BSOP 209 Week 3 Assignment Answer
BSOP 209 Week 3 Assignment Answer
17
Markland Manufacturing intends to increase capacity by overcoming a bottleneck operation
by adding new equipment. Two vendors have presented proposals. The fixed costs for
proposal A are $50,000, and for proposal B, $70,000. The variable cost for A is $12.00, and
for B, $10.00. The revenue generated by each unit is $20.00.
a) What is the break-even point in units for proposal A?
Ans:
The break-even point in units for proposal A is:
BEP (x) = F/ (P-V) = $50000 /($20-$12) = 50000/8 = 6250 Units
b) What is the break-even point in units for proposal B?
Ans:
The break-even point in units for proposal B is:
BEP (x) = F/ (P-V) = $70000 /($20-$10) = 70000/10 = 7000 Units
S7.18
Using the data in Problem S7.17:
a) What is the break-even point in dollars for proposal A if you add $10,000 installation to
the fixed cost?
Ans:
The break-even point in Dollar for proposal A is:
BEP (s) = F/ (1-(V/P)) = 60000 /(1- (12/20)) = 60000 /0.4 = $ 150,000
b) What is the break-even point in dollars for proposal B if you add $10,000 installation to
the fixed cost?
Ans:
The break-even point in Dollar for proposal B is:
BEP (s) = F/ (1-(V/P)) = 80000 /(1- (10/20)) = 80000 /0.5 = $ 160,000
S7.30
What is the net present value of an investment that costs $75,000 and has a salvage value of
$45,000? The annual profit from the investment is $15,000 each year for 5 years. The cost of
capital at this risk level is 12%.
Ans:
Initial investment = $75,000
Salvage value = $45,000
Five-year return = $15,000
Cost of capital = 12%
NPV annuity factor → 5 years @ 12% = 3.605 (As per the TABLE S7.2 in the Textbook
-Present Value of an Annuity of $1)
This study source was downloaded by 100000858111317 from CourseHero.com on 12-23-2022 03:53:17 GMT -06:00
https://www.coursehero.com/file/9707465/BSOP-209-Week-3-Assignment-Answer/
Present value = 3.605 × 15,000 = $54,075
(TABLE S7.1 in the Textbook - Present Value of a $1 –> 5 Years @ 12 % = 0.567)
Present value of salvage: 0.567 × 45,000 = $25,515
Net present value = 54,075 + 25,515 – 75,000 = $4,590
S7.31
The initial cost of an investment is $65,000 and the cost of capital is 10%. The return is
$16,000 per year for 8 years. What is the net present value?
Ans:
Initial investment = $65,000
Eight-year return = $16,000 per year
Cost of capital = 10%
NPV annuity factor → 8 years @ 10% = 5.335 (As per the TABLE S7.2 in the Textbook
-Present Value of an Annuity of $1)
Present value = 5.335 × $16,000 = $85,360
Net present value = $85,360 – $65,000 = $20,360
This study source was downloaded by 100000858111317 from CourseHero.com on 12-23-2022 03:53:17 GMT -06:00
https://www.coursehero.com/file/9707465/BSOP-209-Week-3-Assignment-Answer/
Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)