Math G6 Q1 Mod8 v2
Math G6 Q1 Mod8 v2
Mathematics
Quarter 1 – Module 8:
Dividing Whole Numbers By
Decimals
CO_Q1_Mathematics6_Module8
Mathematics – Grade 6
Alternative Delivery Mode
Quarter 1 – Module 8: Dividing Whole Numbers By Decimals
First Edition, 2020
Republic Act 8293, section 176 states that: No copyright shall subsist in any work of
the Government of the Philippines. However, prior approval of the government agency or office
wherein the work is created shall be necessary for exploitation of such work for profit. Such
agency or office may, among other things, impose as a condition the payment of royalties.
Borrowed materials (i.e., songs, stories, poems, pictures, photos, brand names,
trademarks, etc.) included in this book are owned by their respective copyright holders. Every
effort has been exerted to locate and seek permission to use these materials from their
respective copyright owners. The publisher and authors do not represent nor claim ownership
over them.
Mathematics
Quarter 1 – Module 8:
Dividing Whole Numbers By
Decimals
Introductory Message
This Self-Learning Module (SLM) is prepared so that you, our dear learners,
can continue your studies and learn while at home. Activities, questions, directions,
exercises, and discussions are carefully stated for you to understand each lesson.
Each SLM is composed of different parts. Each part shall guide you step-by-
step as you discover and understand the lesson prepared for you.
In addition to the material in the main text, Notes to the Teacher are also
provided to our facilitators and parents for strategies and reminders on how they can
best help you on your home-based learning.
Please use this module with care. Do not put unnecessary marks on any part
of this SLM. Use a separate of paper in answering the exercises and tests. And read
the instructions carefully before performing each task.
If you have any questions in using this SLM or any difficulty in answering the
tasks in this module, do not hesitate to consult your teacher or facilitator.
Thank you.
What I Need to Know
This module was designed and written with you in mind. It is here to help you master
the skills in dividing decimals. The scope of this module allows you to use it in many
different learning situations. The language used recognizes your diverse vocabulary
level. The lessons are arranged to follow the standard sequence of your course. But
the order in which you read them can be changed to match with the textbook you
are now using.
CO_Q1_Mathematics6_Module8
What I Know
CO_Q1_Mathematics6_Module8
Lesson Dividing Whole Numbers by
Decimals Up to 1 Decimal
1 Place
How did you find your journey on multiplying decimals? Was it an exciting
experience? This time, you will continue your trip, a trip where you will enjoy
exploring with the next operation that is division of decimals.
What’s In
PLEASE COME IN
Answer each division equation in order for you to enter the house. Do your solutions
on your answer sheet.
CO_Q1_Mathematics6_Module8
What’s New
Aling Irma sews pillowcases. She uses 0.7 meter of cotton cloth for every pillowcase
she makes. How many pillowcases can she make out of 21 m of cotton cloth?
What is It
Step 1: Multiply the divisor by a power of 10 or simply move the decimal point to the right to
Step 2: Do the same with the dividend. Place the decimal point directly above the decimal
.
7 210
30. quotient
7 210
21_
0
0_
0
Based on the solution, Aling Irma can make 30 pillowcases out of 21 meters of cotton cloth.
CO_Q1_Mathematics6_Module8
What’s More
I’ll provide you with another example before you start your task. Study it carefully.
Question: How many 0.5 are there in 915?
This is how you go about it… 915 ÷ 0.5 =?
1830
0.5 9150
-5_____
41
- 40____
15
-15___
0
0___
0
CO_Q1_Mathematics6_Module8
What I Can Do
1 9 018 0.9
2 497 0.7
3 620 0.5
4 5 624 0.8
5 1 266 0.6
B. Solve the following problems on your answer sheet. Label your answers.
6.) A string measures 27 meters. How many pieces of 0.9 meter string can
Virgilio make from it?
7.) Marilou bought 12 kilograms of tomatoes in the market. She packed these
tomatoes into plastic bags of 0.5 kilogram per pack. How many packs can she
make?
CO_Q1_Mathematics6_Module8
Assessment
Additional Activities
B. Solve the following problems on your answer sheet. Label your answers.
6.) A roll of ribbon is 120-meter long. If it will be cut equally into pieces of 0.8
meter, how many pieces will be made?
7.) Mr. Dormis drove 63 kilometers in one hour. How many 0.3-kilometer
distance did he drive in an hour?
8.) On a camping, the boy scouts were requested to bring bamboo poles. Troop
Masigasig brought a pole measuring 8 meters. If they will divide it equally
into pieces of 0.2 meter, how many pieces will they get?
9.) A private plane travels 28 miles per hour. How many 0.4 mile does it travel
with the said speed?
10.) A drum contains 324 liters of liquid fertilizer. Mang Kanor wanted to
divide it into smaller containers containing 0.6 liter each. How many
containers does he need?
CO_Q1_Mathematics6_Module8
CO_Q1_Mathematics6_Module8
9
What I Know What's More Assessment
1. 70 1. 320 1. 950
2. 810 2. 420 2. 70
3. 26 3. 4 030 3. 140
4. 30 4. 860 4. 90
5. 900 5. 11 410 5. 8 110
6. 2 720 6. 15 120
7. 80 7. 120
8. 9 100 What Can I Do 8. 18 850
9. 3 090 9. 9 070
10. 910 A. 10. 500
1. 10 020 Additional Activities
What’s In
2. 710 A.
1. 80 3. 1 240 1. 830
2. 907 4. 7 030 2. 39 020
3. 49 5. 2 110 3. 210
4. 78 B. 4. 10 090
5. 7 6. 30 pieces of 0.9- 5. 9 020
6. 19 meter string B.
7. 902 7. 24 packs of tomatoes 6. 150 pieces of ribbons
8. 1 006 7. 210 – 0.3 km
distance
8. 40 pieces of bamboos
9. 70 – 0.4 mile were
travelled in one hour
10. 540 containers
Answer Key
What I Know
10
CO_Q1_Mathematics6_Module8
Lesson
Dividing 1 Decimal Place by
2 Whole Numbers
You already have the first grasp of the lesson on division involving decimals which is
dividing whole numbers by decimals. Moving on to the next level will be more
challenging. Now, you will be dividing 1 decimal place by whole numbers.
What’s In
DECIMAL MAZE
FINISH
1.) 35 ÷ 0.7 =
START
11
CO_Q1_Mathematics6_Module8
What’s New
Sandra has 0.8 of an hour to spend for two activities: reviewing her English
lessons and making her Math assignment. How much time will be spent for
each activity?
What is It
Step 2: Write the decimal point directly on top of the decimal point of the multiplicand.
. decimal point
2 0.8
12
CO_Q1_Mathematics6_Module8
What’s More
I’ll show you another example on how to divide 1 decimal place by a whole number.
Analyze it carefully.
Given: 0.7 ÷ 5 =?
.14
5 0.70
- 5___
20
20__
0
Solve each of the following equation. Write your solutions on your answer sheet.
1.)
1.)
30 0.9
4.) 0.6 ÷ 30 =
5.)
15 0.3
5.)
13
CO_Q1_Mathematics6_Module8
What I Have Learned
Remember:
What I Can Do
3.) 0.9 ÷ 15 =
14
CO_Q1_Mathematics6_Module8
Assessment
Divide each given equation correctly. Write your answers on your answer sheet.
15
CO_Q1_Mathematics6_Module8
Additional Activities
1.) 0.3 ÷ 15 =
2.) 0.9 ÷ 18 =
3.) 0.6 ÷ 24 =
4.) 0.2 ÷ 16 =
5.) 0.7 ÷ 28 =
B. Read, solve, and label your answer. Write your solutions on your answer sheet.
6.) The children had 0.5 mango pizza left for snacks. If this will be sliced
7.) Mang Andres owns 0.8 hectare of land. He plans to divide it among his 4
8.) Renela has 0.6 liter of disinfectant liquid to be used in preparing solution
for three footbaths of the same size. How much disinfectant liquid will be
9.) Mother bought 0.4 kilogram of grapes for her 2 kids? How many kilogram
10.) Shanie is a private tutor. She has 0.9 of the day to spend for her three
tutees. What part of the day will be spent for each tutee?
16
CO_Q1_Mathematics6_Module8
CO_Q1_Mathematics6_Module8
17
What I Know What's More Assessment
1. 0.2 1. 0.03 1. 0.02
2. 0.05 2. 0.05 2. 0.025
3. 0.02 3. 0.16 3. 0.06
4. 0.05 4. 0.02 4. 0.016
5. 0.02 5. 0.02 5. 0.05
6. 0.3 6. 0.045
7. 0.02 7. 0.02
8. 0.01 8. 0.02
9. 0.08 9. 0.02
10. 0.024 What I Can Do 10. 0.18
A.
What’s In Additional Activities
1. 0.05
1. 50 2. 0.02 A.
2. 455 3. 0.06
3. 430 4. 0.035 1. 0.02
4. 2 240 5. 0.05 2. 0.05
5. 6 840 B. 3. 0.025
6. 0.0125 meter 4. 0.0125
7. 0.2 hour – will be 5. 0.025
spent for each task B.
6. 0.1 – part of 1 slice
of mango pizza
7. 0.2 hectare – part of
land each child get
8. 0.2 liter – cooking oil
to be used to fry
each fish
9. 0.2 kilogram –grapes
each kid will
receive
10. 0.3 part of the day to
be spent for each
tutee
Answer Key
What I Know
1.) 0.07 35 .
2.) 0.13 39
4.) 0.44 88
B. Divide the following decimals. Write your answers on your answer sheet.
6.) 45 ÷ 0.09 =
18
CO_Q1_Mathematics6_Module8
Lesson Dividing Whole Numbers by
3 Decimals Up to 2 Decimal
Places
How do you feel now after taking two lessons? Still feeling great, I guess. It’s really
admirable to note that you are at ease with the previous challenges and still eager to
climb up the higher level.
What’s In
Divide the given decimals. Choose the letter of the correct answer and write it on
your answer sheet.
19
CO_Q1_Mathematics6_Module8
What’s New
Mrs. Gomez received a box of canned goods weighing 112 kilograms. She plans to
place these into smaller boxes weighing 0.16 kilogram each. How many boxes does
she need?
What is It
0.16 112
Step 3: Do the same with the dividend. Since the dividend is a whole number,
you will add two zeroes. (112 now becomes 11 200)
0.16 112.00
0
0____
0
0___
0
So, Mrs. Gomez needs 700 small boxes to materialize her plan.
20
CO_Q1_Mathematics6_Module8
For you to further learn the skill of dividing whole numbers by decimals up to 2 decimal
places, study the problem below.
Rose bought four rulers and some markers that cost ₱154.50. If one ruler costs
₱11.25 while one marker costs P36.50, how many markers did she buy?
Understand:
1. What is asked?
Answer: The number of markers Rose bought
2. What facts are given?
Answer: ₱154.50 – total cost of four rulers and some markers
₱11.25 – cost of one ruler
₱36.50 – cost of one marker
Plan: What operations will you use to solve the problem? Decide for a strategy.
Strategy: The Block Model Strategy will help you solve this problem.
Step 1: Draw a block model to represent the total cost of the rulers and markers.
₱154.50
₱11.25
21
CO_Q1_Mathematics6_Module8
Step 3: Cut portions representing the price of all the 4 rulers. (₱11.25 x 4 = ₱45.00)
₱154.50
1 2 3 4
11.25 11.25 11.25 11.25
Step 4: The remaining part of the block model represents the cost of the markers.
₱154.50
1 2 3 4
₱45.00 ?
Rulers Markers
Step 5: Subtract the total cost of the rulers from the total cost of the rulers and markers.
₱154.50
1 2 3 4
11.50
11.25 11.50
11.25 11.50
11.25 11.50
11.25
₱45.00 ₱109.50
Rulers (₱154.50 – ₱45.00)
Markers
Step 6: Divide ₱109.50 by ₱36.50 which is the unit price of one marker to get the number of
markers Rose bought.
₱154.50
1 2 3
₱45.00
Rulers (₱109.50 ÷ ₱36.50)
Markers
So, Rose bought three markers.
22
CO_Q1_Mathematics6_Module8
Check: To check the answer, multiply the cost of one ruler which is ₱11.25 to 4. Multiply
also the cost of one marker which is ₱36.50 to 3. Then, add the total cost of the rulers and
total cost of the markers. If it is equal to ₱154.50, thus, your answer is correct.
What’s More
I’ll give you another example to serve as your guide before answering the
next exercise.
300
Divide just as dividing whole numbers.
35 10500
-105___
0
0__
0
0_
0
23
CO_Q1_Mathematics6_Module8
A. Divide the whole numbers inside the rhombuses by the decimal number inside
the heart. Write your solution on your answer sheet.
0.08
3.) 96
B. Read and solve. Use the appropriate strategy. Show your solution on your answer sheet.
Two raincoats and four umbrellas cost ₱861.50. If one umbrella costs ₱90.25, how
much does one raincoat cost?
24
CO_Q1_Mathematics6_Module8
What I Can Do
1.) 48 ÷ 0.06 = N
2.) 72 ÷ 0.24 = N
4.) 63 ÷ 0.07 = N
6.) Twinkle received a ₱100-peso bill from her ninang. She went to the bank
to exchange the amount for ₱0.25. How many pieces of 25 centavos will
7.) Dianne bought six blouses and five skirts at ₱1 066.00. If one blouse costs
25
CO_Q1_Mathematics6_Module8
Assessment
B. Read and solve. Use the appropriate strategy. Show your solution on your
answer sheet.
26
CO_Q1_Mathematics6_Module8
Additional Activities
B. Read, analyze, and solve. Write the solutions on your answer sheet.
6.) In a quiz bee, the contestants were asked to find out if how many ₱0.75
cents are there in ₱375. What will the answer be?
7.) The officials of Barangay Constancia plan to plant mango seedlings along
the six-kilometer highway. The distance between two consecutive seedlings
is 0.24 kilometer. How many mango seedlings do they need to plant from
end to end of the highway?
8.) A box contains 15 kilograms of iodized salt. How many packs of 0.25-
kilogram iodized salt can be made from it?
9.) Alice is a fruit vendor. In her fruit stand, 10 Indian mangoes and 15 guavas
is sold at a total cost of ₱278.75. If one Indian mango costs ₱9.50, how
much does one guava cost?
27
CO_Q1_Mathematics6_Module8
CO_Q1_Mathematics6_Module8
28
Most Essential Learning Competencies (MELC) in Mathematics 6
Reference:
What I Know What's More Assessment
A. A. A.
1. 500 1. 8 100 1. 300
2. 300 2. 3 400 2. 400
3. 900 3. 1 200 3. 9 000
4. 200 4. 1 950 4. 21 800
5. 10 200 5. 6 650 5. 1 200
B. B. 6. 3 000
6. 500 ₱250.25 – cost of one 7. 1 100
7. 16 100 raincoat 8. 600
8. 3 000 9. 500
9. 400 What I Can Do 10. 500
10. 700 B.
A. ₱50.95 – cost of one
1. 800 piece of English-
What’s In 2. 300 Filipino dictionary
3. 2 500
1. A 4. 900 Additional Activities
2. C 5. 1 500
3. B B. A.
4. D 6. 400 pieces of 25
5. C centavos 1. 8 700
7. ₱86.90 – cost of one 2. 400
skirt 3. 3 100
8. 26.87 – halfway 4. 9 100
between 20 5. 4 000
and 33.74 B.
6. 500
7. 26 mango seedlings
8. 60 packs
9. ₱12.25 – cost of one
Guava
10. 14.4125 - ¾ way
between 12.65
and 15
Answer Key
For inquiries or feedback, please write or call:
CO_Q1_Mathematics6_Module8