8 ones × 2 = 16 ones
Step 2: 6 tens × 2 = 12 tens
Step 3: 2 hundreds × 2 = 4 hundreds
Thus, 268 × 2 = 536
c) 114 × 6
Step 1: 4 ones × 6 = 24 ones
Step 2: 1 tens × 6 = 6 tens
Step 3: 1 hundreds × 6 = 6 hundreds
Thus, 114 × 6 = 684
d) 177 × 5
Step 1: 7 ones × 5 = 35 ones
Step 2: 7 tens × 5 = 35 tens
Step 3: 1 hundreds × 5 = 5 hundreds
Thus, 177 × 5 = 885
e) 173 × 3
Step 1: 3 ones × 3 = 9 ones
Step 2: 7 tens × 3 = 21 tens
Step 3: 1 hundreds × 3 = 3 hundreds
Thus, 173 × 3 = 519
f) 208 × 2
Step 1: 8 ones × 2 = 16 ones
Step 2: 0 tens × 2 = 0 tens
Step 3: 2 hundreds × 2 = 4 hundreds
Thus, 208 × 2 = 416
g) 206 × 3
Step 1: 6 ones × 3 = 18 ones
Step 2: 0 tens × 3 = 0 tens
Step 3: 2 hundreds × 3 = 6 hundreds
Thus, 206 × 3 = 618
h) 425 × 2
Step 1: 5 ones × 2 = 10 ones
Step 2: 2 tens × 2 = 4 tens
Step 3: 4 hundreds × 2 = 8 hundreds
Thus, 425 × 2 = 850
PAGE 68
Exercise 4.3
1.
a) 1224 × 2
Step 1: 4 ones × 2 = 8 ones
Step 2: 2 tens × 2 = 4 tens
Step 3: 2 hundreds × 2 = 4 hundreds
Step 4: 1 thousands × 2 = 2 thousands
Thus, 1224 × 2 = 2448
b) 2133 × 3
Step 1: 3 ones × 3 = 9 ones
Step 2: 3 tens × 3 = 9 tens
Step 3: 1 hundreds × 3 = 3 hundreds
Step 4: 2 thousands × 3 = 6 thousands
Thus, 2133 × 3 = 6399
c) 3104 × 2
Step 1: 4 ones × 2 = 8 ones
Step 2: 0 tens × 2 = 0 tens
Step 3: 1 hundreds × 2 = 2 hundreds
Step 4: 3 thousands × 2 = 6 thousands
Thus, 3104 × 2 = 6208
d) 2456 × 4
Step 1: 6 ones × 4 = 24 ones
Step 2: 5 tens × 4 = 20 tens
Step 3: 4 hundreds × 4 = 16 hundreds
Step 4: 2 thousands × 4 = 8 thousands
Thus, 2456 × 4 = 9824
e) 1457 × 5
Step 1: 7 ones × 5 = 35 ones
Step 2: 5 tens × 5 = 25 tens
Step 3: 4 hundreds × 5 = 20 hundreds
Step 4: 1 thousands × 5 = 5 thousands
Thus, 1457 × 5 = 7285
f) 1478 × 6
Step 1: 8 ones × 6 = 48 ones
Step 2: 7 tens × 6 = 42 tens
Step 3: 4 hundreds × 6 = 24 hundreds
Step 4: 1 thousands × 6 = 6 thousands
Thus, 1478 × 6 = 8868
2.
a) 1624 × 4
Step 1: 4 ones × 4 = 16 ones
Step 2: 2 tens × 4 = 8 tens
Step 3: 6 hundreds × 4 = 24 hundreds
Step 4: 1 thousands × 4 = 4 thousands
Thus, 1624 × 4 = 6496
b) 3298 × 2
Step 1: 8 ones × 2 = 16 ones
Step 2: 9 tens × 2 = 18 tens
Step 3: 2 hundreds × 2 = 4 hundreds
Step 4: 3 thousands × 2 = 6 thousands
Thus, 3298 × 2 = 6596
c) 1215 × 6
Step 1: 5 ones × 6 = 30 ones
Step 2: 1 tens × 6 = 6 tens
Step 3: 2 hundreds × 6 = 12 hundreds
Step 4: 1 thousands × 6 = 6 thousands
Thus, 1215 × 6 = 7290
d) 1387 × 5
Step 1: 7 ones × 5 = 35 ones
Step 2: 8 tens × 5 = 40 tens
Step 3: 3 hundreds × 5 = 15 hundreds
Step 4: 1 thousands × 5 = 5 thousands
Thus, 1387 × 5 = 6935
e) 2375 × 3
Step 1: 5 ones × 3 = 15 ones
Step 2: 7 tens × 3 = 21 tens
Step 3: 3 hundreds × 3 = 9 hundreds
Step 4: 2 thousands × 3 = 6 thousands
Thus, 2375 × 3 = 7125
f) 1426 × 7
Step 1: 6 ones × 7 = 42 ones
Step 2: 2 tens × 7 = 14 tens
Step 3: 4 hundreds × 7 = 28 hundreds
Step 4: 1 thousands × 7 = 7 thousands
Thus, 1426 × 7 = 9982
g) 1067 × 8
Step 1: 7 ones × 8 = 56 ones
Step 2: 6 tens × 8 = 48 tens
Step 3: 0 hundreds × 8 = 0 hundreds
Step 4: 1 thousands × 8 = 8 thousands
Thus, 1067 × 8 = 8536
h) 2561 × 2
Step 1: 1 ones × 2 = 2 ones
Step 2: 6 tens × 2 = 12 tens
Step 3: 5 hundreds × 2 = 10 hundreds
Step 4: 2 thousands × 2 = 4 thousands
Thus, 2561 × 2 = 5122
PAGE 69
Apply It
PAGE 70
Exercise 4.4
1.
a) 52 × 13
Step 1: 52 × 3 ones = 156 ones
Step 2: 52 × 1 tens = 52 tens = 52 × 10 = 520
Step 3: 156 + 520 = 676
Thus, 52 × 13 = 676
b) 27 × 24
Step 1: 27 × 4 ones = 108 ones
Step 2: 27 × 2 tens = 54 tens = 54 × 10 = 540
Step 3: 108 + 540 = 648
Thus, 27 × 24 = 648
c) 65 × 32
Step 1: 65 × 2 ones = 130 ones
Step 2: 65 × 3 tens = 195 tens = 195 × 10 = 1950
Step 3: 130 + 1950 = 2080
Thus, 65 × 32 = 2080
d) 72 × 31
Step 1: 72 × 1 ones = 72 ones
Step 2: 72 × 3 tens = 216 tens = 216 × 10 = 2160
Step 3: 72 + 2160 = 2232
Thus, 72 × 31 = 2232
e) 47 × 82
Step 1: 47 × 2 ones = 94 ones
Step 2: 47 × 8 tens = 376 tens = 376 × 10 = 3760
Step 3: 94 + 3760 = 3854
Thus, 47 × 82 = 3854
f) 27 × 48
Step 1: 27 × 8 ones = 216 ones
Step 2: 27 × 4 tens = 108 tens = 108 × 10 = 1080
Step 3: 216 + 1080 = 1296
Thus, 27 × 48 = 1296
g) 39 × 82
Step 1: 39 × 2 ones = 78 ones
Step 2: 39 × 8 tens = 312 tens = 312 × 10 = 3120
Step 3: 78 + 3120 = 3198
Thus, 39 × 82 = 3198
h) 67 × 18
Step 1: 67 × 8 ones = 536 ones
Step 2: 67 × 1 tens = 67 tens = 67 × 10 = 670
Step 3: 536 + 670 = 1206
Thus, 67 × 18 = 1206
i) 98 × 22
Step 1: 98 × 2 ones = 196 ones
Step 2: 98 × 2 tens = 196 tens = 196 × 10 = 1960
Step 3: 196 + 1960 = 2156
Thus, 98 × 22 = 2156
2.
a) 142 × 25
Step 1: 142 × 5 ones = 710 ones
Step 2: 142 × 2 tens = 284 tens = 284 × 10 = 2840
Step 3: 710 + 2840 = 3550
Thus, 142 × 25 = 3550
b) 243 × 23
Step 1: 243 × 3 ones = 729 ones
Step 2: 243 × 2 tens = 486 tens = 486 × 10 = 4860
Step 3: 729 + 4860 = 5589
Thus, 243 × 23 = 5589
c) 169 × 59
Step 1: 169 × 9 ones = 1521 ones
Step 2: 169 × 5 tens = 845 tens = 845 × 10 = 8450
Step 3: 1521 + 8450 = 9971
Thus, 169 × 59 = 9971
d) 127 × 48
Step 1: 127 × 8 ones = 1016 ones
Step 2: 127 × 4 tens = 508 tens = 508 × 10 = 5080
Step 3: 1016 + 5080 = 6096
Thus, 127 × 48 = 6096
e) 258 × 31
Step 1: 258 × 1 ones = 258 ones
Step 2: 258 × 3 tens = 774 tens = 774 × 10 = 7740
Step 3: 258 + 7740 = 7998
Thus, 258 × 31 = 7998
f) 136 × 47
Step 1: 136 × 7 ones = 952 ones
Step 2: 136 × 4 tens = 544 tens = 544 × 10 = 5440
Step 3: 952 + 5440 = 6392
Thus, 136 × 47 = 6392
g) 378 × 17
Step 1: 378 × 7 ones = 2646 ones
Step 2: 378 × 1 tens = 378 tens = 378 × 10 = 3780
Step 3: 2646 + 3780 = 6426
Thus, 378 × 17 = 6426
h) 263 × 25
Step 1: 263 × 5 ones = 1315 ones
Step 2: 263 × 2 tens = 526 tens = 526 × 10 = 5260
Step 3: 1315 + 5260 = 6575
Thus, 263 × 25 = 6575
i) 121 × 61
Step 1: 121 × 1 ones = 121 ones
Step 2: 121 × 6 tens = 726 tens = 726 × 10 = 7260
Step 3: 121 + 7260 = 7381
Thus, 121 × 61 = 7381
j) 327 × 27
Step 1: 327 × 7 ones = 2289 ones
Step 2: 327 × 2 tens = 654 tens = 654 × 10 = 6540
Step 3: 2289 + 6540 = 8829
Thus, 327 × 27 = 8829
k) 364 × 18
Step 1: 364 × 8 ones = 2912 ones
Step 2: 364 × 1 tens = 364 tens = 364 × 10 = 3640
Step 3: 2912 + 3640 = 6552
Thus, 364 × 18 = 6552
l) 285 × 34
Step 1: 285 × 4 ones = 1140 ones
Step 2: 285 × 3 tens = 855 tens = 855 × 10 = 8550
Step 3: 1140 + 8550 = 9690
Thus, 285 × 34 = 9690
m) 408 × 15
Step 1: 408 × 5 ones = 2040 ones
Step 2: 408 × 1 tens = 408 tens = 408 × 10 = 4080
Step 3: 2040 + 4080 = 6120
Thus, 408 × 15 = 6120
n) 103 × 74
Step 1: 103 × 4 ones = 412 ones
Step 2: 103 × 7 tens = 721 tens = 721 × 10 = 7210
Step 3: 412 + 7210 = 7622
Thus, 103 × 74 = 7622
o) 143 × 56
Step 1: 143 × 6 ones = 858 ones
Step 2: 143 × 5 tens = 715 tens = 715 × 10 = 7150
Step 3: 858 + 7150 = 8008
Thus, 143 × 56 = 8008
p) 249 × 25
Step 1: 249 × 5 ones = 1245 ones
Step 2: 249 × 2 tens = 498 tens = 498 × 10 = 4980
Step 3: 1245 + 4980 = 6225
Thus, 249 × 25 = 6225
PAGE 73
Exercise 4.5
1.
a) 39 × 12 = 12 × 39 ii) Commutative or order property
b) (28 + 12) × 56 = (28 × 56) + (12 × 56) iii) Distributive property
c) 53 × (25 × 20) = (53 × 25) × 20 iv) Associative or grouping property
d) 1482 × 0 = 0 v) Multiplication by 0
e) 2376 × 1 = 2376 i) Multiplication by 1
2.
a) 1372 × 40 = 40 × 1372
By commutative property of multiplication
b) 555 × 0 = 0
By multiplication by 0 property
d) 1 × 2356 = 2356
By multiplication by 1 property
e) 12 × 3 = 3 × 12
By commutative property of multiplication
f) 234 × 78 = 78 × 234
By commutative property of multiplication
g) 18 × (9 × 8) = 9 × (18 × 8)
By associative property of multiplication
i) 98 × (2 × 7) = 2 × (98 × 7)
By commutative property of multiplication
k) 0 × 2359 = 0
By multiplication by 0 property
l) 6 × 1563 = 1563 × 6
By commutative property of multiplication
3.
a) 15 × 53 = 15 × (50 + 3)
= (15 × 50) + (15 × 3)
= 750 + 45
= 795
b) 26 × 34 = 26 × (30 + 4)
= (26 × 30) + (26 × 4)
= 780 + 104
= 884
4.
a) 7 × 26 = 7 × (20 + 6)
= (7 × 20) + (7 × 6)
= 140 + 42 = 182
b) 9 × 73 = 9 × (70 + 3)
= (9 × 70) + (9 × 3)
= 630 + 27 = 657
c) 6 × 47 = 6 × (40 + 7)
= (6 × 40) + (6 × 7)
= 240 + 42 = 282
d) 16 × 72 = 16 × (70 + 2)
= (16 × 70) + (16 × 2)
= 1120 + 32 = 1152
e) 15 × 33 = 15 × (30 + 3)
= (15 × 30) + (15 × 3)
= 450 + 45 = 495
f) 41 × 25 = 41 × (20 + 5)
= (41 × 20) + (41 × 5)
= 820 + 205 = 1025
g) 65 × 32 = 65 × (30 + 2)
= (65 × 30) + (65 × 2)
= 1950 + 130 = 2080
h) 18 × 72 = 18 × (70 + 2)
= (18 × 70) + (18 × 2)
= 1260 + 36 = 1296
i) 7 × 29 = 7 × (20 + 9)
= (7 × 20) + (7 × 9)
= 140 + 63 = 203
PAGE 74
Exercise 4.6
PAGE 75
Exercise 4.7
1.
a) 98 × 7 = 686
b) 56 × 5 = 280
c) 75 × 8 = 600
d) 344 × 7 = 2408
e) 562 × 6 = 3372
f) 608 × 9 = 5472
g) 421 × 3 = 1263
h) 167 × 8 = 1336
PAGE 76
Workout
1.
a) 17 × 2
Step 1: 7 ones × 2 = 14 ones
Step 2: 1 tens × 2 = 2 tens
Thus, 17 × 2 = 34
b) 77 × 33
Step 1: 77 × 3 ones = 231 ones
Step 2: 77 × 3 tens = 231 tens = 231 × 10 = 2310
Step 3: 231 + 2310 = 2541
Thus, 77 × 33 = 2541
d) 24 × 76
Step 1: 24 × 6 ones = 144 ones
Step 2: 24 × 7 tens = 168 tens = 168 × 10 = 1680
Step 3: 144 + 1680 = 1824
Thus, 24 × 76 = 1824
e) 45 × 100 = 4500
f) 352 × 8
Step 1: 2 ones × 8 = 16 ones
Step 2: 5 tens × 8 = 40 tens
Step 3: 3 hundreds × 8 = 24 hundreds
Thus, 352 × 8 = 2816
g) 179 × 53
Step 1: 179 × 3 ones = 537 ones
Step 2: 179 × 5 tens = 895 tens = 895 × 10 = 8950
Step 3: 537 + 8950 = 9487
Thus, 179 × 53 = 9487
h) 34 × 11
Step 1: 34 × 1 ones = 34 ones
Step 2: 34 × 1 tens = 34 tens = 34 × 10 = 340
Step 3: 34 + 340 = 374
Thus, 34 × 11 = 374
i) 65 × 43
Step 1: 65 × 3 ones = 195 ones
Step 2: 65 × 4 tens = 260 tens = 260 × 10 = 2600
Step 3: 195 + 2600 = 2795
Thus, 65 × 43 = 2795
j) 777 × 4
Step 1: 7 ones × 4 = 28 ones
Step 2: 7 tens × 4 = 28 tens
Step 3: 7 hundreds × 4 = 28 hundreds
Thus, 777 × 4 = 3108
k) 793 × 4
Step 1: 3 ones × 4 = 12 ones
Step 2: 9 tens × 4 = 36 tens
Step 3: 7 hundreds × 4 = 28 hundreds
Thus, 793 × 4 = 3172
l) 89 × 100 = 8900
m) 71 × 34
Step 1: 71 × 4 ones = 284 ones
Step 2: 71 × 3 tens = 213 tens = 213 × 10 = 2130
Step 3: 284 + 2130 = 2414
Thus, 71 × 34 = 2414
n) 78 × 1 = 78
o) 231 × 37
Step 1: 231 × 7 ones = 1617 ones
Step 2: 231 × 3 tens = 693 tens = 693 × 10 = 6930
Step 3: 1617 + 6930 = 8547
Thus, 231 × 37 = 8547
PAGE 77
Maths in Action
PAGE 77
Mental Maths
1.
a) 46 × 12 = 46 × (10 + 2)
= (46 × 10) + (46 × 2)
= 460 + 92 = 552
c) 76 × 103 = 76 × (100 + 3)
= (76 × 100) + (76 × 3)
= 7600 + 228 = 7828
d) 38 × 102 = 38 × (100 + 2)
= (38 × 100) + (38 × 2)
= 3800 + 76 = 3876
f) 43 × 101 = 43 × (100 + 1)
= (43 × 100) + (43 × 1)
= 4300 + 43 = 4343
g) 53 × 101 = 53 × (100 + 1)
= (53 × 100) + (53 × 1)
= 5300 + 53 = 5353
h) 45 × 104 = 45 × (100 + 4)
= (45 × 100) + (45 × 4)
= 4500 + 180 = 4680
PAGE 78
Enrich your Intelligence Quotient
HOTS
1. Number of visits to Snowy’s house = 2 × 4 = 8
2. Number of visits to Candy’s house = 2 × 3 = 6
3. Number of visits to Benny’s house = 3 × 6 = 18
4. Number of visits to Roxy’s house = 1
PAGE 79
Enrich your Emotional Quotient
PAGE 82
Exercise 5.1
1.
a) 21 ÷ 3 = 7
b) 20 ÷ 5 = 4
2.
a) 14 ÷ 2
1 → 14 – 2 = 12
2 → 12 – 2 = 10
3 → 10 – 2 = 8
4→8–2=6
5→6–2=4
6→4–2=2
7→2–2=0
Here, we see that 2 is subtracted from 14 seven times to get 0.
Thus, 14 ÷ 2 = 7
b) 33 ÷ 3
1 → 33 – 3 = 30
2 → 30 – 3 = 27
3 → 27 – 3 = 24
4 → 24 – 3 = 21
5 → 21 – 3 = 18
6 → 18 – 3 = 15
7 → 15 – 3 = 12
8 → 12 – 3 = 9
9→9–3=6
10 → 6 – 3 = 3
11 → 3 – 3 = 0
Here, we see that 3 is subtracted from 33 eleven times to get 0.
Thus, 33 ÷ 3 = 11
c) 25 ÷ 5
1 → 25 – 5 = 20
2 → 20 – 5 = 15
3 → 15 – 5 = 10
4 → 10 – 5 = 5
5→5–5=0
Here, we see that 5 is subtracted from 25 five times to get 0.
Thus, 25 ÷ 5 = 5
d) 48 ÷ 8
1 → 48 – 8 = 40
2 → 40 – 8 = 32
3 → 32 – 8 = 24
4 → 24 – 8 = 16
5 → 16 – 8 = 8
6→8–8=0
Here, we see that 8 is subtracted from 48 six times to get 0.
Thus, 48 ÷ 8 = 6
PAGE 84
Exercise 5.2
1.
b) 4 × 9 = 36 36 ÷ 4 = 9 36 ÷ 9 = 4
c) 7 × 12 = 84 84 ÷ 7 = 12 84 ÷ 12 = 7
d) 4 × 14 = 56 56 ÷ 4 = 14 56 ÷ 14 = 4
e) 9 × 8 = 72 72 ÷ 9 = 8 72 ÷ 8 = 9
2.
a) 7 × 5 = 35
35 ÷ 7 = 5
b) 4 × 6 = 24
24 ÷ 4 = 6
c) 8 × 6 = 48
48 ÷ 8 = 6
d) 3 × 7 = 21
21 ÷ 3 = 7
e) 2 × 9 = 18
18 ÷ 2 = 9
f) 5 × 5 = 25
25 ÷ 5 = 5
3.
a) 24 ÷ 3
1 × 3 = 3 2 × 3 = 6 3 × 3 = 9 4 × 3 = 12 5 × 3 = 15 6 × 3 = 18
7 × 3 = 21 8 × 3 = 24
Thus, 24 ÷ 3 = 8
b) 18 ÷ 6
1 × 6 = 6 2 × 6 = 12 3 × 6 = 18
Thus, 18 ÷ 6 = 3
c) 25 ÷ 5
1 × 5 = 5 2 × 5 = 10 3 × 5 = 15 4 × 5 = 20 5 × 5 = 25
Thus, 25 ÷ 5 = 5
d) 96 ÷ 12
1 × 12 = 12 2 × 12 = 24 3 × 12 = 36 4 × 12 = 48 5 × 12 = 60 6 × 12 = 72
7 × 12 = 84 8 × 12 = 96
Thus, 96 ÷ 12 = 8
e) 64 ÷ 8
1 × 8 = 8 2 × 8 = 16 3 × 8 = 24 4 × 8 = 32 5 × 8 = 40 6 × 8 = 48
7 × 8 = 56 8 × 8 = 64
Thus, 64 ÷ 8 = 8
f) 55 ÷ 11
1 × 11 = 11 2 × 11 = 22 3 × 11 = 33 4 × 11 = 44 5 × 11 = 55
Thus, 55 ÷ 11 = 5
g) 88 ÷ 11
1 × 11 = 11 2 × 11 = 22 3 × 11 = 33 4 × 11 = 44 5 × 11 = 55 6 × 11 = 66
7 × 11 = 77 8 × 11 = 88
Thus, 88 ÷ 11 = 8
h) 72 ÷ 12
1 × 12 = 12 2 × 12 = 24 3 × 12 = 36 4 × 12 = 48 5 × 12 = 60 6 × 12 = 72
Thus, 72 ÷ 12 = 6
i) 45 ÷ 9
1 × 9 = 9 2 × 9 = 18 3 × 9 = 27 4 × 9 = 36 5 × 9 = 45
Thus, 45 ÷ 9 = 5
j) 40 ÷ 5
1 × 5 = 5 2 × 5 = 10 3 × 5 = 15 4 × 5 = 20 5 × 5 = 25 6 × 5 = 30
7 × 5 = 35 8 × 5 = 40
Thus, 40 ÷ 5 = 8
k) 84 ÷ 12
1 × 12 = 12 2 × 12 = 24 3 × 12 = 36 4 × 12 = 48 5 × 12 = 60 6 × 12 = 72
7 × 12 = 84
Thus, 84 ÷ 12 = 7
l) 80 ÷ 8
1 × 8 = 8 2 × 8 = 16 3 × 8 = 24 4 × 8 = 32 5 × 8 = 40 6 × 8 = 48
7 × 8 = 56 8 × 8 = 64 9 × 8 = 72 10 × 8 = 80
Thus, 80 ÷ 8 = 10
m) 30 ÷ 3
1 × 3 = 3 2 × 3 = 6 3 × 3 = 9 4 × 3 = 12 5 × 3 = 15 6 × 3 = 18
7 × 3 = 21 8 × 3 = 24 9 × 3 = 27 10 × 3 = 30
Thus, 30 ÷ 3 = 10
n) 56 ÷ 7
1 × 7 = 7 2 × 7 = 14 3 × 7 = 21 4 × 7 = 28 5 × 7 = 35 6 × 7 = 42
7 × 7 = 49 8 × 7 = 56
Thus, 56 ÷ 7 = 8
o) 81 ÷ 9
1 × 9 = 9 2 × 9 = 18 3 × 9 = 27 4 × 9 = 36 5 × 9 = 45 6 × 9 = 54
7 × 9 = 63 8 × 9 = 72 9 × 9 = 81
Thus, 81 ÷ 9 = 9
PAGE 85
Exercise 5.3
1.
a) 24 ÷ 4
Step 1: Divisor = 4 and Dividend = 24
Step 2: 1 × 4 = 4 2 × 4 = 8 3 × 4 = 12 4 × 4 = 16 5 × 4 = 20 6 × 4 = 24
Step 3: 24 – 24 = 0 (Remainder)
Thus, 24 ÷ 4 = 6
b) 25 ÷ 5
Step 1: Divisor = 5 and Dividend = 25
Step 2: 1 × 5 = 5 2 × 5 = 10 3 × 5 = 15 4 × 5 = 20 5 × 5 = 25
Step 3: 25 – 25 = 0 (Remainder)
Thus, 25 ÷ 5 = 5
c) 20 ÷ 4
Step 1: Divisor = 4 and Dividend = 20
Step 2: 1 × 4 = 4 2 × 4 = 8 3 × 4 = 12 4 × 4 = 16 5 × 4 = 20
Step 3: 20 – 20 = 0 (Remainder)
Thus, 20 ÷ 4 = 5
d) 28 ÷ 7
Step 1: Divisor = 7 and Dividend = 28
Step 2: 1 × 7 = 7 2 × 7 = 14 3 × 7 = 21 4 × 7 = 28
Step 3: 28 – 28 = 0 (Remainder)
Thus, 28 ÷ 7 = 4
e) 35 ÷ 5
Step 1: Divisor = 5 and Dividend = 35
Step 2: 1 × 5 = 5 2 × 5 = 10 3 × 5 = 15 4 × 5 = 20 5 × 5 = 25 6 × 5 = 30
7 × 5 = 35
Step 3: 35 – 35 = 0 (Remainder)
Thus, 35 ÷ 5 = 7
f) 30 ÷ 6
Step 1: Divisor = 6 and Dividend = 30
Step 2: 1 × 6 = 6 2 × 6 = 12 3 × 6 = 18 4 × 6 = 24 5 × 6 = 30
Step 3: 30 – 30 = 0 (Remainder)
Thus, 30 ÷ 6 = 5
g) 72 ÷ 8
Step 1: Divisor = 8 and Dividend = 72
Step 2: 1 × 8 = 8 2 × 8 = 16 3 × 8 = 24 4 × 8 = 32 5 × 8 = 40 6 × 8 = 48
7 × 8 = 56 8 × 8 = 64 9 × 8 = 72
Step 3: 72 – 72 = 0 (Remainder)
Thus, 72 ÷ 8 = 9
h) 24 ÷ 8
Step 1: Divisor = 8 and Dividend = 24
Step 2: 1 × 8 = 8 2 × 8 = 16 3 × 8 = 24
Step 3: 24 – 24 = 0 (Remainder)
Thus, 24 ÷ 8 = 3
i) 27 ÷ 9
Step 1: Divisor = 9 and Dividend = 27
Step 2: 1 × 9 = 9 2 × 9 = 18 3 × 9 = 27
Step 3: 27 – 27 = 0 (Remainder)
Thus, 27 ÷ 9 = 3
j) 28 ÷ 4
Step 1: Divisor = 4 and Dividend = 28
Step 2: 1 × 4 = 4 2 × 4 = 8 3 × 4 = 12 4 × 4 = 16 5 × 4 = 20 6 × 4 = 24
7 × 4 = 28
Step 3: 28 – 28 = 0 (Remainder)
Thus, 28 ÷ 4 = 7
k) 36 ÷ 6
Step 1: Divisor = 6 and Dividend = 36
Step 2: 1 × 6 = 6 2 × 6 = 12 3 × 6 = 18 4 × 6 = 24 5 × 6 = 30 6 × 6 = 36
Step 3: 36 – 36 = 0 (Remainder)
Thus, 36 ÷ 6 = 6
l) 36 ÷ 9
Step 1: Divisor = 9 and Dividend = 36
Step 2: 1 × 9 = 9 2 × 9 = 18 3 × 9 = 27 4 × 9 = 36
Step 3: 36 – 36 = 0 (Remainder)
Thus, 36 ÷ 9 = 4
PAGE 86
Exercise 5.4
1.
a) 38 ÷ 4
We have, 1 × 4 = 4 2 × 4 = 8 3 × 4 = 12 4 × 4 = 16 5 × 4 = 20 6 × 4 = 24
7 × 4 = 28 8 × 4 = 32 9 × 4 = 36 10 × 4 = 40
40 > 38, leave out 10 × 4 = 40
36 is nearest to 38, so consider 9 × 4 = 36
Thus, Quotient = 9 and Remainder = 38 – 36 = 2
b) 15 ÷ 2
We have, 1 × 2 = 2 2 × 2 = 4 3 × 2 = 6 4 × 2 = 8 5 × 2 = 10 6 × 2 = 12
7 × 2 = 14 8 × 2 = 16
16 > 15, leave out 8 × 2 = 16
14 is nearest to 15, so consider 7 × 2 = 14
Thus, Quotient = 7 and Remainder = 15 – 14 = 1
c) 24 ÷ 5
We have, 1 × 5 = 5 2 × 5 = 10 3 × 5 = 15 4 × 5 = 20 5 × 5 = 25
25 > 24, leave out 5 × 5 = 25
20 is nearest to 24, so consider 4 × 5 = 20
Thus, Quotient = 4 and Remainder = 24 – 20 = 4
d) 26 ÷ 3
We have, 1 × 3 = 3 2 × 3 = 6 3 × 3 = 9 4 × 3 = 12 5 × 3 = 15 6 × 3 = 18
7 × 3 = 21 8 × 3 = 24 9 × 3 = 27
27 > 26, leave out 9 × 3 = 27
24 is nearest to 26, so consider 8 × 3 = 24
Thus, Quotient = 8 and Remainder = 26 – 24 = 2
e) 29 ÷ 6
We have, 1 × 6 = 6 2 × 6 = 12 3 × 6 = 18 4 × 6 = 24 5 × 6 = 30
30 > 29, leave out 5 × 6 = 30
24 is nearest to 29, so consider 4 × 6 = 24
Thus, Quotient = 4 and Remainder = 29 – 24 = 5
2.
a) 56 ÷ 6
We have, 1 × 6 = 6 2 × 6 = 12 3 × 6 = 18 4 × 6 = 24 5 × 6 = 30
6 × 6 = 36 7 × 6 = 42 8 × 6 = 48 9 × 6 = 54 10 × 6 = 60
60 > 56, leave out 10 × 6 = 60
54 is nearest to 56, so consider 9 × 6 = 54
Thus, Quotient = 9 and Remainder = 56 – 54 = 2
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (6 × 9) + 2 = 54 + 2 = 56
Hence, the result is correct.
b) 54 ÷ 7
We have, 1 × 7 = 7 2 × 7 = 14 3 × 7 = 21 4 × 7 = 28 5 × 7 = 35
6 × 7 = 42 7 × 7 = 49 8 × 7 = 56
56 > 54, leave out 8 × 7 = 56
49 is nearest to 54, so consider 7 × 7 = 49
Thus, Quotient = 7 and Remainder = 54 – 49 = 5
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (7 × 7) + 5 = 49 + 5 = 54
Hence, the result is correct.
c) 40 ÷ 6
We have, 1 × 6 = 6 2 × 6 = 12 3 × 6 = 18 4 × 6 = 24 5 × 6 = 30
6 × 6 = 36 7 × 6 = 42
42 > 40, leave out 7 × 6 = 42
36 is nearest to 40, so consider 6 × 6 = 36
Thus, Quotient = 6 and Remainder = 40 – 36 = 4
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (6 × 6) + 4 = 36 + 4 = 40
Hence, the result is correct.
d) 75 ÷ 8
We have, 1 × 8 = 8 2 × 8 = 16 3 × 8 = 24 4 × 8 = 32 5 × 8 = 40
6 × 8 = 48 7 × 8 = 56 8 × 8 = 64 9 × 8 = 72 10 × 8 = 80
80 > 75, leave out 10 × 8 = 80
72 is nearest to 75, so consider 9 × 8 = 72
Thus, Quotient = 9 and Remainder = 75 – 72 = 3
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (8 × 9) + 3 = 72 + 3 = 75
Hence, the result is correct.
e) 66 ÷ 7
We have, 1 × 7 = 7 2 × 7 = 14 3 × 7 = 21 4 × 7 = 28 5 × 7 = 35
6 × 7 = 42 7 × 7 = 49 8 × 7 = 56 9 × 7 = 63 10 × 7 = 70
70 > 66, leave out 10 × 7 = 70
63 is nearest to 66, so consider 9 × 7 = 63
Thus, Quotient = 9 and Remainder = 66 – 63 = 3
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (7 × 9) + 3 = 63 + 3 = 66
Hence, the result is correct.
PAGE 89
Exercise 5.5
1.
a) 97 ÷ 9
9)97(10
9↓
7
Thus, 97 ÷ 9 gives Quotient = 10 and Remainder = 7
b) 89 ÷ 4
4)89(22
8↓
9
8
1
Thus, 89 ÷ 4 gives Quotient = 22 and Remainder = 1
c) 63 ÷ 6
6)63(10
6↓
3
Thus, 63 ÷ 6 gives Quotient = 10 and Remainder = 3
d) 56 ÷ 5
5)56(11
5↓
6
5
1
Thus, 56 ÷ 5 gives Quotient = 11 and Remainder = 1
e) 826 ÷ 4
4)826(206
8↓↓
26
24
2
Thus, 826 ÷ 4 gives Quotient = 206 and Remainder = 2
f) 527 ÷ 5
5)527(105
5↓↓
27
25
2
Thus, 527 ÷ 5 gives Quotient = 105 and Remainder = 2
g) 423 ÷ 4
4)423(105
4↓↓
23
20
3
Thus, 423 ÷ 4 gives Quotient = 105 and Remainder = 3
h) 729 ÷ 7
7)729(104
7↓↓
29
28
1
Thus, 729 ÷ 7 gives Quotient = 104 and Remainder = 1
i) 665 ÷ 6
6)665(110
6↓
6
6↓
5
Thus, 665 ÷ 6 gives Quotient = 110 and Remainder = 5
j) 797 ÷ 7
7)797(113
7↓
9
7↓
27
21
6
Thus, 797 ÷ 7 gives Quotient = 113 and Remainder = 6
k) 487 ÷ 4
4)487(121
4↓
8
8↓
7
4
3
Thus, 487 ÷ 4 gives Quotient = 121 and Remainder = 3
l) 981 ÷ 9
9)981(109
9↓↓
81
81
0
Thus, 981 ÷ 9 gives Quotient = 109 and Remainder = 0
2.
a) 396 ÷ 7
7)396(56
35↓
46
42
4
Thus, 396 ÷ 7 gives Quotient = 56 and Remainder = 4
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (7 × 56) + 4 = 392 + 4 = 396
b) 202 ÷ 3
3)202(67
18↓
22
21
1
Thus, 202 ÷ 3 gives Quotient = 67 and Remainder = 1
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (3 × 67) + 1 = 201 + 1 = 202
c) 594 ÷ 8
8)594(74
56↓
34
32
2
Thus, 594 ÷ 8 gives Quotient = 74 and Remainder = 2
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (8 × 74) + 2 = 592 + 2 = 594
d) 639 ÷ 9
9)639(71
63↓
9
9
0
Thus, 639 ÷ 9 gives Quotient = 71 and Remainder = 0
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (9 × 71) + 0 = 639 + 0 = 639
e) 8311 ÷ 5
5)8311(1662
5↓
33
30↓
31
30↓
11
10
1
Thus, 8311 ÷ 5 gives Quotient = 1662 and Remainder = 1
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (5 × 1662) + 1 = 8310 + 1 = 8311
f) 7548 ÷ 4
4)7548(1887
4↓
35
32↓
34
32↓
28
28
0
Thus, 7548 ÷ 4 gives Quotient = 1887 and Remainder = 0
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (4 × 1887) + 0 = 7548 + 0 = 7548
g) 1957 ÷ 6
6)1957(326
18↓
15
12↓
37
36
1
Thus, 1957 ÷ 6 gives Quotient = 326 and Remainder = 1
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (6 × 326) + 1 = 1956 + 1 = 1957
h) 2095 ÷ 2
2)2095(1047
2↓↓
009
8↓
15
14
1
Thus, 2095 ÷ 2 gives Quotient = 1047 and Remainder = 1
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (2 × 1047) + 1 = 2094 + 1 = 2095
i) 7536 ÷ 6
6)7536(1256
6↓
15
12↓
33
30↓
36
36
0
Thus, 7536 ÷ 6 gives Quotient = 1256 and Remainder = 0
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (6 × 1256) + 0 = 7536 + 0 = 7536
j) 5476 ÷ 8
8)5476(684
48↓
67
64↓
36
32
4
Thus, 5476 ÷ 8 gives Quotient = 684 and Remainder = 4
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (8 × 684) + 4 = 5472 + 4 = 5476
k) 1953 ÷ 9
9)1953(217
18↓
15
9↓
63
63
0
Thus, 1953 ÷ 9 gives Quotient = 217 and Remainder = 0
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (9 × 217) + 0 = 1953 + 0 = 1953
l) 7973 ÷ 7
7)7973(1139
7↓
9
7↓
27
21↓
63
63
0
Thus, 7973 ÷ 7 gives Quotient = 1139 and Remainder = 0
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (7 × 1139) + 0 = 7973 + 0 = 7973
PAGE 91
Exercise 5.6
1.
a) 7 ÷ 1 = 7
By property of division by 1
b) 9 ÷ 9 = 1
By property of division by itself
c) 5 ÷ 5 = 1
By property of division by itself
d) 0 ÷ 12 = 0
By property of dividing 0 by a number
e) 25 ÷ 1 = 25
By property of division by 1
f) 0 ÷ 21 = 0
By property of dividing 0 by a number
g) 38 ÷ 1 = 38
By property of division by 1
h) 57 ÷ 1 = 57
By property of division by 1
i) 35 ÷ 35 = 1
By property of division by itself
j) 0 ÷ 64 = 0
By property of dividing 0 by a number
k) 27 ÷ 27 = 1
By property of division by itself
b) 819 ÷ 10
Quotient = 81, Remainder = 9
c) 3529 ÷ 10
Quotient = 352, Remainder = 9
d) 6651 ÷ 10
Quotient = 665, Remainder = 1
e) 136 ÷ 100
Quotient = 1, Remainder = 36
f) 9324 ÷ 100
Quotient = 93, Remainder = 24
g) 9167 ÷ 100
Quotient = 91, Remainder = 67
h) 4335 ÷ 100
Quotient = 43, Remainder = 35
PAGE 92
Exercise 5.7
PAGE 93
Workout
1.
a) 16 ÷ 8 gives Quotient = 2
27 ÷ 3 gives Quotient = 9
Thus, 16 ÷ 8 < 27 ÷ 3
b) 28 ÷ 4 gives Quotient = 7
35 ÷ 5 gives Quotient = 7
Thus, 28 ÷ 4 = 35 ÷ 5
c) 42 ÷ 6 gives Quotient = 7
48 ÷ 8 gives Quotient = 6
Thus, 42 ÷ 6 > 48 ÷ 8
d) 24 ÷ 3 gives Quotient = 8
28 ÷ 4 gives Quotient = 7
Thus, 24 ÷ 3 > 28 ÷ 4
e) 21 ÷ 3 gives Quotient = 7
18 ÷ 2 gives Quotient = 9
Thus, 21 ÷ 3 < 18 ÷ 2
f) 18 ÷ 3 gives Quotient = 6
18 ÷ 6 gives Quotient = 3
Thus, 18 ÷ 3 > 18 ÷ 6
2.
a) 9 × 5 = 45
Division facts are 45 ÷ 9 = 5 45 ÷ 5 = 9
b) 7 × 8 = 56
Division facts are 56 ÷ 7 = 8 56 ÷ 8 = 7
c) 3 × 9 = 27
Division facts are 27 ÷ 3 = 9 27 ÷ 9 = 3
d) 13 × 1 = 13
Division facts are 13 ÷ 13 = 1 13 ÷ 1 = 13
3.
a) 12 ÷ 1 = 12
b) 36 ÷ 36 = 1
c) 25 ÷ 1 = 25
d) 70 ÷ 10 = 7
e) 72 ÷ 9 = 8
f) 16 ÷ 16 = 1
g) 49 ÷ 7 = 7
h) 20 ÷ 4 = 5
i) 54 ÷ 6 = 9
4.
a) 47 ÷ 3
3)47(15
3↓
17
15
2
Thus, 47 ÷ 3 gives Quotient = 15 and Remainder = 2
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (3 × 15) + 2 = 45 + 2 = 47
b) 94 ÷ 8
8)94(11
8↓
14
8
6
Thus, 94 ÷ 8 gives Quotient = 11 and Remainder = 6
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (8 × 11) + 6 = 88 + 6 = 94
c) 903 ÷ 8
8)903(112
8↓
10
8↓
23
16
7
Thus, 903 ÷ 8 gives Quotient = 112 and Remainder = 7
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (8 × 112) + 7 = 896 + 7 = 903
d) 563 ÷ 7
7)563(80
56↓
3
Thus, 563 ÷ 7 gives Quotient = 80 and Remainder = 3
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (7 × 80) + 3 = 560 + 3 = 563
e) 308 ÷ 4
4)308(77
28↓
28
28
0
Thus, 308 ÷ 4 gives Quotient = 77 and Remainder = 0
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (4 × 77) + 0 = 308 + 0 = 308
f) 478 ÷ 9
9)478(53
45↓
28
27
1
Thus, 478 ÷ 9 gives Quotient = 53 and Remainder = 1
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (9 × 53) + 1 = 477 + 1 = 478
g) 841 ÷ 4
4)841(210
8↓
4
4↓
1
Thus, 841 ÷ 4 gives Quotient = 210 and Remainder = 1
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (4 × 210) + 1 = 840 + 1 = 841
h) 423 ÷ 5
5)423(84
40↓
23
20
3
Thus, 423 ÷ 5 gives Quotient = 84 and Remainder = 3
Now, (Divisor × Quotient) + Remainder = Dividend
= (5 × 84) + 3 = 420 + 3 = 423
i) 200 ÷ 10
Quotient = 20, Remainder = 0
j) 5413 ÷ 10
Quotient = 541, Remainder = 3
k) 3506 ÷ 100
Quotient = 35, Remainder = 6
l) 4167 ÷ 100
Quotient = 41, Remainder = 67
PAGE 94
Intersection
PAGE 94
Mental Maths
Perform
1.
a) 160 ÷ 8
Since, 16 ÷ 8 = 2
So, 16 Tens ÷ 8 = 2 Tens
Thus, 160 ÷ 8 = 20
b) 450 ÷ 9
Since, 45 ÷ 9 = 5
So, 45 Tens ÷ 9 = 5 Tens
Thus, 450 ÷ 9 = 50
c) 720 ÷ 8
Since, 72 ÷ 8 = 9
So, 72 Tens ÷ 8 = 9 Tens
Thus, 720 ÷ 8 = 90
d) 140 ÷ 7
Since, 14 ÷ 7 = 2
So, 14 Tens ÷ 7 = 2 Tens
Thus, 140 ÷ 7 = 20
e) 3600 ÷ 6
Since, 36 ÷ 6 = 6
So, 36 Hundreds ÷ 6 = 6 Hundreds
Thus, 3600 ÷ 6 = 600
f) 4200 ÷ 7
Since, 42 ÷ 7 = 6
So, 42 Hundreds ÷ 7 = 6 Hundreds
Thus, 4200 ÷ 7 = 600
g) 2100 ÷ 3
Since, 21 ÷ 3 = 7
So, 21 Hundreds ÷ 3 = 7 Hundreds
Thus, 2100 ÷ 3 = 700
h) 3200 ÷ 4
Since, 32 ÷ 4 = 8
So, 32 Hundreds ÷ 4 = 8 Hundreds
Thus, 3200 ÷ 4 = 800
PAGE 95
Enrich your Intelligence Quotient
Hots
Project
1 - 13 ÷ 2 = 6 (R = 1), 13 ÷ 3 = 4 (R = 1)
2 - 19 ÷ 2 = 9 (R = 1), 19 ÷ 3 = 6 (R = 1)
3 - 25 ÷ 2 = 12 (R = 1), 25 ÷ 3 = 8 (R = 1)
4 - 31 ÷ 2 = 15 (R = 1), 31 ÷ 3 = 10 (R = 1)
5 - 37 ÷ 2 = 18 (R = 1), 37 ÷ 3 = 12 (R = 1)
PAGE 96
Enrich your Emotional Quotient
PAGE 97
Tune Up
PAGE 100
Exercise 6.1
2.
a) 1 part out of 4 equal parts is shaded. Thus, shaded part is
3.
a)
b)
c)
d)
e)
f)
g)
h)
PAGE 101
Exercise 6.2
1.
Fraction 𝟏 𝟐 𝟒 𝟑 𝟏 𝟒 𝟓 𝟑 𝟗 𝟕
𝟖 𝟓 𝟓 𝟒 𝟔 𝟗 𝟗 𝟏𝟐 𝟏𝟓 𝟖
N 1 2 4 3 1 4 5 3 9 7
D 8 5 5 4 6 9 9 12 15 8
2.
a) Three-eighths -
b) Four-fifths -
c) Seven-tenths -
d) Two-thirds –
e) Six-eighths -
f) Four-tenths -
g) Five-sixths -
h) Three-tenths –
3.
a) – Seven-ninths
b) – Seven-eighths
c) – Eight-ninths
d) – Three-tenths
e) – Two-fifths
f) – One-fourth
g) – Three-sixths
4.
a) N = 6, D = 8 =>
b) N = 2, D = 5 =>
c) N = 9, D = 10 =>
d) N = 4, D = 7 =>
PAGE 103
Exercise 6.3
1.
b) of 10 = × 10 = 10 ÷ 2 = 5
c) of 6 = × 6 = 6 ÷ 3 = 2
d) of 9 = × 9 = 9 ÷ 3 = 3
2.
a) of 24 = × 24 = 24 ÷ 3 = 8
b) of 98 = × 98 = 98 ÷ 2 = 49
c) of 40 = × 40 = 40 ÷ 4 = 10
d) of 36 = × 36 = 36 ÷ 2 = 18
e) of 45 = × 45 = 45 ÷ 3 = 15
f) of 51 = × 51 = 51 ÷ 3 = 17
g) of 44 = × 44 = 44 ÷ 4 = 11
h) of 26 = × 26 = 26 ÷ 2 = 13
i) of 60 = × 60 = 60 ÷ 4 = 15
j) of 63 = × 63 = 63 ÷ 3 = 21
PAGE 104
Exercise 6.4
PAGE 105
Workout
1.
a) Half of six = of 6 = × 6 = 6 ÷ 2 = 3
So, the fraction is and three figures to be circled.
b) Quarter of eight = of 8 = × 8 = 8 ÷ 4 = 2
So, the fraction is and two figures to be circled.
c) One-third of nine = of 9 = × 9 = 9 ÷ 3 = 3
So, the fraction is and three figures to be circled.
2.
a) The figure showing quarters is i) as figure is divided into 4 equal parts.
b) The figure showing halves is iii) as figure is divided into 2 equal parts.
c) The figure showing one-thirds is ii) as figure is divided into 3 equal parts.
3.
a) of 14 = × 14 = 14 ÷ 2 = 7
b) of 39 = × 39 = 39 ÷ 3 = 13
c) of 72 = × 72 = 72 ÷ 2 = 36
d) of 84 = × 84 = 84 ÷ 4 = 21
e) of 32 = × 32 = 32 ÷ 4 = 8
PAGE 107
Mental Maths
Perform
PAGE 108
Enrich your Intelligence Quotient
Hots
1.
PAGE 109
Enrich your Happiness Quotient
CHAPTER 7
GEOMETRY AND PATTERN
SOLUTION KEY
PAGE 110
Tune Up
PAGE 112
Exercise 7.1
1.
a) S
b) C
c) S
d) C
2.
a) Line XY
b) Ray AB
c) Line segment QP
d) Ray CD
e) Line segment ST
f) Line MN
3.
a) AB, BC, CD and DA
b) XY, YZ and ZX
c) PQ, QR, RS and SP
4.
5.
a) A line segment has two end points.
b) A ray has one end point.
c) A line has no end points.
d) A line segment has fixed length.
e) A point shows a definite position.
PAGE 116
Exercise 7.3
1.
a) Square
b) Circle
c) Rectangle
d) Triangle
e) Rectangle
f) Triangle
g) Circle
h) Square
2.
a) All sides of a square are equal.
b) A triangle has three sides.
c) A circle has no sides and no corners.
d) Squares and rectangles have four sides and four corners.
e) Opposite sides of a rectangle are equal.
PAGE 117
Exercise 7.4
1.
a) Cone
b) Sphere
c) Cube
d) Cylinder
e) Cylinder
f) Cuboid
g) Cone
h) Cuboid
2.
a) A cube has 6 faces.
b) A cylinder has no corners.
c) A cuboid has 12 sides.
d) A sphere has 1 curved face.
e) A cylinder has 3 faces.
f) Opposite sides of a cuboid are equal.
PAGE 119
Exercise 7.5
2. a) is a tile
b) is not a tile
c) is a tile.
PAGE 120
Exercise 7.6
1.
a)
b)
c)
2. The figures to be tick-marked are (b), (d) and (f)
PAGE 122
Exercise 7.7
1.
a)
b)
2.
a)
b)
c)
3.
a) 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70 - Skip counting by 10
b) 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28 – Skip counting by 4
c) 18, 16, 14, 12, 10, 8, 6 – Decrease counting by 2
d) A1, B3, C5, D7, E9, F11, G13 – Letters in increasing order and numbers
increasing by 2
PAGE 123
Workout
3.
a) Cuboid - Pencil box, Match box, Almirah
b) Cube – Dice, Sugar cubes, Rubik cube
c) Cylinder – Battery, Dustbin, Drum
d) Sphere – Football, Marbles, Globe
e) Cone – Ice cream cone, Funnel, Traffic cone
4.
a) Object is bread and its shape is cuboid.
b) Object is ball and its shape is sphere.
c) Object is rolling pin and its shape is cylinder.
d) Object is mehandi cone and its shape is cone.
6.
a) ABC, BCD, CDE, DEF, EFG, FGH, GHI
b) aZz, bYy, cXx, dWw, eVv, fUu, gTt
c) 11p, 12q, 13r, 14s, 15t, 16u, 17v
PAGE 124
Intersection
B, D, G, J, P, R and U
Patterns – 1- Aa, Bb, Cc and Dd – Capital and small letters in increasing order
2- AZ, BY, CX and DW – First and last letter, second and second last
letter and so on.
PAGE 125
Mental Maths
a) E
b) O
c) E
d) O
e) E
f) E
g) E
h) E
PAGE 126
Enrich your Intelligence Quotient
1. One straight line and many curved lines can pass through both the given points A
and B.
2. Infinite lines can pass through the given point O.
3. No, we cannot draw a straight line passing through all the given points X, Y and Z
PAGE 126
Enrich your Emotional Quotient
Circle
CHAPTER 8
MEASUREMENT
SOLUTION KEY
PAGE 128
Tune Up
Metre will be used to measure the length and the width of the swimming pool.
PAGE 130
Exercise 8.1
1.
a) 2 m
We know that 1 m = 100 cm
2 m = 2 × 100 cm = 200 cm
Thus, 2 m = 200 cm
b) 5 m
We know that 1 m = 100 cm
5 m = 5 × 100 cm = 500 cm
Thus, 5 m = 500 cm
c) 8 m
We know that 1 m = 100 cm
8 m = 8 × 100 cm = 800 cm
Thus, 8 m = 800 cm
d) 7 m
We know that 1 m = 100 cm
7 m = 7 × 100 cm = 700 cm
Thus, 7 m = 700 cm
e) 9 m 58 cm
We know that 1 m = 100 cm
9 m 58 cm = 9 × 100 cm + 58 cm
= 900 cm + 58 cm = 958 cm
Thus, 9 m 58 cm = 958 cm
f) 3 m 30 cm
We know that 1 m = 100 cm
3 m 30 cm = 3 × 100 cm + 30 cm
= 300 cm + 30 cm = 330 cm
Thus, 3 m 30 cm = 330 cm
g) 4 m 70 cm
We know that 1 m = 100 cm
4 m 70 cm = 4 × 100 cm + 70 cm
= 400 cm + 70 cm = 470 cm
Thus, 4 m 70 cm = 470 cm
h) 5 m 90 cm
We know that 1 m = 100 cm
5 m 90 cm = 5 × 100 cm + 90 cm
= 500 cm + 90 cm = 590 cm
Thus, 5 m 90 cm = 590 cm
i) 7 m 65 cm
We know that 1 m = 100 cm
7 m 65 cm = 7 × 100 cm + 65 cm
= 700 cm + 65 cm = 765 cm
Thus, 7 m 65 cm = 765 cm
j) 6 m 85 cm
We know that 1 m = 100 cm
6 m 85 cm = 6 × 100 cm + 85 cm
= 600 cm + 85 cm = 685 cm
Thus, 6 m 85 cm = 685 cm
k) 8 m 58 cm
We know that 1 m = 100 cm
8 m 58 cm = 8 × 100 cm + 58 cm
= 800 cm + 58 cm = 858 cm
Thus, 8 m 58 cm = 858 cm
l) 3 m 78 cm
We know that 1 m = 100 cm
3 m 78 cm = 3 × 100 cm + 78 cm
= 300 cm + 78 cm = 378 cm
Thus, 3 m 78 cm = 378 cm
2.
a) 155 cm
ଵ
We know that 1 cm = m
ଵ
155 cm = 100 cm + 55 cm
ଵ
= m + 55 cm = 1 m 55 cm
ଵ
Thus, 155 cm = 1 m 55 cm
b) 278 cm
ଵ
We know that 1 cm = m
ଵ
278 cm = 200 cm + 78 cm
ଶ
= m + 78 cm = 2 m 78 cm
ଵ
Thus, 278 cm = 2 m 78 cm
c) 1109 cm
ଵ
We know that 1 cm = m
ଵ
1109 cm = 1100 cm + 09 cm
ଵଵ
= m + 09 cm = 11 m 09 cm
ଵ
Thus, 1109 cm = 11 m 09 cm
d) 946 cm
ଵ
We know that 1 cm = m
ଵ
946 cm = 900 cm + 46 cm
ଽ
= m + 46 cm = 9 m 46 cm
ଵ
Thus, 946 cm = 9 m 46 cm
e) 6745 cm
ଵ
We know that 1 cm = m
ଵ
6745 cm = 6700 cm + 45 cm
= m + 45 cm = 67 m 45 cm
ଵ
Thus, 6745 cm = 67 m 45 cm
f) 2005 cm
ଵ
We know that 1 cm = m
ଵ
2005 cm = 2000 cm + 05 cm
ଶ
= m + 05 cm = 20 m 05 cm
ଵ
Thus, 2005 cm = 20 m 05 cm
g) 6700 cm
ଵ
We know that 1 cm = m
ଵ
6700 cm = m = 67 m
ଵ
Thus, 6700 cm = 67 m
h) 7080 cm
ଵ
We know that 1 cm = m
ଵ
7080 cm = 7000 cm + 80 cm
= m + 80 cm = 70 m 80 cm
ଵ
Thus, 7080 cm = 70 m 80 cm
PAGE 131
Apply It
ଵ
We know that 1 m = km
ଵ
2364 m = 2000 m + 364 m
ଶ
= km + 364 m = 2 km 364 m
ଵ
Thus, Shivam jogs 2 km 364 m every day in the morning.
PAGE 131
Exercise 8.2
1.
a) 5 km 378 m
5 km 378 m = (5 × 1000) m + 378 m
= 5000 m + 378 m = 5378 m
Thus, 5 km 378 m = 5378 m
b) 4 km 516 m
4 km 516 m = (4 × 1000) m + 516 m
= 4000 m + 516 m = 4516 m
Thus, 4 km 516 m = 4516 m
c) 7 km 231 m
7 km 231 m = (7 × 1000) m + 231 m
= 7000 m + 231 m = 7231 m
Thus, 7 km 231 m = 7231 m
d) 1 km 277 m
1 km 277 m = (1 × 1000) m + 277 m
= 1000 m + 277 m = 1277 m
Thus, 1 km 277 m = 1277 m
e) 6 km 871 m
6 km 871 m = (6 × 1000) m + 871 m
= 6000 m + 871 m = 6871 m
Thus, 6 km 871 m = 6871 m
f) 34 km 627 m
34 km 627 m = (34 × 1000) m + 627 m
= 34000 m + 627 m = 34627 m
Thus, 34 km 627 m = 34627 m
g) 2 km 612 m
2 km 612 m = (2 × 1000) m + 612 m
= 2000 m + 612 m = 2612 m
Thus, 2 km 612 m = 2612 m
h) 62 km 533 m
62 km 533 m = (62 × 1000) m + 533 m
= 62000 m + 533 m = 62533 m
Thus, 62 km 533 m = 62533 m
2.
a) 1 km 36 m – 1036 m
b) 4 km 97 m – 4097 m
c) 7 km 650 m – 7650 m
d) 5km 463 m – 5463 m
3.
a) 1781 m
1781 m = 1000 m + 781 m
ଵ
= km + 781 m = 1 km 781 m
ଵ
Thus, 1781 m = 1 km 781 m
b) 3256 m
3256 m = 3000 m + 256 m
ଷ
= km + 256 m = 3 km 256 m
ଵ
Thus, 3256 m = 3 km 256 m
c) 2035 m
2035 m = 2000 m + 35 m
ଶ
= km + 35 m = 2 km 35 m
ଵ
Thus, 2035 m = 2 km 35 m
d) 4239 m
4239 m = 4000 m + 239 m
ସ
= km + 239 m = 4 km 239 m
ଵ
Thus, 4239 m = 4 km 239 m
e) 8006 m
8006 m = 8000 m + 6 m
଼
= km + 6 m = 8 km 6 m
ଵ
Thus, 8006 m = 8 km 6 m
f) 5675 m
5675 m = 5000 m + 675 m
ହ
= km + 675 m = 5 km 675 m
ଵ
Thus, 5675 m = 5 km 675 m
g) 3605 m
3605 m = 3000 m + 605 m
ଷ
= km + 605 m = 3 km 605 m
ଵ
Thus, 3605 m = 3 km 605 m
h) 9026 m
9026 m = 9000 m + 26 m
ଽ
= km + 26 m = 9 km 26 m
ଵ
Thus, 9026 m = 9 km 26 m
PAGE 133
Exercise 8.3
1.
a) 36 m 42 cm + 45 m 85 cm = 82 m 27 cm
b) 52 m 72 cm + 42 m 59 cm = 95 m 31 cm
c) 65 m 60 cm + 28 m 75 cm = 94 m 35 cm
d) 72 m 15 cm + 18 m 68 cm = 90 m 83 cm
e) 6 m 35 cm + 18 m 28 cm + 9 m 27 cm = 33 m 90 cm
f) 54 m 65 cm + 17 m 39 cm + 13 m 25 cm = 85 m 29 cm
g) 5 m 10 cm + 36 m 42 cm + 18 m 25 cm = 59 m 77 cm
h) 25 m 25 cm + 9 m 49 cm + 32 m 54 cm = 67 m 28 cm
2.
a) 6 m 65 cm – 4 m 43 cm = 2 m 22 cm
b) 85 m 95 cm – 47 m 65 cm = 38 m 30 cm
c) 9 m 97 cm – 4 m 82 cm = 5 m 15 cm
d) 46 m 80 cm – 4 m 56 cm = 42 m 24 cm
e) 36 m 12 cm – 25 m 83 cm = 10 m 29 cm
f) 75 m 60 cm – 26 m 59 cm = 49 m 01 cm
g) 48 m 62 cm – 18 m 87 cm = 29 m 75 cm
h) 65 m 38 cm – 29 m 63 cm = 35 m 75 cm
6. Length of a pipe = 30 m 45 cm
Length of pipe painted = 11 m 25 cm
Length of pipe to be painted = 30 m 45 cm – 11 m 25 cm
= 19 m 20 cm
Thus, he has to paint 19 m 20 cm of pipe now.
PAGE 136
Exercise 8.4
1.
a) 7 kg
We know that 1 kg = 1000 g
7 kg = 7 × 1000 g = 7000 g
Thus, 7 kg = 7000 g
b) 8 kg
We know that 1 kg = 1000 g
8 kg = 8 × 1000 g = 8000 g
Thus, 8 kg = 8000 g
c) 8 kg 430 g
8 kg 430 g = 8 × 1000 g + 430 g
= 8000 g + 430 g = 8430 g
Thus, 8 kg 430 g = 8430 g
d) 2 kg 360 g
2 kg 360 g = 2 × 1000 g + 360 g
= 2000 g + 360 g = 2360 g
Thus, 2 kg 360 g = 2360 g
e) 3 kg 900 g
3 kg 900 g = 3 × 1000 g + 900 g
= 3000 g + 900 g = 3900 g
Thus, 3 kg 900 g = 3900 g
f) 4 kg 725 g
4 kg 725 g = 4 × 1000 g + 725 g
= 4000 g + 725 g = 4725 g
Thus, 4 kg 725 g = 4725 g
g) 5 kg 670 g
5 kg 670 g = 5 × 1000 g + 670 g
= 5000 g + 670 g = 5670 g
Thus, 5 kg 670 g = 5670 g
h) 6 kg 198 g
6 kg 198 g = 6 × 1000 g + 198 g
= 6000 g + 198 g = 6198 g
Thus, 6 kg 198 g = 6198 g
i) 7 kg 285 g
7 kg 285 g = 7 × 1000 g + 285 g
= 7000 g + 285 g = 7285 g
Thus, 7 kg 285 g = 7285 g
j) 9 kg 540 g
9 kg 540 g = 9 × 1000 g + 540 g
= 9000 g + 540 g = 9540 g
Thus, 9 kg 540 g = 9540 g
2.
a) 1300 g
1300 g = 1000 g + 300 g
ଵ
= kg + 300 g = 1 kg 300 g
ଵ
Thus, 1300 g = 1 kg 300 g
b) 8000 g
଼
8000 g = kg = 8 kg
ଵ
Thus, 8000 g = 8 kg
c) 4576 g
4576 g = 4000 g + 576 g
ସ
= kg + 576 g = 4 kg 576 g
ଵ
Thus, 4576 g = 4 kg 576 g
d) 7131 g
7131 g = 7000 g + 131 g
= kg + 131 g = 7 kg 131 g
ଵ
Thus, 7131 g = 7 kg 131 g
e) 7689 g
7689 g = 7000 g + 689 g
= kg + 689 g = 7 kg 689 g
ଵ
Thus, 7689 g = 7 kg 689 g
f) 7590 g
7590 g = 7000 g + 590 g
= kg + 590 g = 7 kg 590 g
ଵ
Thus, 7590 g = 7 kg 590 g
g) 3051 g
3051 g = 3000 g + 51 g
ଷ
= kg + 51 g = 3 kg 51 g
ଵ
Thus, 3051 g = 3 kg 51 g
h) 6309 g
6309 g = 6000 g + 309 g
= kg + 309 g = 6 kg 309 g
ଵ
Thus, 6309 g = 6 kg 309 g
PAGE 137
Exercise 8.5
1.
a) 46 kg 240 g + 17 kg 363 g = 63 kg 603 g
b) 63 kg 332 g + 20 kg 485 g = 83 kg 817 g
c) 16 kg 225 g + 20 kg 630 g = 36 kg 855 g
d) 24 kg 580 g + 62 kg 700 g = 87 kg 280 g
e) 55 kg 540 g + 3 kg 502 g = 59 kg 042 g
f) 10 kg 032 g + 34 kg 082 g = 44 kg 114 g
g) 35 kg 955 g + 16 kg 134 g = 52 kg 089 g
h) 44 kg 679 g + 51 kg 506 g = 96 kg 185 g
2.
a) 6 kg 000 g – 4 kg 000 g = 2 kg 000 g
b) 15 kg 750 g – 14 kg 250 g = 1 kg 500 g
c) 900 g – 400 g = 500 g
d) 800 g – 250 g = 550 g
e) 10 kg 650 g – 5 kg 500 g = 5 kg 150 g
f) 9 kg 200 g – 9 kg 150 g = 50 g
g) 25 kg 000 g – 9 kg 000 g = 16 kg 000 g
h) 11 kg 700 g – 2 kg 650 g = 9 kg 050 g
PAGE 139
Exercise 8.6
1.
a) 9 L
We know that 1 L = 1000 mL
9 L = 9 × 1000 mL = 9000 mL
Thus, 9 L = 9000 mL
b) 4 L 160 mL
4 L 160 mL = 4 × 1000 mL + 160 mL
= 4000 mL + 160 mL = 4160 mL
Thus, 4 L 160 mL = 4160 mL
c) 9 L 240 mL
9 L 240 mL = 9 × 1000 mL + 240 mL
= 9000 mL + 240 mL = 9240 mL
Thus, 9 L 240 mL = 9240 mL
d) 5 L 325 mL
5 L 325 mL = 5 × 1000 mL + 325 mL
= 5000 mL + 325 mL = 5325 mL
Thus, 5 L 325 mL = 5325 mL
e) 6 L 55 mL
6 L 55 mL = 6 × 1000 mL + 55 mL
= 6000 mL + 55 mL = 6055 mL
Thus, 6 L 55 mL = 6055 mL
f) 7 L 470 mL
7 L 470 mL = 7 × 1000 mL + 470 mL
= 7000 mL + 470 mL = 7470 mL
Thus, 7 L 470 mL = 7470 mL
g) 8 L 670 mL
8 L 670 mL = 8 × 1000 mL + 670 mL
= 8000 mL + 670 mL = 8670 mL
Thus, 8 L 670 mL = 8670 mL
h) 4 L 558 mL
4 L 558 mL = 4 × 1000 mL + 558 mL
= 4000 mL + 558 mL = 4558 mL
Thus, 4 L 558 mL = 4558 mL
i) 2 L 900 mL
2 L 900 mL = 2 × 1000 mL + 900 mL
= 2000 mL + 900 mL = 2900 mL
Thus, 2 L 900 mL = 2900 mL
j) 9 L 845 mL
9 L 845 mL = 9 × 1000 mL + 845 mL
= 9000 mL + 845 mL = 9845 mL
Thus, 9 L 845 mL = 9845 mL
2.
a) 3000 mL
ଵ
We know that 1 mL = L
ଵ
ଷ
3000 mL = L=3L
ଵ
Thus, 3000 mL = 3 L
b) 5000 mL
ଵ
We know that 1 mL = L
ଵ
ହ
5000 mL = L=5L
ଵ
Thus, 5000 mL = 5 L
c) 8200 mL
8200 mL = 8000 mL + 200 mL
଼
= L + 200 mL = 8 L 200 mL
ଵ
Thus, 8200 mL = 8 L 200 mL
d) 1259 mL
1259 mL = 1000 mL + 259 mL
ଵ
= L + 259 mL = 1 L 259 mL
ଵ
Thus, 1259 mL = 1 L 259 mL
e) 3455 mL
3455 mL = 3000 mL + 455 mL
ଷ
= L + 455 mL = 3 L 455 mL
ଵ
Thus, 3455 mL = 3 L 455 mL
f) 4268 mL
4268 mL = 4000 mL + 268 mL
ସ
= L + 268 mL = 4 L 268 mL
ଵ
Thus, 4268 mL = 4 L 268 mL
g) 5674 mL
5674 mL = 5000 mL + 674 mL
ହ
= L + 674 mL = 5 L 674 mL
ଵ
Thus, 5674 mL = 5 L 674 mL
h) 6079 mL
6079 mL = 6000 mL + 79 mL
= L + 79 mL = 6 L 79 mL
ଵ
Thus, 6079 mL = 6 L 79 mL
PAGE 141
Exercise 8.7
1.
a) 6 L 300 mL + 2 L 100 mL = 8 L 400 mL
b) 8 L 250 mL + 10 L 185 mL = 18 L 435 mL
c) 16 L 207 mL + 5 L 354 mL = 21 L 561 mL
d) 8 L 524 mL + 4 L 160 mL = 12 L 684 mL
e) 10 L 472 mL + 30 L 165 mL + 58 L 320 mL = 98 L 957 mL
f) 30 L 662 mL + 46 L 150 mL + 20 L 185 mL = 96 L 997 mL
g) 25 L 425 mL + 35 L 107 mL + 45 L 354 mL = 105 L 886 mL
h) 25 L 425 mL + 35 L 200 mL + 05 L 272 mL = 65 L 897 mL
2.
a) 10 L 342 mL – 7 L 121 mL = 3 L 221 mL
b) 35 L 540 mL – 12 L 380 mL = 23 L 160 mL
c) 67 L 189 mL – 52 L 018 mL = 15 L 171 mL
d) 58 L 876 mL – 42 L 155 mL = 16 L 721 mL
e) 8 L 500 mL – 2 L 300 mL = 6 L 200 mL
f) 10 L 540 mL – 7 L 380 mL = 3 L 160 mL
g) 99 L 780 mL – 62 L 420 mL = 37 L 360 mL
h) 76 L 800 mL – 66 L 240 mL = 10 L 560 mL
PAGE 142
Workout
1.
a) 9 m
We know that 1 m = 100 cm
9 m = 9 × 100 cm = 900 cm
Thus, 9 m = 900 cm
b) 45 m
We know that 1 m = 100 cm
45 m = 45 × 100 cm = 4500 cm
Thus, 45 m = 4500 cm
c) 109 m
We know that 1 m = 100 cm
109 m = 109 × 100 cm = 10900 cm
Thus, 109 m = 10900 cm
d) 745 m
We know that 1 m = 100 cm
745 m = 745 × 100 cm = 74500 cm
Thus, 745 m = 74500 cm
e) 68 m 75 cm
We know that 1 m = 100 cm
68 m 75 cm = 68 × 100 cm + 75 cm
= 6800 cm + 75 cm = 6875 cm
Thus, 68 m 75 cm = 6875 cm
2.
a) 155 cm
ଵ
We know that 1 cm = m
ଵ
155 cm = 100 cm + 55 cm
ଵ
= m + 55 cm = 1 m 55 cm
ଵ
Thus, 155 cm = 1 m 55 cm
b) 278 cm
ଵ
We know that 1 cm = m
ଵ
278 cm = 200 cm + 78 cm
ଶ
= m + 78 cm = 2 m 78 cm
ଵ
Thus, 278 cm = 2 m 78 cm
c) 1109 cm
ଵ
We know that 1 cm = m
ଵ
1109 cm = 1100 cm + 9 cm
ଵଵ
= m + 9 cm = 11 m 9 cm
ଵ
Thus, 1109 cm = 11 m 9 cm
d) 2225 cm
ଵ
We know that 1 cm = m
ଵ
2225 cm = 2200 cm + 25 cm
ଶଶ
= m + 25 cm = 22 m 25 cm
ଵ
Thus, 2225 cm = 22 m 25 cm
e) 6545 cm
ଵ
We know that 1 cm = m
ଵ
6545 cm = 6500 cm + 45 cm
ହ
= m + 45 cm = 65 m 45 cm
ଵ
Thus, 6545 cm = 65 m 45 cm
3.
a) 1355 m
1355 m = 1000 m + 355 m
ଵ
= km + 355 m = 1 km 355 m
ଵ
Thus, 1355 m = 1 km 355 m
b) 2222 m
2222 m = 2000 m + 222 m
ଶ
= km + 222 m = 2 km 222 m
ଵ
Thus, 2222 m = 2 km 222 m
c) 3508 m
3508 m = 3000 m + 508 m
ଷ
= km + 508 m = 3 km 508 m
ଵ
Thus, 3508 m = 3 km 508 m
d) 8279 m
8279 m = 8000 m + 279 m
଼
= km + 279 m = 8 km 279 m
ଵ
Thus, 8279 m = 8 km 279 m
e) 7022 m
7022 m = 7000 m + 22 m
= km + 22 m = 7 km 22 m
ଵ
Thus, 7022 m = 7 km 22 m
4.
a) 2000 g
ଶ
2000 g = kg = 2 kg
ଵ
Thus, 2000 g = 2 kg
b) 13000 g
ଵଷ
13000 g = kg = 13 kg
ଵ
Thus, 13000 g = 13 kg
c) 18000 g
ଵ଼
18000 g = kg = 18 kg
ଵ
Thus, 18000 g = 18 kg
d) 1616 g
1616 g = 1000 g + 616 g
ଵ
= kg + 616 g = 1 kg 616 g
ଵ
Thus, 1616 g = 1 kg 616 g
e) 5106 g
5106 g = 5000 g + 106 g
ହ
= kg + 106 g = 5 kg 106 g
ଵ
Thus, 5106 g = 5 kg 106 g
5.
a) 14 m 55 cm + 28 m 8 cm + 31 m 75 cm = 75 m 10 cm
b) 18 m 68 cm + 8 m 6 cm + 70 m 70 cm = 97 m 98 cm
c) 7 kg 185 g + 25 kg 258 g + 34 kg 820 g = 67 kg 263 g
d) 18 kg 455 g + 29 kg 54 g + 10 kg 630 g = 58 kg 625 g
e) 25 L 190 mL + 60 L 385 mL + 6 L 462 mL = 92 L 037 mL
f) 57 L 345 mL + 20 L 55 mL + 9 L 846 mL = 87 L 741 mL
6.
a) 24 m 56 cm - 17 m 67 cm = 6 m 89 cm
b) 56 m 9 cm - 27 m 18 cm = 29 m 72 cm
c) 45 kg 425 g - 37 kg 685 g = 7 kg 740 g
d) 52 kg 506 g - 40 kg 50 g = 12 kg 006 g
e) 54 L 950 mL - 35 L 919 mL = 19 L 031 mL
f) 45 L 223 mL - 24 L 108 mL = 21 L 115 mL
PAGE 143
Maths in Action
PAGE 143
Intersection
PAGE 143
Mental Maths
Perform
1.
a) 738 cm
Since, 1 m = 100 cm
So, 738 cm = 7 m 38 cm
b) 5432 cm
Since, 1 m = 100 cm
So, 5432 cm = 54 m 32 cm
c) 6549 cm
Since, 1 m = 100 cm
So, 6549 cm = 65 m 49 cm
d) 5202 m
Since, 1 km = 1000 m
So, 5202 m = 5 km 202 m
e) 9106 m
Since, 1 km = 1000 m
So, 9106 m = 9 km 106 m
f) 6179 m
Since, 1 km = 1000 m
So, 6179 m = 6 km 179 m
g) 3450 g
Since, 1 kg = 1000 g
So, 3450 g = 3 kg 450 g
h) 4302 g
Since, 1 kg = 1000 g
So, 4302 g = 4 kg 302 g
i) 6512 g
Since, 1 kg = 1000 g
So, 6512 g = 6 kg 512 g
j) 3050 mL
Since, 1 L = 1000 mL
So, 3050 mL = 3 L 50 mL
k) 7555 mL
Since, 1 L = 1000 mL
So, 7555 mL = 7 L 555 mL
l) 8888 mL
Since, 1 L = 1000 mL
So, 8888 mL = 8 L 888 mL
PAGE 145
Enrich your Intelligence Quotient
Hots
3. Length of stick = 9 cm
ଵ
Part of stick painted red = of 9 cm = 9 ÷ 3 = 3 cm
ଷ
So, length of stick not painted red = 9 cm – 3 cm = 6 cm
Thus, 6 cm of stick is not painted red.
PAGE 145
Enrich your Emotional Quotient
Life Skills and Values
PAGE 149
Exercise 9.1
1.
a) The hour hand is at slightly past 5
The minute hand is at 8, hence 5 × 8 = 40 minutes has passed since 5’o clock
So, the time is 5:40 or 40 minutes past 5.
2.
a) 10 minutes to 7
10 minutes to 7 is 6:50
The hour hand will be at 6
The minute hand will be at 50 ÷ 5 = 10
b) 20 minutes to 8
20 minutes to 8 is 7:40
The hour hand will be at 7
The minute hand will be at 40 ÷ 5 = 8
c) 5 minutes to 10
5 minutes to 10 is 9:55
The hour hand will be at 9
The minute hand will be at 55 ÷ 5 = 11
d) 25 minutes to 9
25 minutes to 8 is 8:35
The hour hand will be at 8
The minute hand will be at 35 ÷ 5 = 7
e) 10:25
The hour hand will be at 10
The minute hand will be at 25 ÷ 5 = 5
f) Quarter to 8
Quarter to 8 is 7:45
The hour hand will be at 7
The minute hand will be at 45 ÷ 5 = 9
g) Quarter past 3
Quarter past 3 is 3:15
The hour hand will be at 3
The minute hand will be at 15 ÷ 5 = 3
h) Half past 11
Half past 11 is 11:30
The hour hand will be at 11
The minute hand will be at 30 ÷ 5 = 6
PAGE 150
Exercise 9.2
1.
a) 8 o’clock in the morning – 8:00 a.m.
b) 10:30 at night – 10:30 p.m.
c) 5:15 in the evening – 5:15 p.m.
d) 12:05 in the afternoon – 12:05 p.m.
e) Half past 7 in the morning – 7:30 a.m.
f) Quarter to 4 in the evening – 3:45 p.m.
g) 10:10 before noon – 10:10 a.m.
h) Quarter past 9 in the morning – 9:15 a.m.
i) 10:10 after noon – 10:10 p.m.
j) 2 o’clock after noon – 2:00 p.m.
2. Rachna wakes up at 7:45 a.m. She takes 20 minutes to wash and get dressed. She
gets dressed by 8:05 a.m. She spends 15 minutes over breakfast and then leaves
for school. She leaves for school by 8:20 a.m. It takes her 20 minutes to walk to
school. She reaches her school at 8:40 a.m.
PAGE 151
Exercise 9.3
1.
a) 6 weeks
1 week = 7 days
6 weeks = 6 × 7 = 42 days
b) 2 weeks 6 days
1 week = 7 days
2 weeks 6 days = (2 × 7) + 6
= 14 + 6 = 20 days
c) 52 weeks 3 days
1 week = 7 days
52 weeks 3 days = (52 × 7) + 3
= 364 + 3 = 367 days
2.
a) 5 years
1 year = 12 months
5 years = 5 × 12 = 60 months
b) 7 years 5 months
1 year = 12 months
7 years 5 months = (7 × 12) + 5
= 84 + 5 = 89 months
c) 12 years 10 months
1 year = 12 months
12 years 10 months = (12 × 12) + 10
= 144 + 10 = 154 months
PAGE 152
Exercise 9.4
1.
a) 6 days
1 day = 24 hours
6 days = 6 × 24 = 144 hours
b) 9 days
1 day = 24 hours
9 days = 9 × 24 = 216 hours
c) 13 days
1 day = 24 hours
13 days = 13 × 24 = 312 hours
d) 4 days 2 hours
1 day = 24 hours
4 days 2 hours = (4 × 24) + 2
= 96 + 2 = 98 hours
e) 3 days 6 hours
1 day = 24 hours
3 days 6 hours = (3 × 24) + 6
= 72 + 6 = 78 hours
f) 5 days 3 hours
1 day = 24 hours
5 days 3 hours = (5 × 24) + 3
= 120 + 3 = 123 hours
2.
a) 6 hours
1 hour = 60 minutes
6 hours = 6 × 60 = 360 minutes
b) 8 hours
1 hour = 60 minutes
8 hours = 8 × 60 = 480 minutes
c) 15 hours
1 hour = 60 minutes
15 hours = 15 × 60 = 900 minutes
d) 3 hours 9 minutes
1 hour = 60 minutes
3 hours 9 minutes = (3 × 60) + 9
= 180 + 9 = 189 minutes
e) 7 hours 15 minutes
1 hour = 60 minutes
7 hours 15 minutes = (7 × 60) + 15
= 420 + 15 = 435 minutes
f) 6 hours 10 minutes
1 hour = 60 minutes
6 hours 10 minutes = (6 × 60) + 10
= 360 + 10 = 370 minutes
3.
a) 5 minutes
1 minute = 60 seconds
5 minutes = 5 × 60 = 300 seconds
b) 7 minutes
1 minute = 60 seconds
7 minutes = 7 × 60 = 420 seconds
c) 15 minutes
1 minute = 60 seconds
15 minutes = 15 × 60 = 900 seconds
d) 8 minutes 25 seconds
1 minute = 60 seconds
8 minutes 25 seconds = (8 × 60) + 25
= 480 + 25 = 505 seconds
e) 3 minutes 18 seconds
1 minute = 60 seconds
3 minutes 18 seconds = (3 × 60) + 18
= 180 + 18 = 198 seconds
f) 2 minutes 37 seconds
1 minute = 60 seconds
2 minutes 37 seconds = (2 × 60) + 37
= 120 + 37 = 157 seconds
PAGE 153
Exercise 9.5
1.
a) The month of January begins on which day? Monday
b) The third Saturday of February falls on which date? 17/02/2018
c) Write the months in which there are five Thursdays? March, May, August,
November
d) On which date and day does January end? 31/01/2018, Wednesday
e) Which month has the least number of days? February
2.
Event Date Day
th
a) Teacher’s Day 5 September
c) National Mathematics Day 22nd December
3.
a) July 26, 2008 – 26-07-2008
b) August 6, 2010 – 06-08-2010
c) February 15, 2015 – 15-02-2015
d) January 26, 2012 – 26-01-2012
e) September 19, 2009 – 19-09-2009
4.
a) 31-01-2001 – January 31, 2001
b) 03-07-2008 – July 3, 2008
c) 08-08-2004 – August 8, 2004
d) 06-04-2011 – April 6, 2011
e) 10-05-2010 – May 10, 2010
PAGE 153
Exercise 9.6
PAGE 156
Workout
1.
a) 1:35, 35 minutes past 1
b) 9:10, 10 minutes past 9
c) 7:20, 20 minutes past 7
d) 11:40, 40 minutes past 11
2.
a) 12:50
b) 11:20
c) 2:55
d) 5:35
3.
a) 3 hours 20 minutes before 11 p.m. – 7:40 p.m.
b) 5’o clock in the evening – 5:00 p.m.
c) 6 hours after noon – 6:00 p.m.
d) Quarter past 8 in the morning – 8:15 a.m.
e) Quarter to 3 in the afternoon – 2:45 p.m.
f) 15 minutes before midnight – 11:45 p.m.
g) 4 hours past 9 a.m. – 1:00 p.m.
h) 25 minutes after 12:10 p.m. – 12:35 p.m.
4.
a) 18 hours
1 hour = 60 minutes
18 hours = 18 × 60 = 1080 minutes
b) 7 hours
1 hour = 60 minutes
7 hours = 7 × 60 = 420 minutes
c) 12 hours 5 minutes
1 hour = 60 minutes
12 hours 5 minutes = (12 × 60) + 5
= 720 + 5 = 725 minutes
d) 3 hours 19 minutes
1 hour = 60 minutes
3 hours 19 minutes = (3 × 60) + 19
= 180 + 19 = 199 minutes
5.
a) 5 days
1 day = 24 hours
5 days = 5 × 24 = 120 hours
b) 60 days
1 day = 24 hours
60 days = 60 × 24 = 1440 hours
c) 1 day 2 hours
1 day = 24 hours
1 day 2 hours = (1 × 24) + 2
= 24 + 2 = 26 hours
d) 43 days
1 day = 24 hours
43 days = 43 × 24 = 1032 hours
6.
a) Two months which come one after another and have the same number of days
are July and August.
b) The month in which 50th week of the year would fall is December.
PAGE 157
Intersection
PAGE 158
Mental Maths
Perform
PAGE 159
Enrich your Intelligence Quotient
1.
Journey 1 starts at = 9 a.m.
Arrival time = 12:30 p.m.
Duration of journey = 3 hours 30 minutes
So, half duration of journey = 1 hour 45 minutes
Adding 1 hour 45 minutes to 9 a.m. we get 10:45 a.m.
Half-time break starts at 10:45 a.m.
PAGE 159
Enrich your Emotional Quotient
Ms Akriti Sharma is a school teacher. On every working day, she reaches the school
at 8:30 a.m. The school gets over at 2:00 p.m. In evening, she teaches children of
poor family in her neighborhood for 2 hours. She starts teaching them at 4:30 p.m.
CHAPTER 10
MONEY
SOLUTION KEY
PAGE 160
Tune Up
PAGE 162
Exercise 10.1
1.
a) Rs.5.00 – Five rupees
b) Rs.1.50 – One rupee and fifty paise
c) Rs.0.08 – Eight paise
d) Rs.65.80 – Sixty-five rupees and eighty paise
e) Rs.22.05 – Twenty-two rupees and five paise
2.
a) Five rupees and twenty-five paise – Rs.5.25
b) Five paise – Rs.0.05
c) Forty-six rupees and fifty paise – Rs.46.50
d) Two hundred rupees and thirty paise – Rs.200.30
e) Nineteen rupees and seventy-five paise – Rs.19.75
f) Six hundred twelve rupees and fifty paise – Rs.612.50
c) Rs.4.56
Rs.4.56 = 4 × 100 p + 56 p
= 400 p + 56 p = 456 p
d) Rs.1.06
Rs.1.06 = 1 × 100 p + 6 p
= 100 p + 6 p = 106 p
e) Rs.9.80
Rs.9.80 = 9 × 100 p + 80 p
= 900 p + 80 p = 980 p
f) Rs.15.09
Rs.15.09 = 15 × 100 p + 9 p
= 1500 p + 9 p = 1509 p
g) Rs.11.90
Rs.11.90 = 11 × 100 p + 90 p
= 1100 p + 90 p = 1190 p
h) Rs.0.75 = 75 p
i) Rs.18.50
Rs.18.50 = 18 × 100 p + 50 p
= 1800 p + 50 p = 1850 p
j) Rs.17.08
Rs.17.08 = 17 × 100 p + 8 p
= 1700 p + 8 p = 1708 p
ଵ
4. We know 1 paisa = rupee
ଵ
a) 600 p
600 p = Rs. (600 ÷ 100) = Rs.6.00
b) 580 p
580 p = Rs. (580 ÷ 100) = Rs.5.80
c) 205 p
205 p = Rs. (205 ÷ 100) = Rs.2.05
d) 2368 p
2368 p = Rs. (2368 ÷ 100) = Rs.23.68
e) 875 p
875 p = Rs. (875 ÷ 100) = Rs.8.75
f) 1900 p
1900 p = Rs. (1900 ÷ 100) = Rs.19.00
g) 115 p
115 p = Rs. (115 ÷ 100) = Rs.1.15
h) 1008 p
1008 p = Rs. (1008 ÷ 100) = Rs. 10.08
i) 1705 p
1705 p = Rs. (1705 ÷ 100) = Rs.17.05
j) 2530 p
2530 p = Rs. (2530 ÷ 100) = Rs.25.30
PAGE 163
Exercise 10.2
1.
a) Rs.3.75 + Rs.4.45 = Rs.8.20
b) Rs.7.39 + Rs.2.50 = Rs.9.89
c) Rs.34.75 + Rs.12.00 = Rs.46.75
d) Rs.128.20 + Rs.701.60 = Rs.829.80
e) Rs.436.50 + Rs.223.25 = Rs.659.75
f) Rs.228.50 + Rs.152.00 = Rs.380.50
g) Rs.345.75 + Rs.463.48 = Rs.809.23
h) Rs.101.01 + Rs.10.01 = Rs.111.02
2.
a) Rs.75.75 + Rs.85.65 = Rs.161.40
b) Rs.99.90 + Rs.0.95 = Rs.100.85
c) Rs.135.60 + Rs.70.50 = Rs.206.10
d) Rs.684.55 + Rs.189.65 = Rs.874.20
e) Rs.463.60 + Rs.314.55 = Rs.778.15
f) Rs.15.00 + Rs.699.00 = Rs.714.00
3.
a) Rs.35.98 – Rs.11.85 = Rs.24.13
b) Rs.56.25 – Rs.24.01 = Rs.32.24
c) Rs.92.50 – Rs.32.40 = Rs.60.10
d) Rs.57.50 – Rs.19.35 = Rs.38.15
e) Rs.68.75 – Rs.39.90 = Rs.28.85
f) Rs.192.05 – Rs.56.04 = Rs.136.01
g) Rs.402.55 – Rs.291.25 = Rs.111.30
h) Rs.315.40 – Rs.278.65 = Rs.36.75
4.
a) Rs.47.50 – Rs.7.75 = Rs.39.75
b) Rs.200.00 – Rs.95.25 = Rs.104.75
c) Rs.400.80 – Rs.136.95 = Rs.263.85
d) Rs.634.50 – Rs.452.50 = Rs.182.00
e) Rs.930.10 – Rs.723.20 = Rs.206.90
f) Rs.740.50 – Rs.365.25 = Rs.375.25
PAGE 165
Exercise 10.3
PAGE 166
Exercise 10.4
1.
a) Rs.9.20 × 3 = Rs.27.60
b) Rs.7.25 × 6 = Rs.43.50
c) Rs.18.45 × 7 = Rs.129.15
d) Rs.93.05 × 5 = Rs.465.25
e) Rs.72.20 × 2 = Rs.144.40
f) Rs.95.50 × 4 = Rs.382.00
g) Rs.71.05 × 6 = Rs.426.30
h) Rs.69.00 × 8 = Rs.552.00
i) Rs.156.20 × 9 = Rs.1405.80
j) Rs.124.65 × 6 = Rs.747.90
k) Rs.173.25 × 7 = Rs.1212.75
l) Rs.112.75 × 4 = Rs.451.00
2.
a) Rs.9.12 ÷ 6 = Rs.1.52
b) Rs.89.60 ÷ 8 = Rs.11.20
c) Rs.49.06 ÷ 11 = Rs.4.46
d) Rs.157.74 ÷ 6 = Rs.26.29
e) Rs.286.74 ÷ 9 = Rs.31.86
f) Rs.538.85 ÷ 13 = Rs.41.45
g) Rs.658.05 ÷ 5 = Rs.131.61
h) Rs.764.50 ÷ 10 = Rs.76.45
i) Rs.204.00 ÷ 15 = Rs.13.60
PAGE 168
Exercise 10.5
1.
a) ½ kg capsicum costs = Rs.80 ÷ 2 = Rs.40
2 kg tomatoes = Rs.40 × 2 = Rs.80
2 kg carrots = Rs.50 × 2 = Rs.100
Green Veggies
Item Name Item price Quantity in kg Amount
per kg Rs. p
Potatoes 20 1 20 00
Capsicum 80 ½ 40 00
Tomatoes 40 2 80 00
Onions 30 1 30 00
Carrots 50 2 100 00
Total 270 00
1.
a) Rs.22.00
Rs.22.00 = 22 × 100 p = 2200 p
b) Rs.345.00
Rs.345.00 = 345 × 100 p = 34500 p
c) Rs.111.09
Rs.111.09 = 111 × 100 p + 9 p
= 11100 p + 9 p = 11109 p
d) Rs.120.55
Rs.120.55 = 120 × 100 p + 55 p
= 12000 p + 55 p = 12055 p
e) Rs.218.00
Rs.218.00 = 218 × 100 p = 21800 p
2.
a) 6000 p
6000 p = Rs. (6000 ÷ 100) = Rs.60.00
b) 2580 p
2580 p = Rs. (2580 ÷ 100) = Rs.25.80
c) 2760 p
2760 p = Rs. (2760 ÷ 100) = Rs.27.60
d) 1368 p
1368 p = Rs. (1368 ÷ 100) = Rs.13.68
e) 4875 p
4875 p = Rs. (4875 ÷ 100) = Rs.48.75
3.
a) Rs.53.40 – Rs.27.20 = Rs.26.20
b) Rs.6.25 + Rs.61.03 = Rs.67.28
c) Rs.11.08 × 9 = Rs.99.72
d) 248 p ÷ 8 = 31 p
e) Rs.79.68 – Rs.38.85 = Rs.40.83
f) Rs.95.00 ÷ 5 = Rs.19.00
g) Rs.40.50 × 10 = Rs.405.00
h) Rs.256 ÷ 4 = Rs.64
i) Rs.371.07 + Rs.32.16 = Rs.403.23
j) Rs.70.31 + Rs.25.20 = Rs.95.51
k) Rs.5.75 – Rs.3.15 = Rs.2.60
l) Rs.60.6 × 6 = Rs.363.6
PAGE 170
Maths in Action
PAGE 170
Intersection
History
Barter system was used to purchase things that they needed before the invention of
money. Barter system is an old method of exchanging goods for other goods in
return.
PAGE 171
Mental Maths
Perform
1.
a) 5678 p
Since, 100 p = Rs.1
So, 5678 p = Rs.56.78
b) 245 p
Since, 100 p = Rs.1
So, 245 p = Rs.2.45
c) 107 p
Since, 100 p = Rs.1
So, 107 p = Rs.1.07
d) 284 p
Since, 100 p = Rs.1
So, 284 p = Rs.2.84
e) 1009 p
Since, 100 p = Rs.1
So, 1009 p = Rs.10.09
f) 2562 p
Since, 100 p = Rs.1
So, 2562 p = Rs.25.62
2.
a) Rs.12.45
Since, Rs.1 = 100 p
So, Rs.12.45 = 1245 p
b) Rs.302.25
Since, Rs.1 = 100 p
So, Rs.302.25 = 30225 p
c) Rs.512.05
Since, Rs.1 = 100 p
So, Rs.512.05 = 51205 p
d) Rs.102.34
Since, Rs.1 = 100 p
So, Rs.102.34 = 10234 p
e) Rs.10.06
Since, Rs.1 = 100 p
So, Rs.10.06 = 1006 p
f) Rs.13.60
Since, Rs.1 = 100 p
So, Rs.13.60 = 1360 p
PAGE 172
Enrich your Intelligence Quotient
Hots
PAGE 174
Tune Up
PAGE 176
Exercise 11.1
1.
Books Tally Marks Number of books
Storybook |||| |||| |||| |||| |||| || 27
Maths |||| |||| || 12
EVS |||| |||| |||| |||| |||| |||| |||| |||| 39
English |||| |||| |||| |||| ||| 23
Art and Craft ||| 3
2.
Cupcakes Number Tally marks
2 ||
5 ||||
3 |||
7 |||| ||
6 |||| |
PAGE 179
Exercise 11.2
1.
a) He made 36 chocolate cakes.
b) He made Cheese cake in maximum number.
c) 4 more cakes should be drawn to show 72 cheese cakes.
d) Butterscotch cake has been made 20 in number.
2.
a) There was 45 cm of rain in June.
b) July had recorded maximum rainfall.
c) May had least rain.
d) 200 cm of rain was there in given 5 months.
3.
Activity Number of students
Musical instrument
Vocal singing
Dance
Dramatics
Drawing
4.
Flowers Number of flowers
Rose
Jasmine
Marigold
Lily
Lotus
Sunflower
1.
Number of hours Number of children
0–2
3–4
5–6
7–8
9 – 10
11 – 12
2.
Type of movies Number of friends
Action
Animated
Horror
Comedy
Science fiction
Key: = 3 friends
3.
a) Sumit scored the maximum runs.
b) Prashant scored the least number of runs.
c) Amit and Rajesh scored the same number of runs.
d) Sumit was able to score a half century.
e) Jagdish was the second highest run-scorer.
f) 207 runs are scored by the team.
PAGE 182
Mental Maths
Perform
PAGE 183
Enrich your Intelligence Quotient
Hots
1.
a) In D section the numbers of girls were same in both the years.
b) Sections that showed an increase - A and C
Sections that showed a decrease - B and D
c) The total strength of girls in 2011-12 was 54.
d) There were more number of girls in 2012-2013 and by 3 girls.
PAGE 183
Enrich your Emotional Quotient
Key: = 5 saplings
PAGE 184
Enrich your Happiness Quotient
6
Number of Students
3
Number of students
2
0
Dancing Listening Drawing Stamp Singing
music collection
Hobbies
FOCUS OLYMPIAD
SOLUTION KEY
PAGE 185
Chapter 1: Numbers
3. XIX = 10 + (10 – 1) = 10 + 9 = 19
Thus, a) is the correct answer.
PAGE 185
Chapter 2: Addition
1. 4262
+3762
8024
Thus, c) 2 is the correct answer.
PAGE 185
Chapter 3: Subtraction
1. 8826
- 5166
3660
Thus, c) is the correct answer.
5. 5 + 6 = 11 > 8
So, 5 + 6 <= 8 is not true.
Thus, c) is the correct answer.
PAGE 186
Chapter 4: Multiplication
1. Number of buses = 6
Number of students in each bus = 42
So, number of students in 6 buses = 6 × 42 = 252
Thus, 252 students went on a picnic.
Thus, c) is the correct answer.
2. Number of rows = 9
Number of circles in each row = 8
Total number of circles they draw = 9 × 8 = 72
Thus, a) is the correct answer.
PAGE 186
Chapter 5: Division
3. ♦ = ♠ ÷ ♣ + ♥
♥ + ♥ = 14
♥ = 14 ÷ 2 = 7
♠ + ♥ = 15
♠ = 15 – 7 = 8
♠-♣=6
♣=8–6=2
♦ = 8 ÷ 2 + 7 = 4 + 7 = 11
Thus, a) is the correct answer.
4. Total number of chairs = 405
Number of chairs arranged in one row = 9
Number of rows = 405 ÷ 9 = 45
Thus, a) is the correct answer.
PAGE 187
Chapter 6: Fractions
ଶ
1. a)
ହ
PAGE 187
Chapter 7: Geometry and Patterns
2. c) 1 line of symmetry
PAGE 188
Chapter 8: Measurement
4. Quantity of apples = 8 kg
Quantity of oranges = 3 kg
Quantity of mangoes = 7 kg
Total weight of fruits = 8 + 3 + 7 = 18 kg
Number of bags = 3
Weight of fruits in each bag = 18 kg ÷ 3 = 6 kg
Thus, c) is the correct answer.
PAGE 188
Chapter 9: Time
2. Number of hours and minutes between 3:45 p.m. to 5:10 p.m. = 1 hour 25 min
Thus, b) is the correct answer.
PAGE 189
Chapter 11: Data Handling
2.
a) 4052 + 1219 = 5271
b) 3078 + 3218 = 6296
c) 5001 – 3332 = 1669
d) 3500 – 1689 = 1811
3.
a) 906 × 5 = 4530
b) 231 × 37 = 8547
c) 3789 ÷ 8 = 473.62
d) 6704 ÷ 4 = 1676
4.
a) 4562 = 4 Thousands + 5 Hundreds + 6 Tens + 2 Ones
b) The smallest 4-digit number is 1000 and its predecessor is 999
c) 7652 + 1024 = 1024 + 7652 (By order property of addition)
d) 1920 + 672 + 2453 = 672 + 2453 + 1920 (By grouping property of addition)
5. Number of pages read on Day 1 = 158
Number of pages read on Day 2 = 578
Total number of pages read = 158 + 578 = 736
Thus, he read 736 pages altogether.
TEST PAPER 2
CHAPTERS 6 to 11
1.
a) ii) ghi is the correct answer.
c) We have 7 – 3 = 4
So, number of minutes when minute hand moves from 3 to 7 = 4 × 5
= 20 minutes
Thus, iii) is the correct answer.
2.
ଵ ଵ
a) of 28 = × 28 = 28 ÷ 4 = 7
ସ ସ
3.
a) 2/4
b) 2/3
c) 2/5
d) 3/6
e) 1/5
4.
Objects Number of Number of Number of
faces Edges corners
a) Cube 6 12 8
b) Cuboid 6 12 8
c) Cone 2 1 1
d) Cylinder 3 2 No
e) Sphere 1 No No