0% found this document useful (0 votes)
557 views4 pages

Math Week 8

The document provides a math worksheet on problem solving involving division of 2- to 4-digit numbers by 1- to 2-digit numbers. It discusses routine and non-routine word problems, and outlines a 4-step process for solving problems: 1) understand the problem, 2) plan the steps to solve it, 3) perform the necessary calculations, and 4) state the answer. Several sample word problems are then provided and steps are shown to solve them using division, multiplication, and addition.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
557 views4 pages

Math Week 8

The document provides a math worksheet on problem solving involving division of 2- to 4-digit numbers by 1- to 2-digit numbers. It discusses routine and non-routine word problems, and outlines a 4-step process for solving problems: 1) understand the problem, 2) plan the steps to solve it, 3) perform the necessary calculations, and 4) state the answer. Several sample word problems are then provided and steps are shown to solve them using division, multiplication, and addition.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

MATH WORKSHEET

Solves Routine and Non-


Routine Problems Involving Division of 2- to 4-Digit
Lesson 1 Numbers by 1 –to 2- Digit Numbers

Problem Solving is the process of finding solutions to difficult or complex issues.


Word problems can be classified as routine or non-routine.

Routine problem solving involves using at least one of the four arithmetic operations
and/or ratio to solve practical problems.

A non-routine problem is any complex problem that requires some degree of creativity
or originality to solve. It does not have an immediately apparent strategy for solving them.
Oftentimes, these problems can be solved in multiple ways.

In solving a problem, we must use the following steps:


1. Understand. Solving problems requires understanding and analysis of the problem.
What do you need to find out about the problem?
What is being asked?
What does the problem tell?
What are the hidden facts/questions?

2. Plan. Knowing all the needed information and data, determining what operations to
use. What is the number sentence?

3. Solve. Perform the operations.

4. Answer. State the complete answer.

Let’s try doing this problem using the given steps.


A farmer packed 96 kilos of chicken feeds into 12 bags. If a bag of chicken feeds was sold
for ₱400.00 each, how much did he earn?
1. What is being asked? ___________________________________

A. Understand . Problem solving requires understanding and analysis of the problem.


What do you need to find out about the problem?
What is being asked?
Answer: The amount a farmer earned 96 kilos of chicken feeds into 12-kilo bags
What does the problem tell?
Answer: A bag of chicken feeds was sold out at ₱400.00 each What are the hidden
facts?
Answer: The number of 12-kilo bags packed

B. Plan. Knowing all the needed information and data, determining what operations to
use. What operations to be used?
Answer: Division and Multiplication What is the number sentence?
Answer: (96 ÷ 12) x ₱400.00 = N

C. Solve. Perform the operations. Do the operation inside the parenthesis first.

(96 ÷ 12) x ₱400.00 = N 8


8 x ₱400.00 = ₱3200.00 12

------------
0
₱400.00
X 8
₱3 200.00
4. Answer. State the complete answer. A farmer earned
₱3 200.00

What’s More

A. Read the problem below and answer the questions that follow.
https://thumbs.dreamstime.com/b/two-beautiful-women-window-shopping-mall-bags-67732814.jpg

Two friends save ₱450.00. They are planning to buy gifts for their two friends
this coming Christmas Day. How much is the cost of each gift they can buy from their
savings?

1. What is asked in the problem? __________________________

2. What are the given facts? ______________________________

3. What operation to be used? ____________________________

4. What is the number sentence? __________________________

5. State the complete answer. ____________________________

https://nypost.com/wp-content/uploads/sites/2/2018/10/jollibee-customers1a.jpg?quality=80&strip=all&w=618&h=410&crop=1
6. Three friends ate their lunch at Jollibee. The meal cost ₱660.00. They agreed to
share equally the expenses. What was the share of each?

Number sentence: ______________________________________

Answer: ______________________________________________

https://i.ytimg.com/vi/wSsnA1h8aMI/maxresdefault.jpg

7. Mother and son are at the mall. They buy a dress for ₱450.00 and a pair of shoes
for ₱500.00. Lastly, she gets her son a watch for ₱350.00. Father and mother
agreed to divide equally the amount to be paid to the seller. How much each of
them will share?

Number sentence: ________________________________________

Answer: ________________________________________________

You might also like