0% found this document useful (0 votes)
106 views15 pages

Math108x Document w02QuantitativeReasoningAssignment

This document outlines the steps of the quantitative reasoning process to determine whether it is cheaper to buy or bring a lunch sandwich to work. Step 1 is to understand the problem by identifying the key reasons for buying versus bringing a sandwich. Step 2 is to identify the key variables like ingredients and assumptions. Step 3 applies quantitative tools by setting up a cost comparison in Excel. Step 4 makes the informed decision that bringing a sandwich is ultimately cheaper long-term to avoid wasting money. Step 5 evaluates assumptions and reasoning to conclude the person would bring a sandwich.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
106 views15 pages

Math108x Document w02QuantitativeReasoningAssignment

This document outlines the steps of the quantitative reasoning process to determine whether it is cheaper to buy or bring a lunch sandwich to work. Step 1 is to understand the problem by identifying the key reasons for buying versus bringing a sandwich. Step 2 is to identify the key variables like ingredients and assumptions. Step 3 applies quantitative tools by setting up a cost comparison in Excel. Step 4 makes the informed decision that bringing a sandwich is ultimately cheaper long-term to avoid wasting money. Step 5 evaluates assumptions and reasoning to conclude the person would bring a sandwich.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 15

Quantitative Reasoning Process Step 1: Understand the Proble

You need to eat lunch every day at work. Should you bring a sack lunch or
purchase a sandwich from the cafeteria? This activity gives you the
opporutnity to walk through each step of the Quantitative Reasoning
Process in order to answer this question.

Start by answering the questions on the right to complete Step 1 of the


Quantitative Reasoning Process. Then click on each tab at the bottom of
this Excel file to complete the other steps of the Quantitative Reasoning
Process.
nderstand the Problem
ring a sack lunch or
gives you the
tive Reasoning
Buy or Bring? Which way will cost
ete Step 1 of the
less? What do you think? Why?
b at the bottom of Reasons for buying Reasons for bringing
The reason for buying a sandwich is to The reason for bringing our own
titative Reasoning optimize our productivity during the day sandwich will be to save money due to
rather than investing time in going to the the fact that anything home made
grocery store, finding and buying the becomes cheaper rather than spending
elements for making a sandwich, so we money each day on fast food or in this
must invest that time doing something case, a sandwich. This way, we might not
else more productive. invest an extra time for doing so and will
save money instead.
y will cost
k? Why?
s for bringing
ringing our own
to save money due to
thing home made
er rather than spending
on fast food or in this
h. This way, we might not
me for doing so and will
ead.
Quantitative Reasoning Process Step 2: Identify Variables & As
entify Variables & Assumptions

Using words a child can understand, explain what a k


A key variable is like counting the number of apples in the basket w
knowing how many apples that is.

Again, using words a child can understand, explain w


assumption is and how they are used in solving math
A key assumption is like how people might make the assumption t
you wear glasses, even though that's not true.
The reason why they are used in solving math problems is to assis
the problem is about and how to solve it as well.

What are the key variables for solving this p


The list of ingredients and condiments for a sandwich:
Bread, Ham, Cheese, Lettuce, Tomato, Ketchup or Mustard, and Pl

What are the key assumptions for solving this


The key assumptions here is whether or not we can buy or bring a
how much will it cost to do so.
nderstand, explain what a key variable is.
he number of apples in the basket without actually
is.

d can understand, explain what a key


hey are used in solving math problems.
eople might make the assumption that you're a nerd if
that's not true.
n solving math problems is to assist in assuming what
to solve it as well.

y variables for solving this problem?


iments for a sandwich:
omato, Ketchup or Mustard, and Plastic.

assumptions for solving this problem?


hether or not we can buy or bring a sandwich based on
Quantitative Reasoning Process Step 3: Apply Quantitative Too
pply Quantitative Tools

In this step use Excel to mathematically compare the cost of brin


sandwich for lunch versus buying a sandwich for lunch. (For the
column a 6.5% tax rate has already been applied.) Set up the pr
that you can compare costs on an apples-to-apples (one-to-one

Questions about how to do basic calculations


Excel? Click below!
https://youtu.be/5HHSyKEJd2c

Cost to Buy
Item $ Amount
Sandwich 3.69

Total 10.19
ematically compare the cost of bringing a
ying a sandwich for lunch. (For the bringing
ready been applied.) Set up the problem so
on an apples-to-apples (one-to-one) basis.

ow to do basic calculations with


el? Click below!

Cost to Bring
Item $ Amount
Loaf of Bread 0.25
Tomatoes 0.34
Head of Lettuce 0.19
Lunch Meat 0.69
Mayo/Mustard 0.09
Cheese 0.19
Plastic Bags 0.05

Total 1.80
Quantitative Reasoning Process Step 4: Make Informed

Buy or Bring? Which way will cost less?


Buying a sandwich costs less, but it would waste a lot of money in the
long-term. Bringing a sandwich would cost more, but it would not waste
money for a long while. To me, I would prefer bring the ingridients to
make my own sandwiches as to not spend too much in the long term.
tep 4: Make Informed Decisions

will cost less?


e a lot of money in the
e, but it would not waste
ring the ingridients to
much in the long term.
Quantitative Reasoning Process Step 5: Evaluate Y

What are some assumptions you made in Step 2 that could end
up being wrong and why?
That either the sandwich or the ingredients would cost more than
they should have been due to the inflation rate of their prices.

Would you buy or bring a sandwich?


I would rather bring a sandwich only to never spend too much buying
sandwichs during lunchtime.
tep 5: Evaluate Your Reasoning

2 that could end

st more than
eir prices.

h?
too much buying
Please save this file and upload it to the W02
Quantitative Reasoning Assignment Submission
folder in I-learn.
Then complete the W02 Quantitative Reasoning
Assignment Quiz in I-Learn.

You might also like