Balance PTA
Balance PTA
CHEMICAL REACTION:
OVERALL BALANCE: Basis: 750 x 103 Kg of Terephthalic acid Given: Purity of Product - 99% Conversion Solvent O2 For 1 day basis: Product: From data product is 99% pure assume rest 1% is water. Therefore amount of product (Terephthalic acid) = 742500 Kg = 4472.89 Kmoles Water associated with it Feed: From the chemical equation 1 Kmole of p-Xylene = 1 Kmole of Product But given that conversion is 95% Therefore 1 Kg mole of p- xylene = 0.95 of Terephthalic acid Therefore amount of p-Xylene reqd. = 4472.89/0.95 = 4708.31Kmoles = 499080.86 Kg Unconverted Feed = 0.05 x 4708.31 = 235.41 Kmoles =24953.46 Kg Air: 1 Kmole of p-Xylene = 3 Kmoles of Oxygen Therefore theoretical amount of Oxygen reqd. = 4708.31 x 3 = 14124.92 Kmoles = 7500 Kg = 416.67 Kmoles - 95% - 0.05 Kg / Kg of product - 5 15 % excess from theoretical value
An excess of 15 % is used to inhibit the formation of byproducts Excess amount of oxygen = 14124.92 x 0.15 = 2118.74 Kmoles Total amount of Oxygen = 16243.66 Kmoles Nitrogen associated = (79/21) x 16243.66 = 61107.1 Kmoles Total Air required = 77350.76 Kmoles = 2229.79 x 103 Kg Water: 1 Kmole of PTA = 2 Kmole of H2O Amount of water formed = 4472.89 x 2 = 8945.78 Kmoles = 161.02x103 Kg Oxygen in outlet: Amount of oxygen leaving the system = 5% unreacted + 15% excess Amount of oxygen leaving = 2824.99 Kmoles = 90.399x103 Kg Solvent Required: Given that solvent required = 0.05 Kg/Kg of PTA Amount of Acetic Acid required = 625 Kmoles = 37.5 x 103 Kg Balance across each equipment: Reactor & G-L separator: Basis : 1 Day operation INLET: Component p-Xylene Acetic Acid Air Kmoles 4708.31 625 77350.76 Kg x 10-3 499.01 37.5 2229.79 Total : 2766.3 x 103 Kg OUTLET: Component p-Xylene Acetic Acid Water Formed Air Terephthalic acid Kmoles 235.41 625 8945.78 63932.09 4472.89 Kg x 10-3 24.95 37.5 161.02 1800.39 742.5 Total: 2766.3 x 103 Kg
Surge Tank: INLET: Component p-Xylene Acetic Acid Water Formed Air Terephthalic acid Kmoles 235.41 625 8945.78 63932.09 4472.89 Kg x 10-3 24.95 37.5 161.02 1800.39 742.5 Total: 2766.3 x 103 Kg OUTLET: Component p-Xylene Acetic Acid Water Formed Air Terephthalic acid Kmoles 235.41 625 8945.78 63932.09 4472.89 Kg x 10-3 24.95 37.5 161.02 1800.39 742.5 Total: 2766.3 x 103 Kg Centrifuge: INLET: Component p-Xylene Acetic Acid Water Formed Air Terephthalic acid Kmoles 235.41 625 8945.78 63932.09 4472.89 Kg x 10-3 24.95 37.5 161.02 1800.39 742.5 Total: 2766.3 x 103 Kg In the centrifuge two streams separate out i. ii. Stream to the Rotary Drier (solid + moisture) Stream to the Residue Still
To Estimate the amount of water entering the Drier: Assume the drier is capable of removing 60% moisture entering. We have outlet from the drier as Terephthalic acid solid = 4472.89 Kmoles. Water associated with it = 416.67 Kmoles. Let y be the amount of water in inlet of the drier. y 0.6 y = 416.67 Kmoles. Therefore the inlet to the drier y = 416.67/0.4 = 1041.68 Kmoles = 18.75 x 103Kgs. Water removed in the drier (60%) = 11.25 x 103 Kgs. Water to the residue still = 142.3 x 103 Kgs. Drier: INTLET: Acetic acid enters the drier in a negligible amount and hence can be neglected Component Water Terephthalic acid Kmoles 1041.67 4472.89 Kg x 10-3 18.75 742.5 Total: 761.25 x 103 Kg OUTLET: Component Water Terephthalic acid Kmoles 416.67 4472.89 Water Lost (evaporated) : Kg x 10-3 7.5 742.5 11.25 x 103 Kgs Total : 761.25 x 103 Kgs Residue Still: INLET: Component p-Xylene Acetic Acid Water Formed Kmoles 235.41 625 7905.56 Kg x 10-3 24.95 37.5 142.3 Total : 204.75 x 103 Kgs
OUTLET: p-Xylene is a heavy key and hence in trace amounts in the distillate. From the date it is given that about 80 95 % of acetic acid is recovered hence assume that 20%(mole) goes in the residue stream and about 10%(mole) of water entering goes in the residue. Component p-Xylene Acetic Acid Water Formed Distillate (Kgs) x 10-3 35.68 128 Residue (Kg) x 10-3 24.95 1.82 14.3 Total : 204.75 x 103 Kgs Condenser: Considering the reflux for the still reflux is taken as 0.6 The vapor entering the condenser = 1.6 x 163.68 x 103 Kgs = 261.89 x 103 Kgs. Reflux to the Still = 98.21 x 103 Kgs. Feed to the dehydration tower = 163.68 x 103 Kgs. Dehydration Tower: INLET: Acetic Acid Water Feed XF = 0.93 F XF = D XD + W XW W (Residue) = 22.134 Kmoles/Hr D (Distillate) = 298.866 Kmoles/Hr XD = 0.998, XW = 0.012 Assume reflux ratio is 0.6 Condenser: Feed to the condenser = 1.6 x 5.379 x 103 Kgs/Hr = 8.61 x 103 Kgs/Hr Reflux to the dehydration tower = 3.23 x 103 Kgs/Hr Distillate (water) = 5.379 x 103 Kg/Hr : 24.738 Kmole/Hr : 296.25 Kmoles/Hr : 321 Kmoles/Hr