0% found this document useful (0 votes)
40 views7 pages

9417 1

This document contains a summary of Assignment No. 1 for the Understanding Mathematics & Statistics course in Spring 2022. It includes 6 questions covering topics like: 1) Calculating the cost of apples given the cost of a certain quantity and finding the sum of algebraic expressions. 2) Finding the area and perimeter of a triangle given the lengths of its three sides and calculating the time taken for a ball to hit the ground given its motion in a quadratic equation. 3) Solving a system of linear equations using Cramer's rule and finding the score of a student on their 10th quiz by continuing a pattern of scores increasing by a common factor. 4) Proving an equation using mathematical induction and

Uploaded by

Muhammad Usman
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
40 views7 pages

9417 1

This document contains a summary of Assignment No. 1 for the Understanding Mathematics & Statistics course in Spring 2022. It includes 6 questions covering topics like: 1) Calculating the cost of apples given the cost of a certain quantity and finding the sum of algebraic expressions. 2) Finding the area and perimeter of a triangle given the lengths of its three sides and calculating the time taken for a ball to hit the ground given its motion in a quadratic equation. 3) Solving a system of linear equations using Cramer's rule and finding the score of a student on their 10th quiz by continuing a pattern of scores increasing by a common factor. 4) Proving an equation using mathematical induction and

Uploaded by

Muhammad Usman
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 7

Course: Understanding Mathematics & Statistics (9417)

Semester: Spring, 2022


ASSIGNMENT No. 1
Q. 1 (a) Find the cost of 25kg apples, if the cost of 6kg apples is Rs.360.
Cost of 6kg apples = 360
Cost of 1 kg apple = 360 / 6 = 60
Cost of 25 kg apples = 25 * 60 = 1500
(b) Add the following algebraic expressions:
y2 + 2y + 1, 2y2 + 3, y3 + y
= y2 + 2y + 1+2y2 + 3+y3 + y
= y3+ 3 y2 + 3y + 4
Q. 2 (a) Three sides of a triangle are given by 10, 8, 6. Find the area and perimeter of the triangle.

P=a + b + c
=6 + 8 +10
=24
(b) A ball is dropped from a height of 250 m. If its motion is described by the following quadratic
equation. h(t) = 250 + 20t – t 2. Where h represents the height (meters) of the ball at any time t
(seconds) then find the time taken by the ball to hit the ground.
h(t) = 250 + 20t – t2
250 = 250 + 20t – t2
250 - 250 = 20t – t2
t(20-t) = 0
t = 0 and t = 20
Q. 3 (a) Solve the following system of linear equations by using Cramer’s rule.
2x – y + Z = 5, y + 2z = 0, –3x – y + 2z = – 4
2
3
(b) Ali scored 4 points in his first quiz of mathematics, then he scored 16 points in his second and
64 points in third quiz. If his marks in quizzes continued to improve at the same rate, what will
be his score on his 10th quiz?
1st quiz = 4
2nd quiz = 16
3rd quiz = 64
10th quiz =?
1st quiz = 4 = 41
2nd quiz = 4 * 1st quiz = 4 * 4 = 16 = 42
3rd quiz = 4 * 2nd quiz = 4 * 16 = 64 = 43
…………………………………………
…………………………………………
10th quiz = 410 = 1048576
Q. 4 (a) Prove by Mathematical Induction 2 + 6 + 18 + … 2 x 3n-1 = 3n – 1.

4
dx
(b) Find dy if x y + y2 = 2x2

2
dx 1−t 2t
if y= , x = 2.
Q. 5 (a) Find dy
2
1+t 1+t

5
lim 1−cos(
x
x)

(b) Evaluate x →0

After applying L-Hopital’s Rule

Putting x=0 so,

6
=0

You might also like