Math Assignment Sample
Math Assignment Sample
A00024293
Math 110
Mr Jamiu Olumoh
62) (a) To find the total sales of the two restaurants, we simply add the sales of R1 and R2 for
each corresponding year:
R3 = R1 + R2
(b) Using a graphing utility, we can plot R1, R2, and R3 in the same viewing window. The x-axis
represents the year (t), and the y-axis represents the sales
The graph should show R1 as a decreasing parabola, R2 as a linear increasing function, and R3
as a decreasing parabola with a smaller slope than R1.
1
AL-Ameen 2
= 1,936.4
To interpret this result, we can say that the total number of Navy and Marines personnel in 2010
was approximately 1,936,400.
= 718.88
= 2,269.76
To interpret these results, we can say that the total number of Navy and Marines personnel in
2006 was approximately 718,880, and in 2012 it was approximately 2,269,760.
2
AL-Ameen 3
To evaluate this function for t = 0.6, we substitute t = 0.6 into the function:
= 199.81
So therefore, we can say that the difference between the number of Navy and Marines
personnel in 2000 was approximately 199,810. To evaluate (N - M)(12), we substitute t = 12 into
the function:
= 4,692.48
the difference between the number of Navy and Marines personnel in 2012 was approximately
4,692,480.
73) (a) The composition N(T(t)) means that we substitute the expression for T(t) into the
formula for N(T), so we get:
3
AL-Ameen 4
This gives us the number of bacteria in the food as a function of time, with respect to change
in temperature.
(b) To find the bacteria count after 0.5 hour, we need to evaluate N(T(t)) at t = 0.5. So we get:
N(T(0.5)) = 507.5
74) (a) To find (C - x)(t), we substitute x(t) into the formula for C(x):
= 59x(t) + 750
Interpretation: (C - x)(t) represents the cost of producing the units x(t) in time t, after subtracting
the revenue from selling those units. In other words, it's the net cost of production.
(b) To find the number of units produced in 4 hours, we substitute t = 4 into the formula for x(t):
4
AL-Ameen 5
To find the cost of producing 200 units, we substitute x = 200 into the formula for C(x):
(c) To find the time that must elapse in order for the cost to increase to $15,000, we set C(x) =
15,000 and solve for x:
60x = 14,250
x = 237.5
So, 237.5 units must be produced in order for the cost to reach $15,000. To find the time it
takes to produce 237.5 units, we solve for t:
x(t) = 237.5
50t = 237.5
t = 4.75
Therefore, it will take 4.75 hours for the cost to increase to $15,000.