Cat 1 Cse 314 2023 - Solutions
Cat 1 Cse 314 2023 - Solutions
Cat 1 Cse 314 2023 - Solutions
Support
span
Assume a deflection limit = Take (Quasi-permanent value of permanent
actions) 𝜓 = 0.3
Bending (main axis) Shear
, ,
𝜎 , , = = ;𝑓 , , = 𝜏 = 1.5 ;𝑓, = ,
,
𝑘 𝑘 𝑘
Solution
REF CALCULATIONS OUTPUT
Design actions
𝐺 =
Permanent action, 𝐺
0.3 𝑘𝑁𝑚
Total characteristic permanent action = 0.30 𝑘𝑁𝑚
Variable action, 𝑄 𝑄 =
Imposed load for domestic dwelling = 2.5 𝑘𝑁𝑚 2.5 𝑘𝑁𝑚
EC 0
Design action
Table
𝛾 𝐺 + 𝛾 𝑄 = 1.35 × 0.3 + 1.5 × 2.5 = 4.155 𝑘𝑁 𝑚
A1.2(B)
. ×
Maximum moment 𝑀 = = = 4.7 𝑘𝑁𝑚
𝑀 , 4.7(10)
𝜎 , , = = = 4.83 Nmm-2
𝑊 80 × 270
6
. ×
Maximum shear 𝑉 = = = 6.23 𝑘𝑁
Page 1 of 4
REF CALCULATIONS OUTPUT
Page 2 of 4
REF CALCULATIONS OUTPUT
Deflection
Instantaneous deflection due to permanent action, 𝑢
For serviceability state 𝛾 = 1.0, and the factored permanent load, 𝐺 =
𝛾 𝐺 = 1.0 × 0.3 = 0.3 𝑘𝑁 𝑚
Factored permanent load per joist, 𝐹 , is
𝐹 , = total load × span length = 0.3 × 3.0 = 0.9 𝑘𝑁
𝑢 = bending deflection + shear deflection
. ( ) ×
𝑢 = × + × = × ( ) × . ( )
+
. ( ) ×
× ( ) × ( )
= 0.258 𝑚𝑚
Instantaneous deflection due to variable action, 𝑢
For serviceability state 𝛾 = 1.0, and the factored permanent load, 𝑄 =
𝛾 𝑄 = 1.0 × 2.5 = 2.5 𝑘𝑁 𝑚
Factored permanent load per joist, 𝐹 , is
𝐹 , = total load × span length = 2.5 × 3.0 = 7.5 𝑘𝑁
𝑢 = bending deflection + shear deflection
5 𝑤𝑙 12 𝑤𝑙
𝑢 = × + ×
384 𝐸𝐼 5 𝐸𝐴
5 7.5(10) × 3000
= ×
384 10(10) × 1.386(10)
12 7.5(10) × 3000
+ × = 2.15 𝑚𝑚
5 10(10) × 22(10)
Deformation factor 𝑘
Table 3.2 𝑘 = 0.8
For solid timber service class 2 and medium-term loading
Final deflection due to permanent actions 𝑢 , =
Final deflection, 𝑢 , = 𝑢 1+𝑘 = 0.258(1 + 0.8) = 0.513 𝑚𝑚 = 0.513 𝑚𝑚
Final deflection due to variable actions
𝜓 = 0.3, hence Final deflection,
𝑢 , =𝑢 1+𝜓 𝑘 = 2.15(1 + 0.3 × 0.8) = 2.666 𝑚𝑚
Final deflection
Deflection OK
Total final deflection 𝑢 = 𝑈 , + 𝑈 , = 0.513 + 2.666 = 3.179 𝑚𝑚
Permissible deflection (assuming floor supports brittle finishes) , 𝑤
Table 7.2 span 3000
𝑤 = = = 12 𝑚𝑚 > 3.179 mm
250 250
Shear
Design shear
𝑓, 3.8
§6.1.7 𝑓, =𝑘 𝑘 = 1.1 × 0.8 × = 2.57 Nmm-2
𝛾 1.3
§6.5.2(2)
Maximum shear force Shear ok
𝑉 = 6.23(10) N
Design Shear at neutral axis
1.5 𝑉 1.5 × 6.23(10)
𝜏 = = = 0.425 Nmm < 𝑓 ,
𝐴 22(10)
Page 3 of 4
REF CALCULATIONS OUTPUT
Bearing
𝐹 , = 6.23(10) N
§6.1.5(1) Assuming that the floor joists spans onto 100 wider walls as shown, the
bearing stress is given by
𝐹, , 6.23(10)
𝜎, , = = = 0.77 Nmm-2
𝑏𝑙 80 × 100
Design compressive strength
𝑓, , 2.4
𝑓, , =𝑘 𝑘 = 1.1 × 0.8 × = 1.62 Nmm-2
𝛾 1.3
Bearing capacity
§6.1.5(3)
For the support 𝑎 = 0; 𝑙 = 100mm, and ℎ = 275mm
For 𝑎 < = = 91.67;
𝑘 , = 2.38 − 1+ = 2.38 − 1+ = 2.433 < 4.0
×
-2
𝑘 , 𝑓, , = 2.433 × 1.62 = 3.94 Nmm > 𝜎 , , = 0.77 Nmm-2
Page 4 of 4