TUTORIAL 11-2022 TAX - Sample Answer
TUTORIAL 11-2022 TAX - Sample Answer
Quiz:
6. Calculate the agriculture land use tax payable by a household in Hai Duong
who has 05 hectares of annually cultivated land which is classified as
category 4, knowing that threshold for this type of land is 02
hectares/household and tax rate applicable is 280kg paddy/hectare.
Within threshold = 2*280=560 kg
Above of threshold = (5-2)*280*1.2=1,008 kg
Total tax payable = 560+1008=1568 kg
14. For the tax year 20XX, Mr. An owns a land in Hanoi. The area is 800m2 of
which: 200 m2 is for a house, another 200 m2 is for a playground and the
remaining 400m2 is for a small garden. Calculate the amount of non-
agriculture land use tax payable by Mr. An for tax year 20XX. Given that:
residential land threshold for each household is 100m2 and the base price for
tax purpose is VND30 mil.
Tax payable = Area*Base price*Tax rate
o Residential land: progressive rate
Within threshold = 100*30*0.03%=0.9 mil
3 times of threshold = 3*100*30*0.07%=6.3 mil
Above 3 times of threshold = (800-100-300)*30*0.15%=18.0
mil
Total tax payable for the year = 0.9+6.3+18=25.2 mil
19. Volume of stones exploited: 200,000 m3. Sales for the month: To
company A: 32,000 m3 at before-VAT price of VND110,000/m3. To company
B: 40,000 m3 at before-VAT price of VND114,000/m3. To company C: 58,000
m3 at before-VAT price of VND109,000/m3. Calculate the amount of
severance tax payable by Rama for the tax month. Given that severance tax
is 6%.
Severance tax payable = Quantity exploited*Average selling price*Tax
rate
o Weighted Average selling price = (32,000*110,000 + 40,000*114,000
+ 58,000*109,000)/(32,000+40,000+58,000)=110,784.62
o Tax payable = 200,000*110,784.62*6%=1.329 bil
Problems:
Question 1: Mr. Dzung has 2 pieces of land in Hanoi. The total area is 2,000
m2 of which:
200m2 in Hang Ngang street is in dispute. While waiting for the court
decision, the land is currently being used by his family.
The rest of 1,800m2 in Cau Giay is legally granted to him by the competent
authority.
Required: Calculate the amount of non-agricultural land use tax payable by
Mr. Dzung.
Given that:
residential land threshold for each household in Hang Ngang is 80m2
and in Cau Giay is 100m2;
base price for tax purpose applicable to the piece of land in Hang Ngang
is VND200 mil and in Cau Giay is VND30 mil.
Answer:
Non-agriculture land use tax payable by Mr. Dzung
Hang Ngang
Within threshold = 80*200*0.03% = 4.8 mil
3 times of threshold = (200-80)*200*0.07%=16.8 mil
Cau Giay
Within threshold = 100*30*0.03%=0.9 mil
3 times of threshold = 3*100*30*0.07%=6.3 mil
Above 3 times of threshold = (1,800-400)*30*0.15%=63.0 mil
Total tax payable = 4.8+16.8+0.9+6.3+63=91.8 mil
Answer:
Import air-con
Import duty = 1,000*10*20%=2,000 mil
Excise duty = 1,000*10*1.2*10%=1,200 mil -> deductible for quantity
sold during the period
EPT = 1,000*1*5,000=5 mil (paid at importation)
VAT = (1,000*10*1.2*1.1 + 5)*10%=1,320.5 -> deductible in full for the
period
Sale of air-con
Excise duty = (18/1.1)*1,000*10%=1,636.3636 mil
Output VAT = 18*1,000*10%=1,800 mil
Import plastic bag
Import duty = 15*40*10%=60 mil
EPT = 15*40,000*1,000=600 mil (paid at importation)
VAT = (15*40*1.1 + 600)*10%=126 mil-> deductible in full for the period
Sale of plastic bag
Output VAT = 10*80*10%=80 mil
VAT payable for the period = Output VAT - Deductible input VAT
= 1,800+80 - 1,320.5-126-35= 398.5 398.5 mil
Excise duty payable for the period = Excise duty on sale - deductible excise
duty paid at importation
= 1,636.36 - 1,200= 436.36 mil