0% found this document useful (1 vote)
189 views4 pages

Or 1 Assignment 2

The document provides 15 linear programming problems for an assignment. Students are instructed to solve each problem, show their work, box their final answers, and submit their solutions as a PDF or image. The problems cover topics like determining the optimal production levels to maximize profit or minimize costs given various resource constraints. Graphical and simplex methods are to be used to find the optimal solutions.

Uploaded by

Lune Noire
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (1 vote)
189 views4 pages

Or 1 Assignment 2

The document provides 15 linear programming problems for an assignment. Students are instructed to solve each problem, show their work, box their final answers, and submit their solutions as a PDF or image. The problems cover topics like determining the optimal production levels to maximize profit or minimize costs given various resource constraints. Graphical and simplex methods are to be used to find the optimal solutions.

Uploaded by

Lune Noire
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

PAMANTASAN NG CABUYAO

COLLEGE OF COMPUTING AND ENGINEERING

Assignment #2

Solve the following problems. (10 points each)


Save your work as PDF file or image and upload to the provided Google classroom link.
I need a complete solution and handwritten work. Box your final answer. NO BOX, NO POINTS.

Q1. An organization is interested in the analysis of two products which can be produces from the idle time of labour,
machine and investment. It was notified on investigation that the labour requirement of the first and the second
products was 4 and 5 units respectively and the total available man hours was 48. Only first product required
machine hour utilization of one hour per unit and at present only 10 spare machine hours are available. Second
product needs one unit of by product per unit and the daily availability of the byproduct is 12 units. According to the
marketing department the sales potential of first product cannot exceed 7 units. In a competitive market, first
product can be sold at a profit of Rs.6 and the second product at a profit of Rs.10 per unit.

Formulate the problem as a linear programming model. Also determine graphically the feasible region. Identify the
redundant constraints if any.

Q2. A bed mart company is in the business of manufacturing beds and pillows. The company has 40 hours for
assembly and 32 hours for finishing work per day. Manufacturing of a bed requires 4 hours for assembly and 2 hours
in finishing. Similarly, a pillow requires 2 hours for assembly and 4 hours for finishing. Profitability analysis indicates
that every bed would contribute Rs.80, while a pillow contribution is Rs.55 respectively. Find out the daily
production of the company to maximize the contribution (profit).

Q3. Maximize
1170x1 + 1110x2
Subject to:
9x1 + 5x2 ≥ 500
7x1 + 9x2 ≥ 300
5x1 + 3x2 ≤ 1500
7x1 + 9x2 ≤ 1900
2x1 + 4x2 ≤ 1000
x1, x2 ≥ 0
Find graphically the feasible region and the optimal solution.

LECTURE NOTES COMPILATION Page 1 of 4


1st Semester A.Y. 2022-2023
PAMANTASAN NG CABUYAO
COLLEGE OF COMPUTING AND ENGINEERING

Q4. Solve the following LP problem graphically


Minimize
2x1 +1.7x2
Subject to:
0.15x1 + 0.10x2 ≥ 1.0
0.75x1 + 1.70x2 ≥ 7.5
1.30x1 + 1.10x2 ≥ 10.0
x1, x2 ≥ 0

Q5. Solve the following LP problem graphically.


Maximize
2x1 + 3x2
Subject to:
x1 – x2 ≤ 1
x1 + x2 ≥ 3
x1, x2 ≥ 0

Q6. Graphically solve the following problem of LP.


Maximize
3x1 + 2x2
Subject to:
2x1 – 3x2 ≥ 0
3x1 + 4x2 ≤ -12
x1, x2 ≥ 0

Q7. Solve the following problem graphically.


Maximize
4x1 + 4x2
Subject to:
-2x1 + x2 ≤ 1
x1 ≤ 2
x1 + x2 ≤ 3
x1, x2 ≥ 0

LECTURE NOTES COMPILATION Page 2 of 4


1st Semester A.Y. 2022-2023
PAMANTASAN NG CABUYAO
COLLEGE OF COMPUTING AND ENGINEERING

Use Simplex Method to solve the following.

8.

9. A farmer has 100 acres of land on which she plans to grow wheat and corn. Each acre of wheat requires 4 hours
of labor and $20 of capital, and each acre of corn requires 16 hours of labor and $40 of capital. The farmer has at
most 800 hours of labor and $2400 of capital available. If the profit from an acre of wheat is $80 and from an acre of
corn is $100, how many acres of each crop should she plant to maximize her profit?

10. The Acme Apple company sells its Pippin, Macintosh, and Fuji apples in mixes. Box I contains 4 apples of each
kind; Box II contains 6 Pippin, 3 Macintosh, and 3 Fuji; and Box III contains no Pippin, 8 Macintosh and 4 Fuji apples.
At the end of the season, the company has altogether 2800 Pippin, 2200 Macintosh, and 2300 Fuji apples left.
Determine the maximum number of boxes that the company can make.

11. A factory manufactures chairs, tables and bookcases each requiring the use of three operations: Cutting,
Assembly, and Finishing. The first operation can be used at most 600 hours; the second at most 500 hours; and the
third at most 300 hours. A chair requires 1 hour of cutting, 1 hour of assembly, and 1 hour of finishing; a table needs
1 hour of cutting, 2 hours of assembly, and 1 hour of finishing; and a bookcase requires 3 hours of cutting, 1 hour of
assembly, and 1 hour of finishing. If the profit is $20 per unit for a chair, $30 for a table, and $25 for a bookcase, how
many units of each should be manufactured to maximize profit?

12.

13.

LECTURE NOTES COMPILATION Page 3 of 4


1st Semester A.Y. 2022-2023
PAMANTASAN NG CABUYAO
COLLEGE OF COMPUTING AND ENGINEERING

14. A diet is to contain at least 8 units of vitamins, 9 units of minerals, and 10 calories. Three foods, Food A, Food B,
and Food C are to be purchased. Each unit of Food A provides 1 unit of vitamins, 1 unit of minerals, and 2 calories.
Each unit of Food B provides 2 units of vitamins, 1 unit of minerals, and 1 calorie. Each unit of Food C provides 2
units of vitamins, 1 unit of minerals, and 2 calories. If Food A costs $3 per unit, Food B costs $2 per unit and Food C
costs $3 per unit, how many units of each food should be purchased to keep costs at a minimum?

15.

LECTURE NOTES COMPILATION Page 4 of 4


1st Semester A.Y. 2022-2023

You might also like