Module 3 - ABC Lecture S23
Module 3 - ABC Lecture S23
Management
Module 3
Activity Based Costing
Agenda
• Cost Types
• Traditional Based Costing
• Activity Based Costing
• Quiz 2
2
2
Cost Types
Direct Material
A readily identifiable part of a product; these are the raw material that can be
physically and directly associated with the finished product
Direct Labour
The time spent by individuals who work specifically on manufacturing a product or
performing a service ( the wages paid to these workers); this is the work that can
be physically and directly associated with converting raw material into finished
goods
• Cost of procurement
• Cost of processing order
• Finishing cost
• Cost of QC
• Cost of R&D
• Design cost
Indirect Cost
• Machine maintenance
• Worker’s insurance
• Electricity
• Transportation
• Packing cost
• Direct material Direct Cost
• Direct Labour
4
4
Traditional Costing System
Direct
Costs Traced
(materials, Cost
labour) Object
(product,
service, etc.)
Indirect
Costs
(Overhead) Allocated based on a formula and
certain assumptions
5
Question 1 – Traditional Costing
ABC Inc. has two major products in their portfolio: handbags and wallets. Both of
these products are made out of leather which costs $20 & $10 per unit respectively.
Each handbag consumes 2 hours of labour and wallets consume 1 hour of labour to
produce. If the overhead cost for handbag is $15 and wallet is $5 respectively; what
is the unit cost of each product under traditional costing method if 100 handbags
and 200 wallets are produced. Assume labour rate is $12/ hour.
Handbag Wallet
Direct Material $20 $10
Direct Labour $24 $12
Overhead $15 $5
TOTAL $59 $27
6
6
Question 2 – Traditional Costing
ABC Inc. has two major products in their portfolio: handbags and wallets. Both of
these products are made out of leather which costs $20 & $10 per unit respectively.
Each handbag consumes 2 hours of labour and wallets consume 1 hour of labour to
produce. If the total overhead cost is $3000 and assigned based on the direct labour
hours; what is the unit cost of each product under traditional costing method if 100
handbags and 200 wallets are produced. Assume labour rate is $12/ hour.
Handbags Wallets
Direct Material $20 $10
Direct Labour $24 $12
Overhead $15 $7.5
TOTAL $59 $29.5
Boot Club
Direct Material $40 $30
Direct Labour $12 $12
Overhead $30 $30
TOTAL $82 $72
8
8
What is Activity Based Costing? ABC
https://www.investopedia.com/terms/a/abc.asp
9
9
Traditional Costing Vs. ABC
Traditional Costing
11
5 Levels of Activities for Establishing Cost Pools
and Allocating Cost to Cost Object
ABC defines five levels of activity
that largely do not relate to the volume of units
produced.
Unit-Level Batch-Level
Activity Activity
Manufacturing
companies typically combine
their activities into five
classifications.
Product-Level Customer-
Activity Organization- Level
12 Sustaining Activity
Activity
Five Levels of Activities in ABC Costing
Transaction Duration
driver driver
Count A measure
of the number of of the amount
times an activity of time needed
15 occurs. for an activity.
ABC Class Exercises
16
ABC Costing – Exercise 1a
Allen Inc. is a manufacturer of quality shoes. The company has always used a plant-wide allocation
rate for allocating manufacturing overhead to its products. The plant manager believes it is time to
change to a better method of cost allocation. The accounting department has established the
following relationships between production activities and manufacturing overhead costs:
The previous plant-wide allocation rate method was based on direct manufacturing labour
hours, and if that method is used, the allocation rate is $80 per labour hour.
a. Assume that a batch of 1,000 pairs of shoes requires 4,000 parts, 50 direct manufacturing
labor hours, and 60 minutes of inspection time. What are the indirect manufacturing
costs per pair of shoes to produce a batch of 1,000 pairs of shoes, assuming the previous
plant-wide allocation rate method is used?
Overhead allocation cost for 1 hr $80 Total Overhead cost for 1000 pairs $4,000
Manufacturing labour hours 50
pairs of shoes 1000 Total overhead cost for 1 pair $4.00
17
# of parts 4000
1
ABC Costing – Exercise 1b
Allen Inc. is a manufacturer of quality shoes. The company has always used a plant-wide allocation
rate for allocating manufacturing overhead to its products. The plant manager believes it is time to
change to a better method of cost allocation. The accounting department has established the
following relationships between production activities and manufacturing overhead costs:
Activities Cost Drivers Allocation Rate
Material handling Number of parts $ 8 per part
Assembly Labour hours 80 per hour
Inspection Time spent by item at inspection station 12 per minute
The previous plant-wide allocation rate method was based on direct manufacturing labour
hours, and if that method is used, the allocation rate is $80 per labour hour.
b. What are the indirect manufacturing costs per pair of shoes to produce a batch of
1,000 pairs of shoes, assuming the activity-based method of allocation was used?
Total
ACTIVITIES Cost Drivers Allocation Rate Formula
Allocation
Material handling Number of parts $ 8 per part $32,000 $8 x4000
Assembly Labour hours 80 per hour $4,000 $80x50
Time spent by item at
Inspection 12 per minute 60X12
inspection station $720
TOTAL $36,720
18
Total overhead for 1 pair $36.72 1
ABC Exercise 2a
The Silvernagel Company is attempting to institute an activity-based accounting system to
cost products. The Purchasing Department incurs costs of $473,500 per year and has five
people working in it. Because finding the best supplier takes the majority of the effort in the
department, most of the costs are allocated to this area.
20
2
Exercise 2b
2b. If 200 units of product are manufactured during the year, what is the Purchasing
Department cost per unit? Assume $894.50 is the allocation for manufacturing of this
product.
21
2
ABC Exercise 3 – Product Comparison
22
ABC Exercise 3 – Product Comparison. Cont’d
To solve, first determine cost per unit
23
2
Traditional vs. ABC Costing
https://www.google.com/search?q=traditional+costing+vs+abc+cos
ting&source=lnms&tbm=vid&sa=X&ved=2ahUKEwiOveXyiY7_AhVrj
okEHbBHCdwQ_AUoAnoECAEQBA&biw=673&bih=586&dpr=2#fpst
ate=ive&vld=cid:eb2a06c6,vid:aDycx2hJ6tg
24
2
QUIZ #2
References
Callahan, K. R., Stetz, G.S., Brooks, L. M. (2007). Project management accounting:
Budgeting, tracking, and reporting costs and profitability
Kahneman, Daniel (2011). Thinking, Fast and Slow. Canada: Doubleday Canada.
Raiborn, C.A, Barfield, J.T, & Kinney, M.R (1993). Managerial Accounting. St. Paul, MN:
West Publishing Company .
Weygandt, Kimmel, Kieso, & Aly (2009). Managerial Accounting: Tools for Business
Decision Making. Mississauga, Ontario: John Wiley & Sons Canada, Ltd.
26