Lesson Plan 6A
Lesson Plan 6A
LESSON PLAN
TIẾNG ANH 10 FRIENDS GLOBAL
UNIT 6: MONEY
LESSON 6A: Spending power
I. OBJECTIVES:
By the end of the lesson, Ss will be able to:
1. Knowledge:
- Get some more knowledge to talk about shops and services; shopping nouns
- Vocabulary: afford, bargain, butcher, deli, yen, pound, receipt, refund, coupons,
discount, price tag, sale, special offer.
- Speaking: Guessing which items are the cheapest and most expensive; acrafty
customer questionnaire.
- Pronunciation: Placing stress on the correct syllable
2. Ability:
- Main skills: listening and speaking skills
- Sub skills: reading and listening for specific information
- Asking and answering about shops and services
- Discussing about shops and services; shopping nouns
3. Quality:
- Have positive attitude in English language learning so that they can participate
enthusiastically in all classroom activities, especially with the topic conducted by the
teacher
- Know how to talk about likes and dislikes, and dicuss about school subjects
II. TEACHER AIDS AND LEARNING MATERIALS:
Lesson plan, PPT slides, student’s book, workbook, notebook, personal computer (if
any), projector/TV. Speakers, IWB software.
III. PROCEDURES:
A. Warm-up (5’)
a) Objective: Introduce the new lesson and set the scene for Ss to acquire new
language; get students' attention at the beginning of the class by means of enjoyable and
short activities as well as to engage them in the steps that followed.
b) Content: Warm-up game
c) Outcomes: Students can gain more confidence and interest in the lesson
d) Competence: guessing, discuss shops and servicse
e) Organisation of the activity:
TEACHER’S ACTIVITIES STUDENT’S ACTIVITIES CONTENTS
Warm-up T-Ss- T/ Ss – Ss
Game “Speaking”
- Play game in groups
Exercise 1: Work in groups.
Look at the photos. Guess - Listen to the teacher’s
which of the items is the most instructions
expensive and which the least - Work in group and
expensive decide which one is the
- Divides class into 3 most expensive and
groups which is the least
- Gives the students expensive thing in the
instructions pictures
- Asks the students to
choose which is the most - Think about what they
expensive and which is are going to buy if they
the least expensive thing have a lot of money
in the pictures and explain why