0% found this document useful (0 votes)
197 views31 pages

Haad Calculation

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1/ 31

1.

patient currently take 220mg of anhydrous Znso4 to receive amount of elemental


zinc ,how many mg of ZnSO4 (.7H2O)would the pt have to take(mwt Zn 65, ZnSO4
161,H2O 18)

1. 123mg,
2. 220mg
3. 300mg,
4. 392mg
5. ,545mg

161 65

220 x x = 88.8

287 65

X 88.8

X = 392

2. Pt use amoxcilline 600mg have k clavulate 42mg how many mg of k available in 15kg
with dose of 90mg /kg/d.(100mg.30mg,57mg….).

3. R-600mg augmentin contain 42.9mg potassium , patient dose is 90mg/kg, how much
potassium per this dose(100 mg)

Patient dose = 90x15=1350mg


600 ------------------- 42
1350 ------------------- x

( 1350x42) ÷ 600 = 94.5 = 100mg

4. Metaproternol salt 15mg/1ml(mwt 520,base 211) how much is the %strength of


Metaproternol base in the soln(0.6%,0.06%,6%).
520 ---------------- 211
15 ---------------- x
X= 6mg/ml

6mg ---------------- 1 ml
X ---------------- 100 ml

X= 600 ÷ 1 = 600mg = 600mg ÷ 1000 = 0.6 gm% = 100 ÷0.6gm = 0.006

5. formula of paraffin to 100 % has 1%A...,15%B....,12% starch....how many Gms of


paraffin needed from 250gm of this formula?(180gm,200gm,150gm…).

Percentage of formula ---------- = 1% + 15% + 12% = 28%

28--------------- 100
X --------------- 250

X = 70 ingredients
So base = 250 – 70 = 180gm

100 gm contain 28% , so base = 72%

100gm-----------------72gmbase
250gm --------------- x X = 180gm

6. You have 60gm sample contain 0.01% fluticosone&which available is 0.2% is synalar
cream.How much to add base to cream to the 0.2%
3+57

60 x 0.01 % = V x 0.2% V= 3gm


(0.2%) 60 0.01

0.01%

(0%) X 0.19 part


------------ -------------
60 0.2 parts

60 0.2parts
-------- = --------------- x = 57
x 0.19 parts

7. Theophyllin conc. In blood is 10-20 mg/ml,calculate it in millimol/l .


Mol.wieght =180

Weight 10
MMol = ------------------ = --------- = 10 ÷ 180 = 0.055 mmol
mol.wieght 180

Weight 20
M Mol = ------------------ = --------- = 20 ÷ 180 = 0.111 mmol
mol.wieght 180

1 ----------------- 1000 ml 1 ------------------ 1000 ml


0.055 ------------------ x 0.111 ------------------ x

X = 55 m mol/l X = 111 m mol/l

55+111
8. pt using suspention with dose 5ml twice daily,he has 150 ml of the suspention,how
many days pt will consume this suspention
1. 15days
2. 10days
3. 20days
4. 15 ml
exam 11/12/2011.

Daily dose = 5mlx2 =10ml

150ml ÷ 10mh = 15 days

9. Prepare 600gm of X drug of conc. 0.25%


1.5mg ?????????
15mg

10. Body surface area of 85 kg and 174cm ht. patient? 2.03

heights in cm x weight in kg
 BSA = ‫ـــــــــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــــــــــــــ‬
3600

weight in kg weight in kg
 BMI = ‫ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ‬
(height in m)2

11. Ibuprofen dose in 30 kg child ....


300 mg every 6 hr (1200mg/day)
100 mg every hr
600 mg every 8 hr
Note:- Adult max dose……2.4 gm

12. pharmacist has 1 pound of 5% of x drug in oint form how many gm of powder he
would need to add to prepare 20%(85.12)

(5%) 454 80 %
20%

(100%) X 15 %

454 80
-------- = -------- x = 85.125
X 15

13. A 250 ml infusion bottle contains 5.86 g of potassium chloride (KCl). How many
milliequevalents (mEq) of KCL are present? (Mol. Wt. KCL = 74.6)
a. 12.7 mEq.
b. 20 mEq.
c. 78.5 mEq.
d. 150 mEq.
e. None of the above.
1 equivalent weight of KCL = 74.6 g
1 milliequivalent (mEq) = 74.6 mg
or the problem may be solved by using the equation:
mg of chemical = (mEq) (mol.wt.)/(valence)

14. drug with t1/2 3 h, volume of distribution is 7 liter how much is clearance?
t1/2 = 0.693/ ke ke = 0.693/ 3 =0.231
CL = (Ke xVd)
Cl = 0.231x7000 =1.617

15. pt taking 10 mg oral tablet ƒ=0.25. How much drug is available in the body

IV dose
F =‫= ــــــــــــــــــــــ‬
oral dose

ƒ = IV dose ÷ oral dose


0.25 = IV dose ÷ 10
IV dose = 0.25× 10 =2.5
AUC oral
F= ‫ــــــــــــــــــــــ‬
AUC IV

16. If the specific gravity of glycerin is 0.86,what is the weight of 250 ml


Of glycerin?
250 x 0.86 =215 gm

17.How many ml of glycerin would be needed to prepare 1 lb of an ointment


containing 5% w/w glycerin? (Thedensity of glycerin is 1.25 g/ml)
a. 1.2 ml.
b. 18.2 ml.
c. 22.7 ml.
d. 24 ml.
e. 28.4 ml.

A density or SG of 1.25 indicates that 1 ml of the liquid weighs 1.25 g. Because 1 lb of the
ointment contains 5%
w/w glycerin,
454 g x 5% w/w = 22.7 g of glycerin.
Density = w/v, then v = w/d = 22.7/1.25 = 18.2 ml
A density or SG of 1.25 indicates that 1 ml of the liquid weighs 1.25 g. Because 1 lb of the
ointment contains 5%
w/w glycerin,
454 g x 5% w/w = 22.7 g of glycerin.
Density = w/v, then v = w/d = 22.7/1.25 = 18.2 ml

18.PK Vd x Css = Dose

Rate of excretion = k x Vd x Css Vd = D(drug in body) /Cp (Css)


= k x dose

19. Ferrous sulphate 300mg,MWT is 280 and for iron 57.what is the iron
Content in those 300mg ferrous sulfate?

280 57
300 x

(300 x 57) ÷ 280 = 61.32gm

How much elemental iron is present in every 300 mg of ferrous sulfate (FeSO4 u 7H2O)?
(Atomic weights: iron = 55.9; S = 32; O = 16; H = 1. Iron has valences of +2 and +3).
a. 30 mg.
b. 60 mg.
c. 110 mg.
d. 120 mg.
e. 164 mg.
The formula weight of ferrous sulfate is (55.9+32+(4x16)+(7x2)+(7x16) = 278.
The amount of iron present in 300 mg of the chemical will be:
300 mg → 278
x → 55.9
x = (55.9 x 300)/278 = 60.32 g
- This result would be obtained if the correct answer was either doubled or halved to
reflect the +2 valence of
iron. The valence of iron has no significance in this type of problem because only one atom
of iron is present in
each molecule of ferrous sulfate.
- Ditto.
- This result assumes that the ferrous sulfate is anhydrous with a molecular weight of 152.
This is incorrect,
because the 300 mg weight is based on a chemical formula containing 7 waters of
hydration.
- This is the amount of anhydrous ferrous sulfate present in each 300 mg. The question
asks for iron (Fe) only.
20.Mupirocine 5% cream is used to prepare 250gms of 2% cream
How much in grams of the 5% cream is used to prepare it?
100gm
V1 × C1 = V2 × C2
V1 × 5 = 250 × 2
V1 = 2×250 ÷ 5 = 100 mg

21. Balance sensitivity is 6 mg and accuracy is 5% _+.What is the lowest


Weighable quantity with an error of not more than 5%?

Sensitivity Requirement (SR) = Minimum Qty to be weighed x Permissible error %


6 = (x) mg x 5%
Minimum Qty to be weighed (x) mg = 6 ÷ 5% = 6 ÷ 5/100=600 ÷ 5 = 120mg

22.What is the minimum quantity that can be weighed on a balance with a sensitivity
requirement of 6 mg if an errorof 5% is permissible?
a. 100 mg.
b. 120 mg.*
c. 140 mg.
d. 160 mg.

Sensitivity Requirement (SR) = Minimum Qty to be weighed x Permissible error %


SR = (x) mg x 5% 6 mg = (x) mg x 5/100 (x) mg = 100 x 6/5 = 120 mg

23. What is the minimum amount of a potent drug that may be weighted on a
prescription balance with a sensitivity requirement of 6 mg if at least 98% accuracy is
required?
a. 6 mg.
b. 120 mg.
c. 180 mg.
d. 200 mg.
e. 300 mg.

Sensitivity Requirement (SR) = (Minimum weighable amount) x (acceptable error)


Minimum weighable amount = (6)/2% = 300 mg.
24. If half life elimination of a drug is 2 hours, what fraction of the original dose of the
drug will remain in the body after 4 hours?
a. 80%
b. 50%
c. 25%*
d. 12.5%
e. 7.5%

25.Paediatric patient on regular cimetidine 125 mg/every 6h.He is using 125mg/5ml and
the available stock is 250mg/5ml
How many mls will you give from the 250mg/5ml per dose?
a. 2.5 b. 5ml c. 10ml

26.Considering of such formula, how many gram of sodium bromide,should be used in


filling this Rx dtd(give of such doses)

Na-Bromide 2.5
Syrup tolu 2 ml
Syrup wild cherry 5ml
Qsad dtd#50

2.5x50 = 125gm

27.What the infusion rate,if conc. Of drug in blood is 10ug/ml.and clearance Rate is
0.25/hr,and Vd is 12litre
a. 10 mg/hr b. 20 ug/hr c. 30ug/hr

Kin
Cp = --------------- Kin = Cp x Kel x Vd = 10 x 0.25 x12 = 30
Kel x Vd
28. Patient received morphine 20mg every 4hr. If we want to shift to MST continuous
Tab.,what dose ?
a. 60mg BID b.120mg BID c.180mg BID d.60mg Bid

20x6 =120mg daily

29. A physician wants to switch a terminally-ill patient from slow release morphine
sulphate tablets, 15 mg twice daily, to a liquid morphine sulphate dosage form
because the patient has difficulty in swallowing tablets. If a morphine sulphate
solution containing 5 mg per mL is prescribed q4h, what volume should be dispensed
for a 20 day supply to provide the same pain relief as the tablet regimen?
a.    20 mL
b.    60 mL
c.    80 mL
d.   100 mL
e.   120 mL

30.pt using dopamine infusion with 2.5mcg/kg/min, pt wt 80kg,how many ml of


dopamine pt will consume if dopamine ampoule con 0.8mg/1ml with in 24
hours(360ml, 120ml,250ml).

Daily dose = 2.5mcg x 80kg x 60 minutes x 24 hr = 288000 mcg

1ml 800 mcg

(X) 288000 mcg X = 360ml

31.In an adequately powered, randomized controlled trial conducted over 2 years, the
desired clinical outcome (i.e prevention of a serious cardiovascular event) with a new
drug is achieved in 25% of the study sample. In the patients who receive a placebo,
only 15% obtain the same clinical benefit. The relative risk reduction achieved with
the new drug over the study period is:
a. 10%.
b. 15%.
c. 25%.
d. 40%*.
e. 50%.
Divide (15% ÷ 25%) × 100= 60 then take 60 off 100, 100-60=40%

Or by 25 – 15 = 10%

100 25

(X) 10

(10 x 100) ÷ 25 = 40%

32. Doctor want to conc. One of drug , coc of placebo = 8% patient = 4%


a. R.R 4%

33.A researcher develops a new drug to prevent the common cold in children over the
of two.1000 children received placebo and 1000 received the drug. During the one-
year follow up the research diagnosed colds in 2.5% of the kids on placebo and in 2%
of the active treatment. What is the absolute risk reduction?
A. 0.5%
B. 20%
C. 10%
D. 40%
E. 5%
ANS: A
TIPS: 2.5 - 2.0 =0.5%

34.In adequately powered, randomized controlled trial conducted over 3 years, a


specific serious side effect (i.e.reduction in leukocytes) with conventional therapy is
seen in 0.5% of the study sample. In patients who receive a newly discovered drug,
only 0.45% experience the same side effect. Based on these results, the minimum
number of patients that would have to receive the new drug for 3 years to
statistically demonstrate the prevention of one episode of this side effect in at least
one patient is:
a. 15.
b. 20.
c. 150.
d. 200.
e. 2000*.
Subtract (0.5%-0.45%)x100=0.05, then divide 100 ÷ 0.05=2000.

35. If the desired Css is 20 mg and t1/2 is 2 h after haw long 99 % of the drug will be
cleared
1-13.5 hr
2- 8.6
3- 4.3

-KT
F=1- e

-KT
0.99 = 1 - e

-KT
1 – 0.99 = - e

-KT
0.01 = - e

Ln 0.01 = -Kt
Ln 0.01 = - 0.3465 x t
- 4.6 = - 0.3465 x t
t = 13.2hr = 6.6 t1/2

36. Asteady state of conc. of a drug is 20mh/dl, t1/2 = 2hr ,after how many hours we
can reach 99.9% of steady state conc..when given drug as IV?

50% = 1 from t1/2


75% = 2 from t1/2
87.5% = 3 from t1/2
90% = 3.3 from t1/2
94% = 4 from t1/2
95% = 4.5 from t1/2
97% = 5 from t1/2
98% = 6 from t1/2
99% = 6.6 from t1/2= 7
99.9 % = 10 from t1/2
99.99% = 13 from t1/2

37. When the doctor prescribes a drug 250mg BID for 7 days, the available strength in
the pharmacy is 500 mg, how many tab. Minimum you used? 7
250mg x 2 times x 7 days = 3500 mg ÷ 500mg = 7 tab

38.In which PH value can Asprine or acid drug with low PKa (3.6) be ionized?!!!!!!
2 4 6 8
PH = pka + 2 !!!!!!
PH = PKa + log salt / acid
salt
PH= PKa + Log ---------------
acid
3
39.If the ratio of ionizd to unionized species of drug is 10 and pka = 2.2.what is the
PH of the solution?

salt
PH= PKa + Log ---------------
Acid
PH= 2.2 + Log 1000
PH = 2.2 + 3 =5.2
-6
40.If the ratio of ionizd to unionized species of drug is 10 and pka = 7.what is the PH
of the solution?

salt
PH= PKa + Log ---------------
Acid
PH= 7 + Log 0.000001
PH = 7 + (-6) = 1
41.If the PH of solution is 3,What is the concentration of HO in gm ion /L?
+
PH = - log [H3O]
+
3=-log [H3O]

-3 = log [H3O]

+ -3
[H3O] = 10

42.Adrug with t1/2 is 3 hr, after how many of this drugs will remain in the body after 24
hr?
100 87 12.5 6.125 less than 1
tips :- 0.39 will remain after 24 hr

43. A drug with t1/2 is 8 hr, after how many hours 75% of the dose will be eliminated?16

2 4 18 20

100------8------50------8-------25

44. A drug with t1/2 is 8 hr, after how many hours the drug become 75%?
8 hr
4 hours 100 --------------50%

45.The dose of the drug is 5mg/kg/day in divided doses, how many mg of this drug that
the patient will take it twice daily? patient weight is 176 Ib
a. 200 mg b. 400 mg c. 50mg d.none

Patient weight = 176÷ 2.2 = 80kg x 5 = 400mg /day

46. to prepare solution of 25 mmols/L of Nacl,How many gram of Nacl should be used
for one Liter solution. MW of Nacl 58.5
1. 0.50
2. 0.73
3. 1.25
4. 1.46
5. 2.5
1 mmols --------------------- 58.5
25 ml --------------------- x x = 1.46

47. A patient bring Rx for 16mEq kcl, your pharmacy has 600mg kcl (MW 74.5)
How many tablets does patient needs?
 1
 2
 3
 5

mEq = weight in mg × Valence / MW


One tab.mEq = 600 x1 / 74.5 = 8 mEq = 2 tab.

48.Diazepam rectaly for febrile convulsion for child wt 22kg is:


NB:- (dose is 250 micro/kg IV or500mic/kg rectaly max 30mg)
12.5mg - 25mg - 50mg

49. An one liter infusion bottle contains 10% potassium chloride (KCl). How many
milliequevalents (mEq) of KCL are present? (Mol. Wt. KCL = 74.6)

mg of chemical
mEq = ‫ ــــــــــــــــــــــــــــــــ‬x valence
mol.wt.

100,000
mEq = ‫ ــــــــــــــــــــــــــــــــ‬x 1 = 1340
74.6

50. Theophyllin mg convert to mmol. Mole wt is given


2.56 ??????

51. An alcohol solution contain 70% was used to make 2 liter of alcohol 50%,
how much is needed?
V1 xC1 =V2 x C2 V1 x 70% = 2000 X 50% v =1.438
52. Patient required domperidone,as 2omg tid for 2 weeks. How many caps.
Motilium is 10 mg, so need 2 tablets.
2x3x14 =85 caps

53.3 cap tid for 3/7,then as 2 cap tid for 5/7,then as 1 cap Bid for 2/52.How many
capsules
3 cap x 3 times x 3 days = 27 caps
2 cap x 3 times x 5 days = 30 caps 85 caps
1 cap x 2 times x 2 weeks = 28 cap
--------
85 caps

54. You want to take 300 mg of ointment as 1 part yellow ointment up to 5 parts white.
how much of each part?
Total is 5 parts.
1/5 x 300 gm = 60 parts
4/5 x 300gm = 240 parts

55. A patient is given phenytoin, plasma conc. Is 15mg/L,t1/2=20hours,Vd=45


What is the loading dose?
LD = Cp x Vd = 15 x 45 = 675

56. What is the loading dose, if the initiating loading dose is 2.2mg/kg for girl weight
44Ib?
44mg 4.4mg 440mg

57. The child dose of drug is reported as 1.2mg/kg/body weight. What is the
appropriated dose are needed for child weighting 60 Ib?
32.7

58.You have alcohol 1:2000, you want to make 2 l of 1:4000.How much of alcohol you
need?
1ml -------------4000cc 1ml -----------20000 units
X -------------2000 0.5ml ---------- x x=1000
X = 0.5 ml
59. Fond out the weight of KCro4 to prepare 250cc of 0.5M K2Cro4?
MW of K2cro4 = 194.2gm/mole
1 mole = 194.2gm
0.5 mole = X
X = 97.1
97gm --------- 1000
X ……….. 250
X = 24.9

60. What is the pH of the solution containing 0.5 moles of ephedrine and 0.05 moles of
ephedrine HCl per liter of solution? (pKb = 4.56) What is the pH of the solution
containing 0.5 moles of ephedrine and 0.05 moles of ephedrine HCl per liter of
Solution? (PKb = 4.56)

61. A pharmacist adds 400ml of alcohol (95%) v/v to a 1 liter of a mouthwash formula.
What is the new percentage of alcohol present if the ordinary mouthwash was
labeled as 12% v/v of ethanol?
A-36%
B-40%
C-45%
D-50%
Ans-A
(400ml) (95 %) + 1000ml (12%) = (1400) (X %)
380 + 120 = (1400ml) (X %)
X% or X = 500
100 1400
X = 35.7%

62. Find the absolute bioavailability of comp B tab

Company Dose form Dose admin. Cumulative


urinary amount
A Parenteral 10mg i.v. 9.4
A Tab 20 mg po 12.0
B Tab 20 mg po 8.2
B Cap 15mg 6.8

A-0.94
B-9.4
C-0.44
D-8.2
Ans-C
Absolute Bioavail. = Au C oral
Au C i.v.

= 8.2/20
9.4/10

= 0.42 = 0.44
0.94
The cumulative amount of active drug excreted in the urine is directly related to the extent
of systemic drug absorption (Comprehensive Pharmacy Review, 4 th ed. p.136)

63. Mr. Florence Backs is a 72-year-old patient weighing 71.8 kg who is taking
aminophylline 250mg by i.v. pb stat. and then was given immediately by i.v. drip at a
rate of 40mg/hour. Theophylline level at stat = 7.5mg/ml and Vd of theophylline is
0.5L/kg. What is the expected serum concentration after the initial dose?
A-13.1 mcg/ml
B-26.2 mcg/ml
C-5.55mcg/mL
D-10.0mcg/mL
Ans-A
C = Dose x F x S
Vd
= 250 x 1 x 0.8 = 5.55 mcg/ml
(0.52) (71.8 kg)

5.55 + 7.5 = 13.05 = 13.1 mcg/ml


64. How many grams of pure HC powder must be mix with 60grams of 0.5% HC cream if
one wishes to prepare at 2.0% w/w preparation.
a. 0.78
b. 0.88
c. 0.92
d. 0.60
e. 0.90

Ans-C
(x) (100%) + 60 (0.5%) = (x + 60) 2%
X + 60 (0.005) = 0.02 X + 1.2
0.98 X = 0.9
X = 0.90 = 0.92
0.98

65. A patient weighs 70 kg with normal renal function is injected with an IV drug for 10
hours. The desired plasma concentration is 15 mg/dl. T1/2 of drugs is 1 hr and an
apparent volume of distribution is 9Litres. What is the rate of infusion for this
patient?
a) 936.0 mg/hr
b) 1350.0 mg/hr
c) 468.0 mg/hr
d) 93.6 mg/hr
e) 135.0 mg/hr

Ans: A
Tips: Vd = 9 L → 90 dL k = .693/ t1/2
T ½ = 1 hr = .693/ 1
Css = 15 mg/dL = .693
R = Css x Vd x Kel
= 15mg/dl x 90 dl x kel
= 935.55mg/hr

66.How much drug remains in the patient’s body 8 hours after the dose?
A-375mg
B-23.4mg
C-150mg
D-187mg
E-93.7mg
Ans-B
5 mg/kg x 75 kg = 375mg
375 mg -------- 187.5 --------- 93.7 --------- 46.8 ---------- 23.4 mg
2hrs 2hrs 2hrs 2hrs
Or 375 = 375 = 375 = 23.4 mg
2n (2x2x2x2) 16

67. Consider the absorption of a weak base (pKa= 7) from the intestine.
Intestine pH= 6 and plasma pH= 7.
What % of a weak base is in the ionized form in the intestine under these conditions?
A-91%.
B-10%
C-50%
D-100%
E-99%
Ans-A

68. How much lidocaine is present in a 1:1000, 30 ml solution of lidocaine ?


A.30 mg √
B.30 gm
C.30 μg
D.3 gm

69. Determine the bioavailability value for a drug available as a 200 mg capsule with a
calculated AUC of 40 mg/dL/h when 200 mg IV bolus of the same drug exhibits an
AUC of 50 mg/dL/h

A. 1.6 mg/dL/h
B. 0.8 mg/dL/h√
C. 0.4 mg/dL/h
D. 0.2 mg/dL/h

70.What is the final concentration when you mix the following ointments
15g 12% w/w onit WORKING
10g of 16% w/w oint 15 x 0.12 = 1.8 g
25g of 4%w/w oint 10 x 0.16 = 1.6 g
25 x 0.04 = 1 g
A-4.4g% 4.4 g----------50 g
B-8.8g% x---------------100g
C-40g% x---------------8.8 g
D-25g%
E-100g%

71. You have on hand 10 ml ampule 1:2000 solution. How much of the solution would be
needed to give 500 ml of 0.35-mg/100 ml of the solution?
A. 7 ml
B. 3.5 ml WORKING
C. 14 ml 0.35 mg = 100ml
D.20 ml x = 500 ml
x = 1.75 mg
1000mg = 2000 ml
1.75 mg x
x = (1.75)(2000) = 3.5 ml
1000
72.A drug has elimination half-life of 3 hours and its apparent volume of distribution is
200 mL/kg. What is the total body renal clearance of this drug in a 70 kg in L/hr

A-Cl=3.2 L/hr
B-Cl =1.6L/hr
C-Cl= 2.6 L/hr
D-Cl = 1.0 L/hr

Ans = A
Working
Vd = 200 mL /Kg X 70= 1400 ml or 14 Liters

T1/2 = 0.693 X Vd
Cl

3hrs = 0.693X 14
Cl

Cl = 3.2 L/hr

73.How much NaCl must be added to the following prescription to make it isotonic?
Rx
Benzocaine HCl 1%
Bromobutanol 0.5%
Boric acid------sufficient quantities
Purified water------60 ml
NaCl equalent of Benzocaine-----0.2
NaCl equalent of Bromobutanol—0.24
NaCl equalent of Boric acid--------0.52
A.0.54 g
B.0.34g
C.0.66g
D.011g
E.0.23g
Ans-B
74. A pharmacist prepared 1 gallonof KCl solution mixing 565 gram of KCl (valency =1)
in appropriate vehicle. How many milliequivalents of K are in 15 ml of this solution?
(MW = K 39, Cl 35.5)
A.8
B.20
C.30
D.40√

75.Prednisolone each tablet containing 5mg. Start 50mg and then taper by 10mg every
two days. How many tablets are needed.
A-55
B-60
C-180
D-185
E-260
Ans-B
Tips:
Start 50mg 􀃆(10 tab)
50mg􀃆(10 tab)
40mg 􀃆(8 tab)
40mg 􀃆(8 tab)
30mg􀃆(6 tab)
30mg􀃆(6 tab)
20mg􀃆(4 tab)
20mg 􀃆(4 tab)
10mg􀃆(2 tab)
10mg􀃆(2 tab)
Total tablets dispensed = 60 tab
Total dose of prednisone is = 60 x 5 = 300mg

76. What does SPF 15 mean?


A. If it takes 10 minutes to get sunburn, in SPF 15, it would take 15 x 10 min
B. If it takes 10 minutes to get sunburn in SPF 15, it would take 15 x 100 min
C. If it takes 10 minutes to get sunburn in SPF 15, it would take 150 x 100 min
D. if it takes 10 minutes to get sunburn in SPF 15, it would take 150 x 1000 min
E. If it takes 10 minutes to get sunburn in SPF 15, it would take 1500 x 100 min
ANS: A
time to stay in sun
SPF = -----------------------
Time to get burn
77. If a prescription order requires 25 g of concentrated HCl (Density 1.18g/ml)
what volume should the pharmacist measure?
A. 29.50 ml C. 23.0 ml
B. 0.0212 ml D. 21.2 ml
ANS: D

78.A patient brings you a Rx for 0.5% menthol q.s. to 100 ml of alcohol. How many
grams of menthol would you need to prepare the Rx?
A. 0.005 D. 5
B. 0.05 E. 50
C. 0.5
ANS: C

79. A physician in a unit dose hospital writes for Prednisone 15 mg tid. Each package
contains 1 x 5 mg tablet. How many packages are needed per dose?
A. 9 C. 6
B. 3 D. 4.5
ANS: B

80.You are giving ZnCl2 0.7%, Phenylephrine 0.1% and Boric acid 1.1%
with E values 0.16,0.32 and 0.5 respectively. This solution will be:
A. Isotonic D. Iso-osmotic
B. Hypertonic E. Isotonicity cannot be finding
C. Hypotonic
ANS: C

81.An inhaler contains 120 doses. How many days the patient will take to finish the
entire inhaler with this signature: " Use 2 inhalers in each nostril every morning and at
bedtime"
A. 7 days D. 15 days
B. 10 days E. 30 days
C. 20 days
ANS: D

82.If the rate of infusion of the drug is 500 mg q8 hours and clearance is 7.3 l/hr. Find
steady state concentration
A. 85.6 mg/L D. 8.56 mg/L
B. 856 mg/L E. 5.86 mg/L
C. 8.56 g/L
ANS: D

83.A 40 y/o patient who weighs 70 kg needs intravenous infusion of Amoxicillin. The
desired Css of drug is 15 mg/dL. The physician ordered antibiotic infused for 10
hours. Amoxicillin has t1/2 = 1 hour and Vd = 9L. What rate of IV is
recommended for this patient? (no loading dose was given)
A. 135 mg/hr D. 333 mg/hr
B. 936 mg/hr E. 400 mg/hr
C. 1000 mg/hr
ANS: B

84. Calcium gluconate injection contains 0.1g Ca(C6H11O7)2/ml of solution. If NaCl


equivalent of calcium gluconate is 0.16 the injection is:
A-Isotonic
B-Hypotonic
C-Hypertonic13-Calcium gluconate injection contains 0.1g Ca(C6H11O7)2/ml of solution. If
NaCl equivalent of calcium gluconate is 0.16 the injection is:
A-Isotonic
B-Hypotonic
C-Hypertonic
D-Isoosmotic
E-opisthotonic
Ans-C
Tips:
0.9g 􀃆for 100mL NaCl is isotonic
0.009g 􀃆for 1mL NaCl is isotonic
The above questions have
0.1g/mL x 0.16 = 0.016/mL
0.016g/mL > 0.009g/mL
Therefore it is hypertonic

85. Which of the following most closely describes as the clearnace rate of drug that is
infused at rate of 4 mg/min and produces a steady state concentratin of 6mg/L in
plasma.
A-1,200 ml/min
B-667 ml/min
C-300 ml/min
D-132 ml/min
E-67 ml/min
Ans-B
At steady state the exretion rate = infusion rate
Clearance (ml/min) = excretion rate (mg/ml)
Plasma concentration (mg/ml)
6 mg/L = 0.006 mg/ml
1000
4 = 667 ml/min
0.006

86. A patient weighs 70 kg with normal renal function is injected with an IV drug for 10
hours. The desired plasma concentration is 15 mg/dl. T half of drugs is 1 hr and an
apparent volume of distribution is 9Litres.
What is the rate of infusion for this patient?
a) 936.0 mg/hr
b) 1350.0 mg/hr
c) 468.0 mg/hr
d) 93.6 mg/hr
e) 135.0 mg/hr

Ans: A
Comment: Vd = 9 L → 90 dL k = .693/ t1/2
T ½ = 1 hr = .693/ 1
Css = 15 mg/dL = .693
R = Css x Vd x Kel
= 15mg/dl x 90 dl x kel
= 935.55mg/hr

87. How long would it take to reach 90% of theoretic steady state drug concentration?
a) 6.6 hrs
b) 4.3 hrs
c) 3.3 hrs
d) 1.0 hrs
e) 10.0 hrs
Ans: C

88. What is the recommended loading dose?


a) 936.0 mg
b) 1350.0 mg
c) 468.0 mg
d) 93.6 mg
e) 135 mg
Ans: B
Comment: LD = Cpl x Vd
= 15 mg/dl x 90 dl
= 1350 mg

89. What is the total body clearance rate for this drug in this patient?
a) 100 ml/hr
b) 936 ml/hr
c) 6237 ml/hr
d) 9000 ml/hr
e) 4862 ml/hr

Ans: C
Comment: ClT = Vd x Kel
= 9 L x .693
= 6.237 L/ h therefore, 6.237 L x 1000ml/L = 6237 ml/ h What is the total body clearance
rate for this drug in this patient?
a) 100 ml/hr
b) 936 ml/hr
c) 6237 ml/hr
d) 9000 ml/hr
e) 4862 ml/hr

Ans: C
Comment: ClT = Vd x Kel
= 9 L x .693
= 6.237 L/ h therefore, 6.237 L x 1000ml/L = 6237 ml/ h
90. A dose of 240mg was given to a patient, his total body clearance is 3.5L/min and the
drug excreted unchanged (free drug) in the urine is 80mg. What is his non-renal
clearance?
a) 240ml
b) 2.4L
c) 3.3L
d) 1.16L
e) 1160ml
Ans-B
Comments
240mg-------100% of dose 3.5L------100% Total Clearance
80mg-------- X X-------- 33% Renal Clearance
X=33% X=1.16L of Renal Clearance
CLhepatic=CLt-CLr
CLh=3.5-1.16= 2.4L

91. Approximately 50% of cloxacillin is excreted unchanged in the urine. If the normal
dosage schedule for cloxacillin is 125mg q6h, a patient with renal function 20% of
normal should receive:
a) 25mg q6h
b) 31.25mg q6h
c) 62.5mg q6h
d) 75mg q6h
e) 125mg q12h
Ans-D
Comments:
Patient has 20% of normal renal function, so 50-20=30%
50%-----------125mg q6h
30%-----------X X = 75mg q6h

92. A family of 1 adults (300mg base/wk) and 2-year-old child (75mg/wk), 14 year old
(225mg/wk) teenager, going for 4 weeks trip to malaria infections area. You have
300mg base drug. How many tablets will you give for whole family? (Prophylaxis
require 4 before trip, during trip and after 2weeks)
A-17 tablets
B-18 tablets
C-16 tablets
D-19 tablets
E-20 tablets
Ans-E
93. How many mEqs of Na+ are present in 0.9% 250 cc solution of NaCl? (equivalent
weight of NaCl = 58.5)
a. 50.5 mEq
b. 38.5 mEq
c. 225 mEq
d. 58.5 mEq
Ans: B
250 cc of 0.9% NaCl solution contains 2.25 grams of NaCl.
Meq = Weight in milligram
Equivalent weight

= 2250
58.5
= 38.5 milliequivalents of Na+

94. If 60 gram of 1% Hydrocortisone is mixed with 80 gram of 2.5% Hydrocortisone,


what is the % w/w of hydrocortisone in final mixture ?
A.2.25 %
B. 3.15 %
C. 1.85 %
D. 4.35 %
E. 2.60%
Ans-C
The content of hydrocortisone is final mixture can be calculated by
60 gm of 1% Hydrocortisone = 0.6 gm
80 gm of 2.5% Hydrocortisone = 2.0 gm
140 gm of Hydrocortisone = 2.6 gm
% of Hydrocortisone in final mixture 2.6 x100 = 1.85%

95. An adult recommended dose of drug is 5mg/kg/day, how many milligrams of drug is
required every four hours ? [ patient weight =110 lbs]
A.41.66 mg
B.20.34 mg
C.12.53 mg
D.50.05 mg
E.49.34 mg
Ans-A
Patient weight in kg = 150 = 50 kg
2.2
A normal recommended dose of drug per day is = 5 x 50 = 250mg per day.
Patient is taking this dose in 6 divided doses, therefore every 4 hours dose of drug
would be = 250mg/ 6
= 41.66mg every 4-hour.
96.
97.
98.
99.
100.
101.
102.
103.
104.
105.
106.
107.
108.
109.

You might also like