Averages
Averages
Assume 5 friends went to a movie. If the total money with the friends is
equal to 1000 then we say that average money with each person is Rs.200/-
But it is not necessary that each person has Rs.200.
Some may have more money than the others, but the total money is equal to
Rs.1000.
Let us say Person E is rich and he bought Rs.500 to the movie. So the money
with the remaining friends is equal to Rs.500. If E has not come to the
movie, the average money with the other friends comes down to Rs.125.
That means, Person E has more money than the combined average money of
all the five friends together so he contributes to the other friends above the
average required.
That means, had person E bought Rs.125 to the movie the average stands at
Rs.125 but he has Rs.375 more than the average required to maintain and this
extra amount is distributed among all the friends equally, so thtat
Average or mean: The Mean (Average) of a group of numbers is the sum of
the numbers divided by the number of numbers:
Average or Mean = Sum of the observations / Number of observations
Solved Examples
1. The average of ages of 10 persons in a club was 32. What should be the
age of the new person joining in the club so as to increase the average by 4 ?
Total age of 10 persons = 10 x 32 = 320
Total age of 11 persons = 11 x 36 = 396 (as the new average is 4 more than
persent average)
So the age of the person joining is = 396 - 320 = 76
Alternate method:
If the age of the new person joining the club is 32 then there is no change in
the average. If the new average has to be 36, the person who is joining must
contribute 4 years to all 11 persons. That is he must have an age 44 years
above 32. So new average is 76
Alternate method:
Teacher has taken her contribution of 5 kgs from each of the students. As she
is contributing 30 kgs to all students, once she is excluded those 30 kgs
remains with her along with original weight 12kgs. So her weight is 30 + 12
= 42 kgs
Alternate method:
His 87 runs in the 17th innings contributed to all the seventeen innings to
increase the average by 3. So he must have scored 17 x 3 = 51 runs extra to
maintain the average. So his previous average will be 87 - 51= 36. Present
average = 39
The approximate average is 800/39 = Approx 20. So the initial numbers may
be nearer to 40.
In this question it is actually 40 as from the denominator of the new average
800/39. The initial numbers are 40.
So ratio = 2 : 1
10. The average age of 12 men in a group is increased by 2 years when two
men whose ages are 20 years and 22 years, are replaced by new members.
What is the average age of the new men included?
Total age of two men replaced = 20 + 22 = 42 years
Total increase in age on replacement = 2 x 12 = 24 years
Total age two new persons included = 42 + 24 = 66 years
Therefore, Average age of new persons = 662 = 33 years
12. Average weight of 8 persons is 48 kg. If one man weighing 34 kg, is died,
what is a average age of the remaining 7 persons.
Average weight of 8 persons = 48 kg.
Therefore, Excess of average weight than the weight of man died
= 48 kg. - 34 kg. = 14 kg.
Therefore, Increase in weight of the remaining 7 persons = 147 = 2 kg.
Therefore, Weight of remaining 7 persons = 48 + 2 = 50 kg.
13. The average expenditure of a man for 10 days is Rs. 45 per day. If his
average expenditure for the first 3 days is Rs. 52 per day, find his average
expenditure for the remaining 7 days.
Average expenditure for 10 days = Rs. 45
Average expenditure for first 3 days = Rs. 52
Therefore, Excess expenditure for first 3 days = 3 x (Rs. 52 - Rs. 45) = Rs. 21
Therefore, Decrease in average expenditure for remaining 7 days = 217 = Rs.
3
Therefore, Average expenditure for remaining 7 days = 45 - 3 = Rs. 42
14. The average weight of the students of a class is 40 kg. 5 new students
with the average weight of 46 kg. having joined the class, the average weight
of the class is increased by 2 kg. Find the number of students in the class
originally?
Total increase in weight on including 5 more students
= 5 x (46 - 40) = 30 kg.
But, increase in average weight = 2 kg.
Therefore, Total students (at present) = 302 = 15 students
Therefore, Students (originally) = 15 - 5 = 10 students
15. Average temperature from 9th to 16th of a month is 30oC and that from
10th to 17th is 31oC. What is the temperature on 17th, if temperature on 9th
is 35oC?
Total days in each case are 8 days
Difference between temperature on 9th and 17th = 8 x (31oC−30oC)=8oC
Since, temperature for 8 days including 17th is more than that of 8 days
including 9th.
Therefore, Temperature on 17th is more than the temperature on 9th.
Therefore, Temperature on 17th = Temperature on 9th + Difference between
temperatures
= 35oC+8oC=43oC.
16. The average of 11 observations is 72. If average of first 6 observations is
70 and that of last 6 observations is 71, then the 6th observation is:
6th observation = 72 + 6 x (70 - 72) + 6 x (71 - 72)
= 72 - 6 x 2 - 6 x 1 = 54
17. Average expenditure of a person for the first 3 days of a week is Rs. 350
and for the next 4 days is Rs. 420. Average expenditure of the man for the
whole week is:
Assumed mean = Rs. 350
Total excess than assumed mean = 4 x (Rs. 420 - Rs. 350) = Rs. 280
Therefore, Increase in average expenditure = Rs. 2807 = Rs. 40
Therefore, Average expenditure for 7 days = Rs. 350 + Rs. 40 = Rs. 390
18. 11 friends went to a hotel and decided to pay the bill amount equally. But
10 of them could pay Rs. 60 each as a result 11th has to pay Rs. 50 extra than
his share. Find the amount paid by him.
Average amount paid by 10 persons = Rs. 60
Increase in average due to Rs. 50 paid extra by the 11th men = Rs. 5010 = Rs.
5
Therefore, Average expenditure of 11 friends = Rs. 60 + Rs. 5 = Rs. 65
Therefore, Amount paid by the 11th men = Rs. 65 + Rs. 50 = Rs. 115
MCQ's
2. A shop keeper earned Rs.504 in 12 days. His average income for the first
four days was Rs.40 a day. His average income for the remaining days is :
a. Rs.40
b. Rs.42
c. Rs.43
d. Rs.45
Correct Option: C
Explanation:
Let the average for remaining 8 days be Rs.x a day. Then, 4×40+8×x=504 or
8x=344 or x = 43
Required average = Rs.43
3. A man whose bowling average is 12.4 takes 5 wickets for 26 runs and
there by decreases his average by 0.4. The number of wickets taken by him
before his last match is:
a. 85
b. 78
c. 72
d. 64
Correct Option: A
Explanation:
Let the number of wickets taken before the last match=x.
then 12.4x+26x+5=12⇒x=85
4. The average of weight of three men A,B and C is 84 kg. Another man D
joins the group and the average now becomes 80 kg. If another man E, whose
weight is 3 kg.more than that of D, replaces A, then the average weight of
B,C,D and E becomes 79 kg. The weight of A is :
a. 70 kg
b. 72 kg
c. 75 kg
d. 80 kg
Correct Option: C
Explanation:
A+B+C = 3×84=252
A+B+C+D= (4×80)=320
D = (320-252)=68 and E = (68+3)=71
Now, B+C+D+E = (4×79)=316
B+C+D=(316-71)=245 kg
So, A = (320-245)=75 kg
5. The average age of A,B,C,D five years ago was 45 years. By including X,
the present average age of all the five is 49 years. The present age of X is :
a. 64 years
b. 48 years
c. 45 years
d. 40 years
Correct Option: C
Explanation:
As 5 years ago average is 45, the present average is 50. So sum of the ages of
A, B, C, D is 50 x 4 = 200
But given that average of A, B, C, D and X is 49. So sum of their ages = 49 x
5 = 245
Present age of X = 245 - 200 = 45 years.
7. The average of marks obtained by 120 candidates was 35. If the average of
marks of passed candidates was 39 and that of failed candidates was 15, the
number of candidates who passed the examination is :
a. 100
b. 110
c. 120
d. 150
Correct Option: A
Explanation:
Let the number of candidaes who passed =x, Then,
39×x+15×(120−x)=120×35
24x = 4200-1800 or
x = (240024)=100
8. The average expenditure of a man for the first five months is Rs.120 and
for the next seven months it is Rs.130. If he saves Rs.290 in that year, his
monthly average income is :
a. Rs.140
b. Rs.150
c. Rs.160
d. Rs.170
Correct Option: B
Explanation:
Total income = Rs.(120×5+130×7+290)=Rs.1800
Average monthly income
= Rs. (180012)=Rs.150
10. The average weight of a class of 40 students is 40 kg. If the weight of the
teacher is included, the average weight increases by 500 gms. The weight of
the teacher is :
a. 40.5 kg
b. 60 kg
c. 60.5 kg
d. 62 kg
Correct Option: C
Explanation:
Weight of the teacher =(41×40.5−40×40)kg=60.5 kg
11. The average weight of 8 men is increased by 2 kg when one of the men,
whose weight is 50 kg is replaced by a new man. The weight of the new man
is :
a. 52 kg
b. 58 kg
c. 66 kg
d. 68 kg
Correct Option: C
Explanation:
Weight increased = (8×2) kg = 16 kg
Weight of new man = (50+16)kg = 66 kg
12. The average weight of 8 persons is increased by 2.5 kg, When one of
them whose weight is 56 kg is replaced by a new man. The weight of the new
man is :
a. 66 kg
b. 75 kg
c. 76 kg
d. 86 kg
Correct Option: C
Explanation:
Total increase = (8×2.5) kg=20 kg.
Weight of new man = (50+16)kg=66 kg
13. The average age of an adult class is 40 years. 12 new students with an
average of 32 years join the class, thereby decreasing the average by 4 years.
The original strength of the class was :
a. 10
b. 11
c. 12
d. 15
Correct Option:C
Explanation:
Let original strength = x, Then,
40x + 12 ×32=(x+12)×36
or 40x + 384 = 36x + 432 or
4x = 48 or x = 12
15. Out of four numbers, the average of first three is 15 and that of the last
three is 16. If the last number is 19, the first is :
a. 15
b. 16
c. 18
d. 19
Correct Option: B
Explanation:
Sum of four numbers = (15×3+19)=64
Sum of last three numbers =(16×3)=48
First number = (64-48)=16
17. The average of 25 results is 18, that of first twelve is 14 and of last twelve
is 17. Thirteenth result is :
a. 28
b. 72
c. 78
d. 85
Correct Option: C
Explanation:
Thirteenth result =(25×18-12×14+12×17)=78
18. A man goes to a place at the rate of 4 kmph. He comes back on a bicycle
at 16 kmph. His average speed for the entire journey is :
a. 5 km/hr
b. 6.4 km/hr
c. 8.5 km/hr
d. 10 km/hr.
Correct Option: B
Explanation:
Average speed = (2xyx+y)km/hr
=(2×4×164+16)km/hr=6.4 km/hr.
19. The average temperature of the first three days is 27∘C and that of the
next three days is 29∘C. If the average of the whole week is 28.5∘C,
the temperature of the last day of the week is :
a. 10.5∘C
b. 21∘C
c. 31.5∘C
d. 42∘C
Correct Option: C
Explanation:
Let the seventh day temperature be x. Then total temperature for the whole
week is
3×27+3×29+1×x=7×28.5
x = 31.5
20. The average age of 30 students in a class is 12 years. The average age of a
group of 5 of the students is 10 years and that of another group of 5 of them
is 14 years. The average of the remaining students is :
a. 8 years
b. 10 years
c. 12 years
d. 14 years
Correct Option: C
Explanation:
Let it be x . Then :
5×10+5×14+20×x=30×12
20x=360-120 or 20x=240 or x = 12
22. The average of 50 numbers id 38. If two numbers, namely 45 and 55 are
discarded, the average of the remaining numbers is :
a. 36.5
b. 37.0
c. 37.5
d. 37.52
Correct Option: C
Explanation:
Total of 50 numbers = (50×38)=1900
Total of 48 numbers =(1900-(45+55)]=1800
Required average = 180048=2256=37.5
23. The average height of 30 girls out of a class of 40 is 160 cm. and that of
the remaining girls is 156 cm. The average height of the whole class is :
a. 158 cms
b. 158.5 cms
c. 159 cms
d. 159.5 cms
Correct Option: C
Explanation:
Average height of the whole class =(36×160+10×15640)=159 cms
24. If a,b,c,d,e are five consecutive odd numbers, their average is :
a. 5(a+4)
b. abcde5
c. 5(a+b+c+d+e)
d. None of these
Correct Option: D
Explanation:
If the first number is a, then the remaining numbers a a +2, a+4, a + 6, a + 8
Average : = (a+(a+2)+(a+4)+(a+6)+(a+8)5)=(a+4)
25. The average age of three boys is 15 years. If their ages are in the ratio
3:5:7, the age of the youngest boy is :
a. 9 years
b. 15 years
c. 18 years
d. 21 years
Correct Option: A
Explanation:
3x+5x+7x3=15⇒15x=15×3 or x = 3