Cheat Sheet Ratio
Cheat Sheet Ratio
1. Writing a Ratio:
a. The quantity written first is the numerator
b. The word “to” separates the quantities
c. The quantity written second is the denominator
d. Always write in lowest terms, and always as a fraction
Example: Write the ratio of 60 days of sun to 20 days of rain.
÷2
60 30 3
= = leave as a fraction
20 10 1
÷ 10
48 6
=
8 1
1
Example: 2 days to 24 days
2
2 2 9 2 9 8
=1= ÷ = × = lowest terms
1 9
24 4 1 4 1 4 9
3. Writing Rates:
*Units are not the same and need to be included as part of the rate*
a. Write the rate as a fraction in lowest terms
135
$810 $135/day
6 810
6 𝑑𝑎𝑦𝑠 -6
21 use “per” or “/” to write unit rates
-18
30
-30
0
0.2075 0.20642
12 2.49 _ _ 14 2.89_ _ _
-2.4 -2.8
09 09
-0 -0
90 90
-84 -84
60 60
-60 -56
0 40
-28
12
$0.2064/oz
*best buy
6. Finding Best Buy with Coupons:
a. Take discount from coupon off total price
b. Divide new total price by the number of units
c. Compare to find the lowest cost per unit
Example: Find the best buy on grapes. You have a coupon for $0.50 off 2 pounds, or
$0.75 off 3 pounds.
2 pounds for $2.75 - $0.50 coupon = $2.25
3 pounds for $4.15 - $0.75 coupon = $3.40
1.125 0.2075
2 2.25_ 12 2.49 _ _
-2 -2.4
0.2 09
-2 -0
05 90
-4 -84
10 60
-10 -60
0 0
$1.125/lb
*best buy
7. Writing Proportions:
*A proportion states that two ratios are equal*
a. To write a proportion, write each ratio separately, with an equal symbol (=) in between.
Example: 5 is to 6 as 25 is to 30
5 25
=
6 30
b. To check if a proportion is correct, cross multiply. The two cross products should be
equal.
Example: 5 25
=
6 30
Example: 12 6
=
𝑥 8
12 6
= cross multiply
𝑥 8
16 = 𝑥 x is 16
d. To check your work, place your value for x in the proportion and multiply to see that the
cross products are equal
we found x=16
Example: 12 6
=
𝑥 8
12 6
= replace x with 16
16 8
12 × 8 = 16 × 6 cross multiply