Cost Accounting Process Costing System Exercises and Problems PDF
Cost Accounting Process Costing System Exercises and Problems PDF
Cost Accounting
Learning Objective:
11. Cost of Production Report; Spoiled Units - Normal and Abnormal ▼ 2010 (102)
http://costaccounting786.blogspot.com/2010/08/process-costing-system-exercises-and.html 1/10
9/30/2018 Cost Accounting: Process Costing System - Exercises and Problems:
http://costaccounting786.blogspot.com/2010/08/process-costing-system-exercises-and.html 2/10
9/30/2018 Cost Accounting: Process Costing System - Exercises and Problems:
SOLUTION:
Brooks Inc.
Department 2
Cost of Production Report
For the month of April, 19|____
Quantity Schedule:
Units received from preceding department 5,000
======
Units transferred to next department 4,000
Units still in process (32 labor and overhead) 1,000 5,000
------- ======
Cost Charged to the Department: Total Cost Unit Cost
Cost from preceding department:
Transferred in during the month $20,000 $4.00
-------- ------
Cost added by the department:
Materials $21,816 $5.05
Labor [39,500 + (1/3 × 10,500) = 43,000 units] $7,776 $1.80
Factory overhead $4,104 $0.95
-------- ------
Total cost added $33,696 $7.80
-------- ------
http://costaccounting786.blogspot.com/2010/08/process-costing-system-exercises-and.html 3/10
9/30/2018 Cost Accounting: Process Costing System - Exercises and Problems:
Additional Computations
Equivalent units of production:
Materials, labor, and factory overhead = 4,000 + (1,000 32%) = 4,320 units
SOLUTION:
(1) Quantity Schedule:
Units received from preceding department A 20,000
======
Units transferred to finished goods 15,000
Units still in process 5,000 20,000
-------- ======
Equivalent Production:
Transferred in from
Department A Materials Conversion
Transferred to finished goods 15,000 15,000 15,000
Ending inventory 5,000 5,000 3,000
------- -------- -------
20,000 20,000 20,000
====== ====== ======
(2) cost per equivalent unit for conversion costs:
$9,000 / 18,000 = $0.50 per unit
http://costaccounting786.blogspot.com/2010/08/process-costing-system-exercises-and.html 4/10
9/30/2018 Cost Accounting: Process Costing System - Exercises and Problems:
During February, the Assembly department received 60,000 units from Cutting
department at a unit cost of $3.54. Costs added in the Assembly department
were: materials, $41,650; labor, $101,700; and factory overhead. $56,500.
There was no beginning inventory. Of the 60,000 units received, 50,000 were
transferred out; 9,000 units were in process at the end of the month (all
materials, 2/3 converted); 1,000 lost units were 1/2 complete as to materials
and conversion costs. The entire loss is considered abnormal and is to be
charged to factory overhead.
Required: Cost of production report.
SOLUTION:
ASSEMBLY DEPARTMENT
COST OF PRODUCTION REPORT
FOR THE MONTH OF APRIL, 19|____
Quantity Schedule:
Units received from preceding department 60,000
======
Units transferred to next department 50,000
Units still in process (All materials - 2/3 labor and
9,000
overhead)
Units lost in process (Abnormal loss - 1/2 materials,
labor, and overhead) 1,000 60,000
------- ======
Cost Charged to the Department: Total Cost Unit Cost
Cost from preceding department:
Transferred in during the month (60,000 units) $212,400 $3.54
-------- ------
Cost added by the department:
Materials $41,650 $1.70
Labor $101,700 $1.80
Factory overhead $56,500 $1.00
-------- ------
Total cost added $199,850 $3.50
-------- ------
Total cost to be accounted for $412,250 $7.04
======= =====
Cost Accounted for as Follows:
Transferred to next department (50,000 × $7.04) $352,000
Transferred to Factory Overhead:
From preceding department (1,000 × $3.54) $3,540
Materials (1,000 × 1/2 × $0.70) 350
Labor (1,000 × 1/2 × $1.80) 900
Factory overhead (1,000 × 1/2 × $1.00) 500 5,290
--------
Work in process - ending inventory:
Cost from preceding department (9000 × $3.54) $31,860
Materials (9,000 × 0.70) 6,300
Labor (9,000 × 2/3 × 1.80) 10,800
Factory overhead (9,000 × 2/3 × 1.00) 6,000 54,960
-------- -------
Total cost accounted for $412,250
======
Additional Computations
Equivalent Production:
Materials = 50,000 + 9,000 + 1,000/2 lost units = 59,500 units
Labor and factory overhead = 50,000 + (9,000 × 2/3) + 1,000/2 lost units =
56,500
Unit Cost:
Materials = $41,650 / 59,500 = $0.70 per unit
http://costaccounting786.blogspot.com/2010/08/process-costing-system-exercises-and.html 5/10
9/30/2018 Cost Accounting: Process Costing System - Exercises and Problems:
Units Dollars
Received from department A 12,000 $84,000
Transferred to finished goods 9,000
Ending inventory (70% complete) 2,000
Cost incurred:
Materials 18,000
Labor and factory overhead 45,600
SOLUTION:
THE STERLING COMPANY
DEPARTMENT B
COST OF PRODUCTION REPORT
FOR THE MONTH OF JANUARY
Quantity Schedule:
Units received from preceding department 12,000
======
Units transferred to finished goods 9,000
Units still in process 2,000
Units lost in process (Normal Spoilage 9000 × 5%) 450
Units lost in process (Abnormal Spoilage 1,000 - 450) 550 12,000
------- ======
Cost Charged to the Department: Total Cost Unit Cost
Cost from preceding department:
Transferred in during the month (12,000 units) $84,000 $7.00
-------- ------
Cost added by the department:
Materials $18,000 $2.00
Labor and factory 0verhead $45,600 $4.00
-------- ------
Total cost added $63,600 $6.00
-------- ------
Total cost to be accounted for $147,600 $13.00
======= =====
Cost Accounted for as Follows:
Transferred to finished goods [(9,000 × $13) + (450* ×
$121,950
$11)]
Transferred to Factory Overhead (550** × $11) 6,050
Work in process - ending inventory:
Cost from preceding department (2000 × $7.00) $14,000
Labor and factory overhead (2,000 × 70% × $4) 5,600 19,600
-------- -------
Total cost accounted for $147,600
======
*Normal spoilage
**Abnormal spoilage
Additional Computations
Equivalent Production:
Materials = 9,000 units
Labor and factory overhead = 9,000 + (2,000 × 70%) + 450 + 550
Unit Costs:
http://costaccounting786.blogspot.com/2010/08/process-costing-system-exercises-and.html 6/10
9/30/2018 Cost Accounting: Process Costing System - Exercises and Problems:
SOLUTION:
THE STERLING COMPANY
DEPARTMENT B
COST OF PRODUCTION REPORT
FOR THE MONTH OF JANUARY
Quantity Schedule:
Units received from preceding department 30,000
======
Units transferred to finished goods 25,000
Units still in process (50% complete) 4,200
Units lost in process (Normal Spoilage 25,000 × 3%) 750
Units lost in process (Abnormal Spoilage 800 - 750) 50 30,000
------- ======
Cost Charged to the Department: Total Cost Unit Cost
Cost from preceding department:
Transferred in during the month (30,000 units) $135,000 $4.50
-------- ------
Cost added by the department:
Materials $12,500 $0.50
Labor and factory 0verhead (Conversion cost) $139,340 $5.00
-------- ------
Total cost added $151,840 $5.50
-------- ------
Total cost to be accounted for $286,840 $10.00
======= =====
Cost Accounted for as Follows:
Transferred to finished goods:
Cost of completed units (25,000 × $10.00) $250,000
Normal spoilage - all related to units transferred to
finished goods:
Cost from preceding department (750 × $4.50) 3,375
Conversion cost (720 × $5.00) 3,600 $256,975
--------
Transferred to Factory Overhead - Abnormal spoilage:
Cost from preceding department (50 × $4.50) $225
Conversion cost (48 × $5.00) 240 465
--------
Work in process - ending inventory:
Cost from preceding department (4,200 × $4.50) $18,900
Labor and factory overhead (2,100 × $5) 10,500 29,400
-------- -------
Total cost accounted for $286,840
======
http://costaccounting786.blogspot.com/2010/08/process-costing-system-exercises-and.html 7/10
9/30/2018 Cost Accounting: Process Costing System - Exercises and Problems:
Additional Computations
Equivalent Production:
Materials = 25,000 units
Labor and factory overhead = 25,000 + (42,00 × 50%) + (750 × 96%) + (50
× 96%)
= 27,888 units
Unit Costs:
Materials = $12,500 / 25,000 = $.50 per unit
Labor and factory overhead = $139,340 / 27,888 = $5.00 per unit
Required:
SOLUTION:
(1)
Equivalent units of raw materials
in all inventories, June 30, 19__
Fabrication department (300 × 1/3) 100
Assembly department 1,000
Packaging department 100
Shipping area 400
--------
1,600
=======
(2)
Equivalent units of Fabrication department's direct labor in
all inventories, Jun 30, 19___
Fabrication department (300 × 1/3) 150
Assembly department 1,000
Packaging department 100
Shipping area 400
---------
1,650
=======
(3)
Equivalent units of packaging materials in all inventories,
June 30, 19___
Packaging department (300 × 4/3) 75
Shipping area 400
-------
http://costaccounting786.blogspot.com/2010/08/process-costing-system-exercises-and.html 8/10
9/30/2018 Cost Accounting: Process Costing System - Exercises and Problems:
475
======
1.
3 comments:
http://costaccounting786.blogspot.com/2010/08/process-costing-system-exercises-and.html 9/10
9/30/2018 Cost Accounting: Process Costing System - Exercises and Problems:
http://costaccounting786.blogspot.com/2010/08/process-costing-system-exercises-and.html 10/10