0% found this document useful (0 votes)
65 views3 pages

PMD 913 - Module 4 - A5 EVA Example

The document summarizes an Earned Value Analysis for a project. It includes a table with planned and actual data for activities including duration, costs, and performance. It then calculates key EVA metrics like planned value, earned value, cost variance, schedule variance, cost performance index, schedule performance index, and forecasts estimates to complete. It shows the project is over budget and behind schedule based on poor cost and schedule performance. The document also discusses using time-based schedule measures to more accurately assess schedule performance when a project is delayed.

Uploaded by

Abdallah Habeeb
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
65 views3 pages

PMD 913 - Module 4 - A5 EVA Example

The document summarizes an Earned Value Analysis for a project. It includes a table with planned and actual data for activities including duration, costs, and performance. It then calculates key EVA metrics like planned value, earned value, cost variance, schedule variance, cost performance index, schedule performance index, and forecasts estimates to complete. It shows the project is over budget and behind schedule based on poor cost and schedule performance. The document also discusses using time-based schedule measures to more accurately assess schedule performance when a project is delayed.

Uploaded by

Abdallah Habeeb
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 3

EVA Examples

Planned Actual
Activity Depen Planned Actual Actual Remaining PCT - PCT -
Activity Description Costs Costs PV (EGP) EV (EGP)
Code dency Duration Start Finish Duration Planned Actual
(EGP) (EGP)
A Mobilization --- 3 0 3 0 1,400 1,500 100 100 1,400 1,400
B Surveying A 4 3 7 0 2,700 2,200 100 100 2,700 2,700
C Excavation B 3 7 12 0 3,500 4,000 100 100 3,500 3,500
D Formwork C 5 12 17 0 6,000 8,000 100 100 6,000 6,000
E Pour concrete D 5 17 --- 2 4,700 3,200 100 60 4,700 2,820
F Excavate trench D 10 15 --- 5 12,600 6,300 50 50 6,300 6,300
G Strip forms E 2 --- --- 2 2,100 --- 0 0 0 0
H Lay pipes F 15 --- --- 15 11,250 --- 0 0 0 0
I Inspection G, H 1 --- --- 1 750 --- 0 0 0 0
J Remove equipment H 2 --- --- 2 1,400 --- 0 0 0 0
K Backfill trench H 6 --- --- 6 3,600 --- 0 0 0 0
50,000 25,200 24,600 22,720
1. Project Data
PV = 24,600 EGP PV   Planned Cost of Activity  PCT Planned
EV = 22,720 EGP All Activities
AC = 25,200 EGP EV   Planned Cost of Activity  PCT
All Activities
Actual

2. Variances
CV = EV - AC = 22,720 - 25,200 = -2,480 EGP → Over budget
SV = EV - PV = 22,720 - 24,600 = -1,880 EGP → Behind schedule

3. Performance Indices
CPI = EV / AC = 22,720 / 25,200 = 0.9016 → Poor cost performance
SPI = EV / PV = 22,720 / 24,600 = 0.9236 → Poor schedule performance

4. Forecasting
ETC = (BAC - EV) / CPI = (50,000 - 22,720) / 0.9016 = 30,257 EGP
EAC = AC + ETC = 25,200 + 30,257 = 55,457 EGP
VAC = BAC - EAC = 50,000 - 55,457 = - 5,457 EGP → Cost overrun of 5,457 EGP
TCPI = (BAC - EV) / (BAC - AC) = (50,000 - 22,720) / (50,000 - 25,200) = 1.1
EACT = Planned Duration / SPI = 46 / 0.9236 = 49.8 days

PMD 913 Project Progress & Cost Control


Prof. Hesham Bassioni
Module 4: Earned Value Management
A4 - 1
EVA Example
Data Date
= 20 days
Baseline Schedule PCT = 100%

15 23 20 20 23 22 40 5 41
PCT = 100% PCT = 100% PCT = 100% PCT = 100% E G I
38 5 43 43 2 45 45 1 46
0 0 3 3 0 7 7 0 10 10 0 15
A B C D PCT = 50%
0 3 3 3 4 7 7 3 10 10 5 15
15 0 25 25 0 40 40 4 42
F H J
15 10 25 25 15 40 44 2 46

40 0 46
K
40 6 46
Data Date
= 20 days
Updated Schedule PCT = 60%

21 22 22 21 24 40 5 41
PCT = 100% PCT = 100% PCT = 100% PCT = 100% 17 E G I
2 43 43 2 45 45 1 46
0 A 3 3 B 7 7 C 12 12 D 17 PCT = 50%

25 25 40 40 42
3
15 F H J
5 25 25 15 40 44 2 46

40 46
K
Data Date = 4 weeks = 20 days 40 6 46

PMD 913 Project Progress & Cost Control


Prof. Hesham Bassioni
Module 4: Earned Value Management
Time-Based Schedule Measures

Example 1:
Data Date = 4 months, EV = 32, PV = 48, PD = 12 months
SV = EV – PV = 32 – 48 = - 16 Behind schedule
SPI = EV / PV = 32 / 48 = 0.67 Poor schedule performance

Cost
EACT = PD / SPI = 12 / 0.67 = 18 months

Problem: PV
When project is at 18 months it is already 6 months late,
However, EV = 150, PV = 150:
SV = EV – PV = 150 – 150 = 0 On schedule
SPI = EV / PV = 150 / 150 = 1 Good schedule performance SVcost
SVtime
Solution Using Time-Based Schedule Measures:
Data Date = 4 months, EV = 32, PV = 48, PD = 12 months
AT = 4 months, PT = 3 months for the same amount of work EV
SV(t) = PT - AT = 3 – 4 = - 1 Behind schedule
SPI(t) = PT / AT = 3 / 4 = 0.75 Poor schedule performance
EACT = PD / SPI = 12 / 0.75 = 16 months

When the project is at 18 months


PT AT
PT = 12, AT = 18 Time
SV(t) = PT - AT = 12 – 18 = - 6 Behind schedule
SPI(t) = PT / AT = 12 / 18 = 0.67 Poor schedule performance

PMD 913 Project Progress & Cost Control


Prof. Hesham Bassioni
Module 4: Earned Value Management

You might also like