Numerical On Engine Design
Numerical On Engine Design
Topic: Numericals
Pre-Requisite:
Chapter - Engine Design and Operating Parameters
Topic: Geometrical Properties of Reciprocating Engines
Q1. The Maruti Suzuki Car has a three cylinder 800 cc SI engine that operates on four stroke cycle at
5500 rpm. The Compression ratio is 8.7:1, the length of connecting rods is 14.4 cm and the bore to
stroke ratio is 0.95. At this speed, combustion ends at 30 degrees after TC. Calculate:
(i) Cylinder bore and stroke length
(ii) Average piston speed
(iii) Clearance volume of one cylinder
(iv) Piston speed at the end of combustion
(v) Distance the piston has travelled from TC at the end of combustion
(vi) Volume in the combustion chamber at the end of combustion
Solution:
Given data:
Vd = 800 cc
Number of cylinders = 3
rc = 8.7:1
N = 5500 rpm
End of combustion = 30 crank angle degrees after TC
l = 14.4 cm
B/L = 0.95
(i)
Note: The following geometrical properties based calculations are to be done for each cylinder or
on per cylinder basis
Displacement volume of each cylinder = 800/3 = 266 cc
Therefore = 266
Substituting
B/L = 0.95 or
B = 0.95*L
1
0.95 = 266 cc
= [266*4]/[0.95*0.95 ]
L = 7.21 cm
Again B/L = 0.95
Therefore
B = 0.95*7.21 = 6.85 cm
B = 6.85 cm
(i) Average Piston Speed = = 2*L*N
Or [8.7/1] = [ 266+VC]/VC
Therefore
VC = 34.56 cm3
Or clearance volume of each cylinder = 34.56 cm3
(iii) Piston speed at the end of combustion, or
Piston speed at 20 degrees of crank angle after TC
So
Ѳ = 20 degrees of crank angle
We have or we can derive the following relationship between the mean piston speed in
denominator, instantaneous piston speed in the numerator and R from the geometrical
properties of reciprocating engines
Ѳ
= [ 1+ $ %
!" Ѳ #
Substituting the values:
= 13.2 m/sec
Ѳ = 30 degrees of crank angle
R = l/a
a = L/2 = 7.21/2 = 3.60
R = 14.4/3.6
R=4
We get
Instantaneous piston speed at 30 degrees of crank angle after TC or
Piston speed at the end of combustion = Sp
Sp = 25.27 m/sec
(iv) Distance the piston has travelled from TC at the end of combustion
[ refer figure - line-diagram of engine from previous website based lecture notes ]
s = Instantaneous distance of piston at any value of crank angle from centre of crank shaft
2
Total distance from TC to centre of crank shaft = l + a
l + a = 14.4 + (7.21/2) = 14.4 + 3.60 = 18.0 cm
Therefore the distance the piston has travelled from TC at Ѳ & 30 ()*+)),
= l + a –s
Distance travelled from TC = l +a –s
From the line diagram of the engine we have or we can derive the following relationship:
s = a cos Ѳ 0 1 2 3 sin Ѳ 1/2
Substituting the values of l, a, and Ѳ we have
s = 17.4 cm
Therefore
Distance piston has travelled from TC = l +a – s
l + a – s = 18.0 – 17.4 = 0.6 cm
Distance piston travelled from TC = 0.6 cm
(v) Volume in the combustion chamber at the end of combustion
We know or we can derive from the engine geometry,
V = Vc [ 1 + ½(rc – 1) { R + 1 - cos Ѳ 2 ( 6 2 sin Ѳ )1/2 ]
Substituting the values of Vc, rc ,R and Ѳ we get
V = 58.51 cm3
Volume in combustion chamber at the end of combustion, Ѳ = 30 degrees, = 58.51 cm3
Dated: 29-04-2020
In charge Course:
Text Book:
Internal Combustion Engine Fundamentals
By John B Heywood
Published By: McGraw-Hill Book Company