JAVIER 01 Laboratory Worksheet 13
JAVIER 01 Laboratory Worksheet 13
Recipe Costing
You may use a calculator for this activity. Show your solutions on the space provided. You may use additional
sheets of paper if necessary. Or, if you can present this in Word file, that would be okay. Afterward, take a
photo of your output and send it via eLMS Dropbox. If you opted to have this done in a Word file, just send
the completed document to your instructor in the same facility. (50 points)
I. IDENTIFICATION. Identify the as purchased quantity (APQ), as purchased cost (AP), and trim on the
problem sets below. Then, calculate the as purchased cost per unit (APC), yield percentage (YP), edible
portion quantity (EPQ), edible portion cost per unit (EPC), and the total cost. (5 points x 2 items).
1. Marina sells fried calamari in front of her house. In the morning, she would buy 12 kg of squid at the
wet market for Php 2,520. After cleaning and cutting the squid into rings, she ends up with 1.4 kilos
of squid innards.
EPQ=APQ-TRIM APC=AP/units
EPQ=12kg-1.4kg APC=P 2,520/12kg
EPQ=10.6 kg APC=P 2,520/12kg
2. Chinoy Restaurant purchases 60 kilos of chicken for Php 9,600.00. After deboning the chicken, it only
has 49 kilos left.
II. RECIPE COSTING. Answer all the shaded parts. (1 point x 40 items)
Actual
Ingredients APQ AP APC/Unit Trim EPQ Yield% EPC Ingredient
Cost
Apples 600 g Php 120 Php 0.20/g 144 g 456 73% P0.26 P118.56
Jicama 800 g Php 56 0.07 120 g 680 85 P0.08 P54.4
Rice wine 75 mL Php 31.50 0.42 0 mL 7 100% P0.42 P31.5
Limes 300g Php 54 0.54 195 g 105 35% P0.51 P53.55
(for juice)
Salt 5g Php 0.11 0.022 0g 5 100% P0.02 P0.11
Sugar 15g Php 0.95 0.06 0g 15 100% P0.06 P0.9
Fish sauce 15 mL Php 3 0.02 0 mL 15 100% P0.2 P3
Scallions 75 g Php 3.26 0.04 33.75 g 41.25g 55% P0.07 P3.31
Recipe Cost P 265.33
Cost Per Serving P 66.33